• شنبه / ۶ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۳:۴۹
  • دسته‌بندی: ایسنا+
  • کد خبر: 1400060604127
  • خبرنگار : 71503

سربازها کرونا نمی‌گیرند!

سربازها کرونا نمی‌گیرند!

روز اعزام است. برخی از خانواده‌ها فرزندان سربازشان را تا جلوی مرکز آموزشی آورده و زیر آفتاب نشسته‌اند تا تکلیف پسرانشان روشن شود. نه صندلی‌ای جلوی آموزشگاه است و نه پارکینگی. ماشین‌ها کنار جاده به صف شده‌اند و گاهی صدای بوق ممتد است که در بیابان می‌پیچد.

بعد از دو ساعت، گروهی از سربازان از در خارج می‌شوند و خانواده‌هایشان در بین خاک و سنگ به سمت بچه‌هایشان می دوند. سرباز دژبانی زیر آفتاب قدم می‌زند و اطراف را رصد می‌کند. نگاهش به سربازی می‌افتد که کلاه نظامی سرش گذاشته بدون آنکه لباس خدمت تنش باشد. دستش را بالا می‌برد و با صدای بلند می‌گوید: «سرباز! کلاهتو بردار».

۱۲ ماه خدمت است و سرباز ارتش است. در این مدت از کرونا قسر در رفته است: «خدا رو شکر من کرونا نگرفتم اما تو پادگان ما حدود ۳۰ نفری کرونا گرفتن و یکی از سربازا هم مرد.»

- نگفتن کی واکسن میزنن؟

-  بهداری گفته بزودی واسه سربازا هم واکسن میزنن اما نگفته چه موقع.

ماشینی جلوی آموزشگاه پارک می‌کند. وسط صحبت‌هایمان به او تذکر می‌دهد که حرکت کند. راننده بی‌تفاوت به حرف او همچنان ایستاده است. سرباز دوباره به او تذکر می‌دهد که حرکت کند: «آقا! حاضری من اضاف بخورم؟» باز هم راننده توجهی نمی‌کند. سرباز بحث را وِل می‌کند و سمت ماشین می‌دود.

اتوبوس‌ها یکی پس از دیگری از راه می‌رسند و سربازهایی که تنگاتنگ هم نشسته‌اند پیاده می‌شوند.

اول شهریورماه بود که امیر غلامرضا رحیمی‌پور - رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح - اعلام کرد در تعدادی از پادگان‌ها واکسیناسیون سربازان آغاز شده است و در این زمینه مطابق دستورالعمل ستاد ملی مقابله با کرونا عمل خواهیم کرد.

در حالی که به نظر می‌رسد این واکسیناسیون به کندی پیش می‌رود بسیاری از سربازان می‌گویند فقط نیروهای کادری واکسینه شده‌اند. 

سربازان نیروی انتظامی هم از اینکه واکسینه نشده‌اند ناراحتند. ۱۰ ماه خدمت است. تا حالا یک بار کرونا گرفته است و تا ۱۶ روز درگیر بیماری بوده، در نهایت هم با فشار زیادی که به او وارد شده، بدون آنکه جواب تستش منفی شود مجبور به حضور سر پستش شده است. همزمان با او هشت سرباز دیگر هم به کرونا مبتلا شده‌اند.

او به ایسنا می‌گوید: «هیچکس به فکر سربازا نیست. این سربازا هستن که مرتب با ارباب‌رجوع در تماسن. شما مامورای راهورو ببین، همشون کف خیابونن اما هیچکدوم واکسن نزدن. اگه بخوایم اولویتو در نظر بگیریم سربازا باید تو اولویت باشن. ۲۰ روز پیش اسم سربازا رو برای واکسن نوشتن اما تا حالا خبری نشده. تو پیک کرونا همه جا با ۵۰ درصد نیرو فعالیت می‌کردن حتی کادریا هم ۵۰ درصد حاضر می‌شدن اما حضور ما سربازا الزامی بود. هیچکس تو آسایشگاه مراعات نمی‌کنه. فکر کنین تو یه اتاق ۶۰ متری ۲۰ تا سرباز می‌چرخن و می‌خوابن. وقتی هم درخواست ماسک می‌دیم شاید هفته‌ای یه دونه بهمون بدن. جدیدا که یه ماسک پارچه‌ای دادن که حالا حالاها استفاده کنیم.»

- نگفتن چه موقع براتون واکسن می‌زنن؟

- تا حالا هیچکس درباره واکسن چیزی به ما نگفته فقط یه سری اسم ازمون گرفتن بدون هیچ توضیحی. مگه ما جرات می‌کنیم سوال بپرسیم؟

- پس با توضیحاتی که دادی پروتکلای بهداشتی هم تو آسایشگاه رعایت نمیشه.

- نه تنها هیچ نظارتی در این‌باره  وجود نداره بلکه حقوق اولیه انسانی هم زیر پا گذاشته میشه. مثلا دستور داده بودن که مراسمی برگزار نشه اما یه سریا برای خودشیرینی تو اداره‌شون که حتی تهویه هم نداشت مراسم برگزار کردن و حضور سربازا هم اجباری بود. محیط سربازی هم که میدونین چه شکلیه. چند روز پیش دیدم یه سربازی تو آسایشگاه داشت با پارچ آب می‌خورد!

خانواده‌هایی که فرزندشان در این اوضاع روانه سربازی شده‌اند جدا از دوری بچه‌هایشان نگران سلامتی آنان هم هستند. به همین دلیل برخی از سربازها با توجه به شرایط موجود تلاش کرده‌اند به شکل دیگری واکسن کرونا را دریافت کنند.

بیماری زمینه‌ای دارد و موفق شده دُز اول واکسن کرونا را دریافت کند. ۱۴ ماه خدمت است و مجبور بوده در این مدت جدا از پدر و مادرش زندگی کند. مادرش آسم دارد و او مجبور بوده قبل از آنکه نوبت واکسن به مادرش برسد، شرایط را در نظر بگیرد.

این سرباز به ایسنا می‌گوید: «به نظر من بعد از کادر درمان باید سربازا توی اولویت دوم واکسیناسیون قرار می‌گرفتن. خیلی از مشاغل واکسن زدن اما همه‌شون مجبور نیستن هر روز کار کنن در حالی که سربازا مجبورن هر روز سر کار برن و در شرایط غیراستاندارد آسایشگاها کنار هم بخوابن بدون اینکه واکسن زده باشن. مثلا هئیت علمی دانشگاه‌ها در حال واکسینه‌شدن هستن در حالی که با این وضعیت اصلا مشخص نیست دانشگاه‌ها از چه موقع به صورت حضوری تشکیل بشه. من معتقدم واکسیناسیون حق همه‌ست اما باید طبق اولویت پیش بره. به ما وعده واکسن دادن اما هیچ خبری از واکسیناسیون سربازا نیست. تا جایی که من می‌دونم از بین ۲۰ نفر سربازای اطرافم حدود هشت نفرشون به کرونا مبتلا شدن اما نشنیدم که کسی مرده باشه.»

۱۲ ماه خدمت و معتقد است هیچ وقت صدای قشر سرباز شنیده نمی‌شود: «چند ماه پیش قول داده بودن سربازا از اوایل تا اواخر مرداد واکسینه میشن اما تا الان خبری نشده.

او از حقوقش هم راضی نیست: «سال ۱۳۹۹ حقوق سربازا حدود ۳۶۰ هزار تومن بود که افزایشش دادن اما هر ماه چیزی حدود ۱۰۰ هزار تومن از حقوقمون کم میشه و نمیدونیم علتش چیه.»

- چرا دلیلشو نمی‌پرسین؟

- ما تو یه محیط نظامی کار می‌کنیم و حق پرس و جو درباره این مسائل رو نداریم. به ما میگن «چرا نداریم. همینه که هست.» خودتون دیدین که سربازی هم که اومد وظیفه‌شو انجام بده کشیده خورد. تو سربازی تنها پروتکل بهداشتی استفاده از ماسکه. اوایل خدمتم ماهانه سه ماسک به سرباز می‌دادن و حالا که وارد پیک پنجم شدیم ماهانه ۱۵ تا ماسک بهمون میدن. سالنای غذاخوری هم محیط بسته و بدون تهویه‌ن.»

او هم تا کنون به کرونا مبتلا نشده است اما می‌گوید حدود ۱۰ نفر از سربازهای اطرافش کرونا گرفته‌اند و خانواده‌هایشان را هم درگیر کرده‌اند. این سرباز هم به واسطه شغل پاره‌وقتش موفق شده دُز اول واکسن کرونا را دریافت کند.

با وجود آنکه سربازان اعزامی شهریور هم به خدمت سربازی اعزام شده‌اند اما همچنان خبری از واکسیناسیون سربازان نیست. ظاهرا سربازها کرونا نمی‌گیرند!

پی‌نوشت: نام سربازان مصاحبه‌شونده نزد ایسنا محفوظ است. آنان در نیروهای نظامی مختلف خدمت می‌کنند و تحصیلاتشان از مقطع لیسانس تا دکترا است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۶-۰۶ ۱۹:۰۰

سربازان بخاطر واکسن مننژیت که قبل از خدمت تزریق میسه کرونا نمیگیرن

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۰۶ ۲۳:۲۹

چه ربطی داره ؟؟ اگر اینجوریه پس به همه واکسن مننژیت بزنن ! بعدم خیلیا به بار دفترچه پست کردن و بعد باز ادامه تحصیل دادن ! چند سال از واکسن زدنشون گذشته و رفتن سربازی ...

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۰۷ ۰۱:۴۳

چرا شایعه میسازی آخه

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۰۷ ۱۱:۰۰

وات؟!. واکسن ممنژیت چه ربطی به کرونا داره؟!. می شه توضیح بدین؟!.

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۰۷ ۱۱:۲۷

عجب! با این حساب میشه واکسن مننژیت رو به جای واکسن کرونا تزریق کرد؛ نه!؟؟؟؟

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۰۸ ۰۹:۵۰

عجب... چرا به فکر 6 میلیارد ادم دیگه نرسیده که برن مننژیت بزنن!!

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۰۶ ۲۳:۳۳

در این شرایطی که کرونا روز به روز قدرت سرایت و مرگ و میرش بیشتر میشه ؛ حداقللل کار این بود که هم سربازها رو در اولویت واکسینه کنند ، هم اینکه دوره آموزشی رو لغو کنند ! وقتی دوره آموزشی ۴۵ روز تا ۲ ماهه شده بیست و چند روز ، نشون میده بازدهی سربازی به شدت پایین هست و همین بیست و چند روز فعلی هم بازدهی ندارد و فقط کار کشیدن از سرباز هست ... اگرچه اصل سربازی هم بدون بازده و نتیجه ای هست و فقط کار کشیدن از سرباز بیچاره هست ... ای کاش برای همیشه اجباری بودن سربازی لغو بشه ...

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۰۷ ۰۱:۵۷

ممنون درد دل پدر و مادرهای سربازان را به سمع مقامات برسانید تا اینکه اقدام موثری انجام دهند درود بر خبرنگار نکته سنج ایسنا

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۰۷ ۲۳:۳۳

درست گفته من کهنه سربازی هستم که میدانم چقدر سرباز مظلوم است

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۰۸ ۱۱:۰۵

رسول این کشفتو بفرست بهداشت جهانی.کلا نسخه کرونا پیچیده میشه!

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۰۸ ۱۲:۰۸

سربازان شاغل در کادر درمان که نه جونی براشون مونده نه زندگی دارند و شبانه روز هم شیفت های طولانی پیوسته بدون مرخصی دارند تازه بهشون اعلام شده مرخصی پایان دورتون هم لغوه و احتمالا دوره احتیاط میخورین...

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۰۹ ۱۷:۰۳

خدا حفظتون کنه سربازان عزیز

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۰۹ ۱۵:۱۷

ما در یک ساختمان ۵ طبقه زندگی می کنیم طبقه اول یک زن و شوهر جوان هستند شوهر ۲ماه قبل رفت دوره آموزشی خدمت بعد از یکهفته اومد مرخصی و با خودش کرونا را به ساختمان ما آورد!