• دوشنبه / ۴ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۸
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 1400050402271
  • خبرنگار : 50028

با تلاش‌های ستاد توسعه خاوران؛

پژوهشگاه زغال سنگ در خراسان جنوبی راه اندازی می‌شود

 پژوهشگاه زغال سنگ در خراسان جنوبی راه اندازی می‌شود

ایسنا/خراسان جنوبی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به راه اندازی پژوهشگاه زغال سنگ کشور در راستای تفاهم نامه منعقده با هلدینگ زرین، بیان کرد: این پژوهشگاه در راستای انجام کارهای علمی پژوهشی و استفاده از ظرفیت نیروی انسانی خلاق استان، نقش بسزایی خواهد داشت.

حمید ملانوری، امروز ۴ مرداد در ستاد توسعه خاوران اظهار کرد: از بدو ورود به خراسان جنوبی، به موضوع سرمایه گذاری بر روی ظرفیت‌های استان، به حوزه معدن توجه ویژه‌ای شده و همه هدف این است که با تسهیل در روند کار، سرمایه گذاری در این بخش را تسریع کنیم.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه فرآوری مواد معدنی و ایجاد صنایع پایین دستی و بالادستی در جوار معدن، فرصتی برای رشد صنعت در استان است، افزود: معدن، یکی از بزرگترین پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های استان و به عنوان محوری ترین موضوع سرمایه گذاری خراسان جنوبی مطرح است.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: همواره تأکید ما بر ورود سرمایه گذاران دارای اهلیت و صلاحیت بوده و ما تمایل نداریم ذخایر استان را در اختیار سرمایه گذارانی قرار دهیم که کار را در نیمه راه رها کرده و سرمایه گذاری شان نتیجه مطلوبی برای استان به همراه نداشته باشند.

وی تصریح کرد: بر اساس گزارش اداره کل صنعت، معدن و تجارت، در حال حاضر ۲۳۰ معدن دارای پروانه در سطح استان داریم که به واسطه کم کاری سرمایه گذاران، غیرفعال هستند.

استاندار خراسان جنوبی افزود: ما به دنبال رفع مشکل از مسیر این معادن غیرفعال و برگرداندن آنها به چرخه فعالیت هستیم اما تمایل نداریم با کسانی وارد فعالیت شویم که تجربه های گذشته را تکرار کنند، ما را معطل بگذارند و استان از حضورشان بهره ای نبرد.

وی، جلوگیری از خام فروشی را یکی دیگر از اهداف ستاد توسعه خاوران در راستای واگذاری معادن استان به سرمایه گذاران عنوان کرد و گفت: خارج شدن مواد معدنی به صورت خام و فرآوری نشده، لطمه و خسارت بزرگی به استان و کشور است.

ملانوری با اشاره به راه اندازی پژوهشگاه زغال سنگ کشور در راستای تفاهم نامه منعقده با هلدینگ زرین، بیان کرد: این پژوهشگاه در راستای انجام کارهای علمی پژوهشی و استفاده از ظرفیت نیروی انسانی خلاق استان، نقش بسزایی خواهد داشت.

وی به موضوع ساماندهی مراکز آموزش عالی در سطح کشور اشاره کرد و یادآور شد: در همین زمینه مقدمات کار برای ادغام دانشگاه صنعتی استان در دانشگاه بیرجند فراهم شد، اما با پیگیری‌هایی که صورت گرفت، توانستیم از تحقق آن جلوگیری کنیم.

ملانوری بیان کرد: یکی از مهمترین دلایل مخالفت ما با این بخشنامه، وجود معادن استان است که نقش مؤثری در ایجاد واحدهای صنعتی، اشتغال، درآمدزایی و توسعه دارند و بالطبع تحصیل و مهارت آموزی می تواند این روند را تسریع کند و از طرفی دانشگاه صنعتی بیرجند باید برای ایجاد رشته‌های مرتبط با ظرفیت‌های استان پیگیری کند.

استاندار خراسان جنوبی با بررسی زیرساخت‌های گردشگری در این جلسه، گفت: بنا به مصوبه ستاد توسعه خاوران، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مکلف است اطلس گردشگری استان را تدوین نماید.

ملانوری بیان کرد: میراث فرهنگی باید این فرصت‌ها را با کلیه جزئیات به صورت نقطه به نقطه ارائه کند تا سرمایه گذاران بتوانند با استفاده از این اطلس، از اقدامات انجام شده در راستای تأمین زیرساخت‌ها مطلع شوند و برای حوزه فعالیتی خود، بهتر برنامه ریزی کنند.

وی از اقدامات صورت گرفته در راستای جذب و هزینه کرد ۱۶ میلیارد تومان اعتبار در تأمین زیرساخت های شهرک های صنعتی استان تشکر کرد و ادامه داد: آنچه که در ستاد توسعه خاوران به دنبال آن بودیم تقریبا در حال محقق شدن است.

مهدی پارسا نیز در این جلسه اظهار کرد: از ابتدای امسال ۱۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در بحث تکمیل زیرساخت های شهرک ها و نواحی صنعتی استان هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی با اشاره به تأمین‌ ۱۶ لیتر بر ثانیه آب برای پنج شهرک‌ صنعتی استان، تصریح کرد: در این راستا اعتباری بالغ بر ۱۱ میلیارد تومان برای تأمین آب شهرک صنعتی بیرجند، فردوس، نهبندان، سربیشه و درمیان هزینه شده است.

پارسا یادآور شد: سال گذشته نیز ۳۰  لیتر بر ثانیه آب برای شهرک ها و نواحی صنعتی استان خریدار شد.

وی به تعهد سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای تامین ۲۵ میلیارد تومان برای احداث شبکه گازرسانی به فاز چهار شهرک صنعتی بیرجند، نهبندان، حاجی‌آباد زیرکوه، درمیان و سرایان اشاره کرد و افزود: مناقصه و انعقاد قرارداد با چهار پیمانکار انجام شده است و سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان پیش پرداخت کرده ایم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی قول داد تعهد تأمین اعتبار ۲۵ میلیارد تومانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران را تا شهریور ماه جذب و در استان هزینه کند.

حسن رمضانی نیز اظهار کرد: در سالهای اخیر فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری حوزه گردشگری را در قالب کتابی منتشر کردیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی با اشاره به تهیه اطلس سرمایه‌گذاری حوزه گردشگری و صنایع دستی استان، گفت: در این راستا تاکنون حدود ۶۰ فرصت سرمایه‌گذاری در شهرستان های مختلف شناسایی شده است که به منظور جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی معرفی می شوند.

رمضانی، منطقه بنده دره بیرجند را یکی از فرصت های سرمایه گذاری در حوزه گردشگری دانست و بیان کرد: زیرساخت های مورد نیاز شامل آب، برق، فاضلاب و جاده دسترسی تأمین شده و تا سقف یک هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری برای استقرار امکاناتی شامل ایجاد رستوران، اقامتگاه موقت و فضای تفریحی وجود دارد.

وی افزود: هتل کویر بیرجند با حجم سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال، منطقه گردشگری ازمیغان طبس با حجم سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیارد ریال، مجموعه گردشگری سلامت در نمکزار بشرویه با حجم سرمایه گذاری  ۱۰۰ میلیارد ریال، مجموعه آب ترش سربیشه با حجم سرمایه گذاری یک میلیارد تومان، کمپ کویرنوردی دهسلم با حجم سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد ریال، چشمه مرتضی علی روستای خرو در طبس با حجم سرمایه گذاری ۱۰۰میلیارد ریال، مجتمع آب درمانی دیگ رستم، ژئوپارک کال جنی و کمپ کویرنوردی همت آّباد از دیگر فرصت های سرمایه گذاری در حوزه گردشگری استان است.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌ جنوبی در پایان کمپ نجومی سه قلعه سرایان را از دیگر فرصت های سرمایه گذاری در بخش گردشگری استان برشمرد و خاطر نشان کرد: آمادگی واگذاری این پروژه با پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصد وجود دارد که برای تکمیل نیازمند یک هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری است.

گفتنی است؛ در این جلسه تفاهم نامه‌ای به مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان با شرکت کیمیای زنجان گستران و در راستای سرمایه گذاری و بهره‌برداری از معادن و صنایع معدنی استان مبادله شد.

این شرکت از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ سرمایه گذاری زرین است که در شهرستان‌های قاینات، طبس، بشرویه و نهبندان فعالیت خواهد کرد.

این شرکت به عنوان بزرگترین تولید کننده کنستانتره سرب و روی کشور، در استان‌های زنجان، قزوین، یزد، مرکزی، کرمان و ... فعالیت می‌کند.

ایجاد ارزش افزوده و تبدیل کردن خاک به محصولی که ارزش صادراتی دارد، از مهمترین اهداف این هلدینگ اقتصادی است.

بنا به تفاهم ملانوری استاندار خراسان جنوبی با تاج الدین مدیرعامل شرکت کیمیای زنجان گستران، مقرر شد؛ این شرکت در ادامه سرمایه گذاری ها و فعالیت های خود در زمینه معدن و صنایع معدنی، نخستین پژوهشگاه زغال سنگ کشور را در طبس راه اندازی کند.

بورسیه کردن و جذب کلیه دانشجویان و دانش آموختگان مرتبط با رشته های مدنظر این مجموعه در حوزه های فعالیتی، در صورت رسیدن به مرحله فرآوری سرب و روی نیز از دیگر مواردی است که این شرکت در قالب مسئولیت اجتماعی متقبل شده است.

مدت اجرای این طرح که از همین مرداد ماه کلید می خورد ۳۶ ماه است و درقالب این تفاهم نامه با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد تومانی شرکت کیمیای زنجان گستران از شرکت های زیرمجموعه هلدینگ زرین، زمینه اشتغال ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و هزار و ۲۰۰ نفر نیز به شکل غیر مستقیم فراهم می شود.

در راستای این تفاهم نامه، طرح سرمایه گذاری و بهره برداری در معادن و صنایع معدنی در سطح استان عملیاتی می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.