• چهارشنبه / ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۶:۳۸
  • دسته‌بندی: پژوهش
  • کد خبر: 1400051309468
  • خبرنگار : 30165

در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی انجام شد

افتتاح "مرکز پژوهشی اسناد فرهنگی آسیا"/ رونمایی از چند طرح و فعالیت پژوهشی

افتتاح "مرکز پژوهشی اسناد فرهنگی آسیا"/ رونمایی از چند طرح و فعالیت پژوهشی

مراسم افتتاح «مرکز پژوهشی اسناد فرهنگی آسیا»، ارتقای گروه پژوهشی «مطالعات قرآنی» به «مرکز پژوهشی مطالعات علوم قرآنی» در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد و آخرین دستاوردهای این پژوهشگاه مورد رونمایی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، در این مراسم که صبح امروز (چهارشنبه، 13 تیر) با حضور غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری دولت دوازدهم برگزار شد، دکتر حسینعلی قبادی؛ رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ضمن تشکر از اساتید و پژوهشگران این مرکز با اشاره به صعودی پنج پله‌ای پژوهشگاه در رتبه‌بندی جدید مراکز پژوهشی، اظهار کرد: در صورتی که این شاخص‌ها دقیق‌تر شده و با کارکردهای علوم انسانی هماهنگ‌تر شود، صعود پژوهشگاه خیلی بیشتر از این پنج پله خواهد بود.

وی گفت: دوستان ما در این خصوص تحلیل مفصل کردند که گزارش آن را خدمت دکتر رحیمی خواهیم داد. در نظام ارزیابی جامع‌تر، انشالله با توجه به کارکردهای عظیم غیر صریح حوزه علوم انسانی که اثربخشی فراوانی دارد، صعود پژوهشگاه بیشتر هم خواهد بود.

وی فعالیت‌های این پژوهشگاه را در هفت مولفه عمده دانست و افزود: برنامه‌مداری و تبعیت از اسناد بالادستی، توجه به علم نافع و منشور کاربردی‌سازی علوم انسانی، نگاه دانایی‌محور و درون‌زا و حرکت بر اساس خرد جمعی، ترویجی‌سازی علوم انسانی و مسئله جامعه‌مداری، حرکت همراه شبکه نخبگانی، کیفیت‌گرایی و ارتقای پژوهشگاه در حوزه بین‌المللی و توجه راهبردی به نظارت و ارزیابی به خصوص ارزیابی درونی، فعالیت‌های عمده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بوده است.

قبادی عنوان کرد: محدود کردن قلمرو فعالیت‌های بین‌الملل بسیار موثر بود. هفته‌های اخیر شاهد این بودیم که کارگاه‌های ما در فضای مجازی برای تمام دانشگاه‌های افغانستان برگزار شده و با استقبال فوق‌العاده و حضور ۱۱۱ نفره، این کارگاه‌ها در حال برگزاری هستند. این حرکت برای جمهوری اسلامی، تمدن ایرانی و تقویت زبان فارسی بسیار موثر است.

وی در خصوص مراسم رونمایی امروز نیز گفت: رونمایی‌های امروز شامل طرح‌های پژوهشگاه و پژوهشکده‌ها، طرح‌های اعتلا و طرح‌های شورای بررسی متون است و همچنین رونمایی از کتاب "اتصال به ریشه و انطباق با زمان" که شعار مرحوم استاد آیینه‌وند بوده، است. همچنین افتتاح مرکز علوم قرآنی و مرکز اسناد آسیایی را داریم. از تمام اعضایی که تا الان مرکز اسناد آسیا را حفظ کردند تشکر می‌کنم و امیدواریم باتوجه به دکتر ملایی و دانش و روحیه‌ای که دارند، در این مرکز شاهد جهش باشیم.

قبادی همچنین با اشاره به الحاق بنیاد دانشنامه‌نگاری به پژوهشگاه علوم انسانی افزود: زمانی که این اتفاق افتاد؛ ابتدا سعی کردیم که سرعت به نتیجه رساندن پروژه‌ها را در دستور کار قرار دهیم و شاهد جهشی در این زمینه بودیم. من شاهد این موضوع بودم که مثلا دانشنامه اقتصاد دست برخی بزرگان که بسیار دانشمند بودند ولی حقیقتاً زمان نداشتند، بود. من گفتم دست شما را می‌بوسم ولی نمی‌شود پروژه ۱۵ سال طول بکشد و خیلی متواضعه خواهش کردم و مسئولین پروژه را عوض کردم و الان این پروژه به پایان رسیده است.

وی با بیان این‌که این الحاق باعث هم‌افزایی شده است، عنوان کرد: نکته دیگر این است که دانشنامه به دریای پژوهشگاه متصل و هم‌افزایی ایجاد شد و الان مشاهده می‌کنیم که هیچ جزیره‌ای وجود ندارد و فعالیت‌ها به صورت دریایی واحد است. معتقدم برای دانشنامه بسیار فرصت‌سازی ملی شد. الان به عنوان نمونه دانشنامه جامعه‌شناسی معاصر با همکاری شهرداری و وزارت ارشاد و ۳۰۰ خورده‌ای میلیون تومان پروژه جدید تعریف کردیم. وقتی دانشنامه به پژوهشگاه علوم انسانی آمد، توانست این فرصت را برای خودش خلق کند.

رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تصریح کرد: در مورد طرح اعتلا من به جد معتقدم که این طرح رویداد مهمی در تاریخ علوم انسانی کشور است. بسیار مسئله محور و راهگشا و پیوند دهنده میان نظر و عمل است و به ضرص‌قاطع می‌گویم که منابع درسی علوم انسانی را عمیقاً غنی، روزآمد، بومی و علمی و روش‌مند می‌کند و شخصیت‌های مرجع در این پروژه فعالیت داشتند.

در ادامه برنامه دکتر آزیتا افراشی؛ سرپرست پژوهشکده دانشنامه‌نگاری پیرامون دانشنامه‌هایی که در پژوهشکده دانشنامه‌نگاری پژوهشگاه علوم انسانی تدوین شده است، گزارشی ارائه داد.

وی ضمن معرفی دانشنامه‌های «آموزش علمی کاربردی»، «دانشنامه آموزش عالی» و «دانشنامه مطالعات بین‌المللی ورزش» که امروز رونمایی شدند، عنوان کرد که دانشنامه‌نگاری به عنوان یک کار علمی گروهی و زمان‌بر مطرح است. این دانشنامه‌ها تنها بخشی از فعالیت‌های پژوهشکده دانشنامه‌نگاری است و دانشنامه‌های دیگری نیز در دست اجرا هستند.

افراشی گفت: دانشنامه آموزش‌های علمی کاربردی در سال ۱۳۹۶ آغاز به کار کرد. امروز با ۱۰۱ مدخل و ۹۱۲ صفحه از آن رونمایی می‌شود. دانشنامه آموزش عالی که بخش نظام‌های آن امروز رونمایی می‌شود که ویراست دوم این بخش است. از سال ۱۳۹۲ آغاز به کار کرده و زیرنظر شورای علمی انجام شده است. این ویراست با ۷۱ مدخل و نزدیک به هزار صفحه رونمایی می‌شود. دانشنامه دیگر ترجمه دانشنامه مطالعات بین‌المللی ورزش است که در سال ۱۳۹۵ آغاز به کار کرده و امروز با ۹۹۶ مدخل و هزار و ۶۵۲ صفحه به جامعه علمی کشور تقدیم می‌شود.

همچنین دکتر جان‌اله کریمی مطهر؛ رئیس گروه زبان‌شناسی و زبان‌های خارجی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گزارشی در خصوص کتاب‌هایی که شورای متون پژوهشگاه علوم انسانی در سال‌های اخیر تدوین کرده است، گزارشی ارائه داد.

وی گفت: این شورا با مشارکت سه هزار نفر از اساتید دانشگاه‌های سراسر کشور در ۱۸ گروه تخصصی فعالیت دارد و فهرست منشورات شورا به ۲۵۰ اثر رسیده است. در سال گذشته ۴۰۰ کتاب ملی و ۱۰۰ کتاب جهانی توسط این گروه‌ها مورد نقد و بررسی قرار گرفته و ۳۵۰ یادداشت انتقادی و ۲۵۰ مقاله علمی پژوهشی در شورا آماده شد و ۱۲ شماره مجله علمی پژوهشی از جمله مجله پژوهش‌های انتقادی که جزو موارد رونمایی امروز است منتشر شده است. این نشریه در ارزیابی سال گذشته رتبه الف را کسب کرده است. نشریه نقد نیز هر کدام از گروه‌ها منتشر می‌کنند و دستاوردهای گروه‌ها از طریق سامانه نقد پژوهشگاه قابل دسترسی است. 

کریمی مطهر عنوان کرد: در رونمایی امروز از  کتاب‌های شورای بررسی متون نیز رونمایی می‌شود. این کتاب‌ها شامل کتاب‌های درآمدی بر فلسفه معاصر غرب، کتاب فرهنگ و رشد اقتصادی و کتاب بازنمایی هویت از نگاه دیگری، کتاب نظریه انتخاب عمومی، کتاب تاریخ ادبیات روسیه و مجموعه مقالات در خصوص روسیه و کشورهای مشترک‌المنافع، کتاب هفتم کتاب زبان عربی و هویت ایرانی است . همچنین در دو کتاب نیز به فعالیت‌های شورای بررسی متون از منظر مدیریت دانش پرداخته شد: کارکرد شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی از منظر مدیریت دانش و تجربه و کتاب نظری بر شبکه نخبگانی علوم انسانی.

در پایان دکتر ملایی توانی، معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ضمن تشکر از پژوهشگران و مسئولین این مرکز، اظهار کرد: از ابتدای سال تا کنون حدود ۳۵ اثر منتشر شده و حدود ۱۶-۱۷ اثر هم تا شهریور ماه منتشر خواهد شد. از این مجموعه چهار اثر دانشنامه‌ای بود که هر یک از آن‌ها بسیار فاخر است و به اندازه ۲۰-۳۰ اثر زمان می‌برد. شش اثر از شورای متون رونمایی می‌شود و امسال هفت اثر امسال در حوزه طرح اعتلا منتشر شده است. ۱۳ اثر از مجموعه همکاران داخل و خارج از پژوهشگاه منتشر شده است. پنج اثر تجدید چاپ داریم و ۱۳ اثر آماده انتشار داریم که در هفته دولت رونمایی خواهد شد. این آثار در حوزه‌های مختلف و رشته‌های علوم انسانی هستند.

وی اظهار امیدواری کرد تا در دوره آینده امکان و شرایط بهتری فراهم شود که این فرآیند با سرعت بهتری دنبال شود و شاهد درخشش بیشتر پژوهشگاه علوم انسانی و به طور کل علوم انسانی در ایران باشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.