• چهارشنبه / ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ / ۰۹:۳۶
  • دسته‌بندی: اردبیل
  • کد خبر: 1400061007214
  • خبرنگار : 50270

معاون دانشگاه علوم پزشکی اردبیل خبر داد:

کمبود واکسن علت تعطیلی مراکز واکسیناسیون اردبیل

کمبود واکسن علت تعطیلی مراکز واکسیناسیون اردبیل

ایسنا/اردبیل معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: علت تعطیلی مراکز واکسیناسیون به ویژه در روزهای پایانی هفته کمبود واکسن است.

بابک نخستین در گفت و گوی اختصاصی با ایسنا، اظهار کرد: واکسن های توزیعی به استان اردبیل روزهای شنبه و یکشنبه در چرخه مصرف قرار می گیرد و ما در مدت دو تا سه روز سهمیه واکسن استان را با تنظیم یک برنامه منظم عملا تمام می کنیم و از روز چهارشنبه به بعد به دلیل کمبود واکسن مراکز تا آخر هفته تعطیل می شود.

وی خاطرنشان کرد: هر هفته 25 تا 30 هزار دز واکسن به استان وارد می شود در حالی که ما ظرفیت تزریق روزانه 20 هزار دز واکسن را داریم و این مشکل کمبود در کل کشور ساری و جاری است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: در 550 روز که از شیوع ویروس کووید – 19 می گذرد به طور متوسط روزانه 550 نفر سرپایی پذیرش شده اند در حالی که آمار پذیرش سرپایی در پیک پنجم رکورد چهار پیک گذشته را زده است.

نخستین افزود: تعداد بستری های کرونا در چهار پیک گذشته 24 هزار نفر بوده در حالی که در پیک پنجم 4 هزار و 600 نفر بستری شده اند که میانگین بستری روزانه 95 نفر بوده است.

متوسط فوت 6 نفر در 550 روز پاندمی کرونا

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: از 550 روزی که از شیوع ویروس کرونا می گذرد در استان اردبیل به طور متوسط روزانه 6 نفر فوت کردند در حالی که این آمار در پیک پنجم به هفت نفر رسیده است.

نخستین از کاهش سن فوتی ها در پیک پنجم خبر داد و بیان کرد: به نسبت پیک اول تا چهارم سن فوتی ها در پیک پنجم به 45 تا 50 سال رسیده که دلیل عمده آن واکسیناسیون گروه سنی بالای 60 سال است.

وی اصلی ترین عامل خیز پنجم کرونا را عدم رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه پرهیز نکردن از دورهمی ها و میهمانی ها در اکثر خانواده ها دانست و تصریح کرد: ما نیز می دانیم که این شرایط برای خانواده ها و فعالان اقتصادی بسیار سخت است ولی در کل دنیا با تکیه بر 14 اقدام اساسی از قرنطینه سراسری گرفته تا کاهش سفرها و تعطیلی مراکز دانشگاهی و مدارس و دورکاری سعی کردند این ویروس را کنترل کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اظهار کرد: در حال حاضر 13 هزار بیمار در منزل تحت نظارت سیستم بهداشتی قرنطینه هستند و روزانه شرایط جسمی آنها مورد رصد و پایش قرار می گیرد.

11 درصد جمعیت استان دز اول و دوم واکسن کرونا را دریافت کردند

نخستین با اشاره به روند واکسیناسیون در استان اردبیل خاطرنشان کرد: 18 درصد جمعیت استان دز اول، و 11.9 درصد جمعیت استان نیز دز اول و دوم واکسن خود را دریافت کردند که البته این واکسیناسیون باید به سطح 70 درصد برسد تا ایمنی کامل در جامعه ایجاد شود.

وی با بیان اینکه بهترین واکسن ها در دنیا 70 تا 90 درصد ایمنی ایجاد می کنند، اضافه کرد: واکسن های تزریقی در کشورمان و استان اردبیل عمدتا سینوفارم است که تا 70 درصد ایمنی ایجاد می کند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ادامه داد: واکسیناسیون اصلی ترین عامل در شکست اپیدمی کروناست و ما انتظار داریم بدون ترس و واهمه اهالی استان در این زمینه با هر نوع واکسن خود را در برابر این بیماری خطرناک واکسینه کنند.

نخستین در مورد تست کرونا نیز گفت: بهترین تست کرونا PCR است که متاسفانه به دلیل هزینه سنگین واردات آن ما نمی توانیم روزانه بیش از 150 موررد آزمایش را انجام دهیم.

وی صحت سنجی کیت های PCR را تا 75 درصد اعلام کرد و افزود: این صح سنجی در کیت RAPIT تا 60 درصد است که البته در حال حاضر در تشخیص بیماری نیازی به آزمایش نیست و هر فرد با علایم سرماخوردگی نیز باید خود را در برابر این بیماری قرنطینه کند.

67 درصد واکسن های وارد شده به اردبیل سینوفارم است

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در مورد آمار متفاوت دانشگاه علوم پزشکی با بهشت زهرا بیان کرد: ما نیز مغایرت ها را قبول می کنیم و علت آن سایر مرگ و میرها در کنار کروناست که گاه با علایم اولیه کرونا بوده ولی در ثبت نهایی سعی شده تا با سایر عناوین این مرگ و میرها قید شود.

نخستین اظهار کرد: ما آمار دقیقی از فوتی های کرونا که واکسن زده و فوت کرده اند را در استان نداریم اما در کل کشور کمتر از یک درصد جمعیت فوتی افرادی را شامل می شود که واکسن زده اند و براثر ابتلا به ویروس های مختلف کرونا فوت می کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل این اطمینان را به افراد واکسینه شده داد که 80 درصد ایمنی در سایه واکسیناسیون است ولی افرادی که دز اول و دوم واکسن را دریافت کرده اند باید همچنان ماسک بزنند و مراقبت های لازم را داشته باشند.

نخستین خاطرنشان کرد: ما چاره نداریم جز اینکه با این ویروس زندگی کنیم و تا زمانی که سطح ایمنی در جامعه ارتقا نیابد و یا بر اثر یک جهش فوق العاده ویروس از بین نرود ما همچنان گرفتار کرونا هستیم.

وی در مورد آمار واکسن های وارد شده به استان نیز گفت: 67 درصد واکسن های وارد شده از نوع سینوفارم، 17 درصد آسترازنکا و تنها 10 درصد برکت است که منتظر تولید انبوه واکسن داخلی هستیم تا بیشتر از نوع برکت استفاده کنیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بیان کرد: در روند واکسیناسیون افراد بالای 70 سال متاسفانه 40 درصد جمعیت هدف در این گروه سنی برای واکسیناسیون مراجعه نکرده اند که ما همچنان چشم انتظار حضور آنها در مراکز واکسیناسیون هستیم.

نخستین به کمبود تخت بیمارستان ها، اکسیژن و کادر درمانی در ارائه خدمات به بیماران کرونایی اشاره کرد و گفت: شرایط کرونایی در بیمارستان های استان وضعیت متفاوتی را به وجود آورده به طوری که مصرف اکسیژن در بیمارستان امام خمینی به 8 هزار و 600 مورد رسیده و ما مجبور هستیم حتی از دانشجویان پرستاری برای درمان بیماران در مراکز بیمارستانی استفاده کنیم.

وی افزود: به هیچ وجه امکانات بیمارستان های ما در شرایط عادی تناسبی با میزان مراجعات دو سه هفته اخیر را نداشته و حتی بیشتر از مراکز بیمارستانی و درمانی ما از امکانات موجود استفاده می کنیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ادامه داد: 70 درصد تست های کرونا در استان اردبیل مثبت گزارش می شود و در 90 درصد افراد بستری درگیری ریه را شاهد هستیم.

نخستین گفت: تعداد بستری های کرونا نسبت به فوتی ها در کشور 11 درصد و در استان اردبیل 9.5 درصد است.

وی علت افزایش فوتی ها در هفته های اخیر را شرایط ویژه استان در پیک پنجم اعلام و تصریح کرد: استان اردبیل در چاقی رتبه ششم، فشار خون رتبه چهار و میانگین سن بالای افراد جزو استان های با آمار بالاست که این ها از دلایل فوتی های بیشتر در استان است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: اگر روزانه 500 تست کرونا در استان گرفته شود هزینه آن 145 میلیون تومان است که با اضافه کردن هزینه داروی رمدیسیور که 97 میلیون تومان است ما در استان برای تست و تامین دارو ماهانه 7 میلیارد و 200 میلیون تومان هزینه می کنیم در حالی که با این رقم می شود به هر اردبیلی 5 واکسن خرید.

نخستین یکی دیگر از دلایل افزایش مرگ و میرها را مراجعه دیرهنگام افراد مبتلا به مراکز بیمارستانی اعلام و اظهار کرد: کل جمعیت بالای 18 سال استان برای واکسیناسیون 840 هزار نفر هستند که در دز اول 32 درصد و در دز دوم 11.9 درصد جمعیت هدف تاکنون واکسینه شدند.

وی در مورد پراکنش مراکز واکسیناسیون نیز خاطرنشان کرد: در همه مراکز بهداشتی و درمانی به غیر از چند مرکز خاص واکسیناسیون انجام شده و به غیر از چهار مرکز تجمیعی در هشت مرکز بهداشت غیرتجمیعی اردبیل نیز واکسیناسیون در حال انجام است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل علت اصلی تجمعات در مراکز واکسیناسیون را مراجعه نابهنگام برخی از افراد بدون اعلام قبلی دانست و بیان کرد: ما نیز قبول می کنیم که در مراجعه مردم به برخی از مراکز در حوزه اطلاع رسانی ضعیف عمل کردیم به طوری که هشت مرکز بهداشت ما عمدتا خالی از ازدحام هستند.

نخستین با قدردانی از همکاری خوب آموزش و پرورش برای در اختیار گذاشتن سالن ها و فضاهای آموزشی با هدف راه اندازی مراکز تجمیعی واکسیناسیون تصریح کرد: ما از اداره کل ورزش و جوانان گله مند هستیم که سالن های ورزشی خود را در اختیار علوم پزشکی قرار نداده تا روند واکسیناسیون سرعت گیرد.

وی در پایان علت گله مندی مردم را از افزایش مراجعات و تجمعات مردمی در برخی از مراکز کمبود واکسن در استان اعلام کرد و گفت: اگر سهمیه استان را در هفته های آینده افزایش دهند ما توان ارائه خدمات بیشتر را خواهیم داشت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.