• پنجشنبه / ۳ تیر ۱۴۰۰ / ۱۳:۱۰
  • دسته‌بندی: عمران و اشتغال
  • کد خبر: 1400040302088
  • خبرنگار : 80001

تحلیل کارشناسی درباره قیمت مسکن

تحلیل کارشناسی درباره قیمت مسکن

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه کاهش اخیر قیمت مسکن در شرایط رکود معاملات، ما را از کسری پنج میلیون واحد غافل نکند، گفت: طی ۳۰ سال گذشته قیمت طلا و دلار حدودا ۱۸۰ برابر شده در حالی که مسکن ۱۲۰۰ برابر شده است که نشان می‌دهد این بخش ذاتا ظرفیت دارد و علت اصلی آن کمبود عرضه نسبت به تقاضاست.

بیت‌الله ستاریان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: آمارهایی که از رصد کوتاه مدت بازار مسکن به دست می‌آید قابل اعتنا نیست؛ بخصوص در شرایط فعلی که معاملات در رکود به سر می‌برد. موقعی می‌توانیم بگوییم قیمت یک کالا پایین آمده یا بالا رفته که در یک زمان مشخصی تعداد قابل توجهی معامله صورت گرفته باشد و بعد آن را با مقطعی مشابه در گذشته مقایسه کنیم.

وی افزود: اساسا وقتی معامله‌ای صورت نمی‌گیرد و بازار در رکود قرار دارد، صحبت از کاهش قیمت بی‌معناست. اینکه در یک محله وسیع ۱۰ معامله انجام شود یعنی این موارد شرایط معامله را نداشته است. فروشنده ممکن است تحت اضطرار، پول لازم باشد یا قصد مسافرت داشته باشد و ملکش را زیر قیمت بفروشد. این قراردادها را به عنوان شاخص اعلام می‌کنند که باعث می‌شود در تحلیل‌ها و برنامه‌های بلندمدت دچار اشتباه شویم.

سال گذشته قیمت مسکن ۹۴ درصد افزایش یافت

این کارشناس اقتصاد مسکن خاطرنشان کرد: بهار و تابستان سال ۱۳۹۹ معاملات مسکن در کشور مقداری رونق داشت و دیدیم که در تهران هر ماه حدود هشت درصد نرخها بالا می‌رفت. سپس در پاییز معاملات به حدود یک دهم رسید و قیمت دو سه درصد پایین آمد که بسیاری افراد از ریزشی شدن بازار صحبت می‌کردند اما پایان سال دیدیم قیمت‌ها در تهران ۹۴ درصد نسبت به سال ۱۳۹۸ رشد کرد. در حال حاضر نیز معاملات به حدود یک دهم وضعیت نرمال رسیده و قیمتها اندکی پایین آمده که باز هم عده‌ای از ریزش نرخها و حتی پیش‌بینی ریزش در آینده صحبت می‌کنند.

منحنی‌های کلان نشان دهنده کاهش قیمت مسکن نیست

ستاریان با بیان اینکه منحنی‌های کلان اقتصادی در حوزه مسکن نشان دهنده رکود یا افت قیمت نیست و نخواهد بود، تاکید کرد: شاخص های توسعه اقتصادی در حال حاضر نشان دهنده رونق بخش مسکن است. سال قبل بعد از چندین سال رشد اقتصادی کشور ما مثبت بود و احتمالا امسال هم ادامه پیدا می‌کند. بحث بودجه عمرانی دولت، اثرات مذاکرات هسته‌ای بر اقتصاد، رشد نقدینگی و چرخش پول، ارتباط با چین و کشورهای غربی، همگی از رشد و توسعه خبر می‌دهند. با توجه به پیشران بودن حوزه مسکن قطعا در این بخش نیز با رونق و رشد مواجه می‌شویم.

طی ۳۰ سال قیمت ارز و طلا ۱۸۰ برابر شد؛ قیمت مسکن ۱۲۰۰ برابر

وی اظهار کرد: تصور غالب این است که علت افزایش قیمت مسکن، رشد قیمت دلار است. بله نرخ ارز، یک عامل محرک بوده اما بخش املاک در ایران ذاتا ظرفیت دارد. حتی ارز و طلا کالاهای سرمایه‌ای نیستند اما مسکن کالای سرمایه‌ای است. طی ۳۰ سال گذشته قیمت ارز و طلا ۱۷۰ تا ۱۸۰ برابر شده، اما مسکن در بعضی مناطق تا ۱۲۰۰ برابر رشد کرده است. اینکه چرا مسکن به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده بحثش جداست. اما این گمانه که سوداگران و دلالان این بلا را سر بازار مسکن آورده‌اند کاملا اشتباه است. مسکن درون خود ظرفیتی دارد که باعث سوداگری می‌شود.

این کارشناس اقتصاد مسکن، رکود فعلی را نوعی حالت انتظار از سوی کنشگران املاک برای رسیدن به شرایط باثبات سیاسی دانست و گفت: اگر ثبات سیاسی اتفاق بیافتد قدر مسلم بازار مسکن رشد می‌کند؛ زیرا هم حدود پنج میلیون کسری مسکن داریم و هم برای رونق اقتصادی باید این حوزه را راه بیندازیم. از طرف دیگر وقتی نمی‌دانیم دولت آینده برنامه‌ای برای بخش مسکن دارد یا می‌تواند مشکلات این بخش را حل کند، ابهامات و نگرانی از آینده این بازار بیشتر می‌شود. اگر دولت آقای رئیسی بخواهد راه ۵۰ سال گذشته را در بخش مسکن برود همین وضعیت ادامه پیدا می‌کند.

ستاریان یادآور شد: در ۵۰ سال گذشته هیچ وقت قیمت مسکن پایین نیامده است. در مقاطعی راکد بوده اما رکود تورمی نهفته داشته است. بدین معنی که در مقاطع رکود، قیمتها مثل یک فنر جمع شده و بعد در زمان رونق، پرش کرده است.

دولت‌ها پس از انقلاب با روزمرگی خود را مشغول کردند

وی با بیان اینکه هر دولتی بعد از انقلاب اسلامی آمده در بخش مسکن خودش را با روزمرگی مشغول کرده است گفت: دولتها سناریوهای تکراری را دنبال و صورت مساله را کوچک تصور کردند. در صورتی که مساله مسکن آنقدر بزرگ است که در طول ۴۲ سال گذشته نتوانسته‌ایم آن را حل کنیم. الان خانوارها با ۶۰ سال کار کردن نمی‌توانند خانه بخرند. سهم مسکن در سبد خانوار به طور متوسط ۴۸ درصد شده و در بعضی مناطق کلانشهرها بالای ۸۰ درصد است. مرد خانواده کار می‌کند و پول را دودستی به صاحبخانه می‌دهد. زن هم برای خرج و مخارج زندگی کار می‌کند.

این کارشناس بازار مسکن درباره وضعیت مسکن در کشورهای توسعه یافته اظهار کرد: سهم مسکن در سبد خانوار به طور متوسط در جهان ۱۲ درصد است. یعنی یک نفر با ۱.۵ ساعت کار روزانه می تواند اجاره آن روز را تامین کند. مابقی ۶.۵ ساعت را برای خوراک، پوشاک، تفریح، ورزش، درمان و دیگر مسائل کار می‌کند.

ساماندهی بازار مسکن ۲۰ سال طول می‌کشد

ستاریان در پاسخ به این سوال که آیا می توانیم در چهار سال مشکل بخش مسکن را حل کنیم، گفت: خیر چنین چیزی امکان ندارد. حتی اگر دولت جدید ساختار کل اقتصاد دولتی را تغییر دهد و با تمام توان شروع به احداث مسکن کنیم بین ۱۰ تا ۲۰ سال طول می‌کشد تا به نتیجه برسیم. هرکس مدعی شود من ظرف یک، دو یا چهار سال مشکل مسکن را حل می کنم معلوم است که این بخش را نشناخته است.

وی تصریح کرد: ما حدود پنج میلیون واحد مسکونی کسری مخفی داریم که به شکل حاشیه نشینی، کپرنشینی، خانوارهای گسسته و غیره وجود دارد. این پنج میلیون کسری را کشورهای توسعه یافته هم نمی توانند در بازه زمانی چهار ساله تامین کنند. فقط بعد از جنگ جهانی دوم بود که بعضی کشورهای اروپایی توانستند سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار واحد مسکونی بسازند که آن هم مردم کمک کردند. هیچ دولتی نمی تواند با اختیار و برنامه‌ریزی و بودجه خوش بیش از ۵۰ هزار واحد در سال بسازد. ۹۵ درصد بازار مسکن در اختیار بخش خصوصی است. اگر بخواهیم کسری را جبران کنیم به برنامه‌ریزی وسیع و عمقی نیاز داریم.

قیمت هر متر مسکن در تهران ۲۸.۸ میلیون

بنابراین گزارش، اردیبهشت ۱۴۰۰ متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع مسکن در شهر تهران ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ درصد کاهش و ۶۹.۷ درصد افزایش دارد. تعداد معاملات نیز در این ماه معادل ۳.۹ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۵.۲ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۸۸.۱ افزایش را نشان می‌دهد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۳ ۱۳:۴۷

من تازه از سربازی برگشتم حقیقتش چون تو خونه پدرم ٬ نامادری دارم دیگه نمیتونم برم خونه پدرم. الان واقعاً با این تورم من چه جوری خونه گیر بیارم از پدرم مستقل بشم ؟. تمام خونه ها میلیاردی هستند. صاحبخونه ها قیمت خون باباشونو رو خونه ها گذاشتن‌. حداقل یه پناه گاه موقت برای افراد فقیر و مستضعف درست کنید.

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۳ ۱۴:۰۱

خب همین قیمت ها باعث میشه دزدی سرقت و بی خانمانی تو کشور زیاد بشه. بنده کسانی رو تو این سرزمین میشناسم که جای خوابیدن ندارند. آقایان به خدا زشته.

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۴ ۰۹:۲۰

سلام.. بین سالهای 93تا95قیمت مسکن تاحد بیش از 60درصد ریزش کرد ... .... اگر نظراتتون رو برای شخص خودتون نگهدارید متشکر میشم .

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۴ ۱۵:۱۱

ما الان در ۱۴۰۰هستیم و درمورد قیمت های ۱۴۰۰حرف میزنیم. قیمت های سال۹۳ با ۱۴۰۰ مقایسه نکنید.

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۳ ۱۶:۱۷

ریزشی در کار نبود بجز برای شمال تهران که فبلش الکی بالا رفته بود در اون سالها چند سال مسکن ثابت مانده بود همین و بس

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۴ ۱۰:۱۴

اگر سالی ۱۰۰ میلیون مسکن ساخته شود ولی دست دلالها باشد هیچ کمکی به کاهش قیمت نمی کند .هر کس که می گوید ۵ میلیون کسری مسکن داریم باید ۵ میلیون خانوار ساکن در چادر نیز نشان دهد.

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۴ ۱۲:۴۲

بحث قیمت مسکن یک بحث منطقی نیست تا وقتیکه یک سری دلال و کاسب خدا نشناس با احتکار این کالا و عدم عرضه فراوان در بازار باعث تورم تو این بخش باشن هرگز با این شرایط اوضاع درست نخواهد شد و دودش در چشم فرزندان ایران خواهد رفت یعنی کسب سود به قیمت نابودی وطن. از طرفی هم نظارت اصولی در بازار نیست و دولت هم از یک طرف بر این تورم پافشاری میکنه

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۴ ۱۳:۱۷

. آخه کدام مرد با این درآمد و خرج تو ایران میتواند ۱۰ متر مسکن خرید کند با این قیمتها چندین برابری ۸۰ درصد مر گ‌ توان خرید مسکن را ندارند که هیچ حتی دیگر توان مستاجرین هم‌ندارند باید قیمت مسکن و مصالح ساختمانی سوبسید دار سود و مشکل گرانی مسکن حل سود

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۸ ۱۱:۲۵

تو دهاتم دیگه نمیشه خونه خرید با این قیمتا چه برسه به شهر دیگه

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۷ ۰۸:۰۹

شنیدم یکی 300تا خونه داره اون یکی میخاد 350 تا داشته باشه خب معلومه با وجود این زالوها من وشما باید دنبال الا چیق باشیم

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۷ ۰۸:۳۶

دولت سرمایه ها را از مسکن خارج وبه تولید وصادرات اختصاص دهد وبه جای این همه دغدغه مسکن مالیات مضاعف برواحد های اضافی افراد هم مشکل اقتصاد وهم مشکل مسکن را حل خواهد کرد مالیات مالیات مالیات

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۱۷ ۲۱:۵۴

مالیاتی که هزینه شدنش مشخص نیست!!