• سه‌شنبه / ۸ تیر ۱۴۰۰ / ۲۱:۱۹
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 1400040806062
  • خبرنگار : 71442

در مراسم یادبود خبرنگار فقید ایسنا چه گذشت؟

در مراسم یادبود خبرنگار فقید ایسنا چه گذشت؟

مراسم یادبود «مهشاد کریمی» ـ خبرنگار فقید محیط زیست ایسنا ـ به همت این خبرگزاری و با همکاری جهاددانشگاهی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در پنجمین روز از درگذشت مهشاد کریمی ـ خبرنگار فقید ایسنا ـ مراسم یادبودی با حضور جمع کثیری از مدیران دولتی و شهری، نمایندگان مجلس و همچنین فعالان فرهنگی، رسانه‌ای و محیط زیست در فضای باز پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاددانشگاهی برگزار شد.

این مراسم که به میزبانی ایسنا و با حضور خانواده مرحوم مهشاد کریمی برگزار شد، با همراهی پیروز حناچی (شهردار تهران)، عیسی کلانتری (رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست)، علی ربیعی (سخنگوی دولت)، حمیدرضا طیبی (رئیس جهاددانشگاهی)، مسعود پزشکیان (نماینده مجلس)، محمدرضا رضایی کوچی (نماینده جهرم و رییس کمیسیون عمران)، معصومه ابتکار (معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده)، محمد خدادی (معاون مطبوعاتی)، محمدمهدی زاهدی (نماینده مجلس)، علی اعطا (سخنگوی شورای شهر تهران)، محمد احسانی (مدیر شبکه نسیم)، مهدی توکلی‌زاده (مدیر تأمین برنامه شبکه نسیم)، شیدا اسلامی (مدیر روابط عمومی معاونت برون مرزی صداوسیما)، مهدی رحمانیان (مدیر مسوول روزنامه شرق)، اصغر دانشیان (معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست)، حقوقی محمدصادق عرب (مدیر مسوول تابناک)، مسعود حیدری (مدیرعامل ایلنا)، محمدحسین حسنی (مدیرعامل ایکنا)، سیدمحمد جواد شوشتری (معاون پشتیبانی و مدیریت منابع جهاددانشگاهی)، محمدصادق بیجندی (معاون آموزشی جهاددانشگاهی)، محمدرضا پورعابدی (معاون پژوهش وفناوری دفتر مرکزی جهادانشگاهی)، جمشید محبت خانی (فرمانده یگان حفاظت از محیط زیست)، مهرداد ذوالنور (هنرمند گرافیست و فیلمساز)، مجید فروغی (مدیر روابط عمومی معاونت هنری)، پدرام پاک آیین (نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت بر مطبوعات)، حبیب الله عباسی (مدیر پایگاه خبری شفقنا)، علی اصغر شفیعیان (مدیر پایگاه خبری انصاف نیوز)، محسن فتحی (نماینده سنندج)، فاطمه محمدبیگی (نماینده قزوین و سخنگوی فراکسیون محیط زیست)،سمیه رفیعی(نماینده تهران و رئیس فراکسیون محیط زیست)، علیرضا رحیمی (نماینده تهران در دوره دهم)، سیدنظام موسوی (سخنگوی هیات رئیسه مجلس)، عباس مقتدایی (نماینده اصفهان)، ابراهیم رضایی (نماینده دشتستان)، زهرا شیخی (نماینده اصفهان)، نسرین وزیری (مدیر روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه)، مسعود نجفی (مدیر روابط سازمان سینمایی)، گیسو فغفوری (از انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه نگاران تهران)، محمدرضا نوروزپور (مدیرعامل ایرنا)، کامبیز نوروزی (فعال رسانه‌ای)، جمعی از اهالی مطبوعات، مدیران جهاددانشگاهی، فعالان محیط‌زیست و فعالان فرهنگی هنری و همراه بود.

نمایی از پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاددانشگاهی

هیچگاه حضوری اینگونه تلخ در جمع بچه‌های ایسنا را انتظار نداشتم

در مراسم بزرگداشت زنده‌یاد مهشاد کریمی خبرنگار محیط زیست ایسنا که در حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در استان آذربایجان غربی جان باخت، علی ربیعی، سخنگوی دولت گفت: تجدید نظر و سیاستگذاری در زمینه پروتکل‌های اعزام خبرنگاران به ماموریت باید با جدیت مورد پیگیری نهادهای صنفی قرار بگیرد.

ربیعی با بیان اینکه «هیچ‌وقت حضوری اینگونه تلخ در جمع بچه‌های ایسنا را انتظار نداشتم»، اظهار کرد: مطمئنم این حادثه تلخ باید پیام آور در چند حوزه شود و قطعاً تجدید نظر و سیاستگذاری در زمینه پروتکل های اعزام خبرنگاران به ماموریت باید با جدیت مورد پیگیری نهادهای صنفی قرار بگیرد.

وی با اشاره به سختی فعالیت خبرنگاران گفت: اهالی رسانه همواره شرایط و سختی کار دارند؛ امروز مهشاد و ریحانه جانشان را دادند اما بچه‌های رسانه‌ای مدتهاست با همه سختی‌ها از روح و روانشان مایه می گذارند.

سخنگوی دولت همچنین به ۱۷ هزار تلفات جاده‌ای در سال ۹۸ اشاره و خاطرنشان کرد: امروز نیازمند آموزش و فرهنگ سازی و نظارت بیشتر و نوسازی وسایل نقلیه هستیم و خون این دو عزیز باید موجب سیاستگذاری‌های مطلوب جاده‌ای شود. باید تا روز آخری که در مسند کار هستیم دنبال مهیا کردن شرایطی باشیم تا شاهد از دست دادن‌های کمتری باشیم.

سخنرانی علی ربیعی در مراسم یادبود مهشاد کریمی

ربیعی با بیان اینکه «می‌دانم پدر و مادر مهشاد کریمی سختی‌های بسیاری را تحمل می‌کنند»، اظهار کرد: با مرگ انسان‌ها، فقط یک تن زیر خاک نمی‌رود بلکه بسیاری از خاطرات هستند که زیر خاک می‌روند. امروز جمع شده‌ایم تا به خانواده از دست رفتگان تسلیت بگوییم.

وی تصریح کرد: با داغداران سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران ابراز همدردی و ادای احترام می‌کنیم و برای هر نقصان متصوری عذرخواهی و پوزش می‌طلبیم.

سخنگوی دولت در پایان گفت: مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی برای زندگی و زیست بهتر مردم می‌نوشتند؛ آنها برای گلها و حیوانات و هر چه که بوی زندگی می‌داد، می‌نوشتند و قطعاً اثر وجودی‌شان بر زندگی همه ما باقیست و روح آن عزیزان با فاطمه زهرا (س) محشور است.

مواجهه خانواده مهشاد کریمی با عیسی کلانتری

راوی اتفاقات خود به موضوع روایت تبدیل شد

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم که در مراسم یادبود مهشاد کریمی خبرنگار فقید ایسنا حضور داشت، با اشاره به حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران گفت: اینکه چطور می‌توان این اتفاق را به یک موضوع پیشگیرانه تبدیل کرد بسیار موضوع مهمی است و این اتفاق، با همه تلخی خود دریچه‌ای را به سوی روشنی باز کرده است.

او در سخنانی ضمن ابراز تسلیت به خانواده‌های داغدار مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی و همچنین جامعه خبری، اظهار کرد: این اتفاق تلخ و سخت از جهات مختلف سنگین بوده، هست و خواهد بود. از این جهت که خبرنگاران همواره پیش از این راوی بودند اما در این اتفاق خود به موضوع روایت تبدیل شدند و شاید بخشی از تلخی این حادثه به این دلیل بود که این جایگاه‌ها از راوی به خود موضوع روایت تغییر کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به سانحه اتوبوس خبرنگاران یادآور شد: جامعه خبرنگارانی که در این کاروان بودند و تعداد آنها بیش از ۲۰ نفر بود، همگی برای مسئولیت حرفه‌ای خود پای در این مسیر گذاشتند. این سفر، تفریحی و سیاحتی نبود بلکه ماموریت و مسئولیت رسانه‌ای بود. همه این موارد در کنار هم، با شنیدن خبر این حادثه، جامعه ایرانی به طور عام و جامعه رسانه به طور خاص را در یک غم عمیقی فرو برد. به ویژه اینکه این دو خبرنگار عزیز که دیگر بین ما نیستند، ویژگی‌های خاص خود را در ایسنا و ایرنا داشتند و این ویژگی‌ها را همه همکاران در رسانه با تمام وجود خود حس کرده بودند؛ داشتن دغدغه‌های اجتماعی از جمله ویژگی‌های این دو عزیز بود و این ویژگی‌ها کاملا در کار حرفه‌ای آنها نمایان بود.

سخنرانی وزیر ارشاد در مراسم یادبود مهشاد کریمی

صالحی افزود: خلاقیت و سواد رسانه‌ای در محیط کاری رسانه‌، از دیگر ویژگی‌های این دو عزیز بود. عشق حرفه‌ای این دو به کار رسانه‌ای مثال‌زدنی است و هر کدام از همکاران و اطرافیان آنها می‌توانند به این موضوع گواهی بدهند. اینکه خانم مهشاد کریمی در آستانه مهمترین اتفاق زندگی خود یعنی ازدواج، پای به سفر کاری خود می‌گذارد یک موضوع ساده نیست بلکه نشان می‌دهد که چگونه با حرفه خودش پیوند ترکیبی یافته و از اینکه در این ماموریت، راوی اتفاقات خود به موضوع روایت تبدیل شده است، غمگین و محزون هستیم.

حضور خبرنگاران در مراسم یادبود خبرنگار فقید ایسنا

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به سخنان ابوالفضل فاتح، موسس ایسنا گفت: ایشان در سخنان چند روز گذشته خود به درگذشت سالانه ۱۷ هزار نفر به علت سوانحه جاده‌ای اشاره کرد که اتفاق ناخوشایندی است و امروز که غم خبرنگاران ما را در سوگ برده است، جامعه رسانه بیش از پیش می‌تواند به این موضوع مهم بپردازد و این معضل را مورد مطالبه قرار دهد تا سوگ این عزیزان مقدمه‌ای برای جلوگیری از سوگ عزیزان دیگر باشد. اینکه چطور می‌توان این اتفاق را به یک موضوع پیشگیرانه تبدیل کرد، بسیار مهم است. این اتفاق با همه تلخی خود دریچه‌ای را به سوی روشنی باز کرده است.

صالحی همچنین گفت: داغدار این اتفاق تلخ هستیم. با حادثه تلخی روبه‌رو بودیم و در طول این یک هفته خانواده‌های این عزیزان با شرایط سخت و دشواری روبه‌رو شده‌اند. جامعه رسانه‌ای ما این دو عزیز را از یاد نخواهد برد.

تصویری از پدر مهشاد کریمی

پر کشیدن ۹ جوان در طول  ۲۰ سال عمر ایسنا

همچنین علیرضا بهرامی از جمع همکاران زنده‌یاد مهشاد کریمی در خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در سخنانی گفت: در مراسم یادبود همسنگر پرکشیده‌مان هستیم و بی‌شک آنچه در این روزها بر دوستان و خانواده آن مرحومه گذشت در هیچ واژه‌ای و کلامی نمی‌گنجد. اما همان‌طور که دوستان در این جایگاه و جایگاه‌های مشابه تاکید کردند، چاره‌جویی و تدوین مرام‌نامه‌هایی برای مراقبت از جان تک تک آحاد جامعه، از روزنامه‌نگاران گرفته تا معلمان، سربازان، کارگران و دیگر اقشار، یکی از اصلی‌ترین مطالبات ما در پیگیری این موضوع خواهد بود. امیدواریم که در این راه از پای نمانیم.
او سپس گفت: قطعا درگذشت بیش از ۱۷۰ هزار نفر از هموطنان‌مان در یک دهه گذشته در حوادث جاده‌ای فقط یک عدد نیست؛ ۱۷۰ هزار ضربدر یک دنیا خاطره، آرزو، تکیه‌گاه، عاطفه و همان اجزایی است که ساختار اجتماعی را تشکیل می‌دهد. دستیابی به آنچه این روزها در زمینه‌ی چاره‌جویی موضوع بر قلم‌ها جاری می‌شود، آنقدر دشوار می‌نماید که گاهی به آرزویی دست‌نیافتنی می‌ماند. امیدواریم جدیتی که در این حرکت ایجاد شده، در نهایت تسلی داغ‌دیدگان با اتفاق‌های خوشایند در جلوگیری از تکرار حوادث مشابه در آینده باشد.


بهرامی در بخش پایانی سخنان خود با یادآوری خبرنگاران جوانی که در طول دو دهه فعالیت ایسنا پر کشیدند، گفت: پر کشیدن ۹ جوان در طول این ۲۰ سال، برای یک مجموعه‌ی جوان، میانگین زیادی است. شهید حسن قریب، اسماعیل عمرانی، وحید سهرابی، میلاد اسلامی، کمال حاجی‌پور، علیرضا تلیانی، سیدمصطفی فاطمی، ندا پورمزرعه و حالا مهشاد کریمی. این تعداد برای یک مجموعه‌ی جوان، آمار کمی محسوب نمی‌شود. حال اگر ایسنا را یک نمونه‌ی کوچک در جامعه در نظر بگیریم، ضرورت چاره‌جویی در این زمینه و جلوگیری برای از دست رفتن سرمایه‌های اجتماعی، بسیار ضروری می‌نماید.

عصر چهارشنبه ـ دوم تیرماه ـ واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در نقده دو کشته و ۲۱ زخمی برجای گذاشت. متاسفانه مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی خبرنگاران ایسنا و ایرنا در این حادثه جان باختند.

طرحی از مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی اثر هادی حیدری

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۸ ۲۳:۴۳

اگر اون ۱۷ هزار کشته حوادث رانندگی در سال میتوانستند در ایسنا کار کنند الان مملکت گلستان شده بود. روح این دو خبرنگار عزیز هم شاد باشه. ولی یادمون باشه با ایشالا-ماشالا و حرفهایی از این طریق نمیشه جلوی اینهمه خسارت های تصادفات رو گرفت. البته اراده ای هم در مسوولین نیست که بخوان کاری انجام بدند!!!

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۱۷:۲۲

داغ جوان دیدن خیلی سخته خدا بیامرز ه و صبر به خانواده اش بده

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۰۶:۲۸

روحشان شادویادشان همواره گرامی😔

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۰۷:۲۶

روحش شاد و یادش گرامی باد

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۲۱:۱۶

آفرین . حرفت متین

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۰۷:۵۱

حتما باید تو هر زمینه ای و هر جایی دو سه نفر بمیرن تا مسئولین یادشون بیفته باید چیکار میکردن و اقدام کنن ؟اونم اگررررر اقدامی صورت بگیره

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۰۸:۱۵

چقدر زیباست چهره ش. حیف اینهمه زیبایی و جوانی و استعداد

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۰۸:۲۶

چرا فقط کریمی کریمی پس همکارش چی از اون چیزی نمی گید ، بین مرده ها هم فرق .

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۱۰ ۰۰:۲۰

خودش گفته مراسم نگیرید

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۱۰:۴۳

سلام وقتتون بخیر هر کی عکس مهشاد و ریحانه را می بیند واقعا دلش از ته دل می سوزد روحشان شاد و با فاطمه زهرا محشور باشند خدا به پدر و مادرشون صبر بدد ولی سرباز معلم ها هم دور از جونشون مگه آدم نبودن هیچ یادی از شون نیست

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۱۱:۲۶

مرگ همه جا در کمینه نگاهم نمیکنه کی هستی اینو بپذیریم

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۱۷:۲۶

این حرفی باطل است در آمریکا هلی کوپتر سقوط میکنه ولی کسی نمیمیره حالا تو ایران.........

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۱۳:۳۲

با سلام حضور خانم مهشاد کریمی خدارحمت می کنبد خدابیامزید تسلیت عرض می گویید خانواده محترم صبرعزوجل خدا صبرشما بده

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۱۹:۲۱

خدا۸صبر بده به بازماندگان ای کاس ما هم که به علت کرونا جوان از دست دادیم مسیولان یکم به فکر باشن

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۲۰:۰۹

خدا رحمتشون کنه روحشان شاد و یادشان گرامی 🖤🖤🖤🖤

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۱۴:۰۹

هم اسم من بود روحش شاد

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۱۶:۲۶

روحش شان و یادشان.گرامی باد خداوند به خانوادشان صبر بده

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۱۷:۲۵

خدا رحمتشون کنه همش بی احتیاطی باعث این صحنه های دلخراش میشه واقعا از صمیم قلب متاسفیم روحشان شاد

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۱۷:۴۵

با سلام روحشون شاد. ولی همیشه تصادف بوده و خیلی از مردم کشته شدن چطور حرفی ازشون نیست. انگار اولین باره تصادف شده و دو نفر کشته شدن. پس بقیه چی؟

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۱۸:۳۸

خدا ب مادر گرامی و پدر بزرگوارشون صبر بده.‌انشالله.

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۱۹:۳۱

روحشون غرق در شادی و آرامش باد ..از چهره ی زیبا و خندان و پر از شور و نشاط شون دل پاکی رو هم می توان دید ..خدادبه خانواده شون صبر بده

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۲۲:۱۱

سلام. خدا رحمتشون کنه. دلمان میسوزد اما کاری از دستمان برنمی آید

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۲۳:۱۸

خیلی درده سختیه نصیب هیچ بنده نشه ب خانواده هاشون صبر بده چقدر بلا امد سر هم وطنهای عزیز خدا کمک مون کنه 😞 😞😔

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۹ ۲۳:۳۹

آقایان و بانوان مسئول ضرورت دارد قبل از ابلاغ هرگونه پست و جایگاه حتما یک دوره رفتار و منش تربیتی را باید بگذرانند! حداقل بلد باشند در حضور یک خانواده عزادار چگونه رفتار کند و حتی چگونه روی مبل بنشیند!

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۱۰ ۰۱:۳۶

تسلیت به خانواده هر دو جانباخته عزیز🙏

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۱۰ ۰۵:۴۵

خداوند رحمان این، بندگان فوت شده را جزء شهیده به حساب آورد، ان‌شاءالله و به خانواده های آنان هم صبر جمیل عطا نماید.

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۱۰ ۱۳:۲۸

روحشان شاد باد

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۱۰ ۱۴:۲۸

خداوند بیامرزد ان شاءالله مورد رحمت الهی قرار بگیرند

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۱۰ ۲۰:۵۲

خداوند بیامرزتش . روحش شاد و یادش گرامی

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۱۱ ۱۱:۴۷

روحشون شاد ولی کاش یادی هم از اون کشته های پراید بکنید که مظلومانه داخل حلبی جان میدن چون حق انتخاب بهتری رو ندارن ماباید جونمون رو از دست بدیم تا مسولین جیبشون پر بشه چون عرضه تولید بهتر ندارن لیاقت واردات با کیفیتم ندارن جلوی واردات گرفته شده که راحت ماها رو بکشن تخدا ایشالا بچه خودشون رو بکشه