• چهارشنبه / ۹ تیر ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۷
  • دسته‌بندی: فرهنگ حماسه
  • کد خبر: 1400040906463
  • منبع : روابط عمومی برنامه

جعفری:

شهید آیت‌الله دکتر بهشتی نگاهی جهان شمول داشت

شهید آیت‌الله دکتر بهشتی نگاهی جهان شمول داشت

مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اظهار کرد: شهید آیت‌الله بهشتی در تبیین مبانی، نظام بخشی فکری، ساختار سازی نظام سیاسی، کادر سازی نیروی انسانی و جهت دهی افکار نخبگان و عموم مردم نقش بی‌بدیلی داشت.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی و اموربین الملل موزه؛ به مناسبت سی امین سالگرد شهادت آیت‌الله دکتر شهید بهشتی و ۷۲ نفر از اعضای حزب جمهوری اسلامی وبیناری با همکاری و مشارکت خانه موزه شهید دکتر بهشتی و موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با موضوع "بررسی آراء و اندیشه های آیت الله شهید دکتر بهشتی در حوزه حکمرانی اسلامی" سه شنبه ۸ تیر ماه در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.
دکتر علی اصغر جعفری، مدیر عامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اظهار کرد: شهید آیت الله بهشتی یک متفکر، اندیشمند و مدیر طراز انقلاب اسلامی بود و بعد از شهادت ایشان مشابهی از شخصیت فکری و انقلابی ایشان کمتر داشته ایم.  امام خمینی (ره) فرمودند که بهشتی یک ملت بود و برای ملت ما، ایشان بر مظلومیت و وسعت نگاه شهید دکتر بهشتی تاکید بسیاری داشتند.
مدیر عامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بیان کرد: شهید بهشتی یکی از اندیشمندان، متفکران و فلاسفه برجسته نهضت امام خمینی (ره) بود. شهید بهشتی بر جهان معاصر و جهان غرب اشراف داشتند. اسلام و تئوری‌های اسلام را می‌شناخت و آن‌ها را تبیین می‌کرد. بنابراین اندیشمندی جامع الاطراف، متفکر و فیلسوفی بود که با نگاه عمیق و برخورداری از جهان بینی اسلام به انقلاب اسلامی هویت بخشید.
وی گفت: شهید آیت الله بهشتی یکی از شاگردان ممتاز امام خمینی (ره) و از معماران اندیشه تفکر نوین در عصر معاصر بود و امروز همچنان از سفره خوان اندیشه او بهره‌مند هستیم. ایشان یک فقیه، متفکر و نظریه‌پرداز در تبیین مبانی انقلاب اسلامی  و دیدگاه‌های حضرت امام (ره) بودند و شهید دکتر بهشتی در گفتگو و مناظره با افرادی با تفکر غیرانقلابی، مارکسیستی وغرب‌زده یک تنه به میدان می‌رفت و طوفان فکری ایجاد می‌کرد و ما هنوز همچنان به مبانی فکری ایشان نیازمند هستیم.

دکتر جعفری ادامه داد: شهید آیت‌الله بهشتی انسانی حلیم، نواندیش، عاقل، شجاع، متقی و بلند نظر بود. ایشان با وجود اینکه رییس دستگاه قضا بود، با  صعه صدر از مخالفین و کسانی که به ایشان تهمت می‌زدند، عبور می‌کرد. به یاد دارم در یکی از سخنرانی‌های ایشان در مشهد مقدس با معاندین و مخالفینی که در آن مجلس حضور داشتند و در سخنرانی ایشان مانع ایجاد می کردند با لبخند و بزرگواری برخورد می‌کرد و آنها را فرزندان خود می‌دانست.
معاون رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس افزود: شهید آیت‌الله بهشتی در جمله معروفی گفته است سکوت من و یاران همفکرم فقط یک سخن است و آن سکوت الهام بخش وحدت است. ایشان معتقد بود باید با سکوت خود به وحدت و انسجام میان ملت ایران و مسلمانان کمک کنیم. بنابراین همه بداخلاقی‌ها و نامهربانی‌ها را زیر پا می‌گذاشت تا ارزش‌های انقلاب اسلامی حفظ شود؛  برای تبیین ارزش‌های انقلابی امام خمینی (ره)، از خودش عبور کرد؛ بدین منظور امام خمینی فرمودند شهید بهشتی مظلوم زیست و  و با مظلومیت شهید شد و خار چشم دشمنان اسلام بود.
وی ادامه داد: شهید آیت‌الله بهشتی در تبیین مبانی، نظام بخشی فکری، ساختار سازی نظام سیاسی، کادر سازی نیروی انسانی و جهت دهی افکار نخبگان و عموم مردم نقش بی بدیلی داشت. نظام دهی به حزب جمهوری اسلامی زمینه ساز تربیت نیروهای توانمند و مومن شد و هنوز از آن ظرفیت بهره مندیم.
دکتر جعفری در بحث قضا، ایشان را معمار قضا و قوه قضاییه جمهوری اسلامی عنوان کرد و گفت: ایشان در این عرصه تحولات عظیمی در نظام جمهوری اسلامی ایجاد کرد. بنابراین در سال‌های اول انقلاب اسلامی هر حوزه ای شهید دکتر بهشتی ورود کرد، توانست گام‌های بزرگی بردارد که ماندگارترین یادگار شهید آیت‌الله بهشتی و یارانش و امام خمینی (ره) تبیین قانون اساسی است.
معاون رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بیان کرد: شهید دکتر بهشتی تدوین و تصویب قانون اساسی را راهبری کرد و با همکاری نخبگان نظرات جهان شمول اسلام و حضرت امام خمینی  (ره) را در قانون اساسی جاودانه کرد. امروزه یکی از مدرن‌ترین و جامع‌ترین قانون‌های اساسی‌های دنیا را در ایران شاهدیم. جمهوری اسلامی امنیت و آرامشش خود را مدیون نگاه‌های عمیق و ژرف شهید بهشتی وبزرگان انقلاب می‌داند.
وی افزود: بحث اندیشه، و سیره فکری شهید آیت‌الله بهشتی بسیار گسترده است که به چند بخش از آن به صورت تیتروار اشاره می‌کنم. اولین مبنای فکری و به اصطلاح مشی اعتقادی شهید بهشتی باور عمیق او به اسلام ناب و ولایت مطلق فقیه در عصر غیبت امام عصر (عج الله) بود. ایشان با نگاهی متعالی ولایت فقیه را باور داشت. این باور را در جامعه ساری و جاری کرد و توانست این مهم را در قانون اساسی جمهوری اسلامی با همفکری همه بزرگان انقلاب تبیین و تشریح کند.
مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس  اظهار کرد: شهید آیت‌الله بهشتی با بهره گیری از مبانی امام خمینی (ره) قرائت نوینی از اسلام ایجاد کرد؛ قرائتی که در حکومت طاغوت و کشورهای مرتجع منطقه مرسوم نبود. ایشان با استدلالی قوی  و با تکیه بر مبانی فکری توانست اصل ولایت فقیه را تبیین و نهادینه کند. با فاصله گرفتن از سالهای پیروزی انقلاب اسلامی به اهمیت اصل ولایت فقیه پی می‌بریم و باورمندیم اصل ولایت فقیه به عنوان تکیه گاه بزرگی برای جامعه انقلابی ایران مطرح است و این امر امیدی برای ملت ایران و جوامع اسلامی است که حتی بر دشمنان انقلاب اسلامی اهمیت این موضوع پوشیده نیست.
وی ادامه داد: محور دوم مبانی فکری شهید آیت‌الله بهشتی، باور عمیق به اصول سه گانه استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود. ایشان به صراحت نظراتش را بیان، تبیین و تحلیل می‌کرد؛ با شجاعت اصول سه گانه را نتیجه رنج  زیاد ملت ایران می‌دانست و بارها اعلام کردبرای دستیابی به اصول سه گانه ملت ایران ده‌ها هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است. بنابراین با قوت از شاکله نظام انقلاب اسلامی دفاع می‌کرد و به اعتقاد او تبلور نظام اسلامی در شعار "استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی" بود.
معاون رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس عنوان کرد: شهید آیت الله بهشتی معتقد بود بزرگترین ویژگی جهانی انقلاب اسلامی"آزادی" است. ایشان باور داشت اگر آزادی را از انسان بگیرند، نباید انتظار داشت تا آنها به انبیاء الهی ایمان بیاورند. البته مستحضرید آزادی با ولنگاری مرسوم حال متفاوت است، این کرامتی که خداوند به انسان داده و انسان مدیون لطف الهی به خاطر آزادی است.
دکتر جعفری گفت: آزادی تکلیف بر انسان ایجاد می کند و ایشان معتقد بود باید آزادی را پاس بداریم چون خون‌های زیادی برای آزادی داده شده است و آن را پله‌ای برای ایمان و میل به ارزش‌های الهی می دانست. شهید آیت‌الله بهشتی معتقد بود استقلال فکری و آزادی یکی از ملزومات حیات مدنی است و برای این مهم ایستادگی کرد و به شهادت رسید.
وی اضافه کرد: یکی از محورهای مهم اندپشه شهید بهشتی بحث حکمرانی دنیا، عدالت محوری و عدالت گستری است. شهید معتقد بود اگر در کشوری عدل و آزادی تحقق نیابد، عملا راه نفوذ بیگانگان به کشور باز خواهد شد. معتقد بود اگر عدل حاکم نباشد بسیاری از مبانی اسلامی رنگ می‌بازد و نمی‌توانیم اسلام را به معنای واقعی محقق کرد. بنابراین عدالت شرط مهم استقرار دین و برقراری نظم و جامعه مدنی و سنگ بنای نظام سیاسی است. در بحث اقتصادی نیز به فاصله طبقاتی معترض بود و می‌فرمود اگر کسی شب را گرسنه بخوابد، ما هیچ پاسخی نداریم! این نگاه متعالی شهید آیت الله بهشتی است و امروز این نگاه در رهبر معظم انقلاب مشهود است.
وی ادامه داد: محور دیگری که شهید دکتر بهشتی بر آن تاکید داشت "مبارزه با استعمار و استکبار" بود، ایشان برای این باور زحمات زیادی متحمل شد و اعتقاد داشت ملت‌ها باید در مقابل نظام سلطه و سلطه گر باایستند و مقاومت کنند. درحقیقت یک کنش گر فعال در مقابل سلطه باشند و این نگاهی مترقی است. جمله معروف ایشان را هیچ وقت از یاد نمی‌بریم " ای آمریکا از ملت ما عصبانی باش و از این عصابانیت بمیر." باید گفت اوج نگاه استکبار ستیزی و شناخت دشمن و شجاعت در عرصه سیاست خارجی و باورمندی به اعتقادات دینی در این شعار حاکم است.
وی عنوان کرد: محور پنجم از نگاه ساختارمند شهید آیت‌الله بهشتی اعتقاد به جوانان بود. ایشان با همه وجود در همه عرصه‌های کشور به جوانان اعتقاد داشت و باید فرصت آزمون و خطا به جوانان داد. بارها می‌فرمود به فردی متدین، متخصص و مومن واگذار کنید و اجازه آزمون و خطا بدهید. درحقیقت این تجربه را در دفاع مقدس آزمودیم؛ دفاع مقدس صحنه‌ای از باورمندی نظام به ملت و جوانان بود؛ آنها نه جنگ را دیده و نه آموزش‌های رزمی دیده بودند بلکه با حمله دشمن هر کسی با یک ساک رهسپار جبهه شد. آنها مقابل دشمن سینه سپر کردند و برای اولین بار در دو قرن گذشته اجازه ندادند حتی یک سانتی متر از خاک کشور عزیزمان در دست دشمن بماند.
دکتر جعفری گفت: خوشبختانه شاهدیم بعد از گذشت بیش از چهل سال از پیروزی، انقلاب اسلامی  توانسته، کادرسازی کند و خیل عظیمی از جوانان کشور تحصیل‌کرده، متخصص و صاحب نظر هستند و تفکر و آرزوی شهید دکتر بهشتی در جامعه در حال تحقق است. شهید آیت‌الله بهشتی معتقد بود همه ابعاد جامعه باید در خدمت ارزش‌های متعالی و انسانی باشد. در حوزه اقتصاد که جزو چالش‌های کشور است، ایشان جدا از اینکه به بحث عدالت معتقد بود، باور داشت اگر بخواهیم ماندگار و موفق باشیم باید بر روی پای خود باایستیم. امروز رهبر معظم انقلاب نیز بر خودباوری و خوداتکایی تاکید بسیاری دارندو این همان تفکر شهید بهشتی است. رهبر معظم انقلاب اسلامی با وجود اینکه سن مبارکشان بیش از ۸۰ سال است اما به تازگی واکسن ایرانی زدند؛ ایشان در این زمینه دو نگاه داشتند اول اینکه؛ واکسن ایرانی باید تولید شود و از واکسن داخلی استفاده کنند و زمانی که همه در سن ۸۰ سالگی واکسن زده بودند؛ پذیزفتند تزریق واکس را انجام بدهند. بنابراین این یک نگاه مبنایی و ماندگار است که در بزرگانی چون رهبر معظم انقلاب اسلامی و شهید بهشتی دیده می‌شود. بنابراین در حوزه‌های مختلف بر اساس باورمندی و نگاه شهید آیت الله بهشتی باید در زمینه خوداتکایی در کشور کار انجام دهیم و این نگاه باعث شده به همت جوانان ایران اسلامی در حوزه‌های بسیاری جزو کشورهای ممتاز جهان باشند.
وی بیان کرد: شهید آیت الله بهشتی در بحث آموزش و پرورش نگاهی متعالی داشت. آموزش و پرورش را رکن اساسی جامعه می‌دانست. متاسفانه شاهد چالش‌هایی در این حوزه هستیم و ایشان نقش معلمین و دانش‌آموزان را ممتاز می‌دانست و در دفاع مقدس بسیاری از شهدا را دانش آموزان و معلمین تشکیل دادند. بنابراین آموزش و پرورش کلید نجات و رهایی کشور است.
در پایان وبینار ، دکتر جعفری به نگاه جهان شمول شهید آیت‌الله بهشتی اشاره کرد و گفت: ایشان معتقد بود اسلام مرزی ندارد و مسلمانان در هر جایی برادر هستند. اعتقاد داشت که انسان مسلمان، انسان جهان شمول است. ما در مقابل درد و نجات همه مسلمان جهان مسئول هستیم و معتقد بود رژیم غاصب اسراییل باید محو شود و کشور فلسطین باید به صاحبان اصلی خود برگردد. اعتقاد داشت "آرمان یک مسلمان ، سعادت جهانیان است."  حتی باور داشت که باید مسلمانان نیز به غیر مسلمانان توجه داشته باشند و این در قانون اساسی ما آمده است که جمهوری اسلامی ایران باید سعادت همه انسان‌ها را مد نظر قرار دهد و به آن بیندیشد.
وی افزود: در پایان بحث باید بگویم شهید دکتر بهشتی واقعا متفکری بزرگ و فیلسوف متعالی، ارزشمند و مدیر طراز اول انقلاب اسلامی بود و امروز یادگاری‌های  زیادی از اندیشه های ایشان باقی مانده است و ما خود را مدیون شهید آیت‌الله بهشتی می‌دانیم و کشور مدیون نگاه متعالی ایشان است؛ امروز باید تلاش کنیم اندیشه ایشان را  به ساحت‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و مدیریتی برگردانیم.  

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.