• شنبه / ۲ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۴:۲۳
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 1400050200879
  • خبرنگار : 30054

دهمین نشست خیر و خرد  در موسسه دارالاکرام با همکاری نشر نی برگزار شد

دهمین نشست خیر و خرد  در موسسه دارالاکرام با همکاری نشر نی برگزار شد

دهمین نشست از سلسله نشست‌های خیر و خرد با حضور دکتر اسعد اردلان، حقوقدان، نویسنده، مدرس دانشگاه، پژوهشگر تاریخ و فعال اجتماعی و فرهنگی در کردستان و نیز عضو هیات امنای دو موسسه خیریه در سنندج با موضوع «کردستان و خیریه‌ها» سه‌شنبه ۲۹ تیرماه در موسسه دارالاکرام برگزار شد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام موسسه دارالاکرام(به مهربانی)، در این نشست که با حضور دکتر محمدحسن ضیایی‌فر، دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی برگزار شد، دکتر اردلان با اشاره به پیشینه‌ی انجام کارهای خیر در حوزه‌های فردی و جمعی و نیز اهمیت آن نزد تمام مکاتب فکری و فلسفی، درباره‌ی گسترش فعالیت‌ها و معضلات بی‌شمار اجتماعی و تاثیر آن بر دامنه فعالیت موسسات خیریه سخن گفت.

 وی با بیان اینکه برگزاری سلسله نشست‌های خیر و خرد معرف کار خیر و تقسیم‌بندی‌های موجود در نهادهای خیریه است و منجر به اعتمادسازی در جامعه می‌شود، درباره‌ی تاریخچه‌ی فرهنگ پیوستن به همکاری‌های اجتماعی سخن گفت و از شکل‌گیری جریان‌های جدید در امور خیریه مثل فعالیت در حوزه‌های زیست‌محیطی، انجمن‌های تخصصی حمایت از بیماران خاص، مبارزه با دخانیات و شکار حیوانات خبر داد.

اردلان ترکیب دو مقوله بینش فردی و آموزش‌های اجتماعی را در رونق امور خیر موثر دانست و با معرفی پیشینه‌ای از انجام امور خیر در کردستان از اهمیت وثوق و اعتماد در شکل‌گیری امور خیر سخن گفت.

وی با بیان اینکه تامین عدالت اجتماعی و گسترش آن اساسا وظیفه‌ی دولت است، افزود: اما در مواقعی که دولت در موقعیت‌های بحرانی است یا گرفتاری‌های دیگری دارد، نقش افراد خیر و ان جی اوها برجسته می‌شود.

این استاد دانشگاه تاکید کرد که موسسات خیریه باید خود را به جامعه معرفی کنند و با اعتمادسازی راه خود را بیابند.

دکتر اردلان تعداد خیریه‌های ثبت‌شده در استان کردستان را ۱۲۳ موسسه ذکر کرد و افزود: خیریه‌ها باید با یک نگاه جامعه‌شناختی و با توجه به نیازهای منطقه‌ای فعالیت کنند.

این فعال اجتماعی با اشاره به اینکه کردستان وارد شبکه شهرهای خلاق یونسکو در حوزه موسیقی شده است، این قضیه را محوری برای توسعه‌ی شهر و استان دانست و از احداث آکادمی موسیقی برای کودکان مستعد بی‌بضاعت در این استان خبر داد.

اردلان ضمن تاکید بر اینکه در کردستان شیعه و سنی به طور کاملا مسالمت‌آمیز در امور خیر  مشارکت دارند، از نقش محوری زنان در موسسات و سازمان‌های خیریه مردم‌نهاد نیز یاد کرد و گفت: مادران به خاطر غریزه‌ی مادری و نیز دارا بودن وقت بیشتر در ان جی اوهای کردستان بسیار فعال هستند.

اردلان در ادامه با اشاره به نقش محوری خیریه‌ها در حمایت از پتانسیل‌های موجود در میان کولبران نواحی غربی کشور، نابسامانی در توزیع صحیح ثروت را عامل پدید آمدن کولبری ذکر کرد و افزود: اگر گردش مالی استان بالا برود، دیگر خیلی‌ها برای تامین معیشت به کولبری نمی‌پردازند و قربانی سقوط از کوه یا تیراندازی نخواهند شد. خیریه‌ها می‌توانند با سرمایه‌گذاری صحیح، زمینه‌ی استفاده از  پتانسیل‌های موجود استان را در حوزه‌های مناسب فراهم کنند.

انتهای رپرتاژ آگهی