• چهارشنبه / ۳ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۰:۱۵
  • دسته‌بندی: البرز
  • کد خبر: 1400060302011
  • خبرنگار : 50024

خداحافظی قوت غالب از سفره‌های مردم؛

اگر نان ندارید، کیک بخورید!

اگر نان ندارید، کیک بخورید!

ایسنا/البرز بالاخره پس از کش و قوس‌های فراوان و تکذیبیه‌های تند و آتشین در خصوص افزایش قیمت نان، برخی مسئولین کوتاه آمده و افزایش غیررسمی قوت غالب مردم را تایید کرده و پذیرفتند اغلب نانوایی‌های استان البرز بدون دریافت مصوبه قانونی، نان را گران کرده‌اند.

در شرایطی که قیمت کالاهای مصرفی ماه به ماه که نه؛ هفته به هفته تغییر می کند، بالا رفتن قیمت نان اتفاق عجیبی نیست ولی قسمت غم انگیز ماجرا این است که افزایش قیمت نان برای عده زیادی بیش از آنچه فکرمی‌کنیم، گران تمام می‌شود. شاید بسیاری از ما به واسطه درآمدی که داریم سرماجرای گران شدن نان هم مثل بسیاری از کالاهای دیگر کوتاه بیاییم ولی افزایش قیمت این کالای اساسی برای کارگر روزمزدی که با عرق جبین آن هم در شرایطی که کرونا، سیاست‌های نادرست دولت و ... بازار کار را کساد کرده، بسیار نگران کننده است.

به گزارش ایسنا، با گران شدن نان، خانوداه‌های زیادی که تا قبل از این دلخوش به بوی نان تازه برسر سفره خود بودند و خدا را برای همین دلخوشی و داشته اندک شکر می کردند، فتیله چراغ ناامیدی دلهایشان را بالاتر می‌کشند و معلوم نیست چه بر سر اعتماد و اعتقادشان به مسئولینی که با شعار برقراری عدالت و رفاه روی کار آمده‌اند، می‌آید.

شاید بسیاری از ما خبر نداشته باشیم که درست در همسایگی ما خانواده‌هایی هستند که به خاطر نداشتن تمکن مالی، سر و ته بیشتر وعده‌های غذای خود را با نان هم می‌آورند. قطعاً کسانی که مسئول گرانی‌های افسار گسیخته امروزهستند، در تصورشان هم نمی‌گنجد که برخی خانواده‌ها ماه تا ماه رنگ گوشت و برنج را نمی‌بینند و برای گذران زندگی روی همین ۴۵ هزار تومان یارانه‌ای که هر ماه به حسابشان واریز می شود حساب می کنند.در شرایطی که برای خرید یک دبه ماست باید پنج هزار تومان روی مبلغ یارانه ماهانه بگذاریم، چطور می‌توان توقع داشت پدری در یکی از روستاهای دورافتاده استان بتواند از پس خرید میوه، گوشت و برنج و ... برای خانواده هفت نفره خود بر بیاید؟

درست است که دربحث گران شدن نباید یک طرفه قضاوت کرد و منصفانه این است که پای صحبت‌های نانوایان در خصوص افزایش سرسام آور هزینه‌های کارگر، مواد اولیه، هزینه های جاری و... نیز نشست ولی ای کاش مسئولینی که زمانی آوردن نفت بر سر سفره مردم صحبت می‌کردند، لااقل می توانستند جلوی گران شدن نان را بگیرند. نانی که سقف آرزوی برخی برای زنده ماندن است و حکم همان سیلی را دارد که صورتشان را سرخ نگه می‌دارد.

دلخوش به نرخ ثابت نان بودیم

ج- ثابت  پدر ۶۲ ساله کرجی که صاحب چهار فرزند است، با گلایه از گرانی نان می‌گوید: هر چند در این مملکت همه چیز به سرعت برق و باد گران می‌شود ولی دلخوش به این بودیم که مسئولان لااقل در خصوص موضوع نان استثنا قائل شده و اجازه نمی‌دهند با گران شدن نرخ نان کمر قشر کم درآمد و محروم بیشتر خم شود.

وی ادامه می‌دهد: من کارگر روزمزد با افزایش قیمت گوشت می‌توانم سویا را جایگزین سفره خانواده‌ام کنم یا هویج ۳۰ هزار تومانی نخرم ولی واقعا نان جایگزینی ندارد.

وی توضیح می‌دهد: شاید خانواده‌های کم جمعیت و کسانی که دخل و خرجشان با هم می‌سازد، دغدغه‌ افزایش نرخ نان را نداشته باشند ولی برای کسانی مثل من که روزمزدی حقوق می‌گیرم، هزار تومان هم هزار تومان است!

این پدر کرجی ادامه می‌دهد: با توجه به هزینه‌های بالای زندگی، نان به عضو ثابت سفره بسیاری از مردم در سه وعده غذایی تبدیل شده و اگر بنا باشد افزایش قیمت داشته باشد، سفره مردم کوچکتر می‌شود.

ثابت اضافه می‌کند: یک خانواده شش نفره مثل ما روزانه برای خرید نان سنگک ۳ هزار تومانی، بربری ۲ هزار تومانی و لواش ۵۰۰ تومانی چقدر باید هزینه کند؟ ما حتی اگر در هر وعده غذایی سه عدد نان بربری هم بخوریم، فقط باید ۵۴۰ هزار تومان برای خرید نان ماهانه کنار بگذارم. پرداخت این مبلغ برای منی که حقوقم به ۴ میلیون تومان نمی‌رسد واقعا سخت است.

اگر نان ندارید کیک بخورید!

م – زمانی هم با ابراز نگرانی از گرانی نان می‌گوید: انگار برخی به دنبال این هستند که نان را هم از سفره مردم حذف کنند و در این شرایط حتما می‌گویند اگر نان ندارید، کیک بخورید!

وی ادامه می‌دهد: در شرایطی که کیفیت نان پایین است و اغلب نانوایی‌ها از سر و ته وزن آن می‌زنند، افزایش قیمت‌ها قابل توجیه نیست و جای اعتراض دارد.

وی توضیح می‌دهد: زمزمه‌های گران شدن نان از چند ماه پیش آغاز شد و اغلب نانوایی‌ها کم کم قیمت‌ها را بالا بردند ولی مسئولان زیر بار نرفتند و ما دیگر می‌دانیم وقتی کار به تکذیب می‌رسد، اتفاقاتی در راه است.

این شهروند کرجی با بیان اینکه قیمت اکثر نان‌ها به صورت غیررسمی تا ۵۰ درصد گران شده، اضافه می‌کند: متاسفانه انگار کسی به فکر قشری که وقتی صبح بیدار می شود به فکر نان شب است و شب که سر رو بالش می گذارد، دغدغه غذای ظهر را دارد نیست.

زمانی با بیان اینکه نان خوراکی نیست که بشود برای آن جایگزینی پیدا کرد، اضافه می‌کند: در شرایطی که بسیاری شکم خود را با همین نان پُر می‌کنند این گرانی توجیهی ندارد.

پخت نان با قیمت قبل به صرفه نیست

در ادامه یکی از نانوایان کرجی با اشاره به اینکه دقیقاً در شرایط فعلی چاره‌ای جز گران شدن نان وجود ندارد، می‌گوید: پخت نان با قیمت فعلی برای فعالان این بخش به صرفه نیست؛ به همین دلیل ناچار شده‌ایم نان را بدون ابلاغ قانونی گران کنیم.

س- کریمی که در شاهین ویلا نانوایی سنگکی دارد، ادامه می‌دهد: زمانی که همه کالاها به طور ماهانه با افزایش قیمت مواجه است چه دلیلی وجود دارد که نان گران نشود؟ پس یک نانوا هزینه خرید کالاهای گران را چگونه تامین کند؟

احمدی دیگر فعال این بخش نیز اضافه می‌کند: قیمت نان برای مصرف کننده گران است و ما هم این موضوع را قبول داریم اما نانوا هم باید دلیلی برای ادامه فعالیت خود داشته باشد؛ هزینه‌های پخت نان از آب برق و گاز گرفته تا دستمزد و اجاره مغازه همگی باری سنگین، بر دوش کارفرماست که با قیمت فعلی نان پاسخگو نیست.

وی ادامه می‌دهد: می‌دانیم که مصوبه افزایش نرخ نان در البرز هنوز تصویب نشده ولی مگر چه چیز در این کشور بر اساس مصوبه گران می شود؟ قیمت بسیاری از کالاهای مصرفی، تولید به تولید بالا می‌رود و آیا برای این همه گرانی مصوبه قانونی وجود دارد؟ وقتی تولید کننده (نانوا) ببیند که با این تورم نمی‌توان کار کرد تا کی می‌تواند با موج هم مسیر نشود؟

افزایش قیمت نان در البرز خودسرانه است

در ادامه رئیس اتاق اصناف البرز می‌گوید: هر چند افزایش نرخ نان مطالبه به حق فعالان این صنف است ولی تا این لحظه هیچ مصوبه‌ای مبنی بر افزایش قیمت نان دراستان البرز صادر نشده است. بنابراین هرگونه افزایش قیمت خودسرانه  نان تخلف صنفی به شمار می‌رود.

بهروز حصاری اضافه می‌کند: براساس گزارش‌های مردمی، برخی واحدهای صنفی نانوایی در سطح شهر اقدام به افزایش قیمت نان کرده‌اند که این اقدام پیش از تصمیم گیری نهایی در نهادهای ذیربط و ابلاغ رسمی به اتحادیه نانوایان کرج، مصداق بارز گرانفروشی محسوب شده و براساس قانون با آن برخورد خواهد شد.

وی خاطرنشان می‌کند: تیم‌های عملیاتی و اجرایی بازرسی و نظارت اصناف استان البرز با توجه به پایان طرح محدودیت فعالیت‌های صنفی در ۳۰ مرداد ماه سال جاری، طرح بازرسی و رسیدگی به تخلفات گزارش شده مردمی از نانوایی‌ها را با جدیت تمام در دستور کار قرار داده‌اند. بدیهی است در صورت مشاهده هرگونه افزایش قیمت،کم فروشی نان و بی توجهی کارکنان شاغل در نانوایی به شیوه نامه‌های بهداشتی، واحد صنفی متخلف پلمب شده و پرونده آن جهت تصمیم گیری به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع خواهد شد.

رئیس اتاق اصناف البرز می‌گوید: پیگیری مطالبات قانونی اعضای زحمتکش صنف نانوایان کرج از طریق اتحادیه مربوطه در حال انجام است و اتاق اصناف البرز به عنوان نماینده صنوف خود تلاش خواهد کرد تا از مجاری قانونی، خواسته‌های به حق نانوایان را پیگیری و مطالبه نماید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۶-۰۳ ۱۰:۳۱

لااقل اگر می خواهند نان هم گران کنند خجالت نکشند با اعلام رسمی نرخ نان لااقل تمام اختیارات را به نانوایی های که هم کم فروشی می کنند و هم تعیین نرخ نان واگدار نکنند . که بعد اینکه نرخهای جدید ثبیت شد تازه نرخ رسمی اعلام نمایند