• یکشنبه / ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۳:۱۳
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 1400061410196
  • خبرنگار : 71567

وزیر بهداشت تاکید کرد

ضرورت تربیت دانشجویان خارجی برای تبلیغ جمهوری اسلامی/در علوم پزشکی حرف اول را در منطقه می زنیم

ضرورت تربیت دانشجویان خارجی برای تبلیغ جمهوری اسلامی/در علوم پزشکی حرف اول را در منطقه می زنیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بحث تربیت دانشجوی خارجی در کشور را مهم ارزیابی کرد و افزود: صدور انقلاب اسلامی از طریق دانشجویان خارجی می‌تواند محقق شود. زیرا دانشجویان خارجی تربیت شده در ایران، مبلغ خوبی برای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای خود شده‌اند.

به گزارش ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در جلسه هم اندیشی وزرای جدید عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دشمن دو جنگ را با ما شروع کرده است. یکی جنگ اقتصادی که مردم را در فشار قرار داده است و دیگر جنگ فرهنگی که متاسفانه جوانان ما را دچار مشکلات عدیده ای کرده است. در این دو جنگ بایستی برنامه محور عمل کنیم و از داشته های خودمان بهره بیشتری ببریم.

وی ادامه داد: موضوع مهم دیگر بحث "مرجعیت علمی" است. مقام معظم رهبری این بحث را حدود ۱۰ سالی است که مطرح کرده‌اند و زیر ساخت‌ها و استعدادهای خوبی در وزارت بهداشت و درمان پزشکی داریم. همچنین در منطقه حرف اول را از لحاظ علوم پزشکی می‌زنیم .

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بحث تربیت دانشجوی خارجی اشاره کرد و افزود: صدور انقلاب اسلامی از طریق دانشجویان خارجی می‌تواند محقق شود. دانشجویان خارجی تربیت شده در ایران، مبلغ خوبی برای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای خود شده‌اند.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی؛ رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز در این  نشست گفت: وزیران از طرفی مسئولیت علم و فرهنگ بر دوششان است و از طرف دیگر بزرگترین اختیارات را دارا هستند. مجموعه آنچه نظام باید به سمت آن حرکت کند، به دست وزیران است. مجموعه مطالبات مقام معظم رهبری در این حوزه، با دست با کفایت شما عزیزان محقق می‌شود.

 وی به "شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها" اشاره کرد و گفت: شورا علاوه بر وزرای بهداشت، علوم و آموزش و پرورش و رییس دانشگاه‌های آزاد و مجموعه های آموزش عالی کشور، جهاد دانشگاهی و... فرصت‌های بزرگی در اختیار دارد.

دکتر منصور کبگانیان؛ قائم مقام و دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور "شورای عالی انقلاب فرهنگی" را برای وزاری منتخب دولت یک فرصت دانست و افزود: با حضور جمعیت محدود و فرهیخته در این شورا معمولا تصمیمات اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به جنجال و کشمکش منجر نمی شود.

وی ادامه داد: وزیر علوم کمتر به دانشگاه آزاد اسلامی می تواند دسترسی داشته باشد اما با بهره گیری از ظرفیت شورای عالی کاملا می تواند در این زمینه مداخله کند. بنابراین شورای عالی انقلاب فرهنگی یک ظرفیت پایدار و نامحدودی برای وزرای دولت ایجاد کرده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: طبق بند ۱۰۷ قانون اساسی، حل معضلات نظام که از طرق عادی حل نمی شود، از طریق شورای عالی انقلاب فرهنگی قابل حل است. بسیاری از معضلات به صورت عادی قابل حل نیست! بهترین تبلیغ درباره "نقشه جامع علمی کشور" خواندن ابلاغیه مقام معظم رهبری است. ایشان فرمودند "بحمدلله با تصویب و ابلاغ نقشه جامع علمی کشور، حوزه علم و فناوری نقشه راه خود را یافته است."

دکتر منصور کبگانیان به برنامه پنج ساله توسعه کشور اشاره کرد و گفت: رهبری به اعضای مجلس شورای اسلامی در خصوص برنامه های پنج ساله توسعه فرمودند "برنامه های پنج ساله توسعه در زمینه آنچه که مربوط به دانش و آموزش عالی است باید بر طبق نقشه جامع علمی کشور طراحی و برنامه ریزی شود." سخنان رهبر معظم انقلاب درباره "نقشه جامع علمی کشور" اهتمام و اولویت های ایشان را به این موضوع می‌رساند.

وی در بخش دیگر سخنانش به سند آمایش که از مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی است اشاره کرد و گفت: آمایش آموزش عالی وزارت‌های علوم و بهداشت از مطالبات مقام معظم رهبری است که در این زمینه تذکرات لازم را می‌دهند و این سند یکی از محورهای ماموریتی دانشگاه‌ها و زیر نظام‌ها است.

نقشه "جامع شفافیت کشور" در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار بگیرد

وزیر علوم با بیان اینکه با فعالیت های شورای عالی انقلاب فرهنگی بیگانه نیستیم، گفت: پیشنهاد می‌کنم "نقشه جامع شفافیت کشور" در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد چون این کار خود به خود فرهنگ ساز و موجب پویش و پالایش فرهنگی می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی‌گل نیز در این جلسه گفت: با فعالیت های شورای عالی انقلاب فرهنگی بیگانه نیستیم. سیاست گذاری‌ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی بسیار موثر بوده است که جای تقدیر دارد. گل سر سبد این فعالیت‌ها را "آی اس سی" می‌دانم که قلب علم ایران است. حتما در دوره مسئولیتم زمینه توسعه آن را به صورت جدی فعال و دامنه فعالیت‌های آن را گسترش ویژه‌ای می‌دهم. برای سرمایه گذاری مادام العمر، فرهنگ سالم باید ایجاد کنیم.

وزیر علوم تاکید کرد: درواقع این حیطه مثل ژنومی است که از نسلی به نسل بعدی منتقل می شود؛ به همین دلیل شورای عالی انقلاب فرهنگی از این منظر اصلاح ژنتیکی فرهنگی را انجام می‌دهد که اثرات آن بعد از چند قرن مشخص شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنم "نقشه جامع شفافیت کشور" در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد چون این کار خود به خود فرهنگ ساز و موجب پویش و پالایش فرهنگی می‌شود. در نقشه جامع شفافیت کشور می توانیم از خیلی از ناکارآمدی ها و پلشتی‌ها جلوگیری می کنیم.

دکتر محمدرضا مخبر دزفولی؛ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این هم اندیشی ضمن اشاره به دوره استثنایی پیش روی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: باید تلاش کرد تا عزیزان در دولت بیشترین بهره‌وری و موفقیت را داشته باشند. بسیار حائز اهمیت است که همگرایی بین شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان نهاد عالی سیاست‌گذار با جریان اجرایی کشور داشته باشیم؛ این همگرایی گاهی کوتاه شکل گرفته و حتی از آن بهینه بهره‌گیری نشده است.

وی شورای عالی انقلاب فرهنگی را میراث امام خمینی‌(ره) عنوان کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب به تبعیت از امام خمینی‌(ره) این شورا را محکم و مستدل تا امروز پشتیبانی کرده است. شورای عالی انقلاب فرهنگی با فراز و نشیب، ضعف و قوت‌هایش، توفیقات بی بدیلی در ریل گذاری جریان علم و فرهنگ داشته است. زمانی رهبری به شورا می فرمودند " من پیش خدای تبارک و تعالی احتجاج می‌کنم." ولی در سال 90 رهبر معظم انقلاب درباره شورا به دو نکات تشکرات و توقعات اشاره کردند.

استاد دانشگاه تهران گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره شورای عالی انقلاب فرهنگی فرمودند " از نهادهای قانونی و قطعی نظام است. در هنگام اصلاح قانون اساسی کوتاهی شد." و در جایی دیگر می فرمایند " شورای عالی انقلاب فرهنگی روز به روز تکمیل شده است. الان شورا کامل‌تر، قوی‌تر، مجرب‌تر، پخته تر و وسیع‌تر در زمینه کارها است."

وی اظهار داشت: یکی از امتیازات این دوره کاری شورای عالی انقلاب فرهنگی، باورمند بودن آقای دکتر رییسی به این شورا است. شاید طلایی‌ترین دوره همگرایی در جهش حوزه فرهنگ، علم، فناوری و آموزش و... که رهبری فرمودند، به باز آرایی، باز مهندسی و توجه جدید و نوع نگرش جدید احتیاج دارد، این دوره باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به بحث تحول در نظام آموزش پرورش اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری فرمودند "100 سال آموزش و پرورش ایران" بر مبنای فلسفه آموزش و پرورش غرب به پیش می‌رود. رهبر معظم انقلاب تاکیدات فراوانی در این زمینه داشتند و سند تحول آموزش و پرورش را سند مهم و اثرگذاری بر آینده تعلیم و تربیت کشور می‌دانند.

دبیر سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگر از سخنانش به نقشه جامع علمی کشور اشاره کرد و گفت: ذیل نقشه جامع علمی کشور، ده‌ها سند استراتژیک عملیاتی و نقشه راه تعریف کرده‌ایم و این موضوع ذهنی نیست و کاملا اجرایی و عملیاتی است. تصویب سند نانو، سند زیست فناوری، سند سلول های بنیادی، سند گیاهان دارویی، سند هوا فضا، سند فناوری‌های نرم، سند انرژِی‌های تجدید پذیر، سند فناوری‌های دریایی، سند علوم شناختی، سند گسترش زبان فارسی، سند دانشگاه اسلامی، سند راهبردی نخبگان و بنیاد نخبگان و... در شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گرفته است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.