• یکشنبه / ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۰:۱۵
  • دسته‌بندی: توپ و تور
  • کد خبر: 1400052416890
  • خبرنگار : 71638

آلکنو سکوتش را شکست؛ داورزنی بدون مشورت با من قول حضور در المپیک را به قائمی داد

آلکنو سکوتش را شکست؛ داورزنی بدون مشورت با من قول حضور در المپیک را به قائمی داد

سرمربی والیبال ایران در المپیک توکیو می گوید که رئیس فدراسیون بدون مشورت با او قائمی را به محل تیم ملی فراخواند و همچنین به او قول حضور در ترکیب المپیک را داد!

به گزارش ایسنا، المپیک ۲۰۲۰ توکیو چهارمین المپیک ولادیمیر آلکنو مربی افسانه ای روسی بود. آلکنو ۵۴ ساله که افتخارات زیادی از جمله مدال طلای المپیک را در کارنامه خود دارد، در المپیک ۲۰۲۰ توکیو هدایت ایران را برعهده داشت اما او با ایران موفق نشد درخشان عمل کند و ایران در مرحله گروهی بازی های المپیک حذف شد.

آلکنو در مصاحبه با رسانه ورزشی روسیه در مورد مشکلات کار با تیم ایران و عملکرد تیم ملی روسیه در توکیو صحبت هایی را انجام داده که به شرح زیر است: 

* آیا از اینکه هدایت تیم ملی ایران را بر عهده گرفتید پشیمان نیستید؟

پس از نتیجه ناموفق با تیم ملی والیبال ایران چنین فکری به ذهنم آمد. بازی های المپیک توکیو، من و کل ایران را نا امید کرد. فکر می کردم اتفاق دیگری خواهد افتاد اما اینگونه نشد. باید بگویم که صادقانه کار کردم، شاید این نتایج سیگنالی است که می گوید باید استراحت کنم. درباره تیم ملی والیبال کانادا باید بگویم که این تیم اصلا به ما فرصتی نداد و آنها قوی تر از ما عمل کردند.  

رئیس فدراسیون ایران آرزوهای زیادی داشت چرا که  آنها در مورد مدال صحبت کردند و برای همین مردم ایران نیز انتظار معجزه داشتند.  والیبال در ایران عموماً دومین ورزش محبوب پس از فوتبال است.  علاقه دیوانه واری از سوی طرفداران و روزنامه نگاران به این رشته وجود دارد و باید اعتراف کنم که من این هیجان را احساس کردم. در ایران بازیکنان جوانی هستند که به سرعت ستاره می شوند، آنها هنوز در سطح بین المللی به هیچ موفقیتی نرسیده اند اما در حال حاضر در ایران بسیار محبوب هستند.  

*نمی توانید لیمو را فشار دهید تا آب گوجه فرنگی از آن خارج شود!

پیروزی مقابل لهستان روحیه بازیکنان را تقویت کرد اما شما نمی توانید لیمو را فشار دهید تا آب گوجه فرنگی از آن خارج شود!  بسیاری از مشکلات اساسی وجود داشت که نتوانستیم در مدت کوتاه چند ماهه آنها را برطرف کنیم. ما مکالمات فردی زیادی را با بازیکنان انجام دادیم اما در طول مسابقات اشتباهات زیادی وجود داشت مثلا در بازی با کانادا موارد ساده پیچیده شد!  

بازیکنان ایران موفق نبودند که سرویس های سرعتی لئون، میخائیلوف و انگاپت را به درستی دریافت کنند و برای همین پاس ها به خوبی نمی رسید. در لحظات بحرانی، همه اینها تأثیر گذار است. البته باید بگویم که من بیشتر از بازیکنان باتجربه انتظار داشتم.

فکر می کنم در همان ابتدا ما با رویکرد اشتباه کار را جلو بردیم. فدراسیون ایران از ما خواست تا آنجا که ممکن است بازیکنان بیشتری را مشاهده کرده و زیر نظر بگیرم. در مدت ۱۰ روز، ۳۰ بازیکن در سالن تمرین می کردند. باید بگویم که تصمیم گیری در مورد اینکه کدام بازیکن را انتخاب کنید دشوار بود و  ما زمان زیادی را صرف این کار کردیم. شاید ارزش آن را داشت که بیشتر به تجزیه و تحلیل آمار و اطلاعاتی که پس از تماشای ویدیو در اختیار داشتیم، اعتماد کنیم.

* شما برای اولین بار در حرفه خود با مترجم کار کردید. این تجربه چگونه بود؟

باید بگویم که متقاعد شدم که تیم ملی نباید توسط یک خارجی مربیگری شود.  من یک مترجم عالی داشتم، او با تیم در تماس خوبی بود اما با این وجود، پیامی که از قلب می آید همیشه در اصل به مخاطب نمی رسد. ایجاد انگیزه برای ایرانیان به اندازه کافی آسان است و آنها به سرعت شعله ور می شوند. باید اعتراف کنم که مشکلات بیشتری در مورد ظرافت های فنی در طول آموزش وجود داشت.

* صحبت های فرهاد قائمی چه تاثیری بر شما و تیم داشت؟

فضا متشنج بود. رسوایی بزرگی در ایران رخ داد  زیرا در ایران قائمی را یک ستاره می دانند. مشکل این بود که رئیس فدراسیون بدون مشورت با ما بازیکن را به محل تیم ملی فراخواند و همچنین به او قول حضور در ترکیب المپیک را داد. در ایران متخصصان زیادی وجود دارند. ظاهراً، شخصی قائمی را برای دریافت بهتر به تیم ملی توصیه کرد و این درحالی بود که این والیبالیست در بهار رسماً به کار خود در تیم ملی پایان داد چرا که به من گفته شد که او آسیب جدی دیده است!

به والیبالیست های ایرانی گفتم که برای حضور در تیم ملی باید یک سر و گردن از دیگر بازیکنان بالاتر باشند. اما در مورد قائمی باید بگویم که پس از اولین جلسه تمرین  مشخص شد که او اصلا آمادگی ندارد و به هیچ وجه به ما کمک نمی کند.  من با بازیکن تماس گرفتم و روبروی او نشستم و گفتم که وقت گذاشتن برای من و او فایده ای ندارد چرا که  قائمی نمی توانست در یک هفته به سطح بازیکن المپیکی برسد. ما به طور عادی از هم جدا شدیم. قائمی پس از این صحبت با من دست داد و رفت.

قائمی درباره رئیس فدراسیون و درباره من حرف های زننده ای زد. به من می گفت عروسک خیمه شب بازی! این به طور کلی غیر منطقی است.  اگر من عروسک خیمه شب بازی بودم، او را فقط به درخواست رئیس فدراسیون به المپیک می بردم  اما این در اصول من نیست. به احتمال زیاد، سوء تفاهم به این دلیل بود که قائمی فکر می کرد این من هستم که او را به اردو دعوت کرده ام. نمی دانم شاید به او چنین گفته اند! همین جا صریح می گویم که من قطعاً او را دعوت نکردم فقط قبول کردم که او را ببینم. بعد از حرف های تند به من گفته شد که او حاضر است از من عذرخواهی عمومی کند اما این اتفاق نیفتاد.

در مورد بقیه موارد، ما روابط خوبی با رئیس فدراسیون والیبال داشتیم چرا که همه شرایط کار برای من ایجاد شد.  هیچ شخصی چوب لای چرخ ما نگذاشت و هیچکس انتخاب بازیکنان خاص را تحمیل نکرد چرا که این از اختیارات من بود.

فکر می کنید به تیم ملی ایران کمک کردید؟

 قبل از ورود کادر مربیگری ما، تیم ملی ایران ۱۰ سال با بازیکنان مشخصی چیده شده و بازیکنان جدیدی به تیم ملحق نشده بودند. ما جوانان را به تیم ملی دعوت کردیم. برخی از آنها طی دو ماه گذشته پیشرفت چشمگیری داشته اند. به عنوان مثال میثم صالحی می تواند بازیکن خوبی شود و پتانسیل بالایی دارد.

- سعید معروف بازنشستگی خود را در تیم ملی اعلام کرد. بدون او، تیم کاملاً متفاوت خواهد بود؟

 بله. تا آنجا که من فهمیدم، چند بازیکن باتجربه تر به بازی های آسیایی دعوت نشدند. اکنون مربیگری تیم ملی ایران را بهروز عطایی مربی ایرانی بر عهده دارد که به جوان سازی تیم ادامه می دهد.  این یک تصمیم درست و ضروری است، برای او آرزوی سلامتی می کنم.  اما این مربی برای برآورده شدن آرزوهای مردم ایران در والیبال کارهای زیادی در پیش دارد.

تیم ملی روسیه نقره گرفت، نتیجه خوب بود؟

بچه ها و همکاران فوق العاده هستند چرا که آنها یک المپیک عالی داشتند.  باید از این دستاورد قدردانی کرد چرا که کارهای بزرگی انجام شده است. تیم خوب بازی کرد، مشخص بود که بچه ها بسیج شده و پرانرژی هستند و در هر مسابقه می جنگند. بیشتر از همه به خاطر میخائیلوف ناراحت شدم.  بزرگترین آرزویی که داشتم این بود که او دو بار قهرمان المپیک شود. او لیاقتش را داشت.

در دوران مربیگری ام، تصمیمات احساسی زیادی گرفتم که هنوز پشیمانم. من به جوان تر ها توصیه می کنم آرامتر باشند. همچنین توصیه می کنم شکست را با آرامش بیشتری بپذیرند. متاسفانه من هرگز از دست دادن و باختن را یاد نگرفتم.

 شما گفتید که بعد از المپیک با مربیگری خداحافظی خواهید کرد؟

 همانطور که می گویند، هرگز نگویید هرگز!  شما نمی دانید زندگی چگونه پیش خواهد رفت اما امروز حتی نمی خواهم به مربیگری فکر کنم. نمی خواهم خود و یا تیمی را فریب دهم.  برای انجام مربیگری خوب باید سرشار از انرژی، قدرت و اشتیاق باشید. من یاد نگرفتم که با  ۵۰ درصد توانم کار کنم.

* از تصویر تلویزیون مشخص بود که شما با اشتیاق زیادی با ایران کار می کنید، احساسات زیادی در شما وجود داشت؟

این یک چالش جدید و جالب بود که به من انگیزه می داد. من در ابتدا گفتم که المپیک انگیزه بزرگی برای من است. تمام تلاش خود را در تیم ملی ایران انجام دادم.

پسر شما لوران آلکنو بازنشستگی خود را از والیبال اعلام کرد. چنین تصمیمی در ۲۴ سالگی تعجب آور به نظر می رسد.  چه واکنشی نسبت به او داشتید؟

من به عنوان مربی از او خواستم که در مورد این تصمیم با دقت فکر کند.  اگر او در ورزش خوشحال باشد و از والیبال لذت ببرد، خوشحال می شوم او را تماشا کنم. او گفت که در سوپرلیگ برایش سخت است که بازیکن اول نباشد و از نظر روانی از نفر دوم بودن خسته شده است.  این یک روال عادی است که سخت تمرین کنید و منتظر شانس خود باشید. در سالهای اول او پیشرفت زیادی کرد، اما در فصل گذشته من همان شور و شوق را در او ندیدم.

به عنوان یک پدر، من تصمیم او را می پذیرم و از آن حمایت می کنم. سعی می کنم لحظات مثبتی را در او پیدا کنم. باید بگویم که زانوهایم پیچ خورده و مچ پای من ده ها بار آسیب دیده است. اینها همه پیامدهای ورزش های حرفه ای است که اکنون باعث ناراحتی در زندگی روزمره می شود.  او از آسیب های جدی نجات یافت و می تواند زندگی جدیدی را آغاز کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۵-۲۴ ۱۱:۱۴

تمام حرفهاش درست ومنطقیه .

avatar
۱۴۰۰-۰۵-۲۴ ۱۲:۵۵

فقط ایکاش در بازی های المپیک بیشتر از وقت های استراحت خود جهت تغییر جریان بازی استفاده می کرد.