• شنبه / ۲ مرداد ۱۴۰۰ / ۰۳:۲۷
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400050200395
  • خبرنگار : 50251

بیانیه اختتامیه نخستین جشنوراه رسانه‌ای امام رضا(ع)

بیانیه اختتامیه نخستین جشنوراه رسانه‌ای امام رضا(ع)

ایسنا/خراسان رضوی با پایان یافتن جشنواره رسانه‌ای امام رضا(ع)، بیانیه اختتامیه آن از سوی هیات داوران این جشنواره صادر شد.

متن این بیانیه در ادامه می‌آید. 

بسم الله الرحمن الرحیم 

بیانیه اختتامیه نخستین جشنوراه رسانه ای امام رضا(ع) 

امام رضا (ع) می‌فرماید:
رَحِمَ اللّه ُ عَبْدا اَحیا اَمْرَنا … یَتَعَلَّمُ عُلومَنا وَ یُعَلِّمُهَا النّاسَ، فَاِنَّ النّاسَلَوْ عَلِموا مَحاسِنَ کَلامِنا لاَتَّبَعونا
رحمت خدا بر بنده ای که امر ما را زنده کند، دانش های ما را فرا گیرد و به مردم بیاموزد. اگر مردم زیبایی های سخنان ما را می دانستند از ما پیروی می کردند. (معانی الأخبار، ص ۱۸۰، ج ۱). 

پرونده نخستین جشنواره  رسانه ای امام رضا(ع) تا ساعاتی دیگر بسته می‌شود و آنچه گشوده می‌ماند، مسیر طولانی طی نشده و مسئولیت سنگینی است که بر عهده علاقه‌مندان و مشتاقان اسلام ناب محمدی(ص) و شیفتگان سیره رضوی است.

اعضای هیات نهایی داوران جشنواره بر این باور هستند که اختتامیه نخستین جشنواره رسانه ای امام رضا(ع) سرآغاز تلاش های بیشتر برای شناخت بهتر و بیشتر خادمان رسانه ای، هم‌آموزی و هم افزایی و اشاعه فرهنگ و معارف مرتبط با سیره پاک اهل بیت علیه السلام و به ویژه حضرت امام رضا(ع) ، با استفاده از همه ظرفیت ها و قالب‌های رسانه‌ای به ویژه فضای مجازی است. 

علمای فرزانه، همکاران گرامی، خادمان رسانه ای امام رضا(ع) و میهمانان ارجمند!

جشنواره رسانه‌ای امام رضا(ع) به همکاری داوران متعهد و متخصص با پشتوانه تجربی ارزشمند و  اندوخته های تئوریک گرانسنگ که حدود ۲۵۰۰ اثر را بررسی و قضاوت کردند، مباهات و از همه خالقان این آثار ارزشمند قدردانی می‌کند و با  گرامیداشت یاد شهدا، به ویژه سرباز ولایت شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، گزارشی از فعالیت‌های خویش را به استحضار می رساند:

شناخت خادمان رسانه ای و تعامل بیشتر با تولید و توزیع کنندگان فرهنگ رضوی، تعمیم و گسترش تولیدات رسانه ای از شخصیت‌ها، قالب ها و رسانه های رسمی و از مشهد و حرم مطهر به همه رسانه‌ها، علاقه‌مندان و همه مناطق، ارتقای سطح کمی و کیفی آثار رسانه ای در حوزه معارف رضوی، افزایش و تعمیق معرفت به تولیدات مرتبط با معارف رضوی و حمایت از پدیدآورندگان آثار رسانه ای رضوی از جمله اهداف مهم نخستین جشنواره رسانه ای امام رضا(ع) بوده است؛ بدیهی است تحقق این اهداف به تلاش بیشتر، مشارکت و همفکری و هم افزایی گسترده تر نیاز است که با امید به لطف خداوند و برکت اسم این جشنواره، همه اهداف مذکور  با جدیت بیشتر ، پیگیری خواهد شد. 

در این دوره از جشنواره ۲۴۹۸ اثر در  ۳ بخش رسانه های خبری و تحلیلی، صوتی و تصویری و فضای مجازی به دبیرخانه ارسال شد که حاکی از ارادت پرشور به آستان مقدس حضرت علی بن موسی الرضا(ع) است. بیش از ۱۰۶۰ اثر از مجموع آثار دریافتی به بخش رسانه های صوتی و تصویری با  زیر بخش‌های مختلف «برنامه تلویزیونی»، «برنامه رادیویی»، «نماهنگ»، «مستند» و «طرح و برنامه»، ۷۱۲ اثر به بخش رسانه های خبری و تحلیلی با زیر بخش های خبر ، گزارش های خبری رادیو و تلویزیونی، مصاحبه، سرمقاله، یادداشت، اینفوگرافی و عکس خبری و ۷۲۳ اثر به بخش  فضای مجازی با زیربخش های  پادکست، موشن‌ گرافی، طرح بازی و نرم افزار و شبکه های اجتماعی اختصاص داشته است. 

ارزیابی دقیق این آثار در مراحل مختلف داوری، خبر از شکوفه زدن ایده‌های نوینی از پرداخت رسانه‌ای حول هشتمین امام همام(ع) دارد. طرح موضوعات جدید و بکر از فعالیت‌های خاموش و کمتر بیان شده آستان، اتخاذ رهیافت‌های نو در طرح موضوعات پیشین با استخدام تکنیک‌ها و تجهیزات تازه با هدف تعمیق احساسات و ارادت جامعه ایرانی به ساحت علی بن موسی الرضا(ع)، تبدیل تهدید کرونا و تعطیلی موقت زیارت فیزیکی حضرت به فرصتی برای تصویربرداری‌های خلاقانه از زوایای گوناگون حرم، خلق روایت‌های جذاب از دلتنگی‌های خادمان و زائران در این ایام خاص و ثبت و ضبط مستند و باورپذیر وقف‌ها و واقفان تاریخی حضرت ثامن(ع) با هدف اعتماد بخشی و ترویج فرهنگ وقف، همه و همه از امتیازات درخور قدردانی  و برجستگی‌های آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره است.

هیات داوران برای فرهنگ‌سازی، جهت دهی  مناسب به تولیدات رسانه ای و تحقق اهداف جشنواره برخلاف برگزاری جشنواره های معمول، برای سوژه  و پرداخت اختصاصی، تناسب با مخاطب و گفتمان امامین انقلاب و فرهنگ و ارزش های رضوی، مجاورت معنوی و توجه به سوژه های بیرون از حرم و مشهد مقدس، امتیاز و وزن ویژه و بیشتری را در نظر گرفته است. 

جشنواره در شرایط کرونایی برگزار شده است؛  بنابراین بسیاری از برنامه های ضروری مثل کارگاه‌های آموزشی و نشست های هم فکری و هم آموزشی به شکل حضوری قابل اجرا نبوده‌اند؛ بنابراین ناچارا مجازی برگزار شدند و برخی از آن‌ها بعد از اختتامه از ۱۱ مرداد  با حضور استادان برجسته برگزار خواهد شد.

هیات داوران ضمن سپاسگزاری از درگاه حضرت احدیت و تشکر و امتنان از همه برگزارکنندگان و آفرینندگان آثار، چند نکته مهم و درخورتامل را متذکر می شود:

برخی از اقتضائات درون‌سازمانی رسانه‌ها بعضی خالقان آثار را ملزم می‌کند تا خود را در قالب‌های مرسوم محدود کنند؛ در حالی که آنچه فرهنگ رضوی را گسترش و اثرگذار و بالنده نگه می‌دارد، توجه به خلاقیت و کنار زدن قالب‌های محدود کننده است.

متاسفانه در این دوره جشنواره هیات داوران در برخی بخش ها هیچ کدام از آثار ارسالی را به دلیل اینکه در تراز جشنواره  نبودند، شایسته  احراز رتبه های سه‌گانه و دریافت جایزه ندانسته اند؛ گرچه در هر جشنواره‌ای معمولا بهترین ها در هر شرایط از بین آثار ارسالی انتخاب می شود؛ با وجود این باید تاکید کنیم: ما اعضای هیات داوران با توجه به مزین بودن اسم جشنوراه به نام مبارک امام رضا(ع) و مسئولیت بسیار مهم خادمان رسانه ای در آرایش جدید رسانه ای دشمن،  توقع بیشتری داشتیم و داریم. 

در عین‌حال هیات داوران بر این اعتقاد است که آثار ارسالی به جشنواره اگرچه معرف تمامی ظرفیت های رسانه ای کشور نبوده اند اما نمونه ای ارزشمند و نمایانگر وضع موجود بوده است و ارزیابی‌های آثار هم دقیقا با علم بر وضع موجود بوده است؛ بهترین‌ها هنوز در اندیشه اعتلا هستند.

از آنجا که این جشنواره نخستین تجربه رسانه ای برای برگزارکنندگان و شرکت کنندگان محسوب می‌شود، هیات داوران با استفاده از راهنمایی ها و بازخوردهای دریافتی و جلسات متعدد هم فکری برای تسریع و تسهیل در تحقق اهداف جشنواره، تغییراتی را در بخش های مختلف فراخوان دوم و شاخص های ارزیابی داده است که به زودی در سامانه اعلام می شود  در مقابل، هیات داوران خالقان آثار و  همکاران رسانه ای را به تلاش بیشتر در عرصه های شبکه های اجتماعی، تغییر در رویکرد و راهبرد و تاکتیک های تولید و انتشار اخبار رسمی و سوژه های مناسبتی، توجه ویژه به جایگاه رسانه های دیجیتال، بازی های ویدئویی، پویانمایی، تولید آثار فاخر سینمایی با محوریت امام رضا(ع)، اهتمام بیشتر به ساختارهای کوتاه و نوین برنامه‌سازی رادیویی و تلویزیونی و توجه افزون تر به ابعاد اخلاقی، علمی، اجتماعی و معرفتی حضرت، فرا می‌خواند و همزمان از مسئولین گرانقدر و پرتلاش آستان قدس رضوی، ارتقای کمی و کیفی همکاری‌ها و همراهی‌ها با اهالی رسانه‌ای را تقاضا می‌کند.

در پایان از طرف هیات داوران از تلاش های مسئولان به ویژه دانشمند فرزانه حجت‌الاسلام والمسلمین مروی، تولیت محترم  آستان قدس رضوی، شورای سیاست گذاری، کلیه رسانه ها، مدیران به ویژه آقای خیرجو، رییس محترم مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی و آقای هوشمند، معاون محترم و دبیر اجرایی جشنواره، برای برگزاری شایسته این رویداد مهم دینی و فرهنگی، تشکر می کنیم. 

مجدد تاکید می کنیم اختتامیه این جشنواره به منزله پایان آن نیست بلکه طلوعی امیدبخش برای فردای رسانه‌ها و شیفتگان امام مهربانی هاست. مکانی است برای بحث و تبادل اندیشه ها، افکار و توان مندی های متقابل یکدیگر.

هیات داوران نخستین جشنواره رسانه ای امام رضا(ع)؛۳۱ تیر  ۱۴۰۰

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.