• چهارشنبه / ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۰:۱۸
  • دسته‌بندی: کشتی، رزمی
  • کد خبر: 1400061007110
  • خبرنگار : 71506

تیر خلاص محمد بنا به قلب انتخابی! / حق با کیست؟

تیر خلاص محمد بنا به قلب انتخابی! / حق با کیست؟

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی می گوید پیش از المپیک به فدراسیون کشتی اعلام کرده برخی نفرات المپیکی با صلاحدید او و بدون انتخابی عازم جهانی نروژ می شوند اما روابط عمومی فدراسیون کوتاهی کرده و آن را منتشر نکرده است؛ موضوعی مهم که مسئولان فدراسیون کشتی واکنشی به آن نداشته اند.

به گزارش ایسنا، محمد بنا روز دوشنبه در نشست خبری خود واکنش تندی به انتقادها در قبال نحوه انتخاب ملی پوشان ایران در رقابت های جهانی نروژ داشت. وی در عین حال که مدعی رعایت چرخه انتخابی و عدالت در انتخاب ملی پوشان شد، با صدای رسا تاکید کرد: نه بر اساس فرآیند انتخابی زمان رسول خادم و نه بر مبنای چرخه انتخابی علیرضا دبیر، که به روش خاص خود نفراتش را انتخاب می کند.

بنا بر خلاف المپیک قبل که با ۲ برنز و چشمانی اشکبار و با اطلاع از تصمیم خادم برای قطع همکاری، پس از استعفا از سرمربیگری تیم ملی، گفت: "من شرمنده مردم هستم و خجالت زده کادر فنی و کشتی گیران که نتوانستم شرایطی را برای آنها به وجود بیاورم تا در المپیک موفق باشند. از رسول خادم و شورای فنی هم معذرت می خواهم. تمامی نقدهای آنها درست است و اشتباهاتی که صورت گرفته از سوی من بوده ولی به هر شکل هرآنچه که بوده گذشته است و این گذشته ها قابل بازگشت نیست. فدراسیون باید کادری و قوی و مجهز را انتخاب کند و در این 4 سال زمانی که وجود دارد بهترین نفرات را به المپیک ببرد تا مثل دوره من بی قانونی شکل نگیرد و یا به قول عزیزان دیکتاتوری که من داشتم را دیگر تجربه نکنند"

هر چند اینبار در المپیک‌ توکیو کشتی گیر جوان و جویای نامی به اسم محمدرضا گرایی بر خلاف انتظارات با نبوغ ذاتی اش به مدال طلای المپیک رسید و در بدترین شرایط ناجی محمد بنا شد تا آقای خاص کشتی ایران یک طلا و یک برنز المپیک به اضافه دو عنوان پنجمی را چماق کند و بر سر منتقدان به لیست مسافران جهانی نروژ بکوبد و با سینه ای ستبر بگوید کاری با فرآیند، چرخه و هر قانونی که درباره انتخابی تیم ملی نوشته شده ندارد و خودش تصمیم نهایی را می گیرد.

مگر چه اتفاقی افتاده که بنا با یک طلا و یک برنز المپیک اینچنین بی پروا فرآیند انتخابی رسول خادم و چرخه انتخابی علیرضا دبیر را کنار می زند و پس از ۵ سال به قول خودش بی قانونی و دیکتاتوری اش را "عدالت صددرصدی" توصیف می کند؟ آیا تبدیل دو برنز المپیک ریو به یک طلا و یک برنز توکیو، باعث شده او اینچنین نگاه بالا به پایین داشته باشد و ضمن بی اعتنایی به قوانین انتخابی، روش خاص خودش را عدالت محض بداند؟

مشخص نیست چرا سرمربی تیم ملی از یکسو جام تختی و جام وهبی امره را جزو چرخه انتخابی می داند اما زمان انتخاب که می رسد، چرخه را کنار می زند و از روش خاص خود در انتخاب ملی پوشان می گوید.

بنا در بخشی از صحبت های خود در نشست خبری روز دوشنبه، در همین رابطه، گفت: فرآیند از زمان آقای رسول خادم روی زبان ها آمد و چرخه هم از اینجا اما من سال هاست شرایط خاص خودم را درباره انتخابی داشتم! حالا شما به فرآیند نگاه کنید شرایط آقای رسول خادم به یک شکل بوده و چرخه هم شرایط دیگری دارد اما انتخاب من بر اساس تفکرات خودم و کادر فنی است! درباره انتخاب نفرات نروژ هم صد درصد عدالت رعایت شده است.

اما دفاع تمام قد محمد بنا از نتایج المپیک توکیو و پرتوقع خواندن کارشناسان بخاطر ندیدن ۲ عنوان پنجمی هم جالب توجه بود. این در حالی است که در المپیک ها بر خلاف مسابقات جهانی عنوان پنجمی ارزشی ندارد و تنها مدال است که جایگاه و رتبه کشورها را ارتقاء می بخشد.

بنا در اینباره، گفت: ما فقط ۱۵ اردوی ۱۰ روزه، یعنی با ۱۵۰ روز اردو به یک طلای المپیک، یک برنز المپیک و ۲ تا پنجمی المپیک رسیدیم، چرا نگاه نمی کنید به پنجمی المپیک؟ خیلی پرتوقع شدید مخصوصا از کشتی فرنگی! پنجم المپیک مگر بد است؟

از دیگر بخش های جالب کنفرانس خبری محمد بنا جایی بود که وی در واکنش به اینکه چرا مانند کشتی آزاد، پیش از المپیک اعلام نکرده مدال آوران المپیکی و حتی ناکامان المپیک بدون حضور در انتخابی عازم رقابت های جهانی نروژ می شوند، همه چیز را گردن روابط عمومی فدراسیون کشتی و عدم اطلاع رسانی آن ها انداخت!

هر چند شنیده ها حاکی است، کادر فنی در اردوها هیچ صحبتی درباره اینکه مدال آوران المپیک یا به طور کلی نفرات المپیکی ممکن است بدون انتخابی به مسابقات جهانی نروژ اعزام می شوند، نداشته است. حتی بنا نیز در بخشی از صحبت های خود اذعان کرد بخاطر نگرانی از اینکه ممکن است کشتی گیران پس از اطلاع از اینکه جایی در لیست تیم ملی ندارند، دل به تمرین ندهند و یا اردو را ترک کنند، مواضع خود را شفاف اعلام نکرده و این موضوع را حاصل نگاه ریزبینانه کادر فنی دانست. 

با این وجود اگر واقعا بنا پیش از المپیک به فدراسیون کشتی اعلام کرده نفرات مدال آور المپیک و حتی کشتی گیرانی که موفق به کسب مدال نشوند با صلاحدید او بدون حضور در انتخابی می توانند عازم رقابت های جهانی نروژ شوند، دیگر جای هیچ بحثی حداقل در این برهه حساس درباره آن نمی ماند اما اگر اینچنین نبوده پس چرا مسئولان فدراسیون کشتی در اینباره شفاف سازی نمی کنند تا پاسخ بسیاری از سوالات مشخص شود.

آنچه مسلم است انتخاب ملی پوشان کشتی فرنگی ایران در اوزان ۵۵، ۶۰، ۶۳ و ۷۲ کیلوگرم بر اساس نتایج کشتی گیران در جام های تختی و وهبی امره بوده و کادر فنی کاملا بر اساس عدالت و چرخه انتخابی اعلام شده عمل کرده است اما در شرایطی که کادر فنی یا فدراسیون کشتی اعلام نکرده بود که مدال آوران المپیک نیز بدون انتخابی عازم جهانی نروژ می شوند، چرا محمدرضا گرایی در ۶۷ و محمدهادی ساروی در ۹۷ کیلوگرم بدون حضور در جام تختی و جام وهبی امره و بدون رقابت انتخابی عازم نروژ می شوند و بدتر از آن چرا محمدعلی گرایی در ۷۷ و امین میرزازاده در سنگین وزن نیز با همین شرایط و البته بدون کسب مدال المپیک راهی مسابقات جهانی می شوند؟ آیا این اظهار نظر بنا که اگر میرزازاده در سمت دیگر گروه بود به فینال می رسید و حداقل نقره المپیک می گرفت، دلیل قانع کننده ای برای انتخاب او برای حضور در جهانی نروژ است؟

محمد بنا پس از نتیجه درخشان المپیک لندن که با ۳ طلای حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی همراه بود، تیم ملی را متکی به این ۳ کشتی گیر و تعداد محدودی از ستاره ها کرد، اقدامی که مانع ظهور دیگر پدیده های کشتی فرنگی ایران شد و نتیجه آن را در المپیک ریو دیدیم.

اینبار نیز به نظر می رسد همین پروسه در حال تکرار شدن است و با بی انگیزه کردن پشتوانه ها و پا به سن گذشتن ستاره های امروزی، کشتی فرنگی ایران بعد از چند سال دوباره دستش خالی خواهد شد.

یادمان نرود کشتی گیری مانند محمد علی گرایی که محمد بنا امروز استفاده اش را می برد، از مسابقات عمومی در سالن هفتم تیر تهران کشف شد اما اگر بخواهیم دوباره به چند تک ستاره متکی شویم مطمئنا دست کشتی فرنگی پس از چند سال دوباره خالی می شود.

با توجه به سن کم نفراتی مانند گرایی، ساروی، دلخانی، نجاتی و میرزازاده، حداقل تا المپیک پاریس دست محمد بنا پر خواهد بود که اگر اینطور نبود بنا این گفته اش که «پس از توکیو جایش را به جوانها می دهد» را فراموش نمی کرد اما احتمالا وقتی ۵ سال دیگر که کشتی فرنگی خالی از تک ستاره ها شود، این مزرعه دیم را که محصولش درو شده، تحویل مربیان جوان خواهد داد!

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۰ ۱۲:۳۷

اکثرا همینجورن هرجوری دلشون میخواد کار میکنن ونگاه به توانایهای ورزشکار نمیکنن. حق وحق الناس وقانون کیلو چنده هرکی به روش خودش انتخاب میکنه هرکیو دوستداره میاره

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۰ ۱۵:۴۰

به نام خدا مدالها را همیشه ستاره ها میبرند و بنا واقعا استاد شناخت و پرورش ستاره هاست. بیشترین افتخارات کشتی فرنگی هم با او بوده. کارشناس نویسنده این مطلب هم دلش میخواهد بنا را در کشورهایی مثل آذربایجان بعنوان مربی ببیند

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۰ ۱۶:۴۷

هر ۱۰۰۰ سال یه الکس فرگوسن و یه محمد بنا به دنیا می آید تمام افتخارات کشتی فرنگی از بناست ما ۵۰ سال خواب مدال جهان را میدیدیم چه رسد به المپیک با این حمایت و پشتیبانی دولت و مردم از کشتی واقعا پر توقع شدیم

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۰ ۱۶:۵۱

آیا پول می‌گیرند ورزشکار اعزام میکنه یا شایعه هستش?

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۰ ۱۷:۱۳

محمد بنا باید از تیم ملی برود تمام تمام

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۰ ۱۹:۱۶

سلام، انتخابی تیم ملی با حضور همه مدعیان تراز اول منصفانه ترین و عادلانه‌ترین راه برای شناخت نفر برتر تیم ملی است، نمونه‌اش انتخابی روسیه و آمریکا، سلیقه فردی در تعیین تیم ملی کشتی گیران دیگر را دلسرد و به اصطلاح کشتی زده میکند، سلیقه شخصی صدای اعتراض کشتی گیرانی مثل عبدولی راهم درآورده!!

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۰ ۱۹:۲۷

فک کنم دلت خیلی پره از بنا یادت رفته دوره ای که بنا نبود چیشد

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۰ ۲۱:۲۴

محمد بنا رکورد تحول در کشتی فرنگی ایران رو داره . قبل از محمد بنا برید ببینید کشتی فرنگی هیچی هیچی بود بنا کشتی فرنگی ایران را رو آورد درود به مردانگیش

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۰ ۲۱:۳۳

موفقیت یک شبه حاصل نمیشود همچنان که دیدیم کشورهایی مثل امریکا و روسیه در طی ۱۰ سال گذشته با جوانگرایی و برگزاری انتخابی توانستند در سالهای اخیر به نتایج بزرگی دست پیدا کنند و نتیجه درستکاری و زحمات خود رادببینند...منتهی در کشتی ما آقای خاص با اعمال سلیقه و با هدف اینکه فقط از قافله جا نماند منهای المپیک لندن که هیچ کس منکرش نیست میخواهند شانسی جلو بروند و این امکان پذیر نیست...که با این روش حتی در صورت پیروزی و موفقیت در کوتاه مدت، مطمئنا آینده کشتی در دراز مدت به خطر خواهد افتاد همچنان که در این سالهای اخیر این مهم قابل لمس است و اگر به همین روش جلو برویم کشتی ایران جایگاه خود را از دست خواهد داد.

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۰ ۲۱:۵۴

سلام مافقط منتظریم کشتی نتیجه نگیره تا سرمربیا عوض کنیم از روسیه یاد بگیرید ۳۰ساله سرمربی ینفره چه اول بشه چه دوم چه سوم همیشه هست اونام حرفشا گوش میدن نتیجه ام میگیره

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۱ ۰۲:۰۶

عدالت یعنی هر کس که در مسابقات انتخابی ،قهرمان شد ،دوبنده تیم ملی رو بپوشد همین و بس ،هر روش دیگری یعنی ناحقی.

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۱ ۰۳:۱۸

بنا دومی نداره دوست عزیز اگه گرایی استعداد ذاتی داشت این استعداد رو یکی کشفش کرد و بهش اعتماد کرد یادت باشه دیگه ملت تو بیست قبل نیستن و اونجا گیر نکردن نقد سازنده خیلز خوبه به شرط اینکه بیطرف باشی پسر جون

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۱ ۰۳:۵۶

سلام زیبایی ورزش کشتی به جوانمردی وانتخابی اش از روی عدالت است مگرنه مدال طلایش هم هیچ ارزشی ندارد والسلام

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۱ ۰۷:۴۸

تا کی از کسانی ایراد میگیرید که چند سال پی در پی بهترین مربی دنیا در فرنگی میشه نه آزاد که ادعا هم دارید فکر کنم یادتون رفته که فرنگی مخصوص تیم های اروپایی است و با آنها مبارزه کردن خیلی سخته اما بنا در جنگ قدرتها اکثرا پیروزه چرا مربی که کار بلده رو ایراد میگیرید

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۱ ۰۹:۳۰

درود لطفا منصف باشیم همه، نمیخام یک‌سویه طرف آقای بنا رو بگیرم. اما دوستان، روزنامه نگاران محترم که وجودتون نعمته ولطفا تمام مسائل کشور رو همین جور ریز وارد بشید که خدایی اکثرا شدید. اما، اما اینجا ایران هست با تمام کاستی هاش، همین جور که در تمام بخش های کشور کاستی هست مطمئن باشید با شرایط موجود ما نمیتونیم مثل روسیه آمریکا ودقیق طبق برنامه و انتخابی پیش بریم.... واقعا اینجوری هست.

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۱ ۱۰:۵۷

ما حتی قبل آقای بنا یک طلای المپیک هم نداشتیم. الان این همه مدال فرنگی داریم. سازمان جهانی کشتی بهش لقب اسطوره داده. بازم ما ایرانیا ازش انتقاد میکنیم. ماها لیاقتمون همون آقای بابک هست که از همه جا دست خالی میومد

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۱ ۱۲:۳۵

واقعا بی عدالتی وجوددارد.چرا کشتی گیری مثل عبدولی باید در تیم ملی نباشد،؟؟؟؟

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۱ ۱۶:۳۰

حالا اگه همین بنا نبود همین چهارتا استعداد هم شناخته نمیشدن آقای نویسنده انصاف خوب چیزیه تاقبل من ما استعدادهای زیادی مثل اشکانی رنگرز و ...داشتیم ولی هیچوقت موفقیت چشمگیری نداشتیم چرا وقتی ی نفرموفقه توکارش میخواید کله پاش کنید واضحه نوشته شما برای نابودی بنا چاپ شده ن صرفا نقد ایران پر از استعداده درسته ولی یادت باشه هروزن ی نفر باید بره و وقتی بنا قراره پاسخگو عملکرد تیم باشه تمام خیر صلاح تیم هم ب عهده مربیه تا بتونه افکارش رو پیاده کنه اونم محمد بنا ک همه میدونه بدون فکر و عقل کاری انجام نمیده بنا سرمایه کشتی ایرانه لطفا سرمایه سوزی نکنید ب یاد بیارید تا قبل المپیک لندن حتی سوریان هم توالمپیک مدال نمیگرفت این تحول و این توقع رو بنا ایجاد کرد لطفا اینو در نظر بگیرید

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۲ ۰۱:۰۴

سلام .اگر کسی می‌تونست کاری بکنه که دوباره سراغ محمد بنا نمیرفتن از چمن گلی و احد پازاج و اشکانی و.... آمدن کار کردن نتیجه نگرفتن درضمن 90درصد مدال های کشتی فرنگی با سرمربیگری محمد بنا بوده

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۲ ۱۸:۰۵

این مربیا خیلی حق کشی میکنن