• سه‌شنبه / ۲۹ تیر ۱۴۰۰ / ۱۷:۳۴
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 1400042921541
  • منبع : روابط عمومی برنامه

فریادمان سر «اصغر فرهادی» بر سر چیست؟

فریادمان  سر «اصغر فرهادی» بر سر چیست؟

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - یادداشت فرزین پورمحبی

چند روز پیش اصغر فرهادی جایزه بزرگ جشنواره کن را گرفت البته اندازه بزرگی جایزه فقط یک عدد است و اینکه جایزه گرفته شده از یک جشنواره بین‌المللی بوده و یا آن جشنواره بعد از اسکار معتبرترین جشنواره در عرصه فیلم بوده هم؛ به درک! اصلا خاک بر سر هر چه جایزه است در همه جشنواره‌ها؛ چون به هر حال حاصل انتخاب چند تا سلیقه داوری است و اشتباه داوری هم جزو بازی است؛ خصوصا جوایز جهانی فیلم که از دم یا مرده‌شور برده‌اند و گیرندگان‌شان مرده‌خور و یا «سیاه‌نما» دوستند و دگرباش و پر از مرض و مملو از هدف‌مندی و غرض!

- پرچم بالاست اما واکنش‌ها هدفمندتر از جشنواره‌های مسئله‌دار است!

 با وجود همه این داستانها فکر نمی‌کنید وقتی باری به هر جهت یک ایرانی توانسته یک چیزی را در یک جایی ببرد که چندین نفر دیگر در دنیا نتوانسته‌اند آنرا ببرن، آیا  این داستان حداقل قد حس خوب واکس زدن به کفش‌های‌مان نمی‌تواند غرور ملی ما را در این بحران آب، آب‌یاری کند؟ مگر نه اینکه یک ایرانی فقط و فقط زندگی می‌کند تا همه جا پرچمش بالا باشد؟ حالا که این پرچم بالاست دقیقا مشکل کار کجاست؟ اینهمه سبک و سنگین و بالا و پایین کردن یک جایزه و جشنواره و سخنان پشت تریبون برای چیست؟! خداوکیلی جشنواره‌ها هدفمندند یا واکنش‌ها؟

- تبعیض شادی بعد از افتخار میان هنر و سایر چیزها

 مگر وقتی یک کشتی‌گیر مدال المپیک می‌گیرد، همان اولش به هوا نمی‌پریم و از افتخار قدمان نمی‌رسد به سقف؟ چرا در مورد فرهنگ و هنر دچار افسردگی بعد از اعطای جایزه می‌شویم! چرا در مورد هر چیزی به جز فرهنگ و هنر برای‌مان مهم نیست اسپانسرشان کجایی بوده و یا طی چهل سال گذشته چه کارهای بدی ازشان سر زده؟ چرا ناگهان همه اینها در مورد افتخارات هنری مهم می‌شوند!؟ تا حدی که اگر آن شخص جایزه نمی‌گرفت سنگین‌تر بود! نخ عروسک گردانان در دست کیست و اینهمه دشمنی با هنر و فرهنگ بخاطر چیست؟ 

- سکوت‌های معنی‌دار و اظهارنظرات  بی‌معنی!

به این مو قسم اگر اصغر فرهادی‌زبان مان لال توسط بابا و ننه محترمش قیمه قیمه می‌شد و به سطل زباله سپرده می‌شد عکس العمل‌های ما آبرومندتر بود! چرا مایی که اصولا در مورد هر چیز و ناچیزی بلافاصله نظرات کارشناسی از خود بدر می‌کنیم، در مورد یک افتخارآفرینی به این بزرگی «سکوت معنی‌دار» اختیار کرده‌ایم؟  ایکاش قضیه به همین جا ختم می‌شد چون گروهی هم مانند رسانه ملی طبق معمول «سکوت بی‌معنی» اختیار کرده‌اند؛ آنهم رسانه‌ای که در خصوص بی‌ارزش‌ترین چیزهایی از دید خودش ارزشی، آنقدر هیجان به خرج می‌دهد که تا هیجاندان همه ما را پر نکند ول نمی‌کند؟! البته به شدت زیر عبارت «از دید خودش ارزشی» خط تیره می‌کشیم تا بخاطر بی‌ارزش شمردن ارزش‌ها بر روی‌مان خط قرمز نکشند! طبعا چیزی را که چنین مرکز ضد فرهنگ؛ هنر؛ ادبیات و.... ارزش بشمارد ارزش واقعی ندارد که هیچ، «ارزشی» هم به حساب نمی‌آید!

- دقیقا کدام طرف جوب و لحاف؟!

به هر حال فکر نمی‌کنید اگر چنین جایزه‌ای مثلا توسط یک آلمانی کسب می‌شد الان در آلمان چه غوغایی به پا می‌شد؟ا حتی اگر یک کارت صدآفرین توسط یک خودی داخلی در یک جشنواره دسته چندم کسب می‌شد حالا تا چه اندازه این رسانه ملی کپی‌کار ذوق مرگ می‌شد؟ بگذریم؛ ما سالهاست که از این رسانه میلی که در کمال صداقت صداها را قطع می‌کند قطع امید کرده‌ایم؛ اما بقیه را چه می‌شود! چرا همگی با هم؛ فرهادی را چوب چند سر فلان کرده‌ایم؟ چرا خوشحالی‌مان را منوط به تحلیل و کشف میکروسکوپی آخرین حرکات و سکنات و گفتارهای چندین سال گشته او با شمقدری و اینکه کجای لحاف خوابیده و ... کرده‌ایم؟ چرا قبل از بالیدن به این افتخار ملی می‌خواهیم بدانیم اصغر دقیقا دقیقا کدام طرف جوب ایستاده است؟ اصلا خیال‌تان را راحت کنم فرهادی رفته در داخل جوب خوابیده حالا از جانش چه می‌خواهید؟ بعد از این درک و فهم؛ می‌خواهید چه کنید؟ اصلا شاید نیت بر حذفش را دارید تا از فکر اینکه کدام طرف جوب و لحاف باشد خلاص شوید؟

- توقعات بیجا از یک هنرمند برنده

چرا مثلا از دکتر سمیعی و فلان لژیونر ورزشکار و ایرانیانی که ناسا را می‌چرخانند انتظار ندارید که در کنار حرفه‌شان برای‌تان قهرمان بازی کنند؟ مگر در ایران زندگی نمی‌کنید و نمی‌بینید آزادی پس از بیان مشمول چه چیزهایی می‌شود؟ چرا درک نمی‌کنید حذف نشدن خیلی بهتر از ماندن و مشکلات مردم را به تصویر کشیدن است؟ فرهادی به قدر کافی به وظیفه‌اش عمل کرده و با فیلم‌هایش دردها را عنوان کرده او سوپرمن نیست و یک فیلمساز معمولی است اگر بیشتر از این حرفی بزند می‌شود مصداق بارز: زبان سرخ سر سبز به باد دادن! همین را می‌خواهید تا آرام بخوابید؟

- با خومان چند چندیم؟

آیا قاعده بازی را در فرهنگ و هنر این کشور نمی‌دانید؟ نمی‌دانید که فاصله ممنوع التصویری با «در مدار بودن» فقط 4 انگشت است؟ سرنوشت فردوسی‌پور را ندیدید؟ آیا قهرمان شد؟ کدام‌تان بعد از حذف شدن این قهرمان، حمایت، پیشکش برای یکبار هم که شده سراغش را گرفتید؟ ایرادی بر اینکه خودتان کاری نمی‌کنید نیست ایرادی بر اینکه ایستاده‌اید کنار گود و می‌گویید لنگش کن هم؛ نیست! ایراد اصلی این است که خودتان هم دقیقا نمی‌دانید قهرمان چه کسی را باید لنگ کند! اما اگر هم بدانید و اوهم؛ همان را لنگ کرد برای عواقبی که بر سرش خواهد آمد او را گارانتی که نمی‌کنید هیچ ؛ پشتش را هم خالی می کنید و بازی من نبودم؛ نبودم را شروع می‌کنید؟

- همیشه بدنبال رسیدن یک قهرمان

 چرا همیشه به‌دنبال یک  قهرمان سوار بر اسب سفید هستید؟ چرا می‌خواهید مانند مسئولین، مقصر مشکلات کشور را به سمت هر کسی به جز خود ببرید تا وجدان‌تان از اینهمه کم کاری راحت شود؟ شاید هم مثل افخمی حسادت می‌کنید و با این حرفها و انگ‌ها می‌خواهید دلیل بی‌بخاری‌تان توجیه شود؟! چرا باید یکی، هم برنده جایزه باشد ؛ هم قهرمان و هم کنشگر سیاسی و البته دقیقا همان سیاستی که فقط شما می‌خواهید؟ فرهادی باید به ساز چه کسی حرکات موزون انجام دهد؟ آنها که می‌گویند: چرا فرهادی نگفت: «خوزستان آب ندارد؟» و یا آنهایی که می‌گویند فرهادی چرا گفت ایران آگاهی ندارد؟ اگر فرهادی نان ایران را می‌خورد، افتخار هم آفریده است... او با همه نواقصی که دارد  شرف دارد به آنهایی که فقط ... اند! چرا او باید جایز الخطا نباشد؟

چرا همگی ناگهان وکیل مدافع ادعای یک دانشجو شده‌اند که مدعی شده اصغر فرهادی خط به خط از طرح من کپی کرده؟! بنده سالهای سال است که مدعیم «سریال آژانس صداقت»  از طرح من با عنوان «آژانس دوستی» دزدیده شده است؛ بی‌زحمت یکی از این وکیل مدافعان دلواپس هم بیاید به داد فریاد من برسد و پرونده من را پیگیری کند!

- مسابقه زیرآب زنی برنده جشنواره کن

انگار قرار شده هر کسی هر رخت چرکی علیه فرهادی دارد دربیاورد و در این مسابقه زیرآب‌زنی؛ خودی نشان دهد و آنرا به نمایش بگذارد! آنهم به جرم اینکه فرهادی جایزه بزرگ کن را گرفته!!

گویا باید بطریقی اثبات کرد فرهادی نه تنها کار مهمی نکرده بلکه همه ما را خاک بر سر کرده .... بخدا این ادعاها از مدعی شدن شمقدری برای لابی کردنش در اسکار خنده‌دارتر است کمی به خود بیایید و در موجی و شانتاژهایی که مسئولین ضد فرهنگ ما به رهبری صدا و سیما به راه انداخته‌اند گرفتار نشوید! آخه اینهمه تبعیض برای شادی در افتخارات ملی برای چیست؟ آیا مردم (و حتی به اصطلاح روشنفکران) بدون آنکه بخواهند و بدانند در چاهی که صدا و سیما برای آنها کنده و سعی کرده چنین افتخاراتی را بی‌ارزش کند نیافتاده‌اند؟ چرا همه محو این هیپنوتیزم ضد فرهنگی رسانه ملی شده‌اند؟

- حکایت دراز آویز زینتی

این قضیه شده؛ همان حکایت «کراوات» که اگر ساختن و بر زبان انداختن عبارت جعلی «درازآویز زینتی» در پاس داشتن زبان فارسی تاثیری نداشت اما رواج این واژه مسخره برای به دار زدن خود کراوات کافی بود! پس رسانه ملی آنقدرها که فکر می‌کنیم خنگ نیست و در اموری که باب میلش باشد کلی فسفر می سوزاند و گرد و خاک بپا می‌کند! حالا هم برای زیر سوال بردن جشنواره و تمسخر جشنواره و جد آبادش کلی شلم انگه بپا می‌کند! اگر اینها نشانه خشکی فرهنگ نیست پس چیست؟ به امید روزی که کسب یک جایزه جهانی هنری بتواند به اندازه برد عراق و بحرین در فوتبال؛ مستحق پخش سرود قهرمانان باشد!

- هنرمند قهرمان نیست تصویرگر قهرمان است

 در انتها باید گفت لازم به ذکر است هنرمند قهرمان نیست و باید مشی قهرمانان را به تصویر بکشد. پس آدرس اشتباهی نروید هنرمند سخنران هم نیست هنرمند سعی می‌کند زندگی و خط مشی قهرمانانی مانند امیرکبیر و تختی را به خوبی بسازد تا قهرمانان ما را به جهان معرفی‌کند. در عین حال؛ صدای آنها را که صدای مردمشان بوده را به گوش همه می‌رسانند! سالها پیش از همین صدا و سیما سریالی بنام رامون کاخال که یک پزشک اسپانیایی بود پخش شد و این فرد بشدت در ایران شناخته شد نامی که تا آن موقع به گوش هیچکس نخورده بود اما به مدد قدرت هنر این قهرمان اسپانیایی در ایران شناخته شد وظیفه هنر و هنرمند همین است و بس.    

نتیجه کلی از این متن:

اصغر فرهادی با افتخار اما بدون کنش سیاسی و اجتماعی و... خیلی خیلی بهتر از بنده است با تمامی کنش‌هایم اما بدون افتخار!      

انتهای پیام     

  

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۹ ۱۸:۴۰

اقای فرهادی یا هر فیلمساز ایرانی دیگری جایزه نمیگیرند اگه به دولت ایران فحش ندهند اقای فرهادی این جایزه اش رو مدیون مصاحبه با نشریه ورایتی و سرکوبگر خواندن حکومت اسلامی است و اگر فردای اون روز در جواب سئوالی که ازش در این مورد پرسیده شد قضیه رو ماستمالی نمیکرد حتما نخل طلا رو گرفته بود و خوب ادم سیاسیه و بیگودار خودش رو به دردسر نمیاندازه ، میدونه تا زمانی کاسبیش رونق داره که در ایرانه و توی ایران با سیاهنمایی میتونه جایزه بگیره وگرنه میره بغل مخلباف و نادری و بقیه رفقا ، باید در حاشیه رویدادها با این و اون عکس بندازه تازه اگر راهش بدن

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۹ ۱۹:۰۶

باتشکر از نویسنده محترم مقاله و ایسنای عزیز ، جناب آقای فرهادی شما نه تنها مایه افتخار ایرانیان بافرهنگ و متمدن می باشید بلکه در حال حاضر تنها کسی هستید که می توانید غرور ملی را به ایرانیان برگردانید...لطفا از سخن بدسگالان رنجور نشوید ، یک ملت مثل کوه پشت سر شماست.

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۷ ۱۷:۱۶

خب پروفسور سمیعی بیاد دروغ بگه که هر چی دارم از ایرانه در حالی که ایران همین الانشم که ایشون معروفه براش ارزش قائل نیست چه برسه زمانی که یه دانشجو بوده خب معلومه باید از المان متشکر باشه چون اونا و امریکایی ها هستن که به علم و دانشمند ارزش قائل میشن و به اینجا میرسوندشون حالا طرف بیا بگه دست ایران درد نکنه!؟ یعنی بعد از هشتاد سال سن خودش نمیدونه مدیون چه کسی هست. بابا اینقدر به زور نخواید مفت مفت صاحب افتخارات کسی بشید اون کسی صاحب افتخارات انسانهای بزرگه که اونا رو در راه رسیدن به اون اهداف یاری کرده باشه

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۹ ۱۹:۰۷

هر وقت جایزه بطور کلی دراین دوره ‌زمانه نصیب یک ایرانی شد خیلی با احتیاط با آن برخورد کنید و خیلی زود فریاد شادی نکنید … پرفسور سمیعی عمرش را در المان بوده و میگوید هر چه دارد و ندارم از المان است بطور کامل فراموش کرده کجا بدنبال آمده و بزرگ شده … حالا درسن ۸۰ سالمی بفکر ایران افتاده

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۹ ۲۰:۱۱

البته توجیه درسته، نه توجیه. باز هم هر جور خودتون صلاح می دونین.

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۹ ۲۰:۳۲

آقای فرهادی بزرگوار ! صدای مردم ایران ، افتخار ملت ایران زمین ؛ همیشه موفق و سرافراز باشید . البته این افتخار برای کسانی که ثروت ملت را به غارت می‌برند و غرق در خوشی و بی‌نیازی هستند خوشایند نیست .

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۹ ۲۰:۴۳

این همه تلاش برای انعکاس زوایای منفی جامعه ایران که در هر جای دنیا هم ممکنه باشه و اینهمه انرژی منفی ساطع کردن به مردم فقط برای جایزه هنر اصلی اصغره. چرا مشکلات جامعه رو با دید مثبت مثل مجید مجیدی روایت نمیکنه. اصغر دست و پا بشکن دست و هوراست

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۹ ۲۰:۴۵

چقدر ادبیات این به اصطلاح نقد شایسته انتشار در ایسناست، بیخود نیست که کامنت گذاران ایران اینترنشنال را به شما ترجیح میدهند. همینطور بمانید

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۹ ۲۱:۰۶

سلام به اقای فرهادی بگویید یک فیلم در مورد شهدای هسته ای بسازد انوقت ببینید حایزه اسکار میدهند اصلا راهش میدهند

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۹ ۲۱:۲۸

یکم از فیلمسازانی ترکی یاد بگیرن از بس سریال معرکه و.. برا کشورشون تبلیغ شد و جذب سرمایه کردن ولی این آقا با سیاه نمایی و خود شیرینی خودشو بجایی میرسونه جایزه هم چی میگی مگه مهمه مثل اینه که جایزه بزرگترین سیاه نما رو برده مگه هنره این

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۹ ۲۱:۵۰

خودتان هم میدانید که این جایزه ها به خاطر سیاه نمایی و منفی نگری فیلمساز است. حتی خودش هم میداند و بر همین اساس جایزه را میبرد. برای همین است که استقبالی از این جایزه نشد در کشور .

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۹ ۲۱:۵۶

من که از اصغر فرهادی جز سیاه‌نمایی از ایران و ایرانی ندیدم.

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۹ ۲۲:۰۳

زنده باد! جایزه آقای فرهادی باعث افتخار است. دستمریزاد که حرف من نوعی را زدید!

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۹ ۲۳:۲۳

بی نهایت دلم خنک شد. سر دلم مونده بود

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۹ ۲۳:۳۹

جناب اصغر فرهادی : کاری به محتوای فیلم های شما ندارم ولی فیلم های شما دشمنان قسم خورده ایران را شاد میکند و شما از قبل ان به جوایزی میرسی!

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۰۰:۰۶

اصغر فرهادی رو چرا اینقدر بزرگ می کنید اگررجایزه می گیره نه به خاطر هنرشه بخاطر اینه که رودروی کشورش ایستاده الان هرکی مخالف ایران وانقلاب حرف بزنه جایزه میگیره مثل شیرین عبادی جعفر پناهی اصغر فرهادی نرگس محمدی و ..؟.

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۰۱:۲۴

به شدت با نظر نویسنده موافق هستم

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۰۱:۴۵

درود بر تمام ایرانی های افتخار آفرین و درود بر این متن زیبا که واقعا به جا و به حق بود .

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۰۷:۳۸

هنرمند سرباز آجا ه ای نیست که در هر ارتشی که پول دادند خدمت کند هنرمند باید ایدئولوژی داشته باشد وطن فروش نباشد رئیس جمهورهای آمریکا که دستشون به خون میلی. نها نفر آلوده است، آقای اصغر فرهادی از بایدن تعریف کرده بود واین که فیم فروشنده ایشان نکات منفی بسیار داشت و هزینه آن از اون ور آب تامین شده بود با مقاصد ضد ایرانی

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۰۸:۰۹

ممنون. متن جالبی بود.

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۰۸:۴۱

اگر فرهادی بر علیه وطنش و گفتن استبداد درباره ایران در صحبت هایش در سخنرانی های بین المللی نگوید بهترین فیلم دنیا را هم بسازد صد سال دیگر هم جایزه نمیگیرد. او یک وطن فروش به تمام معنا است. فیلم هایش را یک ایرانی شما میکند نگاه کند

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۰۸:۵۰

مشکل می دانی کجاست ؟؟؟؟؟ اینقدر توضیح هم نداره کسی که کشورش را خوار کند ،خودش هم پایین خواهد ماند فرهادی برای ما بزرگ نیست

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۱۰:۵۸

افرادی که فرهادی راردمی کنندباعث خوشحالی است اگرآنهافرهادی راتاییدمی کردندجای شائبه بود

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۱۱:۰۹

جانا سخن از جانب ما می گویی کاش هنر رو از دید هنری قضاوت کنیم نه از دید سیاسی

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۱۱:۳۶

حالا بیا یه چیکه آب بخور آروم شی. این مردم خیلی وقته هرچه فریاد دارند سر همدیگه میکشند!

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۱۲:۰۴

حالا شما اینقدر خون خوتو کثیف نکن

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۱۵:۰۴

چه متن زیبا و قدرتمندی در ستایش آفریننده افتخار ملی.

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۳ ۱۵:۱۳

اتفاقا آقای اصغر فرهادی خمینی شهری هستند و مادر و خاله بزرگوارشون همسایه ما. مادر بسیار مذهبی و چادری. همسر و دخترشون محجبه نیستن به پای کل خاندان و فامیلشون ننویسید

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۱۶:۲۸

اصغر فرهادی چرا داره سعی میکنه زنهای چادر رو بدبخت نشون بده ؟ چون خودش و خانواده اش به حجاب و غیرت و ناموس وخدا و پیغمبر ایمان ندارن؟

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۲۱:۰۸

شما راست میگین اگه یه آلمانی جایزه رو برده بود کلی واسش کف و هورا میکشیدن ولی سوال اینجاست آیا اون آلمانی هم توی فیلماش اینقدر نسبت به جامعه خودش سیاه نمایی میکنه یا نه؟ ما مشکلی با جناب فرهادی یا بقیه عزیزان نداریم مشکل ما اینه که چرا از فرهنگ غنی ایران و ایرانی فقط بدبختی و فلاکتش باید به دنیا نشون داده بشه و چرا فقط این مدل فیلم ها باید اکثرا جوایز بین المللی رو ببرن؟!

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۱ ۰۱:۳۱

جوری مطلب نوشتی انگار مال این آب و خاک نیستی و از وضعیت مردم و کشورت بی خبری ، مردحسابی کشور نیازی به سیاه نمایی نداره :تورم۱۰۰٪ی بیکاری ۶۰ درصدی، رسیدن سن ازدواج به ۴۰ سال،رشد۶۰درصدی طلاق ، ۶۰٪مردم زیر خط فقر،بی آبی و بی برقی مردم خوزستان و سیستان و بلوچستان،اصفهان و...بازم بگم یا کافیه کمی خجالت بکشید...

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۱ ۰۲:۲۰

درود عزیزمن تموم شد اون فرهنگ غنی و دیرین ما! چرا فقط پای گذشته ای که توش نبودیمو به وسط میکشیم؟ الان چی داریم؟ عزیز من الان چی داری؟ همین الان داری چیکار میکنی؟ پای گوشی نشستی و داری اینیستا دید میزنی دیگه؟ این برات افتخاره؟ واقعا؟ زمانی از یچیزی حرف بزنین که بهش عمل میکنین! خیلی اقایین؟ بسم الله این شما و اینم میدون...همه چی هم مساعده الکی بهانه نیارین! من خدارو شاکرم و از زندگیم کاملا راضیم ولی ادعای غنی بودن و اینارو نمیکنم چون فرهنگ و اقتصاد و سیاست و استقلال و...ملی بسته به کل افراد جامعس، کل جامعه هنوز خیلی راه واسه پیمودن داره و خیلی ظرفیت برا پر شدن! یکم اهل عمل باشیم بجای اینکه اهل گفتن و پای گذشته ۲۵۰۰ ساله رو به وسط کشیدن!

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۲۳:۱۱

اگه یک کشور در رفاه باشه نیازی به افتخار افرینان سیاسی که نون ملت رو میخورند ونمکدون میشکنند ندارند گلشیفته هم دختر ایرانه،جور دختر مادر کشید ولذتش ......

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۱ ۰۲:۱۳

درود خیلی خوشحالم که بالاخره عده ای ارزش کار اقای فرهادی رو میدونن! ممنونم از سایت ایسنا... و خیلی متاسفم بابت طرز فکری که مردممون دارن! خواهشا لااقل یه چشمی از خواب غفلت بلند شین! اخه چقدر غفلت، چقدر ذلت، چقدر خرافات؟؟؟! یکی میگه اقای فرهادی با پیامبر مشکل داره!یکی میگه با اسلام مشکل داره!یکی میگه با حجاب مشکل داره! اخه این چه نوع طرز فکریه؟! منم زاده و فرزند همین کشورم ولی اصلا برام قابل هضم نیست که هم وطنیم یه همچین فکری در مورد یک هنرمند با جرعت و حقیقت نما میکنه! هنر واقعی یعنی نشون دادن حقیقت! زبان از بیان برخی نظرات و احساسات قاصره، فقط امیدوارم که خدا و طبیعت به داد این ملت و این خاک و مرزوبوم برسه! به امید فردایی روشن

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۱ ۰۵:۱۸

برسر نمک خوردن ونمکدان شکستن،برسر نامردی ،برسر پررویی ،برسر ...

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۱ ۰۷:۲۹

ایا ازادی بیان در ایران هست(تو گونی کردن)باید واقعیت را پذیرفت چه انکه سر سفره انقلاب داره میپوکه چه انکه سفره ای نمیبینه

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۱ ۰۸:۲۲

تعصب آدم رو کور و کر میکنه تا فقط جانبداری و توجیه کنه

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۱ ۱۰:۰۹

اساسا، غربی ها در به اصطلاح رنسانس فرهنگی خود، در چند صد سال اخیر، بدنبال کنار گذاشتن خدا از صحنه زندگی خود شدند و اومانیزم منهای خدا را آوردن رو کار و در یکی از شاخه های هنری، تاتر و پیکر تراشی و مجسمه سازی و بعدها با گسترش فیلم و سینما از زن و مرد به عنوان خدایان جدید در رویارویی با خدا و با برهنه گری و عریان سازی بدن، به لج بازی با خدا رفتند و عفت و حیا خود را به شیطان وسوسه گر فروختند، و خود محوری و اگویزم را پایه لذت جویی جسمی و مادی قرار دادند و با گسترش صنعت و فن مشکوک، برهنگی و عریان سازی را نیز با صنعت خود به کشورهای اسلامی و شرقی گسترش دادند و تحت پوشش زیبایی و امروزه به نام مدلینگ، زنهای کم ایمان و بی اطلاع از اهداف و افکار غربی ها، را شکار کرده و با این روش دولت‌های کشورهای شرقی و اسلامی را تحت فشارهای روانی و اقتصادی قرار میدهند. سالها دل طلب جام جم از ما می‌کرد، وآنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد.

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۱ ۱۰:۲۳

چشم ها را باید شست ، طور دیگر باید دید.

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۱ ۱۰:۲۹

آقای نویسنده فریاد بر سر آقای فرهادی به خاطر بی اخلاقی هاست بخاطر فیلم ساختن داخل ایران بر ضد ایرانه بخاطر دورویی و تزریق ناامیدی به مردمه اینکه جایزه ببرن اونم تو یک رویداد بین المللی چیز بدی نیست ولی به خاطر چی جایزه بگیری مهمه این جایزه و جایزه های دیگه که گرفته شک نکنید جنبه سیاسی داره وگرنه تا دلتون بخواد فیلمهای خیلی بهتر از اصغر فرهادی زیاده اینو خودتون بهتر میدونید

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۱ ۱۱:۱۲

اینکه ایرانی افتخار آفرینی کند و بتواند سربلند باشد ما هم خوشحالیم اما کاش رسانه ها برای صنعتگران خلاق که رفتند و از آلمان و بلژیک و ....تاییدیه کار خلّاقانه خود را دریافت کردند به اندازه یک صدم آقای فرهادی می نوشتند و جوّ و کمپین حمایت راه می انداختند و ذهن مردم را برای حمایت از نخبگان آماده می کردند به نظرم این نوع اطلاع رسانی در مورد فیلم قهرمان تا حدودی سیاسی است چرا که .....

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۱ ۱۲:۳۹

من ک کارای آقای فرهادی رو خیییلی دوست دارم. سیاه نمایی نمیکنن و هرچی هست نشون میدن. ب اندازه کافی هستن کارگردانایی ک خوبیهای اینجا رو نشون بدن. ی نفر هم باید باشه واقعیت ها رو ب نمایش بزاره.

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۱ ۱۴:۲۶

اگر انتظار از رسانه میلی داریم بس بیهوده است چون تو این چند سال رسانه میلی امتحانشو پس داده اگه از امثال حسین شریتمداری انتظار داریم که اونم برا هم شناخته شده است خیلی از مردم تبریک میگویند وواقعا جای تبریک دارند

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۱ ۱۴:۴۴

تو که می گویی هیچ کس چیزی نمی گوید پس چرا بر نگفته ها اینقدر ایراد می گیری و قیاس های بی ربط به خرج می دهی .برده که برده چه مشکلی از مردم حل کرده یا چه دفاعی کرده ، تو چرا می سوزی و زمین و زمان را به هم می دوری ؟! هر که بیشتر از ایرانی جماعت سیاه نمایی کند این جوایز را می برد فرهادی با ... دیگری .

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۳۱ ۱۹:۳۸

بنظر کسی ک با سیاه نمایی جایزه گیرش بیاد مفت نمیرزه جایزش...

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۱ ۰۵:۰۸

پس کسی که جایزه پورن استار را هم می گیرد بهتر از نویسنده این مقاله است چون جایزه گرفته

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۱ ۲۰:۱۹

اینا دیگه مسائل و موضوعاتی هستن که در تخصص شما و امثال شماست و ربطی به بقیه نداره ... اگر دوست داشتین می تونین در روزنامه کیهان یه مقاله خیلی مفصل با عکس و تفصیلات بدین براتون چاپ کنن،لطفا کلاه تون رو هم کمی بالاتر ببرید البته اگه دوست داشتین

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۲ ۰۱:۴۳

یه مشت ادم که ح رو از ب تشخیص نمیدن اومدن اینجا هی سیاه نمایی،سیاه نمایی میکنن.بابا اصلا اگه خاستی واسه افتخارش کف بزن اگه نخواستی ساکت بمون فیلمت رو نگاه کن.توی این زمانه ما خودمون دشمن خودمون شدیم کسی با ما دشمن نشده.

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۲ ۰۱:۵۸

... یک لحظه بی آبی و بی برقی رو در دمای بالای 50 درجه سانتیگراد رو تصور کنید بعد بگویید پرچممان بالاست چون اصغر جون نون حاکم را میخورد و نه درد مردم رو

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۲ ۰۸:۰۶

اینها فیلمسازان حکومتی هستن و نون به نرخ روز خور هستند.

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۲ ۱۲:۱۱

دوران آقای فرهادی ها در سینمای ایران به پایان رسیده است .ببینید چقدر فیلم هایش در داخل کشور فروش کمی دارد.جوایز اهدایی جشنواره های خارجی متصل به غرب نیز دردی درمان نمی‌کند .

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۲ ۱۶:۰۰

افتخار سینمای ایران اصغر فرهادی

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۳ ۱۳:۱۲

متاسفانه خصلت ما ایرانی هاست یا ارزش و بزرگی یک فرد یا یک کار را درک نمی‌کنیم اگر هم درک کنیم آنچنان دور از حقیقت بزرگ میکنیم . داستان افراط و تفریط ما همچنان ادامه دارد .

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۳ ۱۶:۴۷

اصلا این نویسنده خودش نفهمید چی نوشت دوم کسی که فیلم برعلیه مصالح کشورش درست کند ایا قابل تقدیر است سوم فرهادی اتش بیار معرکه شده درخارج برعلیه وطنش صحبت می کند چهارم خبر انلاین ازبیت المال تزریق می شود تا ریشه مملکت را بزند ۵ هیچ جای دنیا وطن فروش ها جایی ندارند

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۳ ۱۶:۵۰

لعنت خدا ب وطن فروش لعنت بر کسی که آزادانه بر علبه مملکت حرف می زند برای وطن فروش اعدام کمترین خواسته است

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۳ ۱۶:۵۲

خبر انلاین نگاه کنید مدیر وطن فروش است در خصوصر طلای اقای فروغی چیزی ننوشت ولی در خصو دختری ایرانی که در بعل یک بیگانه است مثل کیمیا علیزاده مهناز افشار ببین چه تبلیغاتی می کند خدا لعنت کند منافق را

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۶:۲۵

شاید باید از آقای فرهادی برای تحقیر مردم کشورش استقبال میکردیم؟

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۱۷ ۱۱:۲۲

معلوم است نه سواد سینمایی دارید و نه سواد نقد را. اولا، کن معتبر ترین و بزرگ ترین فستیوال است، نه اسکار. و در اینکه فرهادی باید حرف می زد و نزد، شکی نیست که ناراحت کننده است، اما نباید تمام دستاورد های تاریخیِ او و امثالش را با بی انصافیِ تمام کتمان کرد. دوما، برعکس نظر شما، جایره های هنری بیشتر از هر جایزه ای قابل تقدیر و ستایش اند و (( افتخار))، چون برگرفته از فرهنگ یک ملت اند. البته بستگی به صداقت آن اثر با ذات هنر دارد. کیارستمی هم موقع گرفتن نخل طلا و بازگشتش به ایران، نه تنها با تشویق و تقدیر مواجه نشد بلکه با چماغ دار هایی که ورودی فردوگاه را بسته بودند و انتظارش را می کشیدند مواجه شد! این یعنی قبل از بالا زدن رگِ غیرتِ ((ملی))، باید نشست و تفکر کرد که چرا اثری ایرانی مورد ستایش غربی ها قرار گرفته.

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۱۸ ۲۰:۵۴

این همه آدم نظر نوشته اند و من در شگفتم که چگونه هیچ کس نپرسیده است : چرا نویسنده نوشت شلم انگه ؟ مگر درستش الم شنگه نیست ؟ حتّی اگر درستش شلم انگه باشد .