• چهارشنبه / ۳ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۹:۴۲
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 1400060302609
  • خبرنگار : 50029

اصنافی شهردار شیراز شد

اصنافی شهردار شیراز شد

ایسنا/فارس سید احسان اصنافی با رای ۸ عضو ششمین دوره شورای شهر شیراز، به عنوان شهردار انتخاب شد.

پس از چهار روز بررسی برنامه کاندیداهای تصدی پست شهرداری شیراز، در نهایت بعد از ظهر امروز چهارشنبه سوم شهریورماه با انتخاب سید احسان اصنافی، پرونده انتخاب شهردار شیراز بسته و به وزارت کشور برای تایید نهایی ارسال شد.

به گزارش ایسنا، پس از پایش‌ها ۲۲ گزینه معرفی شده برای تصدی پست شهرداری شیراز، 6 نفر از حضور در این عرصه انصراف دادند و ۱۶ کاندیدا برنامه‌هایشان را ارائه داده و در نهایت، 5 گزینه به مرحله نهایی بررسی و انتخاب شهردار رسیدند.

شورای اسلامی شهر شیراز طی روزهای گذشته بعد از بررسی برنامه‌های 5 کاندیدا، گزینه‌ها به 2 نفر، یعنی سید احسان اصنافی و علی حسین رعیتی‌فرد محدود شد و در ادامه پس از رای گیری، سید احسان اصنافی با هشت رای از 13 رای اعضای شورای ششم، به عنوان شهردار منتخب شورا، انتخاب شد.

پیش از این محمد فرخ‌زاده به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی تصاحب پست شهرداری از ادامه رقابت انصراف داده بود.

به گزارش ایسنا، پیش از رای گیری دوازدهمین و سیزدهمین جلسه فوق‌العاده صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز امروز چهارشنبه سوم شهریورماه با حضور اعضا برای بررسی شهردار برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، محمد بذرافشان مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان فارس که یکی از گزینه‌های شهرداری شیراز بود با ارسال نامه‌ای به ریاست شورای شهر شیراز انصراف داد.

جلسه بررسی و مصاحبه داوطلبان سکانداری شهرداری شیراز با سیداحسان اصنافی آغاز شد و این عضو شورای شهر ششم به ارائه برنامه‌های خود در بخش‌های مختلف عمرانی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و...  پرداخت.

اصنافی در جلسه پرسش و پاسخ با اعضای شورای شهر شیراز در صحن علنی اظهار کرد: شعار اصلی ارتقاء شیراز به جایگاه سومین حرم اهل بیت (ع) بعنوان امین ولایت است که مهمترین مشکلات در این عرصه می‌توان به نداشتن طرح ۵۷ هکتاری، نبود طرح جامع بافت تاریخی و مشکلات دسترسی به حرم‌های مطهر عنوان کرد.

او در ادامه به موضوعات برنامه‌ها و دیدگاه های خود پرداخت و در حوزه حمل و نقل عنوان کرد: اولویت در حوزه حمل و نقل باید همت بر طرح جامع حمل و نقل شهر شیراز باشد و همچنین اقداماتی نظیر تکمیل رینگ ترافیکی، بازسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و ادامه قوی‌تر خطوط مترو نیز باید انجام شود.

این کاندیدای شهرداری شیراز با اشاره به اتمام پروژه‌های ناتمام و شروع پروژه‌های ضروری شیراز، خاطرنشان کرد: پروژه‌های شهر باید در دو یا سه سطح براساس تحقق بودجه برنامه‌ریزی شود.

او در خصوص حوزه باغ‌های قصردشت گفت: قانون مرتبط با باغ‌های قصردشت باید اصلاح شود تا نگهداری باغ‌ها برای باغداران توجیه‌پذیر شود.

اصنافی با تاکید چاره‌اندیشی برای شهرک‌های منفصل عنوان کرد: در حوزه‌های برنامه و بودجه مواردی همچون شفافیت بانک زمین، معاملات املاک و رعایت قوانین تملک‌های شهرداری باید مورد توجه قرار گیرد.

او هوشمندسازی را خواستگاه‌ بسیاری از مطالبات مردمی دانست و گفت: از معضلات اصلی ما عدم مانیتورینگ فعالیت‌های شهرداری است که باید داده کاوی همه ابعاد شهرداری شیراز انجام شود.

محمد تقی تذروی عضو شورای شهر شیراز و نائب رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا در ابتدای سخنان خود وضعیت کنونی شهرداری شیراز را مورد اشاره قرار داد و به اصنافی یادآور شد که شرایط بسیار حساس است و باید به این موضوع توجه ویژه کرد.

او سوالات خود را پیرامون خدمات شهری مخصوصا نوسازی ناوگان حمل و نقل درون شهری شامل اتوبوس، و تاکسی مطرح کرد و خواستار پاسخ مناسب نسبت به این دغدغه‌ها شد.

اصنافی در شرایط احراز دارای مشکل است

عصبانیت محمد حسن اسدی، دیگر عضو شورای اسلامی شهر شیراز از احتمال انتخاب اصنافی بود که در این خصوص گفت: اگر فرایندی پیش رو موجب انتخاب آقای اصنافی شود دستگاه‌های عالی و وزارت کشور این انتخاب را نمی‌پذیرد.

او ادامه داد: آقای اصنافی در شرایط احراز دارای مشکل است و اگر صلاحیت این شخص احراز نشود همچون شهردار اهواز پس از یک سال عزل خواهد شد؛ مردم شهر شیراز انتظار دارند تا اگر قرار است شخصی به عنوان شهردار مشخص شود دارای صلاحیت‌های لازم باشد و در صحن علنی شورای شهر مشخص شود نه اینکه در جایی دیگر نسبت به انتخاب شهردار اقدام شود.

اسدی با اشاره به برخی شایعات در خصوص انتخاب از قبل شهردار شیراز و معاونین، گفت: شامگاه سه‌شنبه دوم شهریور در فضای مجازی پیامی رد و بدل شد که برخی از اعضای شورای شهر با حضور در یک حسینیه نسبت به انتخاب شهردار اقدام کرده‌اند.

ایمن سازی شهری، نحوه برخورد با دیدگاه‌های سیاسی و... از دیگر مسائلی بود که شوراییان مطرح کردند.

اصنافی نیز پاسخ خودش را ارائه داد و به نظر می‌رسد اعضای شورای شهر شیراز از جواب قانع شدند و طرح جامع حریم سبز، ارتقا شاخص‌ها را در حوزه های فرهنگی و ورزشی، استقبال از دیدگاه سیاسی متفاوت و استفاده از تخصص‌ها از جمله مواردی بود که اصنافی در پاسخ های خود ارائه داد.

اصنافی گفت: محدودیت زمانی شاید مجال دهد تا ۳۰ درصد برنامه‌ها اجرا شود اما عزم بر کار کردن است بنابراین در هرسمتی که باشم به گونه‌ای کار کنیم که وقتی از این مسئولیت کنار رفتم حسرتی را نداشته باشم.

محمد فرخ‌زاده، دیگر کاندیدای شهرداری شیراز و عضو کنونی شورای شهر اسلامی شیراز نیز در صحن علنی شورای شهر شیراز به ارائه برنامه‌ها و ایده‌های خود پرداخت و اظهار کرد: شهر الگو درخور سومین حرم اهل البیت(ع) باید دارای راهبردهای تحولی با توسعه همه جانبه باشد.

او افزود: راهبردهای مهم در تحول شهر احصاء شده و اعتقاد قلبی با تعامل اثر بخش با اعضای شورای اسلامی شهر دارم و در سال‌های اخیر در مدیریت یک پارچه شهری حرف‌های متعددی به میان آمده اما برخی از ماده‌های قانونی هرگز اجرایی نشده است.

فرخ‌زاده با بیان اینکه مدیریت وحدت و وحدت در مدیریت است که اگر عملی بشود نتایج خوبی خواهد داشت، تاکید کرد: مدیریت، رصد و پایش پروژه‌ها باید مدنظر قرار بگیرد بنابراین مانیترینگ رصد و پایش پروژه‌ها باید در یک مرکز ایجاد و مدیریت شود اما باید در سازمان‌ها مورد اجرا قرار بگیرد.

کاندیدای شهرداری شیراز با اشاره به اینکه حتما برای انجام پروژه‌ها باید علم و پژوهش در اولویت باشد، اظهار کرد: تمرکز ویژه بر پروژه‌های نیمه تمام قرار خواهد گرفت؛ بعضی از تقاطع‌های غیرهم سطح دارای نقص است پس باید بررسی و نواقص رفع شود.

او ادامه داد: شیراز شهری است که رودخانه فصلی، کوه، جنگل، دشت و تمام اقلیم‌ها را دارا است و اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم اقلیمی که در کشور است، در شیراز نیز وجود دارد اما شهر شیراز نتوانسته نقش محوری خود را حفظ کند و نقش خود را نداشته باشد اما دور از ذهن نیست که هویت اقلیمی از دست رفته را به شهر برگردانیم.

فرخ‌زاده با بیان اینکه باید با تقسیم وظیفه که ساده ترین عنصر مدیریت است، به اهداف رسید خاطرنشان کرد: همکاری و تقسیم وظایف باید محقق شود تا عملکردها بهبود یابد بنابراین یقینا نتیجه خوبی خواهد داشت و قالب مدیریت شهری با همین رویه محقق می‌شود.

او همچنین از اجرای  راهبرد "حتی یک ریال پول" در آینده شهرداری خبرداد و بیان کرد: هزینه‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، چراکه معتقد هستم که یک ریال پول هم برای شهرداری اهمیت دارد و نباید مورد مغفولیت قرار گیرد.

فرخ‌زاده یکی از طرح‌های تحولی خودش را توجه به کارکنان شهرداری شیراز اعلام کرد و گفت: خیلی از کارمندهای شهرداری مسکن ندارند و وضعیت اسخدامی چندین گانه شهرداری باید مجددا تعریف شود.

ایجاد شهرداری مستقل برای حرم مطهر شاهچراغ(ع)

او ایجاد شهرداری مستقل برای حرم مطهر شاهچراغ(ع) را طرحی مناسب برای تحقق سومین حرم اعلام کرد و گفت: هروقت اسم سومین حرم اهل البیت(ع) ذکر می‌شود، کارکرد های متعددی برای مردم تداعی می‌شود و می‌توانیم همانند مشهد یک شهرداری برای حرم مطهر شاهچراغ(ع) تعریف کنیم تا پیشرفت خوبی حاصل شود.

فرخ‌زاده با بیان اینکه سرای محله به معنی واقعی خود نرسیده است، تاکید کرد: حکمرانی شهری در استحکام بین مجموعه‌های مختلف، موثر خواهد بود و در شفاف سازی، سالم سازی و سلامت اداری معتقد هستم که چیزی به نام فساد در شهرداری وجود ندارد بلکه عارضه‌ای به سلامت شهرداری وارد شده که باید این عارضه حل شود؛ برخی از کلید واژه‌ها تاثیری بر افکار عمومی دارد که باید توجه شود.

برخی فشارها برای انتخاب کاندیدا ها زیبنده شهر شیراز نیست 

رضا محمدیان، عضو شورای اسلامی شهر شیراز در نوبت خود برای پرسش از فرخ‌زاده کاندیدای شهرداری شیراز، نسبت به فشار برخی از افراد برای انتخاب فردی خاص واکنش نشان داد و گفت: برخی فشارها برای انتخاب کاندیداها زیبنده شهر شیراز نیست. 

فرخ‌زاده در پاسخ به پرسش‌های شوراییان گفت: ایجاد تراموا طرح خوبی است و ایمنی آن از لحاظ علمی ۷۰۰ برابر بیشتر از خودرو خواهد بود اما پرهزینه است ولی می‌توان با فناوری‌های جدید مشکلات تراموا را حل کرد.

این عضو شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه تراز مالی شهرداری شیراز منفی است و راهکار این معضل را "مدیریت مالی"  عنوان کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.