• جمعه / ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ / ۰۱:۱۱
  • دسته‌بندی: اقتصاد کلان
  • کد خبر: 1400061208440
  • خبرنگار : 71523

از آزادسازی سهام عدالت تا اسارت سهام مشمولان!

از آزادسازی سهام عدالت تا اسارت سهام مشمولان!

از آزادسازی سهام عدالت حدود ۱۶ ماه می گذرد، پرونده نیمه تمامی که هرچند وقت یک بار یک فصل جدید به آن اضافه میشود اما در هیچکدام از این فصل ها، مشمولان امکان دسترسی به حق خود را ندارند!

به گزارش ایسنا، فرایند آزادسازی سهام عدالت، سال ۱۳۹۹ بعد از حدود ۱۴ سال صورت گرفت تا مردم مالک سهام خود باشند؛ بر این اساس مشمولان حق انتخاب داشتند تا سهام خود را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم اداره کنند. با این حال شرایطی پیش آمد که تقریبا هیچ کدام از افراد دو گروه مذکور، نتوانستند آنطور که انتظار می رفت مالک سهام خود شوند.

در واقع ماجرا از این قرار است که اردیبهشت سال گذشته مقام معظم رهبری موافقت خود را با آزادسازی سهام عدالت در ابلاغیه ای اعلام کردند و بلافاصله به مشمولان این امکان داده شد که یکی از دو روش مستقیم و غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کنند و اعلام شد که در روش مستقیم افراد می‌توانند شخصا نسبت به فروش سهام خود اقدام کنند اما در روش غیر مستقیم افراد سهامدار شرکت های سرمایه گذاری استانی باقی خواهند ماند. در این راستا حدود ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم و حدود ۳۰ میلیون نفر نیز روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود برگزیدند.

از ۳۰ تا ۹ میلیون تومان!

فرایند آزادسازی در روزهای اوج بازار سرمایه صورت گرفت و شاخص در پی کسب رقم دو میلیون واحد بود. در آن روزها ارزش واقعی سهام عدالت به ارزش اولیه حدود ۵۰۰ هزار تومان به ۳۰ میلیون تومان رسیده بود و این رقم وسوسه کننده بسیاری از سهامداران را بر آن داشت تا نسبت به فروش سهام خود اقدام کنند. البته در ابتدا ۳۰ درصد سهام عدالت و چندی بعد ۳۰ درصد دیگر آزادسازی شد و قرار بود ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۹، باقی مانده سهام آزادسازی شود که این اتفاق رخ نداد. البته اشخاص نمی‌توانستند سهام خود را به فروش بگذارند و برای فروش سهام خود باید از طریق بانک و کارگزاری اقدام می‌کردند.

در همان روزها بود که عوامل مختلف دست به دست هم دادند تا ریزش بازار استارت بخورد. یکی از همین عوامل نیز فشار فروشی بود که سهام عدالت به بازار تحمیل می‌کرد و همین اتفاق باعث شد تقاضای بسیاری از مشمولان به نتیجه نرسد و درحالی که همسو با روند کاهشی بازار سرمایه، از ارزش واقعی سهام عدالت کاسته می‌شد، سهام مردم فروش نمی‌رفت و در نتیجه پولی به حساب آن ها واریز نمی‌شد!

در نهایت مسئولان در شهریورماه تصمیم گرفتند برای جلوگیری از ریزش بیشتر بازار سرمایه، فروش سهام عدالت را متوقف کنند، بنابراین مشمولان حتی از طریق بانک و کارگزاری هم نمی‌توانستند اقدام به فروش سهام خود کنند. هرچند در شش ماهه دوم سال وعده هایی برای فروش سهام عدالت از جمله امکان خرید این سهام توسط هلدینگ های بزرگ داده شد، اما این وعده ها تا پایان سال اجرایی نشدند. این درحالی است که ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه حدود ۵۰۰ هزار تومانی، تا ۹ میلیون تومان هم کاهش پیدا کرد.

تکلیف سرمایه های مردم چه می‌شود؟

در آن سوی ماجرا نیز غیرمستقیم هایی بودند که سهام دار شرکت های سرمایه گذاری استانی شده بودند و ارزش این شرکت ها به بیش از ۳۴ هزار میلیارد تومان رسیده بود. در این راستا، قرار بود مجامع الکتریکی شرکت های سرمایه گذاری استانی برگزار شود تا سهامداران با حضور در مجامع اعضای هیات مدیره شرکت ها را انتخاب کنند. این اتفاق که به عبارتی بزرگ ترین انتخابات اقتصادی کشور محسوب میشد قرار بود در ۲۰ اسفندماه سال گذشته صورت بگیرد اما در نهایت لغو شد.

هرچند مسئولان به طور رسمی دلیلی برای لغو انتخابات ذکر نکردند اما باید گفت مخالفت شرکت های سرمایه گذاری استانی و انتقاد به نحوه برگزاری مجامع (زیرا مشمولان برای حضور در مجامع باید سجامی می‌شدند و شرکت ها بر این باور بودند که همه مردم امکان دسترسی به اینترنت و ثبت نام در سجام را ندارند) باعث لغو این جریان شد و در حال حاضر نیز خبری از این فرایند نیست.

آغاز فروش تدریجی سهام عدالت!

در هر صورت چندی پیش محمدعلی دهقان دهنوی- رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد قرار است فروش سهام عدالت تدریجی آغاز شود. به گفته وی باید تلاش کرد تا این اقدام  به صورت ماهانه و با درصدهای کم اجرایی شود.

دهقان تاکید کرده بود که به هیچ عنوان لازم نیست که یکباره ۳۰ درصد از سهام عدالت آزادسازی شود، در این زمینه می توان به منظور جلوگیری از تاثیر منفی آن بر معاملات بورس در هر مرحله یک درصد از آن را در بازار آزادسازی کنیم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درمورد زمان اجرایی شدن برنامه های در دستور کار سازمان بورس برای فروش سهام عدالت نیز گفته بود که زمان اجرایی شدن این تصمیمات وابسته به وضعیت بازار است، هر لحظه که احساس شود این اقدامات تاثیر منفی را بر بازار می گذارد اجرای آنها متوقف خواهد شد.

فروش سهام خود را لغو کنید

پس از صحبت های دهقان، شرکت سپرده گذاری مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کرد که آن دسته از مشمولان سهام عدالتی که سفارش فروش سهام خود را در ماه های گذشته در درگاه های الکترونیکی شرکت های کارگزاری و یا سیستم بانکی ثبت کرده اند اما با توجه به تغییرات قیمتی ایجاد شده از روز ثبت سفارش تاکنون، قصد انصراف دارند، تا تاریخ تعیین شده ( ۵ شهریورماه ۱۴۰۰) مهلت دارند، سفارش های خود را لغو کنند. اطلاعیه ای که به نظر میرسید سعی در منصرف کردن مشمولان در فروش سهام عدالت داشته که البته با توجه به شرایط حساس بازار سرمایه نیز دور از انتظار نبود.

فروش خرد نداریم

پس از آن نیز مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که فروش سهام عدالت با توجه به شرایط حاکم بر بازار به صورت بلوکی انجام خواهد شد.

در نهایت نیز دهقان در مصاحبه اخیر خود تاکید کرده است که در حال حاضر سهامداران عدالت، مالک این سهام هستند؛ ولی فروش این سهام مشروط به آن است که صدمه‌ای به بازار سرمایه وارد نشود. ازآنجاکه حجم سهام عدالت زیاد است، اگر به‌صورت خرد در بازار عرضه شود، این امکان وجود دارد که با افزایش عرضه‌ها در بازار سرمایه، تعادل بازار به هم بخورد. از این رو، فروش سهام عدالت به‌صورت بلوکی انجام خواهد شد. در حال حاضر شرایط بازار سرمایه، شرایط مناسبی است و برخی حقوقی‌های بازار که خریدار سهام عدالت باهدف نگهداری بلندمدت یا کسب کرسی‌های مدیریتی هستند، درخواست آزادسازی معاملات سهام عدالت را داشته‌اند. البته امکان معامله بلوکی سهام عدالت در ماه‌های قبل هم وجود داشته ولی با توجه به شرایط بازار، فروش سهام عدالت راکد بوده است.

دهقان بر این موضوع نیز تاکید کرده است که فعلاً هیچ برنامه‌ای برای آزادسازی معاملات سهام عدالت به‌صورت خرد وجود ندارد. در عین حال، امکان فروش بلوکی سهام عدالت، فرصت لازم را برای افرادی که تمایل به نقد کردن پرتفوی خود دارند، فراهم خواهد کرد. سهام عدالت، سهام ارزشمندی است و ما همیشه به این دسته از سهامداران توصیه کرده‌ایم اگر نیاز فوری به پول ندارند، نه تنها این دارایی ارزشمند خود را از دست ندهند، بلکه حتی میزان آن را افزایش دهند.

حقی که در اختیار  مردم نیست!

با این حال و با پذیرش اینکه ممکن است امکان فروش سهام عدالت به صورت خرد باعث فشار فروش در بازار شود، این سوال وجود دارد که سناریوی نهایی برای این دارایی مردم که هنوز و حتی در روزهای بعد از آزادسازی در اختیارشان قرار نگرفته است چیست؟ درحالی که یک روز وعده آغاز دوباره فروش سهام داده میشود، یک روز از مشمولان تقاضا میشود سفارش فروش خود را لغو کنند و در نهایت اعلام میشود که تا اطلاع ثانوی خبری از فروش خرد نیست!

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۲ ۱۲:۲۱

بنظرمن افرادی که وضع مالی ضعیفی دارندونیاز به پول فروش سهام خودرادارند باید سهام اونافروخته بشه مخصوصا افرادسن بالا. مخصوصا سن بالاهای کمیته امدادوبهزیستی که نیاز به این پول درقید حیاط خوددارند..دولت اجازه استفا ده از این سرمایه روبه این قشر مظلوم وضعیف بدن. یاحتی خوددولت براشون این کاروانجام بده.

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۲ ۱۳:۰۴

سهام فروشندگان را واریز کنید

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۲ ۱۵:۲۱

لطفا در مورد کارت های اعتباری هم پیگیری کنین که اسماً برای کمک به مردم هستش، ولی در واقع برا پر کردن جیب یه عده خاص هست، فقط از یک سری جای خاص میشه خرید کرد، که اون فروشگاه ها در هر شهری وجود ندارن، بازار اینترنتی مثل ملی بازار هم قیمت هاش دوبله سوبله اس، هیچ مسئولی تو این مملک دلش به حال ما فقرا نمیسوزه هر کس به فکر پر کردن جیب خودش و دور و بریاشه

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۲ ۱۷:۵۲

آقای دهقان مردمی روسراغ دارم که دراین شرایط بیماری کرنابرای نجات عزیزانشون نیازمند این پول فروش سهام هستن چرابرای فروش این که حق مردم هست کوتاهی میکنید چراچوب لای چرخ میکنید چرا ازخداوندترسی ندارید بترسیدازاون روزی که باید به هزاران آدم مظلوم ودردرنج کشیده جواب پس بدید اون رو زیادهم دیرنیست هم این دنیا باید جوابگوباشید وهم آن دنیا

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۲ ۲۲:۰۱

دقیقا، ، مگر اینکه اعتقادی به روز قیامت نداشته باشید

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۳ ۰۰:۳۴

لایک

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۲ ۱۸:۱۶

من دیگه ۷۰ سالمه فردایی ندارم اقا پولمو بدین دوتا بستنی بخورم حداقل

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۲ ۱۸:۵۰

خواهشا فروش رو آزاد کنید.خیلیا نیاز دارن.شدید هم نیازدارن.

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۲ ۱۹:۲۰

سلام یه سال گذشت دیگه واریز کنید نیازمندیم

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۲ ۱۹:۲۴

سهام عدالت مستقیم آزاد سازی شده، حق با سهام داراست.نه دهنوی بعد از۱۴سال از سهام عدالت الان فروش سهام عدالت توسط سهام داران باید صورت گیرد نه کارگزاری

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۲ ۲۱:۳۶

سلام من یک ماه ۶۰ دصد سهام خودم فروختم هنوز هچ پول برای من واریز نشوده میخاستم باپولش کشاورزی کن بخدا گرفتارم چرا کسی نیست جواب ماه بده از خدابترسی

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۲ ۲۲:۱۴

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار وقتی دستوری صادر میکنه چطور معاونین و پرسنل رده مدیریتی آن را تکذیب می کنند این یعنی بین مسولین سازمان با همدیگر درگیری داشته و هماهنگی وجود ندارد یعنی هرج و مرج یعنی وای به روزی که بگندد نمک

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۲ ۲۲:۱۹

رییس محترم سازمان بورس جناب آقای دهنوی آیا واقعا خود شما معتقد هستید که ریزش و افت بورس متاثر از فروش سهام عدالت است بنابراین الان که بیش از یک ساله سهام عدالت فروخته نشده پس چرا اوضاع بورس بهتر که نشده تازه بدتر هم شده، متاسفم متاسفم متاسفم

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۲ ۲۲:۴۰

تعداد زیادی از شرکتهای سهام عدالت طی یکسال گذشته افزایش سرمایه دادند ولی و در قیمت گذاری سهم لحاظ گردیده ولی افزایش تعداد سهم ها لحاظ نگردیده است و حق سهام داران پایمال شده است

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۳ ۰۲:۰۷

عدالتی وجود ندارد ...

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۳ ۰۲:۰۷

لعنت خدا بر مسعولین بی لیاقت و بی فکر . با این اوضاع اقتصادی خیلی خوب بخدا قسم پول نان هم نمیتوان تهیه کرد اگه لازم نداشتیم نمیفروختیم . ترو ب خدا پول فروش رو واریز کنید.

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۳ ۰۲:۱۰

بفروشید پول مردم رو بدهید اصلاً مگه دل شما برا مردم سوخته فقط فکر جیب خودتون هستید

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۳ ۰۳:۳۳

آقای دهقان شما میگید بافروش سهام عدالت فشارروی بورس میاد چون سهام عدالت زیاد هست خوب اگه راست میگید اول کمیته امداد وبهزیستی را آزاد کنید بعدمثلا کارگرا ن یا بازنشستگان همین جور تا آخر تا فشار هم روی بورس وسرمایه نیاد ...

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۳ ۰۳:۳۶

آخه کجای این سهام نوشته شده که مال مردم هست اگر بود سهام کلا آزاد میشد در پرتفوی سهامداران می‌نشست اما من سهامدارم ولی اجازه هیچ کاری رو ندارم شما به این میگین سهامداری یا آزادسازی

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۳ ۰۹:۵۶

لطفا پول راواریزکنید

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۳ ۱۰:۱۲

باسلام.چرا تکلیف سهام عدالت انایی که قبلآ ثبت نام کردن وهنوز وارد سامانه نشده مشخص نمیشود.مگه خیلی سخت است .

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۳ ۱۰:۲۰

س.بخاطر خدا فروش این سهام و ازاد کنید گرفتاریم مردم ضعیف واقعا در تنگنا وبی پولی هستند بخاطر امام حسین ممنون

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۳ ۱۰:۴۰

باسلام سهام عدالت را واریزکنید؟به شماره حساب. به نام مریم حاجیان سپاسگزارم اگه هربرج بریزیدبه حسابم.

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۳ ۱۱:۳۴

سلام من ۳۰٪اولمو فروختم اما فقط ۲۴۰۰واریز کردن و هر دوهفته ۲۰هزارتومان واریز میکنن ....

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۳ ۱۳:۰۶

اقای دهقان کسانی که اقدام به فروش سهام کردن لطفا پول فروش رو واریز کنید از خدا بترسید ...

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۱۳ ۱۳:۱۴

سلام.خواهشابفروشیدپولشوبدین به مردم.حداقل به یه زخمی اززندگیشان بزنن.ممنون.

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۶ ۱۶:۲۱

ای کاش من تو قبایل بدوی آفریقا دنیا میومدم باتشکر.