• یکشنبه / ۳ مرداد ۱۴۰۰ / ۰۱:۱۱
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400050301153
  • خبرنگار : 50405

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب:

حضور افکار مختلف در کابینه بعدی، شرطی اساسی برای عبور از بحران‌های کشور است

حضور افکار مختلف در کابینه بعدی، شرطی اساسی برای عبور از بحران‌های کشور است

ایسنا/خراسان رضوی معاون سیاسی مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان در خراسان رضوی با تاکید بر اینکه نمی‌توان با استفاده از یک جناح کشور را اداره کرد، گفت: آقای رئیسی حتما باید به حضور افکار و ایده‌های مختلف در دولتش توجه داشته باشد و افرادی را به کابینه خود راه دهد که در گذشته دارای عملکردی شفاف بوده‌اند.

حمید صابریان در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص مطالبات اصلاح‌طلبان از دولت سیزدهم، اظهار کرد: از سال ۷۶ تا به امروز، جریان اصلاح‌طلبی مطالبات اکثریت جامعه را نمایندگی کرده است. در حال حاضر مطالبات اصلی اکثر مردم جامعه این است که به حقوق اصلی‌شان توجه شود و این حقوق دارای دو رکن اصلی عدالت و آزادی است.

وی افزود: مردم ما خواهان آزادی در تمام ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هستند. همچنین مردم ما می‌خواهند عدالت به معنای بسیط کلمه رعایت شود. ما در جریان اصلاح‌طلبی وقتی از عدالت صحبت می‌کنیم، منظورمان توزیع عادلانه ثروت است.

معاون سیاسی مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان در خراسان رضوی ابراز عقیده کرد: بین نگاه اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نسبت به عدالت تفاوت اساسی وجود دارد.

صابریان تاکید کرد: بنابراین خواسته عمومی جریان اصلاح‌طلبی نه فقط از دولت سیزدهم، بلکه از مجموعه حاکمیت کشور این است که همان آرمان‌های اصیل انقلاب که مردم رکن اساسی آن‌ها بودند، رعایت شود. همواره مردم باید محور اقدامات ما قرار گیرند. نمی‌توان همواره حرف از مردم زد، اما جایی که لازم است صدای مردم را بشنویم، بی‌توجه باشیم. این با آرمان‌های حکومت‌داری صحیح و عادلانه مغایر است.

وی ادامه داد: حال اینکه دولت سیزدهم بتواند به این خواسته مردم، یعنی عدالت و آزادی که برگرفته از آرمان‌های انقلاب است، عمل کند یا نکند، به خودش برمی‌گردد. اگر بخواهد و اراده داشته باشد، می‌تواند به آن عمل کند. برای انجام این کار کابینه دولت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که البته گاهی اخبار ناامیدکننده‌ای در مورد کابینه دولت بعدی و کسانی که به منظور حضور در کابینه با آنان مذاکره شده است، به گوش می‌رسد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه آقای رئیسی با شرایط بسیار سخت سیاسی دولت را تحویل می‌گیرد، خاطرنشان کرد: در سال‌های ۷۶، ۸۴ و ۹۲ در فاصله بین انتخابات و تنفیذ ریاست جمهوری، نوعی امیدواری نسبت به بهبود اوضاع در جامعه وجود داشت. اما در حال حاضر امید چندانی در جامعه دیده نمی‌شود.

صابریان با تاکید بر اینکه دولت موفق با کابینه متخصص و پاکدست شکل می‌گیرد، عنوان کرد: به گواه اعداد و ارقام و اسناد و مدارک، دولت آقای خاتمی موفق‌ترین دولت پس از انقلاب بوده است. رئیس دولت اصلاحات خودش اقتصاددان نبود، اما بهترین عملکرد در حوزه اقتصاد را داشت، چون همکاران فوق‌العاده‌ای در این حوزه برای خودش انتخاب کرده بود. همچنین در حوزه سیاست خارجه چندان تخصصی نداشت، اما این عرصه را به دست متخصصین سپرد و ایران یکی از مشعشع‌ترین دوران خودش در عرصه سیاست خارجه را در دوران ریاست جمهوری وی تجربه کرد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: آقای خاتمی در حوزه فرهنگ متخصص بود و اهالی فرهنگ و رسانه خوش‌ترین خاطرات خودش را از آن دوران دارد. لذا انتخاب یک کابینه کارامد، برای حل مشکلات کشور بسیار ضروری است. به عنوان مثال کابینه آقای احمدی‌نژاد، تیم بسیار ضعیفی بود. آقای احمدی‌نژاد نخبگان و متخصصین را کنار زد و باوجود اینکه در هشت ساله دولتش حدود ۸۰۰ میلیارد دلار درامد نفتی وارد کشور شد، که این میزان برابر بود با کل درامد نفتی ایران از آغاز کشف نفت تا آن روز، اما عملکرد دولت‌های نهم و دهم بسیار ضعیف بود و کشور نتوانست از آن درامدهای خود استفاده کند؛ چراکه کابینه درستی در آن دو دولت انتخاب نشده بود.

معاون سیاسی مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان در خراسان رضوی اضافه کرد: لذا با توجه به شرایط بحرانی امروز و یاس و ناامیدی حاکم بر جامعه، ضروری است دولت سیزدهم حتما از افراد متخصص و کارامد در کابینه خود استفاده کند.

وی با تاکید بر اینکه نمی‌توان با استفاده از یک جناح کشور را اداره کرد، بیان کرد: برای اداره کشور نمی‌توان سعی و خطا کرد. افرادی که در سطح کلان دارای رزومه و کارنامه‌ای نیستند، نباید وارد کابینه شوند. کسانی باید در کابینه آقای رئیسی حضور داشته باشند که فارغ از تعلقات جناحی، توان اداره کشور را داشته باشند و در عرصه مدیریتی دارای کارنامه خوبی باشند. آقای رئیسی گفته است شرط حضور در دولتش، قبول داشتن وی نیست. این حرف بسیار مثبتی است، اما باید دید آیا در عرصه عمل هم این اتفاق خواهد افتاد یا خیر.

صابریان در پاسخ به این پرسش که به نظر شما آیا اقای رئیسی از بین اصلاح‌طلبان نیز کسی را برای کابینه خود انتخاب خواهد کرد یا نه، گفت: در بین بدنه جریان اصولگرایی اختلافات بسیار شدیدی وجود دارد. لذا من فکر می‌کنم تاکیدهای آقای رئیسی مبنی بر فراجناحی بودن کابینه‌اش، به این معناست که وی کابینه خود را از بین احزاب مختلف اصولگرا انتخاب خواهد کرد، تا بدین ترتیب بتواند التهابات درونی جریان اصولگرا را مدیریت کند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب افراد مشخصی هستند. تیم مدیریتی جریان اصلاح‌طلبی متشکل از افراد کابینه و مدیران دولت آقای خاتمی و نمایندگان مجلس ششم می‌باشد. نمی‌شود یک فردی را که نیروی دست چندم جریان اصلاح‌طلبی است وارد کابینه کرد و ادعا کرد که اصلاح‌طلبان هم در کابینه حضور دارند.

وی تاکید کرد: افراد شاخص و تاثیرگذار در جریان اصلاح‌طلبی، افراد مشخصی هستند و آقای رئیسی اگر می‌خواهد اصلاح‌طلبان را هم وارد کابینه خود کند، باید با این افراد وارد مذاکره شود. به این شکل می‌توان یک دولت فراجناحی تشکیل داد. کابینه فراجناحی، به معنای حضور افکار مختلف در کابینه است، نه افراد مختلف.

صابریان بیان کرد: وقتی یک فرد اصلاح‌طلب برای وزارت اقتصاد انتخاب می‌شود، این پیام به جامعه داده می‌شود که دولت به دنبال فعال کردن بخش خصوصی و بخش تعاونی و کاهش رانت‌خواری است. اگر وزارت فرهنگ و ارشاد به یک اصلاح‌طلب سپرده شود، این پیام به جامعه مخابره می‌شود که دولت به دنبال حمایت از رسانه و هنرمندان است، اما اگر این وزارتخانه به یک اصولگرا سپرده شود، این پیام به جامعه داده می‌شود که دولت به دنبال محدود کردن رسانه و هنرمندان است.

معاون سیاسی مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان در خراسان رضوی عنوان کرد: لذا آقای رئیسی حتما باید به حضور افکار و ایده‌های مختلف در دولتش توجه داشته باشد و افرادی را به کابینه خود راه دهد که در گذشته دارای عملکردی شفاف بوده‌اند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.