• شنبه / ۱۹ تیر ۱۴۰۰ / ۱۰:۱۶
  • دسته‌بندی: البرز
  • کد خبر: 1400041913089
  • خبرنگار : 50022

اجرای الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در حاشیه تهران

اجرای الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در حاشیه تهران

ایسنا/البرز محمدصادق بیجندی، معاون آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی، فاطمه قاسمپور نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، زهرا شمس عضو شورای شهر تهران، مهشید منزوی مدیرکل گروه‌های انسانی و اجتماعی جهاد دانشگاهی، صالحی مدیرکل تشکیلات و بودجه جهاد دانشگاهی و مهری سادات موسوی رئیس جهاد دانشگاهی علامه طباطبایی از برخی اقدامات صورت گرفته توسط جهاد دانشگاهی در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در شهرستان ملارد بازدید کردند.

مهری سادات موسوی رئیس جهاد دانشگاهی علامه طباطبایی در خصوص اقدامات جهاد دانشگاهی در رابطه با ساماندهی مشاغل خرد و خانگی در غرب استان تهران مبتنی بر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی و با کارفرمایی  معاوت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به خبرنگار ایسنا گفت: تقریباً از سه سال پیش در زمینه اشتغال‌زایی با ایجاد کسب و کار برای ساکنین منطقه غرب استان تهران ورود کرده‌ایم.

وی ادامه داد: کار ما برای مشغول کردن زنان سرپرست خانوار در حوزه مشاغل خرد و خانگی با شناسایی این افراد در شهرستان های ملارد، رباط کریم، بهارستان، اسلامشهر، شهریار و قدس آغاز شد. این شش شهرستان غرب استان تهران ۳.۵ میلیون نفر را در خود جای داده‌اند و بیشتر از برخی استان‌های کشور جمعیت دارند اما بعضی از مناطق این شهرستان‌ها با محرومیت زیادی مواجه هستند.

این مسئول خاطرنشان کرد: این کار از سال ۹۸ آغاز شد. شناسایی خانواده‌ها در ابتدای کار دشوار بود و ترجیح ما بر این بود افرادی که زیر پوشش نهادهای حمایتی نیستند را وارد این کار کنیم بر همین اساس ابتدا با توجه به زیست بوم منطقه شروع به شناسایی مزیت‌های منطقه کرده و کسب و کارهای قابل توسعه و حمایت را مشخص نموده و بر همین اساس جلسات مختلفی با سازمان‌های متولی به منظور هماهنگی و همراهی برگزار شد.

وی افزود: مدل ما تأکید بر آموزش مهارت صرف نبود به همین دلیل متناسب با هر کسب و کاری که قرار بود ایجاد شود، یکی از فعالان همان کسب و کار که کارش رونق داشت و یا قابلیت رونق و توسعه را داشت و می‌توانست برای توسعه کسب و کار چند نفر به مجموعه خود اضافه کند را تحت عنوان پیشران شناسایی کردیم و همزمان شروع به استعدادیابی، توان سنجی و ایجاد مهارت کردیم.

موسوی خاطرنشان کرد: این پیشران‌ها در حوزه‌های مختلف به ما متصل شدند و با آموزش عمومی از طرف ما و آموزش تخصصی از سوی پیشران آرام آرام کار شکل گرفت. ابتدا کار مشکل بود چون بسیاری از افراد از لحاظ ذهنی آماده پذیرش کسب و کار نبودند و ایجاد این ذهنیت زمان زیادی برد. بیشترین وقت ما صرف همین بخش شد. بعد در حوزه‌های مختلف از جمله خیاطی، پوشاک، قلاب بافی، میوه خشک کنی، بسته‌بندی، تولید متحوا و مشاوره شغلی و مشاوره‌های حقوقی کار پیش رفت.

رئیس جهاد دانشگاهی علامه اظهار کرد: در حوزه برندسازی هم اقداماتی صورت گرفت و با برگزاری دوره‌های مختلف برندسازی، فعالان به این باور رسیده‌اند که می‌توانند برند خود را داشته باشند.

وی ادامه داد: غیر از این مباحث ما برخی از پیشران‌هایی که می‌توانستند با هم کار کنند را به صورت شبکه‌ای به هم متصل کردیم تا هم‌افزایی صورت بگیرد. مثلا در حوزه پوشاک فردی توان بازاریابی خوبی دارد، افرادی هستند که برش کاری را به خوبی انجام می‌دهند، برخی در دوخت، طراحی، تأمین مواد اولیه و ... توان خوبی دارند و عده‌ای هم در حوزه بسته‌بندی توانمند هستند. ما همه اینها را کنار هم قرار دادیم. به عبارت دیگر تلاش شد شبکه سازی و زنجیره ارزش بر اساس اصول علمی و عملی در سه بخش تامین، تولید، بازاریابی و فروش شکل گیرد.

موسوی با بیان اینکه پس از شیوع کرونا و چالش‌هایی که برای کسب و کارها بویژه کسب و کارهای خرد و خانگی ایجاد شد از ظرفیت خیرین استفاده کردیم، گفت: خیرین پس از رایزنی‌ها مجاب شدند که در حوزه کسب و کار فعالیت کنند و خوشبختانه کمک زیادی از جمله در تأمین تجهیزات، مواد اولیه و ... داشته‌اند.

وی گفت: هنوز مشکلات زیادی وجود دارد و می‌طلبد برخی موازی‌کاری‌ها رفع و سرمایه وارد این بخش شود.

وی افزود: تعداد اشتغالی که فقط در منطقه ملارد ایجاد شده حدود ۵۰۰ نفر است که ظرفیت اضافه شدن نیز دارد. مثلاً فقط یک کارگاه شال و روسری ظرفیت تا ۴۰۰ نفر دارد. یک شبکه دیگر ۲۵۰ نفر را مشغول به کار کرده اما ظرفیت آن در حال رشد تصاعدی است.

موسوی ادامه داد: یکی دیگر از شبکه‌های فعال در این بخش شبکه عروسک‌سازی است که الان ۲۵ نفر را به کار گرفته است. شبکه قالی نیز با مشکلاتی از جمله درآمد پایین مواجه بود که پس از همکاری یک پیشران درآمد فعالین این حوزه معقول تر شده است. یکی دیگر از اقدامات بحث گوهرتراشی است که در حال حاضر حدود ۶۰ نفر آموزش دیده‌اند و در حال کار هستند.

وی تصریح کرد: ما مشاغلی که فکر می‌کنیم می‌توانند در زندگی افراد تأثیرگذار باشند را کمک می‌کنیم تا رشد کنند. به طور کل با ایجاد شغل، احیا و توسعه بالغ بر هزار نفر در این شبکه مشغول هستند.

موسوی گفت: کار جدیدی در حوزه پرینترهای سه بعدی هم آغاز شده که حدود ۱۰ نفر در آن مشغول هستند. تلاش بر این است تا در زمینه‌های مختلف ایجاد کسب و کار با در نظر گرفتن علائق افراد ورود کنیم.

وی در پایان اظهار داشت: کار در شرایط شیوع کرونا و وضعیت خاص اقتصادی کشور بویژه برای زنان محترم سرپرست خانوار مشکلات و مباحث خود را دارد و امید است با هم افزایی بین دستگاهی و تامین اعتبارهای لازم شاهد اقدامات بیشتر و گسترده تری باشیم.

نماینده تهران: مجلس در بودجه ۱۴۰۰ مبلغی را به توانمندسازی زنان سرپرست خانوار اختصاص داده است

در ادامه این برنامه فاطمه قاسمپور، نماینده تهران و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی پس از بازدید از شبکه‌های مختلف کسب و کار از جمله دوخت شال و روسری، عروسک، بسته‌بندی پوشاک، گوهرتراشی، قالیبافی و ... در گفت و گو با ایسنا، گفت:حمایت و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار یکی از قدامات موثر در توسعه اجتماعی و توسعه رفاه و معیشت است. جهاد دانشگاهی اقداماتی را در این زمینه سازماندهی کرده که امروز از نزدیک مورد بازدید قرار گرفت.

قاسمپور افزود: در این بازدید با نقاط قوت و نقاط ضعف کار آشنا شدیم تا در ادامه کمک کنیم نقاط قوت را با همراهی تقویت و اگر نقاط ضعفی وجود دارد را رفع کنیم.

وی ادامه داد: در این کار تلاش شده با توجه به رویکردهای استارتاپی و نوآوری اجتماعی، زنجیره تأمین و ارزش در کنار هم دیده شود که از نقاط قوت کار است ولی نیاز است به طور جدی‌تر در گفت و گو با جهاد دانشگاهی و دیگر مجموعه‌هایی که درگیر توانمندسازی حوزه زنان سرپرست خانوار هستند، ارتقاء مفهوم توانمندسازی در دستور کار قرار گیرد چون در توانمندسازی زنان سرپرست خانوار چیزی که قرار است انجام شود توانایی آنان برای ایستادن روی پای خودشان است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس در بودجه ۱۴۰۰ برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار مبلغی را در نظر گرفته که قرار است جهاد دانشگاهی بخشی از این بودجه را در این راستا پیگیری کند.

عضو شورای شهر تهران: با همت جهاد دانشگاهی توفیقات روزافزونی در حوزه خانواده‌های زن‌سرپرست خواهیم داشت

در ادامه زهرا شمس عضو شورای شهر تهران هم پس از بازدید از اقدامات صورت گرفته توسط جهاد دانشگاهی برای ساماندهی مشاغل خانگی در غرب تهران، گفت: یکی از اولویت‌هایی که برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار یا خانواده‌های زن سرپرست وجود دارد، هم افزایی نهادهای عمومی، مردمی، انقلابی و جهادی و سازمان‌های حاکمیتی است.

شمس افزود: برنامه‌ای را مد نظر داریم تا با یک هم افزایی موثر بتوانیم اقداماتی را در ابعاد مختلف اشتغال، آموزش، حمایت و بازتوانی روانی اجتاعی زنان سرپرست خانوار را از یک بستر مردمی پیش‌بینی کنیم و در این راستا تمامی نهادهای تأثیرگذار که می‌توانند کار را تسهیل کنند در کنار هم قرار گیرند تا یک بستر یکپارچه برای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی برای حوزه خانواده‌های زن سرپرست ایجاد شود.

وی ادامه داد: مجموعه‌هایی که امروز بازدید شد وضعیت مطلوبی داشتند و نگاهی از یک اقدام یکپارچه را دیدیم که گروه‌های مختلف مردمی و نهادهای سازمانی در کنار هم قرار گرفته‌اند و زنجیره‌ای از اقدامات شکل داده‌اند تا عرصه تولید به عرصه توزیع نزدیک شود. با همت جهاد دانشگاهی قطعاً توفیقات روزافزونی خواهیم داشت.

مدیرکل گروه‌های انسانی و اجتماعی جهاد دانشگاهی: به دنبال کاهش فقر و آسیب‌های اجتماعی هستیم

مهشید منزوی مدیرکل گروه‌های انسانی و اجتماعی جهاد دانشگاهی هم در پایان این بازدید با بیان اینکه بازدید امروز ما در پی پروژه‌های بزرگ کشور در حوزه توانمندسازی زنان و خانواده‌های آسیب‌پذیر و زنان سرپرست خانوار بود، گفت: در واقع این پروژه‌ها با عناوین مختلف و اهداف یکسان در کشور در حال انجام است. از جمله پروژه‌های دیگری که در این بخش وجود دارد دفاتر تسهیلگری در سکونتگاه‌های هدف بازآفرینی شهری است که در ۱۰ استان انجام شده است. در کنار آن پروژه دیگر، توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و خانواده‌های کم بضاعت در کل استان های کشور است.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم در آینده با تجمیع این پروژه‌ها که منفک از هم هستند به کشور برای کاهش فقر و آسیب‌های اجتماعی و توانمندسازی جامعه هدف کمک کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.