• چهارشنبه / ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۲:۴۱
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400061712790
  • خبرنگار : 50078

مدیر اجرایی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی:

توانمندسازی، در اولویت برنامه‌های سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی قرار دارد

توانمندسازی، در اولویت برنامه‌های سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی قرار دارد

ایسنا/خراسان رضوی مدیر اجرایی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: در سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی تلاش می‌کنیم برای دانشجویانی که نسبت به جامعه احساس مسئولیت می‌کنند و می‌خواهند برای بهبود شرایط جامعه ایفای نقش کنند؛ زمینه‌سازی کنیم.

مهدی نعیمیان راد با اشاره به سالروز تاسیس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی اظهار کرد: در این مسیر یکی از جدی‌ترین رویکردها و گام‌هایی که می‌توان برداشت توانمندسازی دانشجویان در حوزه‌های مختلف است.

وی با اشاره به اینکه ارتقاء مهارت دانشجویان را در فعالیت‌های سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی را دنبال می‌کنیم، عنوان کرد: برای توانمندسازی دانشجویان و همچنین تاثیرگذاری فعالیت‌های سازمان دانشجویان در بین دانشجویان شبکه دانشجویی با بیش از ۳۰۰۰ عضو را در خراسان رضوی تشکیل داده‌ایم.

به گفته مدیر اجرایی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، با ایجاد شبکه دانشجویی از یک طرف نیازهای جامعه دانشجویی را دریافت و از طرف دیگر این نیازها را ویرایش و استانداردسازی و در نهایت تبدیل به برنامه و کارگاه می‌کنیم.

نعیمیان راد به برگزاری ۱۲۵ عنوان برنامه در دو دسته حضوری و مجازی همچون مناظرات دانشجویی، کارگاه‌های مکالمه زبان انگلیسی، بازی مافیا، نشست‌های هم‌اندیشی و موضوعی مختلف در سال گذشته توسط سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی اشاره و تصریح کرد: علاوه بر این رویدادها، چندین برنامه هدفمند و مداوم همچون سایکولایو در حوزه روانشناسی و اکولایو در حیطه محیط زیست، نشست‌های سیاسی و اقتصادی تحت عنوان ایران ۹۹ یا تئوری انتخاب در سال جاری، توسط سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی به اجرا درآمد.

ایجاد شبکه تخصصی مخاطبان

وی برگزاری کارگاه‌های تخصصی آموزشی با رویکرد توانمندسازی دانشجویان همچون مدرسه سینما، فلسفه و الهیات، تفکر انتقادی، گزارش نویسی و...  با هدف ایجاد شبکه تخصصی مخاطبان را از دیگر فعالیت‌های سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی عنوان کرد.

توجه ویژه به فعالیت‌های خیریه و داوطلبانه

وی  با تاکید بر اینکه در حوزه فعالیت‌های خیریه و عام‌المنفعه در سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی نیز نگاه جدی داریم، افزود: در این راستا و با مشارکت خیرین و کارکنان جهاددانشگاهی خراسان رضوی توانستیم به تهیه بسته‌های معیشتی در طرح نان و پنیر و همدلی به مناسبت ماه مبارک رمضان، اقدام کنیم.

مدیر اجرایی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با بیان اینکه در طرح نان و پنیر همدلی در ماه رمضان سال قبل، ۸۵ میلیون تومان و در ماه رمضان سال جاری نیز ۱۲۵ میلیون کمک‌های نقدی جمع‌آوری شد، ادامه داد: در این طرح در ماه رمضان سال گذشته ۴۰۰ بسته و در ماه رمضان امسال ۵۰۰ بسته معیشتی تهیه شد.

وی در ادامه یادآور شد: در حوزه فعالیت‌های عام المنفعه نیز در سال گذشته طرحی را با عنوان «گرما ببافیم» را با هدف اشتغال زنان سرپرست خانوار حاشیه شهر مشهد اجرا کردیم و به آن‌ها سفارش بافتنی دادیم تا در قبال تحویل این بافتنی‌ها، به آن‌ها دستمزد پرداخت شود و در مرحله بعد بافتنی‌ها را تحویل خیریه‌ها دادیم؛ چراکه فرهنگ اعطاء مستقیم پول و کالا به نیازمندان از نظر ما آسیب‌رسان است و به همین سبب در این طرح از سرپرستان خانوار دعوت می‌کردیم که برای دریافت بسته‌ها به دفاتر تسهیلگری و خیریه مراجعه کنند.

نعیمیان راد گفت: اردوی بزرگ جهادی «باران تویی» توسط کانون «مهر باران» سازمان دانشجویان در اسفندماه سال گذشته در روستای غرقی از مناطقه حاشیه شهر مشهد انجام شد که در راستای این برنامه سرفصل‌های متعددی همچون بازسازی و بهسازی خیریه روستا، برگزاری کارگاه‌های فرزند پروری، بهداشت دهان و دندان، سفال‌گری، مراقبت‌های بهداشتی و... را اجرا کردند که با استقبال مردم این منطقه روبرو شد.

وی اظهار کرد: طرح دیگری هم  با عنوان هم قصه برای اهداء کتاب به کتابخانه‌های مناطق محروم  را  با همکاری فروشگاه‌های سطح شهر، اجرا می‌کنیم.

 مدیر اجرایی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی تصریح کرد: رویکرد برنامه‌های مجازی ما در سال گذشته با توجه به اینکه آن را از صفر شروع کردیم اما موفق به اثرگذاری در فضای دانشجویی شد و تا کنون برنامه‌هایی که برگزاری کردیم ۲۰۰۰  نفر به صورت زنده و ۲۲ هزار نفر به صورت آفلاین مخاطب داشته است، ۳۰۰۰ نفر هم در کارگاه‌های توانمندسازی ما شرکت داشتند و بیش از ۱۰۰ نفر نیز با نشریه وقایع اتفاقیه سازمان همکاری داشته‌اند.

نوآوری در تولید محتوا

وی افزود: راه‌اندازی رادیوی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با عنوان «رادیو آوان» برای اولین بار در بین سازمان‌های دانشجویان جهاددانشگاهی کشور از دیگر اقدامات این سازمان در سال گذشته بوده است که ۳۰۰۰ نفر تا کنون مخاطب این رادیو بوده‌اند.

نعیمیان راد بیان کرد: ساختار سازمان دانشجویان به گونه‌ایست که طرح‌ها از پایین به بالا می‌آید و طرح‌هایی که اجرا می‌کنیم خود دانشجویان پیشنهاد می‌دهند و خروجی طرح‌های ما نشان دهنده نگاه دانشجویی است و در این فرآیند ما متوجه شدیم که دغدغه‌های سیاسی چندان در اولویت دانشجویان نیست و دغدغه آن‌ها افزایش مهارت‌ و اثرگذاری بیشتر است. از طرفی دانشجویان علاقمند به  کارهای عام‌المنفعه هستند و برای همین نگاه دانشجویان به فعالیت‌های سیاسی پررنگ نیست و خروجی کارشان هم سیاسی نیست و ترجیح می‌دهند در حوزه‌هایی فعالیت کنند که به خودشان یا به دیگران کمک نمایند. به طور کلی شکل فعالیت‌های سازمان دانشجویان هم به گونه‌ای نیست که به لحاظ سیاسی حساسیت‌زا باشند زیرا خطی مشی سازمان نیز همان خط مشی جهاددانشگاهی مبنی بر حفظ بی‌طرفی است.

تمرکز بر کیفی‌سازی فعالیت‌ها

وی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم تا برنامه‌های سازمان را در سال جاری کیفی سازی کنیم از رونمایی سایت جدید سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی به نشانی sdjdm.ir همزمان با بیست و سومین سالگرد تاسیس این سازمان خبر داد.

تامین نیروی تخصصی برای جهاددانشگاهی

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، وی در خصوص برنامه‌های پسا کرونای سازمان دانشجویان، خاطرنشان کرد: در این دوران به دنبال گسترش شبکه فعالان و توسعه فعالیت‌ها و ایجاد زمینه برای استفاده از پتانسیل بزرگ دانشگاه‌ها خواهیم بود و تمایل داریم تا شبکه‌هایی را موازی با بخش‌های مختلف سازمان جهاددانشگاهی استان تشکیل داده و به فعالیت در مسیر سیاست‌ها و رویکردهای اصلی سازمان بپردازیم تا در واقع فعالان ما نیروی ذخیره خوبی در مسیر توسعه فعالیت‌های جهاددانشگاهی استان باشند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.