• یکشنبه / ۳ مرداد ۱۴۰۰ / ۰۲:۱۵
  • دسته‌بندی: فرهنگ عمومی
  • کد خبر: 1400050301161
  • خبرنگار : 71625

لباس‌هایی که به المپیک راه نیافت

لباس‌هایی که به المپیک راه نیافت

یک طراح لباس درباره انتقادهایی که این روزها متوجه طراحی لباس‌های کاروان اعزامی ایران به المپیک شده است، گفت: رعایت نکردن عدالت و لابی، نقطه آغاز اتفاقات ناخوشایند انتخاب لباس کاروان ایران برای المپیک ۲۰۲۱ بود. به گونه ای که برخی برندها بعد از داوری‌های متعدد آثار طراحان اجرا شده در مرحله نهایی بدون گذراندن مراحل داوری وارد پروسه انتخاب شدند.

در سال ۹۵ بعد از رونمایی لباس کاروان ایرانی برای المپیک ریو، لباس‌های طراحی شده سوژه رسانه‌ها شد و عده بسیاری از چرایی نبود پشتوانه فکری و هنری قابل‌ قبول برای طراحی یک لباس درخور شأن ورزشکاران ایرانی انتقاد کردند. بعد از گذشت سه سال از آن ماجرا، مقرر شد کمیته ملی المپیک ایران و کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با همراهی طراحان برجسته، رویداد هنر و صنعت مد در طراحی لباس کاروان ورزشی ایران را برای حضور در المپیک تابستانی توکیو ۲۰۲۰ طراحی کنند که بر این اساس، فراخوانی به‌منظور طراحی لباس برای کاروان ایرانی حاضر در المپیک ۲۰۲۰ توکیو در شبکه های اجتماعی منتشر شد.

بعد از گذشت دو سال از زمان انتشار این فراخوان اخیرا بعد از رونمایی از لباس جدید کاروان ایران برای المپیک توکیو ۲۰۲۱، مجددا موج انتقادهای گسترده‌ای از سوی فعالان عرصه مد و لباس کشور و همچنین کاربران فضای مجازی نسبت به لباس انتخاب شده شکل گرفت. این انتقادها تا جایی پیش رفت که کمیته ملی المپیک استفاده از لباس منتخب را منتفی اعلام کرد. اگرچه که در نهایت علی‌رغم اعلام رسمی این کمیته، از لباس مذکور در رژه کاروان ایران در المپیک توکیو استفاده شد. این بار بخشی از جدی‌ترین انتقادها از سوی طراحانی که خود در فرآیند انتخاب حضور داشتند، مطرح شده است. این طراحان با انتشار طراحی‌های خود در فضای مجازی نسبت به فرآیند و شورای انتخاب لباس کاروان ایرانی المپیک توکیو انتقادهای خود را رسانه‌ای کردند.

به همین مناسبت با آزاده عسگری ـ طراح و مجری لباس و صاحب یکی از برندهایی که در تمامی مراحل فراخوان مربوطه از ابتدا شرکت داشت، گفتگو کرده ایم.

به گزارش ایسنا، عسگری درباره آغاز روند انتخاب لباس المپیک ۲۰۲۱ و چگونگی فرآیند آن، یادآور شد: اولین فراخوان طراحی لباس برای المپیک ۲۰۲۰ توکیو در تابستان سال ۱۳۹۸ در سایت بنیاد ملی مد و لباس و به دنبال آن خبرگزاری های دیگر آغاز شد. متقاضیان شرکت در این طرح، به دو صورت مجموعه و غیر مجموعه می‌توانستند آثار خود را ارسال کنند و حضور به‌صورت غیر مجموعه حداکثر پنج اثر در هر بخش و در قالب مجموعه‌سازی حداکثر سه مجموعه در هر بخش امکان‌پذیر بود. آثار درخواستی در چهار دسته اصلی تقسیم بندی می‌شدند. ست رسمی آقایان، ست رسمی بانوان، ست ورزشی آقایان، ست ورزشی بانوان که هر کدام نیز شامل آیتم‌های مخصوص به خود بوده است.

او در توضیح زمان‌بندی ارسال آثار و نحوه ثبت‌نام تشریح کرد: ارسال طرح‌های کاغذی تا پایان مرداد ۹۸ فرصت داشت و بررسی و اعلام اسامی منتخبان دور اول به‌منظور آغاز مرحله نمونه دوزی تا تاریخ پنجم شهریور ۹۸ اعلام شده بود. دریافت آثار نمونه دوزی شده تا تاریخ ۲۵ شهریور ۹۸ و بررسی و اعلام نظر درباره آثار نمونه دوزی شده منتخبان مرحله دوم تا پایان تاریخ پنجم مرداد ۹۸ و در نهایت تاریخ اعلام آثار برتر نهایی دهم مهرماه ۹۸ اعلام شده بود.

این طراح لباس ضمن اشاره به میزبانی بنیاد ملی مد و لباس به عنوان برگزارکننده فراخوان، به توضیحاتی درباره جلسات داوری اعضای شورای انتخاب آثار پرداخت و اظهار کرد: شورای انتخاب آثار با حضور کارشناسان و اساتید متخصص طراحی لباس و دوخت و همچنین کارشناسان تخصصی کمیته ملی المپیک تشکیل شد. بعدتر داوری با نشست ستاد عالی بازی‌های المپیک، پارالمپیک، آسیایی و پارآسیایی با حضور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، عباس صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک، جمعی از معاونان و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور برگزار شد و طرح‌های پیشنهادی لباس کاروان اعزامی کشورمان ایران در بازی‌های المپیک توکیو مورد بررسی قرار گرفت.

عسگری یکی از جدی‌ترین آسیب‌های این فرآیند را، تغییر نقش‌ها و عدم رعایت قوانین تعریف شده در فراخوان مربوطه دانست و گفت: رعایت نکردن عدالت و لابی نقطه آغاز اتفاقات ناخوشایند انتخاب لباس کاروان ایران برای المپیک ۲۰۲۱ بود. به عنوان مثال شورای عالی برندهای پوشاک ایران و یک برند دیگر بعد از داوری‌های متعدد آثار طراحان اجرا شده در مرحله نهایی بدون گذراندن مراحل داوری وارد پروسه انتخاب شدند.

وی ادامه داد: به گفته رسمی خود شورای عالی برندها، هیات داوری اعلام کرده که هیچ کدام از طرح ها شرایط اولیه برای انتخاب اولیه را احراز نکرده اند و از شورای عالی برند دعوت به عمل آمده است. همچنین هیات داوری ادعا کرده که به طراح‌ها فرصت ۱۰ روزه برطرف کردن نواقص طرح ها را داده است که بنده و طراحان دیگر ۱۰۰ درصد این ادعا را رد می کنیم. تمامی طراحان منتخب از موضوع ورود تیم جدید و فرصت ۱۰ روزه رفع نواقص کاملا بی اطلاع بودند و بعد از بی خبری بیش از یک ساله به دلیل تعویق برگزاری المپیک توکیو، لباس رونمایی شده همه را شگفت زده کرد.

عسگری با انتقاد از بی‌عدالتی در حق طراحان لباس گفت: جای تعجب است با اینکه مدیرعامل محترم یک برند در تمامی مراحل داوری حضور داشته، ناگهان این بار همان برند به عنوان یکی از اعضای شورای عالی برندها به همراه اعضای دیگر این شورا  به عنوان ارائه دهنده طرح و بدون گذراندن هیچ یک از مراحل قبلی در فراخوان شرکت می‌کنند.  

وی افزود: ترکیب هیات داوری ترکیب درست و به جایی است. نماینده و اساتید بنیاد ملی مد و لباس که به علم طراحی واقف هستند از یک طرف و کمیته ملی المپیک که شناخت کافی در بحث سلایق ورزشکاران دارند از طرف دیگر و همچنین تولیدکنندگان برای بررسی طرح ها جهت اجرا. ولی موضوعی که باعث شد برای چندمین بار این نتایج ناگوار اتفاق بیفتد، سوء مدیریت، تقلب در داوری، عدم شفاف سازی و نمایشی غیرواقعی از روند انتخابات در این حوزه است. با چنین نمایش‌های سطح پایینی نمی‌توان عده زیادی متخصص دغدغه‌مند این حوزه را ساکت نگه داشت و قدرت شبکه‌های مجازی را نادیده گرفت. همان طور که منتفی شدن استفاده از لباس‌های منتخب موضوعی بود که احتمالا شورای محترم انتخاب انتظار آن را نداشتند.

این طراح لباس در پایان ضمن اشاره به توانمندی برندهای انتخاب شده نهایی برای المپیک، آسیب را متوجه برگزارکنندگان و برنامه‌ریزان این فرآیند دانست و در این زمینه پیشنهاد کرد: اگر قرار است هر بار با نظر شخصی یک الی دو نفر و یا روابط برندها با سازمان‌ها این اتفاق بیفتد، پروسه فراخوان و نمایش آثار به دلیل گرفتن وقت طراحان و برندهای محترم و به جا گذاشتن هزینه‌های میلیونی نمونه دوزی‌های متعدد، به کل حذف شود و یا بعد از اعلام برند حامی المپیک فراخوان همکاری طراحان خلاق با تولید کنندگان صرفا به عنوان ارائه طرح اعلام شود.

در ادامه نمونه ای از لباس هایی را مشاهده می کنید که برای کاروان ایران در المپیک طراحی شد اما در انتخاب نهایی رد شد:

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۳ ۱۴:۵۶

اینا که خیلی مسخره آمد..والا لباس‌بی خودی که الان تنشون بود صدبرابر ازاین ها بهتر بود .. کاپشن شلوار طرف طراحی کرده برای رژه المپیک !!!!

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۳ ۲۳:۵۶

از بس خودت وهمکیشات خوش سلیقه اید

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۰:۱۳

فکر کنم سارا خانم ذینفع هستن ؛ همین لباسهای ورزشی هزاران برابر بهتر از اون لباسها بود که انگار از چادرای برزنتی لباس آتش نشانی درست کرده بودن برا خانم ها ؛ ثانیا کت و شلوار بسیار بد رنگ با تن خوری زشت و نامناسب برا آاقایان .

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۰:۳۳

به نظر من که قشنگ تر از این لباسایی که پوشیدن هستش اما می تونه بهتر هم بشه.

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۱:۰۲

یکی ازیکی بدتر وافتضاح تر

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۲:۵۶

چرا مسخره؟ لباس اولی که خیلی خوبه در واقع به غیر اون کاپشن بقیه از لباس مضحکی که تنشون کردن بهتر بودن

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۶:۲۴

وای برا یه رژه رسمی این لباس مسخره چیه الان خواستین بگین اینا بهتر بود یکی از یکی مسخره تر بابا لباسی کشورهای دیگه یه دست مرتب حتی پوشیده بود آخه اینا چیه

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۳ ۲۲:۲۴

یکم ضعیف هستن ولی دو تا لباس آخری نسبت به بقیه بهترن لباس بانوان المپیک امسال قشنگ بود از لحاظ طرح و رنگ و حجاب ولی لباس مردان هم باید باهاش ست میشد

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۰:۰۰

آبرو نماند برامون با این سلیقه

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۰:۲۸

خب فکر می کردیم که می خواهند لباس سنتی ایران را داشته باشند اگه این لباسهاشون بوده که لباس ورزشی بوده و موقع بازی و ورزش هم می پوشند ، پس بهتر که هنگام رژه نپوشیدند ما هم گفتیم چه چیز خاصی بوده که اینا ناراحتن

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۱:۰۳

حیف از این همه هزینه و وقت و پول بیت المال... که بیخودی صرف عده ای میشه که بعدها مغرورانه یا به کشور و یا به ارزش‌های کشور پشت میکنن..... جمع کنید این مسخره بازی‌ها رو

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۳:۱۵

چه لباس مزخرفی تیم ملی المپیک بانوان پوشیده بودند، انگار برای نظافت منزل می رفتن. چرا برخورد نمیشه با این لابی گریها. هر جا شایسته سالاری جاشو به بخوربخور یه عده میده، این آبروریزیها پیش میاد. آدم بعنوان یه ایرانی خجالت میکشه از این لباس جل بی ریخت. واقعا مایه شرم ساری. اینهمه مانتوی قشنگ تو بازار هست، اینهمه طراح درجه یک داریم اونوقت ..... مایه تاسف

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۴:۴۳

ترا خدا این چه لباس مزخرفی بود امسال ورزشکارها تنشون کردن،،خدایا ما حتی طراح لباسم تو این کشور به این بزرگی نداریم،در حالی که بهترین طراحان جهان که برای مقامات کشورهای اروپایی لباس طراحی می کنند ،ایرانین،،به خدا وقتی کاروان ورزشکارهای ما با اون لباسها رفتن ،ما خجالت کشیدیم از طرح لباسها،

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۸:۰۶

بنظر من این لباس خیلی هم به تنشون خوش نشسته درسته کم کاری هایی بوده اما بنظرم خوبه بعضیا فقط میخوان جو بدن بعضی خبرگزاری ها هم فقط دنبال ایجاد حواشی و حاشیه حالا که نمیشه کاری کرد بهتره دیگع بحث رو تموم کنیم ...

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۸:۱۱

خداوکیلی خیلی بی سلیقه این حروم بشه اون حقوقی که کسی گرفت که طراحش بوده

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۸:۳۲

لابی معرف پارتی بی عدالتی

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۸:۳۹

به نظر من‌ هم جالب نبودند طراحها معلوم بود طرحهای خود را با یک مسابقه معمولی طرح ریزی کرده بودند

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۹:۱۴

جدال‌های المبیک که هیچ وقت نرسیدندبه المبیک جوال خرملانصرالدین

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۹:۲۷

9ه خوب که اونا تایید نشدن واقعا خییییییلی زشتن (اما اون لبلس تایید شده هم زشتع)

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۹:۳۱

لباس های سوم که قشنگتر بود

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۰:۵۱

این لباسی که تنشونه بیشتر شبیه گونی هست واقعا که، بدسلیقگی فریاد میزنه مشخصه که باید لباس ورزشی باشه نه رسمی بنظرم 2 تا طرح آخری خیلی زیباتر هستند. لطفا منشتر کنید این نظر رو🙏🏻

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۰:۵۶

خیلی لباسشون مسخره بود

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۱:۰۳

اتفاقا سومی عالیه از همه نظر چرا با تنگ نظری رد شده؟

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۱:۳۵

خدا رو شکر که راه نیافت

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۱:۵۹

لباساشون که قشنگه هم رنگش هم طرحش، من لباس هاشون رو دوست داشتم

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۲:۰۵

چرا اولین طرح رد شده؟ واقعا زیبا بوده طبق معمول با رانت این لباس مسخره را انتخاب کردن

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۳:۳۱

به نظرم آخری خوبه

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۳:۳۸

درسته لباس المپیک افتضاحه ولی اینا دیگه بدتر بود

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۴:۰۲

این لباسها بدردجنگ می خرد تا مسابقه المپیک خدایا چقدر باید تمسخر دیگران باشبم

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۴:۰۶

روی سرشونه کت سرمه‌ای ، سبز یشمی کار کرده ! همون بهتر که با گرمکن رژه برن

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۴:۲۶

لباس خوبی بود نمای قرطی گری نداشت ..جای اعتراض نیست بعضی ها دوست دارد زنش لخت برود .ولی این نظر نیست بلکه خواست شخصی است ..بهترین لباس برای یک جامعه دینی بود بگذار مردم هرچه میگوید ..البته ایران هرکاری بکند دنیای استکبار خوب نمیگویو ...

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۴:۳۵

همون بهتر که انتخاب نشدند اینها فاجعه اند اولی که برای مجلس خواستگاری خوبه دومی برای مجلس پاگشای عروس ودوماد سومی چهارمی برای پیک نیک خانوادگی یا ویلای شخصی درشمال و جوج زدن.خلاصه هرچی که هستند به درد المپیک ومعرفی یک کشور نمی خورد نامناسب است

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۵:۳۴

چرا هر دوره المپیک از لباسهای قومهای ایران (ترک.لر.بلوچ.ترکمن.شمالی.مشهدی..کردی..عربی و جنوبی استفاده نمیکنند ..مسولین این لباسای سنتی حتی بهتر از خودتون هستند ..گمشید بحق علی

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۵:۳۸

لباسی. که برای المپیک پوشیده اند خیلی هم خوب است. و نماد اصالت. ایرانی اسلامی است لطفا برای هر چیزی بزرگ نمایی نکنید و بگذارید ورزشکاران با خاطری آسوده به فکر مدال آوری باشند

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۶:۳۱

بعد میگن ، پوشاک داخلی حمایت میخواد ، پوشاک داخلی طراح خوب میخواد ، خجالت آوره

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۷:۰۷

اخری بدم نبود

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۸:۲۱

مانتو سفیده عالیه. ولی خب گونی چین دار رو پسند کردن برای ورزشکار خانم

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۲۲:۳۰

به نظرم لباس اولی خیلی بهتره

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۲۲:۵۹

لباس خانم ها مثل لباس های کودکستانی هستند

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۵ ۰۰:۰۷

همون که انتخاب شده بود بهتر ازاینا بود.

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۵ ۰۸:۴۲

سلام، هرکی حق رو به خودش میده. این لباسها که نشون دادید، بیشتر مورد علاقه و نظر شما شهریها هستند ، مخصوصا آخری. جالب هم هست که وقتی از حجاب صحبت میکنیم، بعضیهاتون تعجب میکنید.

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۵ ۱۰:۱۶

کت شلوارم میپوشیدن بنظرم خوب بود،رنگ مانتوهاشون بدک نیس دوسدارم