• یکشنبه / ۲۷ تیر ۱۴۰۰ / ۱۶:۰۰
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 1400042719731
  • خبرنگار : 50029

شهردار شیراز:

سیاسی بودن مذموم نیست/بدهی شهرداری شیراز شفاف است

سیاسی بودن مذموم نیست/بدهی شهرداری شیراز شفاف است

ایسنا/فارس شهردار شیراز، با تاکید براینکه سیاسی بودن را امری مذموم نمی‌داند، از فعالیت‌های سیاسی خود در گذشته دفاع و با بیان اینکه مدیر باید برداشت روشنی از همه مسائل منجمله سیاسی داشته باشد، خاطرنشان کرد که سیاسی عمل کردن در مدیریت پذیرفتنی نیست و مهم آنست که در مدیریت شهری کار سیاسی نکنیم و به دنبال عمل سیاسی به نفع جریانی خاص نباشیم.

حیدر اسکندرپور بعداز ظهر یکشنبه ٢٧ تیرماه در یک کنفرانس خبری، ضمن اشاره به اینکه مدیریت شهری کلانشهر شیراز آماده استقرار شورای ششم طی روزهای آینده است و در فضای توأم با تفاهم و احترام آیین انتقال مدیریت شهری و شورای شیراز انجام خواهد شد، تاکید کرد: شورای ششم با استفاده از ظرفیت های خود و تجربه اندوخته ٥ دوره قبلی، باید گام های بلندی تری برای شیراز بردارد.

اسکندرپور با یادآوری اینکه همه ما خارج از جایگاه مدیریتی، در هر موقعیتی شهروند شیراز محسوب می شویم، لذا شیراز و آینده آن برای ما مهم است، اضافه کرد: در پیشگاه مردم شیراز اعلام می‌کنم که در کمال صداقت هر آنچه که به ذهنم می‌رسد که می‌تواند به شورا و شهرداری کمک کند، منتقل خواهم کرد.

شهردار شیراز همچنین خطاب به مردم این کلانشهر عنوان کرد: با استقرار شورای ششم عهدی که با شما برای خدمت گذاری واقعی بسته‌ام، پایبند خواهم بود و گزارش کاملی از عملکردها و اقدامات در روزهای آتی به عنوان یک سند ارائه خواهم کرد.

سیاسی بودن مذموم نیست مدیریت نباید سیاسی باشد

اسکندرپور همچنین در واکنش به اظهارات نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس و شهردار سابق شیراز، گفت: بخش‌هایی از این اظهارات که مربوط به شهرداری و عملکردهاست را توضیح خواهم داد و بخش‌هایی که شخصی است به احترام شهردار سابق شیراز سکوت می‌کنم! صادقانه می‌گویم مطالبی را آماده کرده بودم که در این جلسه به استحضار مردم برسانم اما احساس کردم که ارائه آن، خدمتی به شیراز و مردم آن نخواهد کرد.

شهردار شیراز با بیان اینکه تلاش کرده‌ام که وارد حاشیه‌ها نشوم و معتقد به دور نگه داشتن شهرداری از جناح‌های سیاسی بوده و هستم، گفت: در جاهای متفاوت در فضای رسانه‌ها برخی از افراد مطرح می‌کنند که شهردار سیاسی باشد یا نه؟ عمرانی باشد یا نه؟ با افتخار اعلام می‌کنم که با پایان یافتن جنگ و در دوران دانشجویی وارد فعالیت‌های سیاسی شدم و پس آن هم در مقاطع مختلف با افتخار در حوزه‌های سیاسی ورود کرده‌ام.

او تصریح کرد: نه تنها سیاسی بودن را امری مذموم نمی‌دانم بلکه معتقدم کسی که می‌خواهد در شیراز مدیریت کند باید یک برداشت روشنی از مسائل سیاسی، فرهنگی، عمرانی و ...داشته باشد، چون شهر جمع شهروندانی است که در حوزه‌های متفاوت تعامل دارند.

نفس حضور در انتخابات شورا و مجلس سیاسی است

شهردار شیراز با بیان اینکه نفس عمل حضور در انتخابات شورا و مجلس خود سیاسی است، گفت: مگر می‌شود نماینده مجلس سیاسی نباشد؟افرادی که در شورا حضور پیدا می‌کنند با لیست‌های سیاسی می‌آیند و مگر می‌شود کسی با لیست سیاسی وارد شورا شود اما بگوید من سیاسی نیستم؟ معتقدم این بحث‌ها را نباید ادامه دهیم. مهم این است که در شهرداری کار سیاسی انجام ندهیم و به دنبال عمل سیاسی به نفع جریان خاصی نباشیم.

صرف بودجه عمرانی ۲ سال برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام

او همچنین به تشریح برخی عملکردهای شهرداری شیراز در دوره پنجم مدیریت شهری پرداخت و گفت‌: بالغ بر ٩٧ درصد بودجه عمرانی شهرداری شیراز در سال ٩٧ و همچنین بخش اعظمی از بودجه سال ۹۸ به تکمیل پروژه‌های نیمه تمام اختصاص یافت. لذا در سال ۹۹ شهرداری فرصت تعریف پروژه‌های جدید را پیدا کرد.

شهردار شیراز ادامه داد: از ٢٠ ایستگاه خط یک مترو شیراز، هفت ایستگاه در دوره جدید افتتاح شد و خط دو مترو را نیز به عنوان یک پروژه بسیار بزرگ همواره دنبال کردیم، حال آنکه تعداد و اعتبار پروژه‌های خط دو به تنهایی چندین برابر پروژه‌های دستگاه‌های اجرایی است، گفت: ٢١٠٠ میلیارد تومان تزریقی مالی در خط دو مترو شیراز داشته‌ایم و اکنون هم این خط در شرایط خوبی است.

او ضمن قدردانی از پیمانکاران و همکاران خود در مترو، گفت: در حفاری خط دو مترو شیراز در کشور رکورد زده شد و در یک مدت زمان مشخصی حفاری به اتمام رسید و ریل گذاری آغاز شد.

شهردار شیراز ادامه داد: به عنوان مثال؛ در بخش حمل و نقل عمومی نیز در سال ٩١ سهم حمل و نقل عمومی از بودجه ٣.٦ درصد، در سال ٩٢ حدود ٣.٨ درصد، در سال ٩٣ حدود ١١ درصد، در سال ٩٤ بالغ بر ٨.٤ درصد، در سال ٩٥ قریب به ١١.٤٥ درصد، در سال ٩٦ حدود ٦.٨ درصد، در سال ٩٧حدود  ٨.٢ درصد، در سال ٩٨ بالغ بر ١٧.٥٨ درصد و در سال گذشته ١٣.٨١ درصد بوده است.

اسکندرپور گفت: برای خرید اتوبوس‌ها نیز ٣٠ درصد از کل هزینه‌ها در دوره مدیریت قبلی پرداخت و مابقی در دوره فعلی تامین شد.

او همچنین خاطرنشان کرد که در بخش پروژه‌های بزرگ مقیاس نیز سال گذشته ١٠ پروژه بزرگ مقیاس به بهره برداری رسید.

شهردار شیراز با بیان اینکه بدهی مسئله‌ای مخفی نیست که نخواهیم آن را اعلام نکنیم، گفت: اسناد ثبت شده و بر اساس همین اسناد در ٣١ شهریور ٩٦ بالغ بر ٤ هزار و ١٧٤ میلیارد تومان بدهی، هزار و ٨ میلیارد تومان بدهی بانکی، ١٥٦٧ میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران و ١٥٩٩ میلیارد تومان بدهی مربوط به اوراق مشارکت وجود داشت؛ پس اعلام عدد هزار میلیارد تومان بدهی شهرداری در آن مقطع زمانی، خلاف واقع است و اگر این عدد تقسیم بر دلار ٣٥٠٠ تومانی همان زمان بشود، معادل یک میلیارد و ١٧١ میلیون دلار خواهد شد.

اسکندرپور ادامه داد: اما در دوره فعلی بدهی بانکی از یکهزار و ٨ میلیارد تومان به دو هزار و ٦٠٠ میلیارد تومان رسیده که هزار میلیارد تومان آن سود تسهیلات است. در این دوره ٥٤٩ میلیارد تومان تسهیلات از بانک گرفتیم که ٥١٣ میلیارد تومان آن را پرداخت کرده‌ایم.

او گفت: بدهی پیمانکاران در دوره فعلی به ١٢٠٠ میلیارد تومان و بدهی مربوط به اوراق مشارکت نیز به١٧٠٠ میلیارد تومان رسیده و در واقع در این دوره سقف تعهدات اوراق مشارکت ما افزایش نیافته است.

شهردار شیراز با بیان اینکه نسبت بدهی شهرداری فعلی به دلار ٢٢٠ میلیون دلار است، به مسئله فروش اموال در شهرداری این کلانشهر اشاره و با بیان اینکه در سال ٩٥، ٨٣٧ میلیارد تومان فروش املاک معادل ٢٣٩ میلیون دلار داشته‌ایم، اضافه کرد: در سال ٩٩ فروش اموال به ٦٣٠ میلیارد تومان رسیده است.

اسکندرپور با تصریح بر اینکه شیراز، شهرداری قدرتمندی دارد و به راحتی می‌تواند از عهده تعهدات خود بر بیاید و به قدرت پروژه‌ها را پیش ببرد، گفت: حفظ احترام و تکریم ارباب رجوع از مهمترین اولویت‌های ما در این دوره از مدیریت شهری بود و در این راستا معتقدیم که نقش فرآیندها مهمتر از اشخاص و مدیران بوده و با استقرار شهرداری الکترونیک در گام اول توانستیم پاسخ استعلام‌ها به صورت الکترونیکی تا کمتر از ٤٨ ساعت اعلام شود.

او اضافه کرد: سالانه حدود ١٢٠ هزار مراجعه به شهرداری داریم که ٧٥ درصد این مراجعات مربوط به استعلام ها است و ٥٦ درصد از این میزان میز مربوط به استعلام آپارتمان‌ها است و اکنون دیگر در این باره مراجعه‌ای نداریم.

شهردار شیراز همچنین با بیان اینکه در دهه‌های گذشته به بافت تاریخی شیراز توجه خاصی نشده بود، گفت: بافت تاریخی یک ثروت بود و در دو سال گذشته اقداماتی را در دستور کار قرار دادیم.

اسکندرپور اضافه کرد: اقدامات ما در بافت تاریخی شیراز معادل ٤٠ سال گذشته است و این ادعا با رقم و عدد و پروژه قابل اثبات است و پس از پایان دوران کرونا، بافت تاریخی حتما یکی از فرصت‌های جدی گردشگری شهر شیراز خواهد بود.

شهردار شیراز همچنین وعده داد که طی روزهای آینده پروژه‌های خوبی در مجموعه بافت تاریخی افتتاح خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.