• یکشنبه / ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۰:۴۳
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 1400051006473
  • خبرنگار : 50187

/جهاد دانشگاهی، نماد عبور از موانع با باور توان ایرانی/

مسیر جهاد دانشگاهی بومی سازی، توسعه فناوری و خودکفایی است

مسیر جهاد دانشگاهی  بومی سازی، توسعه فناوری و خودکفایی است

ایسنا/کرمان رییس جهاددانشگاهی استان کرمان مسیر جهاددانشگاهی را بومی سازی و توسعه فناوری و در نهایت خودکفایی ذکر کرد.

دکتر"مهدی بازمانده" امروز ۱۰ مردادماه با گرامیداشت چهل و یکمین سال تاسیس جهاد دانشگاهی اظهار کرد: ظرفیتها و پتانسیل های بالایی در زمینه معادن و صنایع معدنی در استان کرمان وجود دارد و در این زمینه در کشور و دنیا شناخته شده است و جهاددانشگاهی استان با اهتمام به این حوزه با توجه به تخصص و تجربه ای که تیم پژوهشی این نهاد دارد، به آن ورود کرده است.

وی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی با تولید و معرفی فناوری های نوین با نگاه فناور محور به معادن و صنایع معدنی را مد نظر دارد.

بازمانده با اشاره به طراحی پایه کارخانه های فرآوری مواد معدنی فلزی در جهاددانشگاهی استان کرمان گفت: نقش بارز حوزه معدن و صنایع معدنی در پویایی اقتصاد کشور انکارناپذیر و ضروری است تا همگام با سایر کشورهای صنعتی، جهت استفاده بهینه از منابع معدنی از فناوری های نوین استفاده شود از این رو طراحی بنیادی کارخانه های فرآوری و بومی سازی دانش ساخت تجهیزات و همچنین طراحی نرم افزار های کاربردی در راستای کمک به طراحی بهتر و کاهش ریسک عملیاتی از الزامات موجود در مسیر توسعه علمی و فنی صنعت معدنکاری کشور خواهد بود.  

رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان در خصوص احداث کارخانه نیمه صنعتی فرآوری هماتیت بیان کرد: با توجه به افزایش میزان تولید فولاد در افق ۱۴۰۴، میزان تولید کنسانتره آهن جهت دستیابی به ظرفیت تولید فولاد باید به میزان تقریبی ۸۸ میلیون تن کنسانتره آهن برسد. با توجه به مواردی همچون عدم فعالیت های اکتشافی گسترده و خام فروشی مواد معدنی، صنعت آهن در کشور با مشکل جدی کمبود ماده معدنی روبه روست. از سوی دیگر نگاه زیست محیطی به اهمیت بازیافت باطله ها، احداث خطوط فرآوری باطله های آهن، حتی عیارهای پایین را کاملا اقتصادی و مقرون به صرفه نموده است. به همین دلیل توجه ویژه به منابع کم عیار آهن مانند هماتیت اجتناب ناپذیر خواهد بود.

وی طرح احیای معادن غیر فعال در استان کرمان را بسیار ضروری دانست  و تصریح کرد: احیای معادن غیرفعال، نیمه تعطیل و متروکه در استان منجر به رونق تولید، ایجاد فرصت‌های شغلی مضاعف، بهبود شاخص‌های توسعه اقتصادی و انسانی و همچنین تکمیل زنجیره ی تولید با به کارگیری فناوری‌های نوین و دانش روز از موارد بسیار مهم و اولویت دار خواهد شد.

بازمانده به مرکز خدمات تخصصی فرآوری منابع کم عیار معدنی توسط جهاددانشگاهی استان اشاره و تصریح کرد:  کاهش ذخایر معدنی با عیار بالا سبب شده تا در دنیا  منابع کم عیار معدنی مورد توجه ویژه قرار گیرند. در همین راستا با توجه به اهمیت منابع معدنی کم عیار، دستیابی به دانش و تکنولوژی‌های جدید جهت فرآوری این معادن بسیار حائز اهمیت است و در این زمینه جهاددانشگاهی استان کرمان از منظر دانش و تخصص خود کفاست.

وی ادامه داد: با توجه به جایگاه ویژه استان کرمان در حوزه معدن و صنایع معدنی، لزوم راه اندازی مرکز خدمات تخصصی در زمینه فرآوری منابع کم عیار ضروری خواهد بود. مرکز تخصصی فرآوری منابع کم عیار با هدف تولید دانش فنی و بومی سازی فناوری های نوین در فرآوری مواد معدنی، توانایی ارتقا جایگاه صنعت فرآوری استان را خواهد داشت.

رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان همچنین به هدف ایجاد اشتغال و گسترش کسب و کار محلات هدف توسط دفاتر تسهیلگری و توسعه ی محلی اشاره و تصریح کرد: تخفیف ۹۰ درصدی آموزشی جهاددانشگاهی (کلاس های زبان و کامپیوتر) برای افراد بی بضاعت متقاضی در محله به منظور توانمند کردن آنها انجام شده است.

وی گفت: افتتاح خانه مهارت با همکاری سازمان فنی حرفه ای استان و برگزاری دوره های خیاطی، تزیین مس، مهمان پذیری و تشریفات برای اقامت گاه های بوم گردی در بافت تاریخی کرمان، چرم دوزی، پرورش زنبور عسل و ... را می توان نام برد که مهارت آموزی ۲۰ هزار نفر ساعت و اشتغالزایی برای ۵۸ نفر از زنان و مردان انجام شده است.

بازمانده به بحث کاهش آسیب های اجتماعی در زمینه های مختلف از جمله اعتیاد و ... اشاره و تصریح کرد: در این زمینه شناسایی و معرفی خانواده های آسیب دیده و آسیب پذیر به نهادهای رفاهی و حمایتی از جمله کیمته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی، اداره اتباع و ...، شناسایی و معرفی بیماران نیازمند به منظور دریافت خدمات درمانی به نهادهای حمایتی از جمله علوم پزشکی و مرکز بهداشت شهرستان و پایگاه سلامت محله، افتتاح خانه هلال با همکاری هلال احمر استان و شهرستان و برگزاری دوره های آموزشی مختلف در زمینه های کاهش آسیب توسط داوطلبین هلال احمر برای ساکنین محله انجام شده است.

وی ارائه مشاوره های فردی و گروهی در زمینه مسائل خانوادگی و آسیب های اجتماعی، توزیع بسته های حمایتی (بهداشتی، معیشتی و ورزشی) توسط خیرین شناسایی شده برای افراد بی بضاعت محله، شناسایی افراد بازمانده از تحصیل و معرفی آنها به اداره آموزش و پرورش ناحیه یک کرمان به منظور ثبت نام رایگان آنها را از جمله سایر اقدامات این دفاتر برشمرد.

رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان گفت: خوشبختانه دفاتر تسهیلگری خدمات بسیار ارزنده ای را انجام داده اند که می توان به ارائه آموزش های مختلف به جامعه هدف، افتتاح خانه هلال محله قلاع دختر و اردشیر و درمانگاه خیریه امام سجاد(علیه السلام)، ارائه خدمات نیکوکارانه، پیگیری مستمر جهت تسریع در روند مرمت و احیای بازار و حمام قلعه محمود، آغازمرمت و گچ کاری جداره های داخل این بازار تاریخی اشاره کرد.

وی ادامه داد: در راستای احیاء بازار تاریخی قلعه محمود و ایجاد انگیزه جهت سرمایه گذاری در آن، تعدادی از حجره های بازار مذکور با حضور برخی از مسوولان افتتاح شد که از جمله کارهای بزرگ است که توسط جهاددانشگاهی استان کرمان انجام شده است.

بازمانده به اقدامات در راستای احیا و باززنده سازی بازار قلعه محمود با هدف افزایش امنیت اجتماعی اشاره و تصریح کرد: در این راستا نصب درب برای ورودی بازار تاریخی قلعه محمود، استقرار نیروی امنیتی به صورت دایم، برق رسانی راسته بازار قلعه محمود انجام شده است.

وی گفت: در زمینه فعالیت های قرآنی می توان برگزاری نشستهای آموزش مهارتهای زندگی با رویکرد قرآنی، دوره های دانشجو معلم و متدبر قرآن کریم، مسابقات کتابخوانی با موضوعات قرآنی و سیره ی عملی ائمه اطهار علیه السلام و همکاری در برگزاری دوره های آموزشی طریق جاوید را نام برد.

وی در ادامه به مرکز علمی- فرهنگی کویر(شهداد) اشاره و تصریح کرد: این مرکز به منظور آشنایی بیشتر دانشجویان و دانشگاهیان با جاذبه و پتانسیل های گردشگری بیابان لوت (کویر شهداد) فعالیت می کند از جمله اقداماتی  که در این مرکز انجام می شود، برگزاری اردوهای گردشگری، پیاده روی در کویر شهداد، مدیریت بحران، کمک های اولیه و بازدید از قلعه شفیع آباد و منطقه گندم بریان است.

رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان به چاپ ۱۶ جلد کتاب توسط انتشارات این نهاد در ابتدای سال جاری اشاره و تصریح کرد: سازمان انتشارات در همکاری با دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، صنعتی و معدنی با هدف تالیف چاپ و نشر کتب آموزشی علمی، فرهنگی و پژوهشی با موضوعات مختلف فعالیت می کند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه افتتاح کتابفروشی شانزده در تیرماه سال جاری انجام شد گفت: این کتابفروشی با تهیه و فروش کتابهای متنوع در زمینه های مختلف به صورت حضوری و اینترنتی در حال فعالیت است.

بازمانده از افتتاح مرکز طراحی و تولید لباس با حجاب اسلامی خبر داد و افزود: این مرکز در طراحی و تولید لباس ایرانی، اسلامی جهت ترویج و تقویت فرهنگ حجاب و عفاف و همچنین اشتغالزایی تاثیر دارد.

بازمانده برگزاری وبینارها با موضوعات مختلف فرهنگی، برگزاری ۹ دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان، برگزاری کرسی های آزاداندیشی، اردوها و بازدیدهای علمی از مراکز صنعتی و کارخانجات و برگزاری جشن ها و مراسمات مختلف مذهبی را از سایر فعالیت ها برشمرد.

وی با اشاره به اخذ مجوز بیش از ۳۰۰ عنوان دوره آموزشی گفت: جهاد دانشگاهی استان کرمان با ارائه آموزشهای منتج به اشتغالزایی گام موثری را در خصوص کارآفرینی برداشته و در همین راستا می توانیم به افتتاح بزرگترین مجتمع آموزشی با دپارتمان های مختلف اشاره کرد که در هفت گروه آموزشی خدمات را ارایه می دهد.

رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان با بیان این مطلب که تاکید در جهاد دانشگاهی استان کرمان بر تولید، اشتغالزایی و کارآفرینی است، گفت: آموزش ها در این نهاد علمی به سمتی پیش رفته است تا بتوانیم در اشتغالزایی پایدار موثر باشیم و بتوانیم در رفع مشکل اشتغال که گریبانگیر بخشی از جامعه است نقش آفرینی کینم.

وی به اجرای طرح توسعه ی مشاغل خانگی در استان کرمان اشاره و تصریح کرد: در این طرح ثبت نام ۴۰۱۰ نفر به پایان رسیده و ارزیابی ۳۸۰۰ نفر از این تعداد نیز انجام شده است.

بازمانده بیشترین آمار متقاضیان مشاغل خانگی استان کرمان را مربوط به خیاطی دانست و افزود: تا به امروز آموزش عمومی ۹۴۰ نفر به اتمام رسیده و آموزش تخصصی نیز آغاز شده است که آموزش ها به صورت حضوری (با رعایت دستورالعملهای بهداشتی) و آنلاین در حال انجام می باشد.

بازمانده به ارائه آموزش های تخصصی از جمله برگزاری کارگاه های آموزشی برای معدن کاران، کشاورزان و... اشاره و تصریح کرد: جهاددانشگاهی استان کرمان در زمینه ارایه آموزش های تخصصی به ویژه در حوزه صنعت و معدن پیشرو است.

وی در پایان به اهم تفاهم نامه های منعقد شده فی مابین جهاددانشگاهی استان کرمان و سایر ارگانها از جمله مجتمع مس سرچشمه، حوزه های علمیه، بهزیستی رفسنجان، اداره کل آموزش و پرورش، صدا و سیمای مرکز کرمان، شهرداری رفسنجان، عقیدتی سیاسی فرماندهی آماد و پشتیبانی جنوب شرق نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سازمان بسیج سازندگی سپاه ثارالله استان کرمان، بسیج رسانه استان کرمان، امضا تفاهم نامه ای با هدف حمایت از تاسیس و توسعه کسب و کارهای خرد و مشاغل خانگی اشاره کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.