• دوشنبه / ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۳:۲۳
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 1400033123770
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش:

اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد سامان یافته است

اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد سامان یافته است

ایسنا/هرمزگان ۵۰ طرح ملی به ارزش هشت هزار میلیارد تومان در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به بهره‌برداری رسید و ده‌ها طرح دیگر نیز کلنگ زنی شد.

صبح دوشنبه، ۳۱ خردادماه در هفتاد و چهارمین برنامه افتتاح «تدبیر و امید برای جهش تولید» با حضور ویدیوکنفرانسی رییس‌جمهوری طرح هایی افتتاح  شد که مربوط به سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری- صنعتی کیش، قشم، اروند، ارس، انزلی بوده و برای حدود ۲ هزار و ۹۰ نفر اشتغالزایی مستقیم را فراهم می‌کند.

رئیس جمهور در آیین افتتاح طرح های اقتصادی و زیربنایی منطقه آزاد کیش با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم مهندس اکبر ترکان که زحمات بسیار زیادی در بخش های مختلف از جمله مناطق آزاد برای توسعه کشور کشیدند، از کیش به عنوان یکی از مناطق مستعد برای سرمایه گذاری نام برد و گفت: کیش جزو مناطقی است که سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیادی در آن انجام گرفته و استعداد بسیار زیادی برای سرمایه گذاری بیشتر هم دارد و می‌تواند منطقه بسیار مهمی در منطقه آزاد جنوب کشور برای تحول و جذب سرمایه خارجی باشد.

روحانی افزود: اطمینان دارم دولت سیزدهم هم همانند دولت یازدهم و دوازدهم به مناطق آزاد برای توسعه ایران عزیز کمک خواهد کرد.

وی  اضافه کرد: خوشبختانه به رغم جنگ اقتصادی و کرونا شاهد افزایش سرمایه گذاری در مناطق آزاد با تلاش و فعالیت بخش خصوصی هستیم که منجر به امیدواری بیشتر مردم به آینده اقتصاد، تولید و آینده کشور شده است.

همچنین مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد: به روایت آمار و اطلاعات دقیق موجود، دغدغه مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به همت بلند دولت خدمتگزار سامان عملی یافته است.

جعفر آهنگران افزود: اطمینان دارم با اندک توجهی در دولت آینده و کاهش محدودیت های تسری یافته به این مناطق به دلیل تحریم های تحمیلی و کرونا، قطعا و بدون تردید این مناطق به نمادهای کاملی از تاب آوری اقتصادی و به عبارت بهتر اقتصاد مقاومتی تبدیل شده و به خوبی در سطح ملی نیز قابل تعمیم است.

آهنگران بیان کرد: در حال حاضر طرح هایی عمرانی و زیرساختی به ارزش ۲۹ هزار میلیارد تومان و با اشتغالزایی برای ۸۵۰۰ نفر در کیش در دست اجرا است که به مرور به بهره برداری خواهد رسید. 

وی ادامه داد: افتتاح ۹ طرح عمرانی، خدماتی و گردشگری در جزیره کیش با ۱۹ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی، ۱۱ میلیون یوررو و ۲۲ میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی و همراه با ایجاد فرصت شغلی برای ۳۷۵  نفر به صورت مستقیم و ۷۵۵ نفر به صورت غیر مستقیم امروز توسط رئیس جمهور انجام شد. 

شرکت مت لوک هیدرونیوماتیک کیش تولیدکننده شیرآلات و اتصالات ابزار دقیق در حوزه صنایع نفت و گاز با ظرفیت تولید ۱۳ هزار قطعه در سال و با سرمایه گذاری ۴۵۰ میلیاردریال و اشتغال مستقیم ۱۰ نفر و  اشتغال غیر مستقیم ۶۰ نفر ، مجتمع مسکونی یوتاورا (شاراکس) با مساحت زیر بنای  ۲۱۰۰۰ متر مربع و مساحت زمین ۱۰۱۰۰ متر مربع با سرمایه گذاری ۶ هزار میلیاردریال و اشتغال مستقیم ۳۰ نفر و اشتغال غیر مستقیم ۱۵۰ نفر، شرکت پترو سرویس پارسیان کیش با ظرفیت عملیاتی ۲۷ دستگاه و سرمایه گذاری ارزی ۵ میلیون دلار و  اشتغال مستقیم ۴۶ نفر و سرمایه گذاری ریالی ۱۵۰ میلیارد ریال و اشتغال غیر مستقیم ۵۷ نفر، تله کابین میکا نیز یکی از طرح‌هایی است که با  سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیارد ریال و همچنین سرمایه گذاری ارزی ۱۰ میلیون یورو با  طول مسیر ۳۰۰۰ متر رفت و برگشت با ۲۰ کابین مسافری و ۲ کابین مسافری ویژه و اشتغال مستقیم ۸۰ نفر و اشتغال غیر مستقیم ۱۲۰ ، شرکت مروارید نوش سلامت کیش با تولید بالغ بر ۳۰ میلیون لیتر بطری آب معدنی و  اشتغال مستقیم ۷۰ نفر و سرمایه گذاری ریالی ۷۰۰ میلیارد ریال و اشتغال غیر مستقیم ۲۰۰ نفر، شرکت خدمات ایمنی فرآیند فامور مهرگان کیش با توان اجرایی و بازرسی ایمنی ۴۵ قرارداد و آموزش ۱۴۰۰ نفر پرسنل صنعت نفت و گاز و پتروشیمی با سرمایه گذاری ارزی  ۰.۷ میلیون یورو و سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد ریال و اشتغال مستقیم ۱۲ نفر و  اشتغال غیر مستقیم ۱۸ نفر، فاز دوم شرکت طاها پویش با  توان عملیاتی ۱۲ قرارداد و عملیات خدمات حفاری با سرمایه گذاری ارزی ۱۷ میلیون دلار و اشتغال مستقیم ۷۰ نفر و با سرمایه گذاری ریالی ۲۵۰ میلیارد ریال و اشتغال غیر مستقیم ۱۳۰ نفر، فاز جدید تولید دارو شرکت کیش مدیفارم نیز با ظرفیت تولید ۸ میلیون قوطی و  اشتغال مستقیم ۳۰نفر با سرمایه گذاری ۲۷۰ میلیارد ریال و  اشتغال غیر مستقیم ۴۵ نفر ، برج‌های مسکونی پرشین مارینا - بلوک A نیز با مساحت زیر بنا ۱۴۸۶۵ متر مربع و مساحت زمین ۱۱۵۹۵ متر مربع با سرمایه گذاری ۱۰هزار میلیارد ریال و  اشتغال مستقیم ۲۷نفر و اشتغال غیر مستقیم ۳۵۰ نفر با دستور رئیس جمهور در جزیره کیش به بهره برداری رسیدند.

آهنگران همچنین از پیشرو بودن جزیره کیش در زمینه تامین مالی از بازار سرمایه برای تکمیل طرح های عمرانی نیمه تمام خبر داد و فروش اوراق صکوک و خرید دین به مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل ترمینال جدید فرودگاه کیش از جمله این موارد است.

وی در پایان از خدمات مرحوم اکبرترکان و همچنین مرتضی بانک در آبادانی مناطق آزاد تقدیر و تشکر به عمل آورد و چند خواسته مردم و سرمایه گذاران کیش را جهت حل مشکل تا قبل از پایان دولت دوازدهم اعلام کرد.

بازگشت کامل شرکت هواپیمایی کیش به جزیره کیش و واگذاری بخشی از سهام آن به ساکنین جزیره کیش، بازگشت کامل و رسمی ۴۹ درصد سهام شرکت آب و برق به سازمان منطقه آزاد کیش  و همچنین اتصال برق جزیره کیش به به شبکه سراسری توزیع برق بر اساس نظر شورای عالی امنیت ملی و امکان واردات خودروهای برقی و هیبریدی به جزیره کیش برای حذف تدریجی سوخت های فسیلی و تحقق شهر بدون کربن از جمله این خواسته ها بود.

۵ گام بهره‌برداری از طرح‌های جدید در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

 تاکنون در چهار مرحله، طرح های توسعه ای در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در یکسال اخیر به بهره برداری رسیده و فردا مرحله پنج این آیین، برگزار می شود.

در نخستین گام بهره‌برداری از طرح ها در شهریورماه سال ۹۹، ۵۸ پروژه به ارزش سرمایه‌گذاری یک هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان و اشتغال چهار هزار و ۴۱۲ نفر آغاز شد و در گام دوم در دی ماه سال گذشته ۶۰ پروژه به ارزش سرمایه ‌گذاری ۹ هزار میلیارد تومان و اشتغال سه هزار و ۲۰۰  نفر افتتاح شد و در دوره سوم در فروردین ۱۴۰۰ نیز ۳۹ طرح با سرمایه‌ گذاری هفت هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی برای حدود پنج هزار و ۴۲ نفر به بهره‌ برداری رسید و در آخرین مرحله همزمان با عید فطر در اردیبهشت ماه سال جاری، ۹۴ پروژه به ارزش ۶ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۲ هزار و ۹۴۳ نفر فعالیت خود را آغاز کردند.

در مجموع چهار دوره گذشته افتتاح پروژه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از سال ۹۹ تاکنون، ۲۵۱ طرح با اعتبار ۳۸ هزار میلیارد تومان و حدود ۱۶ هزار نفر اشتغال به بهره برداری رسیده است.

ایران اکنون دارای مناطق آزاد تجاری-صنعتی کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند و ماکو است و طی هفته های گذشته تشکیل هفت منطقه آزاد و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی جدید نیز تصویب شد و در دستور کار دولت قرار گرفت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.