• چهارشنبه / ۲۳ تیر ۱۴۰۰ / ۰۰:۱۵
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400042316356
  • خبرنگار : 50378

تولیت آستان قدس رضوی:

مظاهر معنویت باید در شهر مشهد چشم‌نواز باشند

مظاهر معنویت باید در شهر مشهد چشم‌نواز باشند

ایسنا/خراسان رضوی تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه ارزش‌های اسلامی باید در کالبد شهر مشهد متجلی باشد، گفت: هرکس به شهر مذهبی مشهد وارد می‌شود باید عمران، آبادانی، رفاه و شعائر دینی را مشاهده کند، مظاهر معنویت باید در تمام شهر چشم‌نواز باشد تا هر ببیننده‌ای احساس کند در شهر امام رضا(ع) است.

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در دیدار منتخبین ششمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی انجام شد، رأی و اعتماد مردم را برای منتخبین شورای شهر از نعمت‌های الهی دانست و اظهار کرد: انسان در برابر نعمت‌های خداوند موظف به شکرگزاری زبانی و عملی است که شکر عملی نعمت اعتماد مردم، تلاش حداکثری برای گره‌گشایی از مشکلات آنهاست.

وی افزود: شورای ششم شهر مشهد با رویکرد انقلابی، حزب اللهی و مردم داری روی کار آمده است، لذا مردم از این شورای انتظار کار و تلاش جهادی دارند، کاری که به نفع مردم باشد و به بهترین شکل و کیفیت در کمترین زمان با سلامت کامل انجام شود.

تولیت آستان قدس رضوی اعضای شورای شهر را به پیگیری و نظارت بر حسن اجرا و سلامت در انجام پروژه‌های شهری و مقابله جدی با فساد توصیه و ابراز کرد: نظارت بر حسن انجام کار پیمانکاران طرف قرارداد شهرداری، برای اجرای کامل تعهدات و انجام پروژه‌ها به بهترین شکل ممکن و برخورد قاطع با متخلفان از مواردی است که از اعضاء شورای شهر انتظار می‌رود نسبت به آن جدیت داشته باشند.

خود را مدافع حقوق مظلومان و محرومان بدانید

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی با بیان اینکه شواری شهر باید پیگیر احقاق حقوق عموم شهروندان به ویژه مظلومان و محرومان باشد، گفت: اعضاء شورای شهر خود را وکیل مدافع اقشار محروم، طبقات کم برخوردار و ساکنان حاشیه شهر بدانند و از حقوق آن‌ها دفاع کنند، آن‌ها قشر بی‌ادعایی هستند که بار سنگین انقلاب را در عرصه‌های مختلف بر دوش کشیده‌اند.

وی منتخبین شورای ششم شهر مشهد را به حفظ ارتباط با مردم و حضور مستمر در مناطق حاشیه شهر توصیه کرد و ادامه داد: ارتباط صمیمی مسئولان با مردم و شنیدن حرف آن‌ها و لمس مشکلات از نزدیک، در تصمیم‌گیری‌ها و سبک زندگی مسئولین بسیار مؤثر است و به اتخاذ تصمیمات صحیح توسط آن‌ها کمک می‌کند؛ تأثیری که حضور در میان مردم و مشاهده شرایط زندگی، مشکلات و دغدغه‌های آنان از نزدیک دارد به هیچ عنوان خواندن نامه و گزارشات برای مسئولان نخواهد داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی با اشاره به برنامه هفتگی خود برای حضور در حاشیه شهر مشهد و گفتگو با ساکنان آن مناطق، عنوان کرد: باوجود اقدامات خوبی که تاکنون مسئولان در حاشیه شهر مشهد انجام داده‌اند، اما کارهای بر زمین مانده بسیاری باقی هست که برای حل مشکلات مردم آن مناطق باید انجام شود.

لزوم توجه به ظرفیت‌های تشکل‌های مردمی

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه استفاده از ظرفیت‌های تشکل‌های مردمی و برقراری نظام شایسته‌سالاری در انتصاب‌ها را مورد تأکید قرار داد و ابراز کرد: ظرفیت‌ بسیار خوب تشکل‌های مردمی و مجموعه‌های جوان انقلابی باید مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه برخورداری از روحیه جهادی، انقلابی، پرتلاش و دلسوز مردم بودن از جمله معیارها برای انتخاب شهردار جدید باید باشد، عنوان کرد: در انتصابات مدیریت شهری باید افراد دارای صلاحیت‌های تخصصی، متدین، با انگیزه و برخوردار از روحیه جهادی مورد انتخاب قرار گیرند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با تأکید بر اهمیت استفاده حداکثری از سلایق و نگاه‌های مختلف، اظهار کرد: نباید با نگاه‎های سلیقه‌ای دایره خدمت را تنگ و محدود کرد و باید فرصت برای نقش‌آفرینی افراد توانمند با سلایق مختلف را فراهم آورد.

ضرورت پرهیز از تجمل‌گرایی و اسراف

تولیت آستان قدس رضوی بر ضرورت پرهیز از تجمل‌گرایی و هزینه‌های بیهوده تأکید کرد و گفت: مسئولان باید از اسراف پرهیز و نسبت به هدر رفت بیت‌المال با تجملات زائد حساس باشند و این مسئله مهم در بخش‌های مختلف مدیریت شهری سرلوحه مدیران باشد.

وی در ادامه به هویت زیارتی شهر مشهد و تأثیر حضور مرقد مطهر امام رضا(ع) در شکل‌گیری این شهر اشاره و با تأکید بر اینکه ارزش های اسلامی باید در کالبد شهر مشهد متجلی باشد، ابراز کرد: هرکس به شهر مذهبی مشهد وارد می‌شود باید عمران، آبادانی، رفاه و شعائر دینی را مشاهده کند، مظاهر معنویت باید در تمام شهر چشم‌نواز باشد تا هر ببیننده‌ای احساس کند در شهر امام رضا(ع) است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی انجام اقدامی اساسی و ریشه‌ای برای حل معضلات بافت فرسوده اطراف حرم را از اعضاء شورای جدید شهر مشهد مطالبه و عنوان کرد: باید در نوسازی‌های بافت فرسوده پیرامون حرم هویت و اصالت فرهنگی این شهر حفظ شود.

لزوم توسعه تفریحات سالم برای شهروندان

تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنان خود به فراهم آوردن بستر و امکانات برای تفریحات سالم شهروندان تأکید و ابراز کرد: ایجاد بستر تفریحات سالم در چهارچوب قانون و قداست شهر امام رضا(ع) سبب ارتقا نشاط و شادابی جامعه می‌شود، فضای شهر مشهد باید فضایی با نشاط برای مردم باشد؛ اگر شرایط تفریح سالم ایجاد نشود، ممکن است عده‌ای به سراغ تفریحات ناسالم بروند.

وی با اشاره به فراهم سازی زمینه بهره‌مندی مردم از ارتفاعات شهر مشهد، گفت: لازم است مسئولان شهری با توسعه پارک‌ها و فضاهای سبز، امکانات و ظرفیت بیشتری برای تفریح و نشاط مردم متناسب با شهر معنوی مشهد ایجاد کنند.

توسعه بستر خدمت رسانی به زائران و تسهیل شرایط تشرف به حرم مطهر رضوی از دیگر مطالبه‌های تولیت آستان قدس رضوی بود و در این خصوص اظهار کرد: خدمت رسانی به زائران در شهر مشهد برعهده مدیریت شهری است، مسئولان می‌توانند با توسعه امکانات و زیر ساخت‌ها بستر افزایش سفر به مشهد را فراهم آورند.

وی معضل پارکینگ و اسکان مناسب را از جمله مشکلات زائران در مشهد خواند و عنوان کرد: توسعه حمل نقل عمومی، افزایش پارکینگ‌های اطراف حرم مطهر و تسهیل تشرف به حرم از جمله مسائلی است که اعضاء شورای شهر برای رفع آن‌ها باید تدبیری بیندیشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی گفت: آستان قدس رضوی به میزان توان و ضمن توجه به رعایت غبطه وقف آماده همکاری با مدیریت شهری در عمران و آبادانی مشهد است و به هیچ عنوان نسبت به مشکلات مشهد بی‌تفاوت نیست و احساس مسئولیت می‌کند، در همین راستا سال گذشته چندین هکتار از اراضی خود در حاشیه شهر را برای رفع مشکلات آن منطقه در اختیار مدیریت شهری قرار داد.

وی با بیان اینکه مرکزیت حرم مطهر برای شهر مشهد باید حفظ شود، گفت: نحوه توسعه مشهد نباید به گونه‌ای باشد که مرکزیت حرم مطهر به حاشیه رانده شود و در آینده شاهد مشهد جدید و قدیم باشیم، این موضوع هویت شهر مشهد را می‌تواند به مخاطره بیاندازد.

بر اساس گزارش روابط‌عمومی آستان قدس رضوی، حجت‌السلام والمسلمین مروی با تأکید بر اینکه آستان قدس خود را ملزم به رعایت مُر قانون و مقررات شهری می‌داند، تصریح کرد: در مقابل از اعضاء شورای شهر و مدیریت شهری نیز این انتظار می‌رود که نسبت به رعایت حقوق موقوفه توجه و حساسیت داشته باشند زیرا موقوفات امانتی در اختیار ما هستند.

تولیت آستان قدس رضوی در پایان ضمن قدردانی از تلاش‌های اعضاء دوره پنجم شورای‌ شهر مشهد که به میزان توان در راستای کمک به این شهر تلاش کردند، از همکاری شهردار فعلی مشهد و تلاش‌های وی در خدمت‌رسانی شایسته به مردم مشهد تقدیر کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.