• یکشنبه / ۷ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۶:۵۱
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 1400060705190
  • خبرنگار : 30054

گرماتاب چیست؟ و چه انواعی دارد؟

گرماتاب چیست؟ و چه انواعی دارد؟

یکی از وسایل مهم گرمایشی صنعتی گرماتاب ها هستند.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام اخگر تابش، گرماتاب‌ ها قدرت بالایی دارند و می توانند فضاها و سالن های بزرگ صنعتی را گرم کنند. در ادامه با این دستگاه بیشتر آشنا خواهیم شد. 
گرماتاب یا گرماتاب صنعتی یک سیستم گرمایشی است که به روش تابشی محیط را گرم می کند. اگر به سالن های مرغداری یا سالن های صنعتی و گلخانه ها رفته باشید حتما با گرماتاب روبرو شده اید. علاوه بر این امروزه در کافی شاپ ها، فضای باز خانگی همچون گرمایش روف گاردن و بالکن ها، دامداری ها، فضاهای باز رستوران ها و بسیاری دیگر از مکان ها این دستگاه ها دیده می شوند. اما چرا در این صنایع از گرماتاب ها یا هیتر تابشی استفاده می شود. 
دلیل اصلی استفاده از این سیستم های گرمایشی کیفیت بالای انتقال حرارت به روش تابشی است. در این روش مصرف سوخت هم پایین می آید. یک گزینه خوب برای صنعتگران همین پایین آمدن هزینه مصرف انرژی می تواند باشد. نکته بعدی اینکه در این روش برای انتقال گرما نیاز به جریان هوا نیست و شاهد انتقال بیماری و آلودگی در سالن های مرغداری و گلخانه ها نخواهیم بود. از طرفی برای تجهیز سالن های صنعتی به گرماتاب ها از کارشناسان خبره استفاده می شود، که قبل از نصب سالن را منطقه بندی کرده و برای هر منطقه دما و شدت تابش خاصی را طراحی می‌کنند.
پس با این حساب برای نصب این سیستم گرمایشی در سالن های صنعتی خود باید از شرکت های معتبر که کارشناسان با تجربه دارند استفاده کنید. شرکت اخگر تابش که سال ها در این زمینه فعالیت داشته می تواند گزینه خوبی برای مشاوره و خرید سیستم های گرمایش تابشی باشد. 
در ادامه با انواع سیستم های گرمایش تابشی آشنا خواهیم شد:

انواع سیستم های گرمایش تابشی

گرماتاب ها با توجه به کاربردهایی که دارند در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند. در ادامه با انواع این سیستم های گرمایشی تابشی آشنا خواهیم شد. 

گرماتاب‌های لوله‌ای کم شدت

به این نوع سیستم های گرمایشی گاهی گرم کننده فشار مثبت هم گفته می شود. نحوه عملکرد این دستگاه بدین گونه است که ابتدا گاز داغ ناشی از احتراق وارد لوله ها می شود و در ادامه دمای لوله های گرماتاب به ۱۱۰۰ درجه فارنهایت می رسد.

در این دستگاه ها از یک کانال کوچک برای خروج گازهای احتراق و دریچه ای برای ایجاد هوای تازه استفاده می شود. این دو ویژگی باعث شده تا به راحتی بتوان از این دستگاه گرمایشی در سالن های سر پوشیده استفاده کرد. به طور معمول صنایع بسیاری به دلیل همین ویژگی ها از خرید این دستگاه استقبال می کنند و می توان گفت یک سیستم گرمایشی تابشی پر رونق در بازار است.

گرماتاب های سرامیکی با شدت بالا

به این نوع از گرماتاب ها، گرماتاب روشنایی هم می گویند. این سیستم ها در دو نوع برقی و گازی تولید می شوند. در نوع برقی برای ایجاد گرما به انرژی الکتریسیته و برق نیاز است و نوع گازی با حرارتی که از گازهای احتراق به دست می آورد کار می کند.
حرارتی که در این دستگاه ها تولید می شود به وسیله پنل پخش کننده حرارت به امواج مادون قرمز تبدیل می شود و این امواج در ادامه در محیط پخش می شوند. سپس المان های محیط با جذب این امواج گرم شده و بخشی را هم بازتاب می کنند تا المان های دیگر هم گرم شوند. می توان گفت به نوعی با روش بازتابی به گرم کردن محیط می پردازند.
نمونه های تجاری این دستگاه ها دمایی تا ۱۸۰۰ درجه فارنهایت هم دارند و این برای صنایع بزرگ دمای بسیار خوبی است. اما اگر نیاز به دمای بیشتر باشد باید از سیستم های سفارشی سازی شده استفاده کرد. مثل نمونه قبلی این گرماتاب ها هم محفظه ای برای خروج مواد حاصل از احتراق دارند و محفظه‌ای هم در آن ها برای تامین هوای تازه تعبیه شده است. استفاده از این گرماتاب هم گستردگی بسیار بالایی دارد. همچنین پیشنهاد می شود که اگر در فضای صنعتی کوچکی نیاز به گرمای شدید وجود داشته باشد حتما از این گرماتاب استفاده کنید. 

گرماتاب های تابشی زمینی

نمونه بعدی گرماتاب های تابشی زمینی هستند. این سیستم های گرمایشی به دو شکل سرامیکی و فولادی طراحی و تولید می شوند. این سیستم ها معمولا با یک پایه به زمین وصل می شوند. استفاده از این سیستم در فضاهای باز و بدون سقف که امکان وصل کردن سیستم وجود ندارد کاربرد بیشتری پیدا کرده است. این سیستم ها می توانند هم گرمایش محلی انجام بدهند و هم گرمایش متمرکز داشته باشند. 

گرماتاب های مستقل

نوع آخر گرماتاب ها، گرماتاب های مستقل هستند که به آن ها گرماتاب پرتابل هم گفته می شود. این سیستم های گرمایشی قابلیت حمل دارند و به یک منبع ذخیره سوخت مجهز هستند. همچنین در دو نوع لوله ای و سرامیکی عرضه و تولید می شوند.

این سیستم های گرمایشی هم مثل سیستم گرمایش تابشی زمینی عمل می کنند و در کاربری محلی و متمرکز کاربرد بسیار بالایی دارند. مهمترین مزیت این نوع از سیستم ها پرتابل بودن یا قابل حمل بودن آنهاست. البته با این حال ظرفیت گرمایشی آن ها پایین تر است و شاید در صنایع بزرگ خیلی کاربردی نباشند. اما قابلیت حمل و نصب آسان آن ها باعث شده تا طرفداران زیادی پیدا کنند. 

سخن پایانی

برای خرید گرماتاب صنعتی و انتخاب بهترین سیستم گرمایشی صنعتی ابتدا باید نوع کاربری تان را مشخص کنید. کارشناسان خبره می توانند بر اساس شغل شما پیشنهاد بدهند که چه گرماتابی بازدهی بیشتری دارد و برای سالن صنعتی شما کارایی بیشتری دارد.

انتهای رپرتاژ آگهی