• سه‌شنبه / ۲ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۶:۵۴
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 1400060201664
  • خبرنگار : 50444

ماجرای فرار تعدادی از معتادان کمپ ترک اعتیاد بجنورد چیست؟

ماجرای فرار تعدادی از معتادان کمپ ترک اعتیاد بجنورد چیست؟
کمپ ترک اعتیاد ماده 16 روستای لنگر بجنورد

ایسنا/خراسان شمالی خبری مبنی بر فرار چند معتاد متجاهر از کمپ ترک اعتیاد ماده ۱۶ روستای لنگر در شهرستان بجنورد مرکز خراسان شمالی که گفته می‌شود برخی از آن‌ها احتمالاً مبتلا به کرونا بوده‌اند در فضای مجازی منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، مراکز بازپروری ماده ۱۶ برای افرادی است که به تهاجر رسیدند و فاقد سرپناه هستند. این مراکز توسط مراجع ذی‌صلاح تشکیل شده و شورای هماهنگی مواد مخدر در هر استان بر آن‌ها  نظارت دارد. در این مراکز معتادان بی سرپناه به صورت رایگان نگهداری می‌شوند.

معاون توسعه و پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا با تأیید فرار معتادان از کمپ ترک اعتیاد ماده ۱۶ روستای لنگر از توابع شهرستان بجنورد ادعا می‌کند: براساس آمار دقیق، ۵۲ معتاد متجاهر توانسته‌اند از این مرکز فرار کنند.

هاجر پاکدین می‌گوید: برقراری امنیت در این محل بر عهده نیروی انتظامی است و مجموعه، نگهبان دارد اما معتادان توانسته اند از این محل فرار کنند.

فرار از طریق بریدن پنجره

پاکدین ادامه می‌دهد: ظاهراً حوالی ساعت ۲ و ۳۰ دقیقه صبح هنگامی که نگهبان نیز مشغول استراحت بوده است، این معتادان با ارّه، میله‌های آهنی پنجره دیوار پشتی کمپ را بریده و جدا کرده‌اند. سپس از کمپ خارج و متواری شده‌اند.

۱۳ فراری، کرونا داشتند

معاون توسعه و پیشگیری اداره کل بهزیستی استان می‌گوید: براساس آخرین آماری که بنده دارم حدود ۱۳ نفر از فراری‌ها، مبتلا به کرونا بوده‌اند.

وی می‌افزاید: شخصاً زمانی که تست کرونا از این افراد گرفته شد در مرکز ترک اعتیاد حاضر بودم. از آنجایی که در بسیاری از این افراد نشانه‌ای از کرونا وجود نداشت، تست کرونا از آن‌ها گرفته شد و اقدامات لازم برای قرنطینه کردن تعدادی از آن‌ها که مثبت بودند انجام شد.

علت فرار، ترس از کرونا

پاکدین با بیان اینکه براساس لیست تهیه شده، ۱۳ نفر از فراری‌ها، کرونا مثبت بوده‌اند اظهار می‌کند: ممکن است علت فرار این افراد، مثبت بودن کرونای تعدادی از آن‌ها و ترس از ابتلا باشد که در نهایت سبب اقدام به فرار آن‌ها شده است.

وی درخصوص شرایط ملاقات با این افراد بیان می‌کند: به علت شرایط کرونایی، ملاقات با این افراد کاملاً ممنوع است و در زمان اداری که همکاران ما حضور دارند هیچ ملاقاتی انجام نمی‌شود. اما ممکن است ملاقات و ارتباط‌هایی (به صورت غیر قانونی) خارج از ساعت اداری صورت گرفته باشد که سبب ابتلای این افراد به کرونا شده باشد. یا حتی علی رغم منفی بودن تست‌های آن‌ها، ناقل بوده و منتقل شده باشد.

ع

نقص امنیتی نداریم

پاکدین در خصوص اینکه نواقص امنیتی کمپ ماده ۱۶ در فرار این افراد چقدر تأثیر داشته است می‌افزاید: فرار کردن این افراد از طریق بریدن پنجره در ساعت ۲ و نیم صبح بوده است. این موضوع هیچ ارتباطی به بهزیستی ندارد.

وی تاکید می‌کند: بهزیستی هنوز ریالی اعتبار دریافت نکرده و با مشکلات متعددی روبه رو است. فرار کردن از پنجره محافظ دارِ دیوارِ پشتیِ کمپِ ترکِ اعتیاد آن هم در هنگام استراحت نگهبان، ارتباطی به بهزیستی ندارد و مسئولیتش با جای دیگری است.

احداث دیوار بلند

پاکدین ادامه می‌دهد: قرار است شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان دیوار بلندی را پشت این مرکز احداث کند تا افرادی که در این مرکز نگهداری می‌شوند نتوانند به سادگی اقدام به فرار کنند.

دستور دستگیری

معاون توسعه پیگیری اداره کل بهزیستی هم‌چنین می‌گوید: دستور دستگیری آنها صادر شده و این افراد پس از دستگیری مجدداً به کمپ منتقل می‌شوند.

شورای هماهنگی مواد مخدر: فرار ۵۰ نفر کذب است/ نهایتاً یک دهم

دبیر شورای هماهنگی مواد مخدر خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا، فرار ۵۰ نفر از مرکز ترک اعتیاد ماده ۱۶ روستای لنگر را کذب دانست.

سعید آیتی اظهار می‌کند: تعداد افرادی که فرار کرده‌اند خیلی کم است و عدد ۵۰ نفر صحت ندارد.

وی با بیان اینکه تعداد افراد فرار کرده از این مرکز یک دهم تعدادی است که اعلام شده، اضافه می‌کند: ممکن است به خاطر اعتمادی که به برخی از این افراد می‌شود، تعدادی موفق به فرار از مرکز شوند.

آیتی در پاسخ به این پرسش که فرار معتادان مربوط به چه روزی است و چرا تاکنون اطلاع رسانی نشده بود می‌گوید: موضوع فرار مربوط می‌شود به یک ماه پیش، موضوع خاصی هم نبوده که بخواهیم آن را اطلاع رسانی کنیم.

وی ادامه می‌دهد: اینکه شما می‌پرسید چرا این موضوع اطلاع رسانی نشد مثل این می‌ماند که یک موتور سوار در شهر تصادف کند و بگویید چرا خبرش کار نشد. موضوع چندان مهمی نبود و بعد از چند روز هم آن‌ها را دستگیر می‌کنند و به کمپ باز می‌گردانند.

وی می‌افزاید: دقت کنید که این افراد مجرم نیستند و بیمارانی هستند باید به آن‌ها توجه کرد.

خ

مشکل امنیتی نداریم

دبیر شورای هماهنگی مواد مخدر استان همچنین تاکید می‌کند: کمپ ماده ۱۶ هیچ مشکل امنیتی نداشته و شرایط بسیار خوبی دارد. دوربین مدار بسته نیز در آن وجود دارد و نیروی انتظامی از آن محافظت می‌کند.

افزایش طول دیوار یا گسترش محوطه؟

وی ادامه می‌دهد: محوطه هواخوری این مرکز ممکن است کمی کوچک باشد که قرار است افزایش یابد. با افزایش محوطه نیز سعی می‌کنیم نکات امنیتی را بیشتر رعایت کنیم.

وی در پاسخ به اینکه هدف از این اقدام بالابردن ضرایب امنیتی است یا گسترش محوطه؟ می‌گوید: هدف اصلی ما افزایش محوطه هواخوری برای معتادان است. اما در عین حال سعی می‌کنیم با افزایش طول دیوار، شرایط فرار را برای بیماران مرکز سخت کنیم.

فرار از درب رخت شور خانه

آیتی درباره نحوه فرار کردن معتادان از مرکز نیز اظهار می‌کند: گاها مسئولان مرکز به معتادانی که نگهداری می‌شوند اعتماد کرده و تعدادی از آن‌ها را به عنوان ارشد انتخاب می‌کنند. ممکن است کلید هم داشته باشند و به همین دلیل از اعتماد شکل گرفته سوء استفاده کنند.

وی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود فرار کردن این افراد از طریق پنجره و جدا کردن نرده‌های آهنی اتفاق افتاده تاکید می‌کند: قطعاً اینگونه نبوده و آن‌ها از درب پشتی رخت شور خانه و به وسیله کلیدی که در اختیار داشته‌اند فرار کرده‌اند.

پلیس: فراری‌ها کمتر از ۵۰ نفر

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیز در گفت و گو با ایسنا می‌گوید: تعداد فراری‌ها کمتر از ۵۰ نفر است.

سرهنگ محمد قدرتی می‌افزاید: وظیفه پلیس مبارزه با مواد مخدر صرفاً جمع آوری معتادان و انتقال متجاهران به کمپ لنگر است.

فراری‌ها کرونا نداشتند

قدرتی ادامه می‌دهد: حدود ۲۰ نفر از معتادان این مرکز دارای کرونا بودند که قرنطینه شدند و هیچ معتاد مبتلا به کرونایی از مرکز فرار نکرده است و همه آن‌ها سالم بوده‌اند.

کمپ ماده ۱۶ نواقض امنیتی دارد

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر علت موفقیت آمیز بودن فرار معتادان را نواقص امنیتی کمپ دانسته و می‌گوید: این مرکز نقص امنیتی دارد و برای این موضوع مکاتبه نیز شده اما برطرف نشده است.

وی می‌افزاید: باید نواقص امنیتی این مرکز برطرف شود تا بتوان به شکلی صحیح از آن جا حفاظت کرد.

دستگیری تعدادی از فراری‌ها

سرهنگ قدرتی می‌گوید: با دستور دادستانی، تعدادی از فراری‌ها مجدداً دستگیر شده و به کمپ بازگردانده شده‌اند. با برطرف شدن نواقص این مرکز، سایر فراری‌ها نیز فوراً دستگیر می‌شوند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.