• یکشنبه / ۷ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۵:۰۹
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 1400060705096
  • خبرنگار : 71381

بسته اخبار سیاسی ۷ شهریور

ادامه ماجرای «اوین»/پیشنهادات برای تکمیل کابینه/ نگرانی‌ها برای افغانستان

ادامه ماجرای «اوین»/پیشنهادات برای تکمیل کابینه/ نگرانی‌ها برای افغانستان

تحولات افغانستان/ تصاویر حاشیه ساز از زندان اوین/ کابینه سیزدهم از موضوعات و اخبار پربازدید سرویس سیاسی ایسنا بود که جزییات آن در ادامه می آید.

به گزارش ایسنا، اظهارات رییس‌ ستاد کل نیروهای مسلح درباره اتفاقات ناگوار درحال وقوع در افغانستان در صدر اخبار پرمخاطب امروز قرار گرفت.

سرلشکر محمد باقری با اشاره به حضور نیروهای ارتش آمریکا از ۱۱ سپتامبر در منطقه و آسیب‌های این حضور برای کشورهای منطقه، تاکید کرد: شاهد هستیم که چه اتفاقات ناگواری در این ایام در افغانستان در حال وقوع است و آمریکا ارتش ملی و مردمی این کشور را با هزینه هنگفت تبدیل به چه ارتش بی‌خاصیتی کرد که ارتشی سست‌بنیان بود و تنها ۱۱ روز در برابر این گروه مهاجم مقاومت کرد و این درحالی است که آمریکا هزینه‌های سالانه میلیون دلاری برای این ارتش انجام داده بود.

مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری هم درباره استقرار طالبان بر افغانستان و اینکه آیا آمریکا برنامه ای برای آینده از طریق طالبان دارد نیز معتقد است که آمریکا به دلایل کاملا روشن در پی ۲۰ سال گذشته به این موضوع واقف است که طالبان بخشی از واقعیت انکارناپذیر افغانستان است و احتمالا به این فکر کرده باشند که در صورت استقرار طالبان می توانند از آن‌ها به نفع آمریکا استفاده کنند.

دیاکو حسینی همچنین تاکید کرد: ایران باید فعالیت منطقه ای خودش را به منظور تشکیل کارگروهی جهت ثبات در افغانستان و در مرزهای این کشور پیگیری کند.

دیگر اخبار مرتبط با افغانستان را در لینک های زیر دنبال کنید.

باید تحولات ⁧‫افغانستان‬⁩ به سمت تشکیل دولت فراگیر رود

بیانیه انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در محکومیت حمله تروریستی به فرودگاه کابل

تغییر در ترکیب دیپلمات‌های ایران در کابل/ سفارت ایران فعال است

رایزنی نماینده ویژه وزیر خارجه کشورمان با همتای آلمانی خود درباره افغانستان

***

تصاویر منتشر شده از زندان اوین تهران همچنان از موضوعات خبری پربحث این روزهاست که در همین رابطه نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ابهاماتی را مطرح کرد.

حجت الاسلام حسن نوروزی میگوید: به عنوان شخصی که تجربه حضور در زندان های طاغوت و زندان های حزب بعث را داشته ام هنوز این ابهام برای من رفع نشده است که چرا در  این تصاویر منتشر شده از زندان اوین، افرادی که مورد ضرب و شتم قرار می گیرند لباس زندانی بر تن ندارند و لباس شخصی بر تن دارند، در حالی که زندانی لباس مخصوص دارد.

در همین رابطه معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه خیلی از تصاویر پخش شده مونتاژ است و اصلا ربطی به زندان ندارند، گفت: برخی از جاهای دیگر اینها را گرفته‌اند- نمی‌گویم همه‌اش- و اصلا ربطی به قوه قضاییه ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق تاکید کرد:قوه قضاییه مصمم است اگر در داخل زندان توسط هر کسی اعم از  کارمند و قاضی و مسئول و ...  تخلفی از مقررات نسبت به متهم و محکوم صورت گرفته باشد صدرصد قوه قضاییه برخورد خواهد کرد.  

خبرهای دیگر درباره زندان اوین را در لینک های زیر بخوانید.

چرا در زندان اوین نظارتی وجود نداشته است

افکار عمومی درباره رفتار خشونت بار با زندانیان با توبیخ چند نفر قانع نمی‌شود

***

از دیگر اخبار پربازدید امروز،‌ مروری بر مهمترین برنامه های وزیر جدید کشور بود که براساس اعلام احمد وحیدی مهمترین رئوس آن شامل شایسته سالاری در انتخاب مدیران، ثبات و نشاط سیاسی، تقسیمات کشوری، فسادستیزی و اصلاح قوانین و مقررات می شود.

 وحیدی در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی درمجلس شورای اسلامی اعلام کرد که ۱۴۸ اقدام اجرایی در دستور کار او قرار دارد و ۲۶۶ نماینده مجلس هم به این برنامه ها رای موافق، ۱۶ رای مخالف و ۳ رای ممتنع دادند تا وحیدی به عنوان وزیر کشور انتخاب شود.

پیشنهادی هم از سوی یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی برای معرفی وزیر آموزش و پرورش مطرح شد که مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.

هادی بیگی نژاد نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توئیتر، با اشاره به تاکید رهبری بر اهمیت جوان گرایی نوشت: پیشنهاد می شود جوانی از بدنه‌ ‎آموزش و پرورش و خوش سابقه که بتواند این وزارتخانه را اداره کند، معرفی گردد. چنین افرادی وجود دارند و به رئیس جمهور هم پیشنهاد شده‌اند.

زهره الهیان نماینده تهران و عضو فراکسیون زنان مجلس هم در مطلبی در صفحه توییتر خود با اشاره به جای خالی حضور زنان در کابینه نوشت:‌ آقای ⁧‫رئیسی‬⁩ یک زن را به عنوان ⁧‫وزیر آموزش و پرورش‬⁩ معرفی کند. حضور یک وزیر زن در عرصه تعلیم و تربیت منشاء اتفاقات خوب برای آینده فرزندانمان است.

برگزاری مراسم معارفه وزیر جدید دفاع

امروز همچنین آیین تکریم امیر سرتیپ حاتمی وزیر سابق دفاع و معارفه امیر محمدرضا قرائی آشتیانی وزیر جدید دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح  با حضور سرلشکر محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح در مرکز همایش‌های امام علی شهرک امام خمینی (ره) برگزار شد.

دیگر اخبار مرتبط را می توانید در لینک های زیر دنبال کنید.

امیر حاتمی: در جنگ الکترونیک، وضع بسیار خوبی داریم

امیر آشتیانی: ارتقای سامانه‌های دفاعی از اولویت‌های ماست

آغاز فصل تازه‌ای در وزارت دفاع؛ افزایش قدرت موشکی توأم با ارتقای دیپلماسی دفاعی

***

کزارش شبکه ال بی سی ال لبنان از مقصد و موعد رسیدن کشتی‌های حامل سوخت ایرانی هم از دیگر اخبار مورد توجه مخاطبان بود.

این شبکه در گزارشی نوشت: با اینکه تا کنون هیچ کس از مقصد و موعد دقیق رسیدن کشتی های ایرانی مطلع نیست این شبکه به اطلاعاتی دست یافته است که نشان می دهد که دو کشتی حامل سوخت ایرانی اکنون در آستانه ورود به کانال سوئز و در حال حرکت به سمت آب های لبنان هستند. برخی مقصد آن ها را بندر بانیاس سوریه می دانند اما برخی طرف های ذی‌ربط می گویند که این کشتی‌ها به سوی بیروت درحال حرکت هستند و این احتمال وارد است.

این شبکه لبنانی همچنین تاکید کرد که کشتی سوم کمک های نفتی ایران به لبنان که سید حسن نصرالله اخیرا از بارگیری آن خبر داد بین پنجم تا دهم سپتامبر به راه خواهد افتاد.

تاکید رئیس جمهور بر کنترل بازار ارز و نرخ تورم در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت هم از خبرهای پرمخاطب بود.

سید ابراهیم رئیسی در نخستین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با حضور اعضای جدید، تیم اقتصادی دولت را مکلف کرد درخصوص کنترل بازار ارز و نرخ تورم، اقدامات فوری و سازمان یافته انجام دهد به نحوی که مردم اثرات آن را در زندگی خود احساس کنند و اطمینان یابند که دولت در این زمینه اهتمام لازم را بکار گرفته است.

گزارش ایسنا از چهل و سومین سالروز چاپ عکس بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار در روزنامه پهلوی کیهان در سال ۱۳۵۷ هم از پربازدیدهای بامداد امروز بود.

عکس امام خمینی(ره) بعد از ۱۵ سال برای اولین بار در صفحه اول روزنامه کیهان چاپ شد، آنهم یک ماه و یک هفته قبل از تبعید از نجف اشرف به نوفل لوشاتو و این اولین باری بود که عکس یک رهبر سیاسی منتقد و مبارز در روزنامه یک حکومت طاغوتی چاپ می شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.