• شنبه / ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۵:۵۵
  • دسته‌بندی: تولید و تجارت
  • کد خبر: 1400061309484
  • خبرنگار : 71616

معدنی‌های بزرگ‌ در پنج ماهه امسال چقدر فروخته‌اند؟

معدنی‌های بزرگ‌ در پنج ماهه امسال چقدر فروخته‌اند؟

بررسی آمار فروش شرکت‌های بزرگ معدنی نشان می‌دهد که تولیدکنندگان بزرگ معدنی کشور همچون شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (۲۳۲ درصد)، فولاد مبارکه (۱۴۷ درصد)، سنگ‌آهن گوهرزمین (۱۴۶ درصد)، ذوب آهن اصفهان و شرکت ملی صنایع مس ایران (هریک ۱۱۹ درصد) در پنج ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش فروش داشته‌اند.

به گزارش ایسنا،  بر اساس گزارش عملکرد فروش شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با (نماد کچاد)، در مرداد ماه امسال با عبور تولید کنسانتره آهن از مرز چهار میلیون تن، برابر ۴۰ میلیون و ۶۲۱ هزار و ۱۴۸ ریال بوده و از میزان، سهم فروش در بازار داخلی ۳۲ میلیون و ۹۳۵ هزار و ۱۰۰ ریال و در بازار صادراتی نیز برابر با هفت میلیون و ۶۸۶ هزار و ۴۸  ریال بوده است. بیشترین محصول به فروش رفته در بازار داخلی کنسانتره آهن (خشک) و در بازارهای صادراتی فولاد بوده است.

 شرکت معدنی و صنعتی چادرملو از ابتدای سال مالی جاری تا انتهای مردادماه فروشی برابر ۱۷۰ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۴۵۲ ریال داشته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۲۳۲ درصدی داشته است . طی پنج ماهه سال ۱۳۹۹ فروش ۵۱ میلیون و ۱۵۸ هزار و ۷۸۸  ریالی  ثبت شده است.  

از میزان فروش طی پنج ماهه ابتدایی امسال  ۱۴۸ میلیون و ۵۶۷ هزار و ۲۰۲ ریال سهم بازارهای داخلی و ۲۱ میلیون و ۵۵۶ هزار و ۲۰۲ ریال نیز از بازار صادراتی بدست آمده است.

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در این مدت (پنج ماهه امسال)  چهار میلیون و ۶۸۲ هزار و ۵۳۳ تن  کنسانتره آهن (خشک)،  یک میلیون و ۳۴۵ هزار و ۳۷۲ تن گندله، ۳۹۲هزار و ۴۵۸ تن فولاد ‌و ۶۹۵ هزار و ۴۵۲ تن آهن اسفنجی تولید کرده است.  

رشد ۱۴۷ درصدی فروش فولاد مبارکه 

طبق اعلام  شرکت فولاد مبارکه (با نماد فولاد)، این شرکت در مرداد ماه امسال ۸۹ میلیون و ۴۰۲ هزار و ۶۲۲ ریال فروش محصول داشته که ۲۳۶ هزار تن برابر ۴۶ میلیون و ۴۰۲ هزار و ۹۴۹ ریال  محصولات گرم فروخته شده است.  پس از محصولات گرم، محصولات سرد بیشترین میزان فروش را داشته است.

شرکت فولاد مبارکه از ابتدای سال مالی  امسال تا انتهای مرداد ماه  فروشی برابر با ۵۴ میلیون ‌ و ۲۶۸ هزار و ۵۸۴ ریال داشته است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که برابر ۲۱۸ میلیون ‌و ۴۴۳ هزار و ۱۰۹ ریال بوده است، رشد ۱۴۷ درصدی فروش را ثبت کرده است.  

 فولاد مبارکه در پنج ماهه نخست امسال به  ترتیب یک میلیون و ۶۰۱ هزارتن  محصولات گرم، ۶۱۳ هزار تن محصولات سرد، ۱۲۹ هزارتن محصولات پوشش دار و ۶۹۲  هزار تن سایر محصولات تولید کرده است.

رشد ۱۴۶ درصدی سنگ‌آهن گهرزمین 

پس از فولاد مبارکه، شرکت سنگ‌آهن گهرزمین (با نماد کگهر) نیز میزان فروش خود در پنج ماهه امسال را نسبت به مردادماه سال گذشته ۱۴۶ درصد رشد داشته است.  

میزان فروش شرکت سنگ‌آهن گهرزمین در مرداد ماه امسال معادل ۱۲ میلیون و ۶۸۴ هزار و ۶۷۰ با ۱۲٠ ریال بوده است که سهم بازار داخلی از رقم حاصل شده برابر ١٠ میلیون و ٤٦٢ هزار و ٩٨٢ ریال و سهم بازار صادراتی نیز دو میلیون و ٢٢١ هزار  و ٦٨٨ ریال بوده است. بیشترین محصول به فروش رسیده در بازار داخلی از لحاظ ارزش کلوخه سنگ‌آهن و در بازار صادراتی نیز کنسانتره سنگ‌آهن بوده است.

در مجموع پنج ماهه ابتدایی سال جاری، شرکت سنگ‌آهن گهرزمین فروشی برابر با ۱۲۷ میلیون ‌ ۴۹۰ هزار و ۶۲۲ ریال داشته است که در مقایسه با میزان فروش ثبت شده در مدت زمان مشابه سال ۱۳۹۹ که برابر ۵۱ میلیون ‌و ۷۴۴ هزار و ۸۵۳ ریال بوده است، با رشد ۱۴۶ درصدی فروش همراه شده است.

این شرکت در مجموع پنج ماهه امسال ۱۰ میلیون و ۳۴۷ هزار و ۷۷۷ تن کلوخه سنگ‌آهن، سه میلیون ۵۴ هزار و ۸۰۶ تن  کنسانتره سنگ‌آهن و چهار میلیون و ۵۳۴ هزار و ۸۲۹ تن  سنگ‌آهن دانه بندی شده و یک میلیون و ۶۵۶ هزار و ۳۴۴ تن گندله تولید کرده است.  

رشد فروش ۱۱۹ درصدی ذوب‌آهن اصفهان و صنایع ملی مس برای هریک

طبق آمار ارائه شده توسط شرکت ذوب‌آهن اصفهان، این شرکت (با نماد ذوب) طی پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۰ با فروش ۱۳۹ میلیون و ۹۱۲ هزار و ۸۹۸ ریال فروش رشد ۱۱۹ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته با میزان فروش ۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار و ۶۷۲ ریال رقم زده است. فروش پنج ماهه این شرکت در بازارهای داخلی معادل ۶۷ میلیون و ۴۸۹ هزار و ۷۲ ریال و برای بازاهای برابر ۶۳ میلیون و ۴۲۳ هزار و ۸۲۶ ریال بوده است.  

میزان فروش شرکت ذوب‌آهن اصفهان در مردادماه امسال برابر ۲۸ میلیون و ۷۱۸ هزار و ۹۲۸  ریال بوده  که از این میزان، سهم فروش در بازار داخلی برابر با ۱۶ میلیون و ۳۲۴ هزار ‌و ۵۴۲ ریال و سهم بازار صادراتی نیز معادل ۱۲ میلیون و ۳۹۴ هزار و ۳۸۶ ریال شده است. بیشترین محصول به فروش رفته در بازار داخلی تیرآهن و در بازار صادراتی شمش کالایی بوده است.

ذوب‌آهن اصفهان از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه، ۲۵۶ هزار و ۶۳۳ تن تیرآهن، ۱۲۵ هزار و ۹۱۲ تن میلگرد، ۱۹ هزار و ۸۳۰ تن  کلاف، ۲۰ هزار و ۲۰۷ تن شمش کالایی، ۲۲ هزار و ۶۵۶ تن ریل و ۲۳۵۱ تن سایر محصولات (نبشی، ناودانی و...) تولید کرده است.  

همچنین براساس گزارش عملکرد شرکت ملی صنایع مس ایران (با نماد فملی) فروش این شرکت در پنج ماهه ابتدایی امسال با رشد ۱۱۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ همراه شده است.

از ابتدای سال مالی ۱۴۰۰ تا انتهای مردادماه فروش ۲۶۱ میلیون و ۹۵۵ تنی ثبت شده است که نسبت به فروشی برابر ۱۱۹ میلیون و ۹۴ هزار و ۹۶ تنی در پنج ماهه سال گذشته، همانطور که اشاره شد رشد ۱۱۹ درصدی را ثبت کرده است.  

از این میزان فروش در مدت مذکور سال جاری، ۱۱۴ میلیون و ۵۱۹ هزار و ۷۵۷ ریال در بازار داخلی و ۱۱۴ میلیون و ۴۸۹ هزار و ۷۹۸ ریال در بازار صادراتی  عرضه شده است.

همچنین میزان فروش شرکت ملی مس ایران در مردادماه امسال برابر با ۴۸ میلیون و ۳۸۱ هزار و ۴۸۶ ریال بوده است که از این میزان، سهم بازار داخلی ۲۵ میلیون و ۵۱۲ هزار و ۴۰۹ ریال و سهم بازار صادراتی نیز از فروش محصولات معادل ۲۲ میلیون و ۸۶۹ هزار و ۷۷ بوده است. بیشترین محصول فروخته شده در بازار داخلی و صادراتی کاتد مس بوده است.

در نهایت قابل ذکر است که در پنج ماهه امسال در مجموع ۶۵ هزار و ۴۰۵ تن  کاتد توسط این شرکت تولید شده است.  

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.