• دوشنبه / ۴ مرداد ۱۴۰۰ / ۰۲:۵۰
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 1400050401907
  • منبع : مطبوعات

گزارش بازی کیانی و علیزاده چگونه بود؟

گزارش بازی کیانی و علیزاده چگونه بود؟

‌اتفاقات المپیکی برای کاروان ایران در روز گذشته، از همان اوایل صبح رقم خورد؛ جایی که از ساعت ۵:۳۰ بامداد، ناهید کیانی، مبارز وزن منهای ۵۷ تکواندو بازی داشت؛ اما بازی ناهید از آن دست دیدارهایی بود که نمی‌شد به‌سادگی از آن عبور کرد؛ چون رقیب، رقیبی معمولی‌ نبود! ناهید کیانی باید در همان اولین مبارزه المپیکی‌اش به مصاف کیمیا علیزاده، ملی‌پوش سابق ایران می‌رفت.

به گزارش ایسنا، روزنامه «شرق» در ادامه نوشت: کیمیا، همان ورزشکاری بود که در بازی‌های المپیک ریو ۲۰۱۶ برای کاروان ایران تاریخ‌سازی کرد و موفق شد اولین مدال تاریخ زنان ایران در این بازی‌ها را به دست بیاورد؛ اما چندی بعد از المپیک کیمیا علیزاده به دلایل مختلف تصمیم به مهاجرت از ایران گرفت تا به آلمان سفر کند و پناهنده شود. او در اولین کنفرانس خبری‌اش از این گفت که شرایط در ایران چندان برایش فراهم نبوده و به دلیل تمایل به داشتن زندگی بهتر تصمیم گرفته است به آلمان برود.

مهاجرت کیمیا از ایران اما در بازه‌ای از زمان رخ داد که او فرصت زیادی برای فراهم‌کردن کارهای شهروندی‌اش نداشت و عنوان شد که شانسی برای رسیدن به المپیک ۲۰۲۰ ندارد؛ اما شیوع ویروس کرونا و به‌تعویق‌افتادن المپیک باعث شد کیمیا به مراحل انتخابی برسد ولی با کسب نتایج نه‌چندان درخورتوجه، از این طریق هم نتوانست کسب سهمیه کند. نهایتا اسم او در فهرست تیم پناهندگان المپیک گنجانده شد تا فرصت مبارزه در المپیک توکیو ۲۰۲۰ را زیر پرچم کمیته بین‌المللی المپیک به دست بیاورد.

درست از همان زمان به بعد بود که مشخص شد مسابقه ناهید کیانی، جانشین او در تیم ملی ایران، با کیمیا، در بازی‌های المپیک یک بازی معمولی نخواهد بود؛ مسابقه‌ای که از آن به‌عنوان جدال هم‌تیمی و خواهران دیروز یاد می‌شد، اهمیت زیادی در ایران پیدا کرد.

با وجود این برای تلویزیون ایران، این رقابت کمی قبل از ساعت ۵:۳۰ شکل گرفت؛ رقابتی که مشخصا در برنامه ویژه المپیک شبکه ‌۳ با قصد و غرضی مشخص، برای زیرسؤال‌بردن کیمیا علیزاده تهیه و طراحی شده بود. تلویزیون به بهانه این دیدار، با پخش چند آیتم و البته صحبت‌های عجیب‌وغریب مجری و کارشناسان برنامه، در تلاش بود تا چهره‌ای زشت از کیمیا علیزاده، دختری که تنها مدال تاریخ المپیک را برای ایران گرفته، به تصویر بکشد.

تخریب کیمیا علیزاده در تلویزیون و پیش از رقابتش با ناهید کیانی در چهار مرحله شکل گرفت؛ با دو آیتم، صحبت‌های نه‌چندان کارشناسانه و البته یک گزارش جنجالی از بازی این دو هم‌تیمی قدیمی. در این برنامه ابتدا بیژن خراسانی که به‌عنوان گزارشگر حضور داشت، مقدمه‌چینی کرد و گفت که کمیته بین‌المللی المپیک دوستی «خاله‌خرسه» را رقم زده و جدول را به گونه‌ای سیاسی در این گروه ترسیم کرده تا ناهید کیانی به کیمیا علیزاده برخورد کند. او سپس با به‌سخره‌گرفتن عملکرد کیمیا علیزاده از این گفت که تابه‌حال هیچ بردی نداشته و به دلیل مسائل سیاسی به المپیک راه داده شده است. خراسانی از طرف مردم هم صحبت کرد و گفت مردم ما آگاه هستند و این اتفاقات رقم‌خورده را به‌خوبی درک می‌کنند. نهایتا هم از این گفت که شرایط ذهنی و جسمی ناهید کیانی بهتر از کیمیا علیزاده است.

بعد از این صحبت‌ها نوبت به پخش نخستین آیتم رسید که به رشد ورزش زنان ایران بعد از انقلاب پرداخت. در این برنامه به افتخارات زنان ورزشکار ایرانی اشاره شد و اولین مدال‌های به‌دست‌آمده در سطوح مختلف مورد بررسی قرار گرفت ولی نکته عجیب اینکه وقتی نوبت به المپیک ریو رسید اسم کیمیا علیزاده سانسور شد و فقط به گفتن این جمله بسنده شد که طلسم کسب مدال در المپیک برای زنان ورزشکار ایران به دست ورزش تکواندو(!) شکسته شد.

از این زمان به بعد تخریب کیمیا علیزاده در تلویزیون شتاب بیشتری گرفت؛ بهزاد کاویانی که به جمع مجری و گزارشگر برنامه اضافه شده بود، ابتدا با اشاره به مدال طلایی که جواد فروغی در تیراندازی گرفت، کنایه‌ای تند به کیمیا علیزاده زد: «وقتی آقای فروغی مدال گرفت در آن لحظه به این فکر کردم که چقدر این آدم را خدا دوست دارد که زیر پرچم کشور بزرگی مثل ایران، با این مردم دوست‌داشتنی، توانسته چنین افتخاری را کسب کند و مردم هم به او افتخار می‌کنند». این صحبت‌ها مقدمه‌ای بود بر تخریب بیشتر کیمیا علیزاده: «البته بعضی‌ها هم نه‌تنها این لیاقت را ندارند بلکه این فرصت را هم از دست می‌دهند تا حداقل بتوانند در محیطی تنفس کنند که این ورزشکاران [جواد فروغی] اطرافشان هستند و بتوانند زندگی‌شان را در کنار هم‌وطنان خودشان بگذرانند».

بخش سومی که شبکه سه سیما برای تخریب چهره کیمیا علیزاده در نظر گرفته بود، به آیتمی جدید برمی‌گشت که در آن اشاره‌ای به مهاجرت این ورزشکار شده بود. در این آیتم که تصویر مبارزات قبلی کیمیا پخش شد، مهاجرت او تأسف‌بار و آغشته با رنگ و لعاب ناسپاسی قلمداد شد. در ادامه هم به این مورد اشاره شد که حرکت کیمیا علیزاده و هر ورزشکار دیگری که به نوعی روبه‌روی کشورش قرار می‌گیرد، عملی زشت است. در بخشی از این آیتم هم این‌طور عنوان شد که «حالا مردم از کیمیا علیزاده رویگردان شده و دیگر ارزشی برای مدال او هم قائل نیستند. بی‌توجهی کشور مقصد علیزاده و بهره‌برداری از او که در این نوع از ماجراها رخ می‌دهد، قابل پیش‌بینی بود. حضور در تیم پناهندگان خود گویای وضعیت فعلی کیمیا علیزاده است».

بهزاد کاویانی هم بعد از این آیتم و پیش از شروع بازی تلاش کرد کیمیا را مقابل مردم قرار دهد. او گفت: «کیمیا علیزاده با پول و خرج مردم کشورمان، پول افرادی که به‌سختی زندگی می‌کنند و مشکلات فراوانی به‌خصوص در چند سال اخیر دارند، به مقام قهرمانی رسیده است. حالا چنین ورزشکاری می‌رود و آلت دست افراد بیگانه می‌شود و سیاسی‌کاری دامنش را می‌گیرد و متأسفانه به جایی می‌رسد که بزرگ‌ترین اتفاق بد یعنی کشورنداشتن برایش رخ می‌دهد و به ملیت خودش پشت کرده است».

نهایتا نوبت به پخش بازی کیمیا علیزده و ناهید کیانی رسید که اینجا هم یک‌بار دیگر اتفاقات عجیب‌وغریبی رخ داد؛ فارغ از اینکه گزارش این بازی بسیار ضعیف بود، خراسانی تلاش کرد با نادیده‌گرفتن کیمیا علیزاده تا جای ممکن از او اسمی نبرد و حتی امتیازاتی را هم که مقابل ناهید کیانی به دست آورد، گزارش نکرد. گزارشگر زمانی که کیمیا از ناهید پیش افتاد، این امتیازات را برنامه‌ریزی قبلی و اشتباهات داوری توصیف کرد و از این گفت که به داوران دستور داده‌اند بازی را برای کیمیا علیزاده دربیاورند!

بعد از اتمام بازی که با برتری ۱۸ بر ۹ کیمیا علیزاده همراه شد هم تصاویر خیلی سریع قطع شد تا درآغوش‌گرفتن مهرو کمرانی و بغل‌کردن ناهید کیانی توسط کیمیا علیزاده به تصویر کشیده نشود.

کیمیا بعد از عبور از سد ناهید کیانی، تکواندوکای خوش‌آتیه و فنی ایران، تا نیمه‌نهایی بازی‌های المپیک پیش رفت و در این مسیر جید جونز، قهرمان دو دوره المپیک را هم از پیش برداشت. کیمیا که با سه رنگ پرچم ایران اسم خود را روی کمربندش حک کرده بود، در نیمه‌نهایی برابر رقیبی از روس شکست خورد تا مدال طلا، درست مثل چهار سال پیش از دستش سُر بخورد؛ اما در ایران مجری تلویزیون به گفتن این جمله بسنده کرد که مبارزه زیر پرچم ایران لیاقت می‌خواهد که بعضی‌ها این لیاقت را ندارند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۴:۴۷

اصلا كيميا وطن فروش باهرچيزي كه اسمش بذاري كه اينجوري به هيچ وجه هم نيسه اين صبحت هاي مجريان وخط ومشي صداوسيماجاي بسي تاسف داره اخه يه خانم كه فرزنداين اب وخاكه به هردليلي مهاجرت كرده مگه چه اشتباهي كرده چراشماهاايقدعقده اي هستين

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۶:۱۰

جای بسی تاسف برای این مجریان بی اراده وبی مرام!!!

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۷:۱۶

عجب...حالا خیلی ناراحتی که از یه خودفروخته بی وطن تجلیل نشد...

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۷:۳۱

اینهمه را گفتی اما مبارزه زیر پرچم ایران لیاقت می‌خواهد که بعضی‌ها این لیاقت را ندارند...

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۷:۵۵

مسئولین محترم صدا و سیما دارن همه تلاششونو میکنن که آخرین بازمانده های بینندگانشونو هم از دست بدن

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۸:۳۱

بسیار ناجوانمردانه

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۰:۱۴

نخست اینکه آقایان خراسانی و کاویانی اجازه ندارند از طرف مردم صحبت کنند و جای تأسف است که از چنین ادبیات بی شرمانه ای در تلویزیون ملی استفاده می نمایند. ثانیاً تنها خداوند است که می تواند قضاوت کند. از طرفی کیمیا علیزاده هنوز ایرانیست و هنوز دختر این خاک!

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۲:۱۶

مهاجرت با پناهندگی فرق داره داداش. در ضمن همین تلوزیون و مجری ها، ۵ سال پیش اونقدر ازش تعریف و تمجید کردن که به جای پاداش مدال برنز ، پاداش مدال طلا رو بهش دادن.

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۳:۰۴

برام جالبه كه اصرار داريد خيانت كيميا عليزاده را تطهير كنيد. ايشان با سرمايه مملكت به همه جا رسيد و بعد به همه چي پشت كرد و رفت. سه رنگ روي لباسش چه ارزشي داره وقتي براي ايران نباشه. كارشناسان صدا و سيما به حق از ايشان انتقاد كردند. بعد شما مي گوييد انتقاد مغرضانه!!! آخر سر هم وقتي عليزاده به مدال نرسيد شما انگار ناراحت شدين؟ يادتان رفته ايشان با پرچم ايران به مدال رسيده بود. ايسنا جان من شما را بعنون رسانه بي طرف خيلي قبول دارم. اما اين مقاله اصلا بي طرفانه و منطقي نبود. اكثر وطن پرستاني كه اين مطلب را خواندند از اظهارات جانبدارانه و عجيب نگارنده محترم ناراحت شدند.

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۳:۴۲

واقعا نیازی به این همه نفرت پراکنی در خصوص خانم علیزاده نبود. هر کسی حق داره برای زندگی خودش تصمیم بگیره. بنده شخصا انتخابم موندن در ایران بوده ولی هیچ وقت کسی رو که مهاجرت کرده زیر سوال نمی برم. افتخارات قبلی خانم علیزاده هم جزئی از تاریخ ایران بوده و هست و خواهد بود.

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۴:۰۲

تنها راه نجات ورزش تکواندو در حال حاضر کنار گذاشتن ریاست فدراسیون تکواندو و استفاده از کادر مدیریتی و کادر فنی جدید هستش...با آرزوی شکوفایی ورزش و ورزشکاران عزیزمون

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۴:۴۰

بسیار ضعیف و غیر کارشناسانه بود

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۴:۵۵

حالا شما چرا متن را به گونه ای تنظیم کردی که حمایت کنی ازش استااااد ممنون که واقعا شفاف سازی کردی برای ما

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۴:۵۸

مطلب خبرگزاری داخلی جوری نوشته که انگار بی بی سی فارسی یا اینترنشنال نوشتند دادن فقط توی سایتشون بزارند چه تصادفی

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۷:۱۵

برای کسی که به کشورش به دلایل سیاسی پشت کرده، فرش قرمز پهن نمی کنند.

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۲۳:۴۱

تلویزیون ابران بخاطر اینکه کیمیا علیزاده بعد از شکست دادن ناهید کیانی به آغوش داوود فلاحت گر مربی مردش پرید و همدیگر را بوسیدند گزارش را قطع کرد چرا بی انصاف و دروغگو هستید !؟

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۵ ۰۹:۰۳

انتظار بیشتری هم از صدا و سیما نداشتیم

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۵ ۰۹:۲۸

خانم علیزاده میتونستند مهاجرت کنند بدون این که علیه کشورشون صحبت کنند و با ناسپاسی زحماتی که براشون کشیده شده بود رو نادیده بگیرند. اگر مدال طلا هم گرفته بودند برای بسیاری از ایرانیان که عاشق وطنشون هستند هیچ ارزشی نداشت و جالب اینجاست که ایشون در کشور بیگانه که به قول خودشون امکانات براشون فراهم هست نتونستند برنزی که در ایران گرفته بودند هم تکرار کنند. واقعا زیر پرچم ایران بودن لیاقت میخواد

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۰۷ ۰۸:۲۸

تیم ملی تکواندو مون الحق علیزاده را خیلی خوب اموزش داده که امروز با همون اموزش ها بازیکن مون را ببره اگه به این نمک خوردن ونمکدون شکستن نمیگند پس چی میگند؟مقابل تیمی بایستی که هر چی از تکواندو بلدی از اون داری چه توضیحی غیر از این داره؟اگه توضیحی غیراز این داره دلم میخواد بدونم خانم علیزاده از خودت دفاع گن من واقعا شرمندم که با تو هموطنم