• چهارشنبه / ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۵:۱۹
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 1400061713020
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

رئیس دانشگاه علوم پزشکی:

خطرناک‌ترین قله کرونا را پشت سر گذاشته‌ایم

خطرناک‌ترین قله کرونا را پشت سر گذاشته‌ایم

ایسنا/چهارمحال و بختیاری رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به اینکه در حال حاضر سویه قالب کرونا در استان سویه دلتا است، گفت: در حال حاضر خطرناک‌ترین قله کرونا را پشت سر گذاشته‌ایم، اما هنوز بار بیماری در استان بالا است، بنابراین کوچکترین غفلت موجب افزایش بیماری خواهد شد.

مجید شیرانی ۱۷ شهریورماه در جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در چهارمحال و بختیاری در خصوص آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا در استان، اظهار کرد: از ابتدای شیوع بیماری کرونا تا ۱۶ شهریورماه از ۲۰۱ هزار و ۵۰۱ بیمار مشکوک به کرونا نمونه‌گیری انجام شده است که از این تعداد پاسخ ۷۲ هزار و ۵۴۱ بیمار مثبت قطعی اعلام شد و تاکنون نیز ۱۴۵۷ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد ادامه داد: از حدود سه هفته گذشته شاهد آغاز سیر نزولی بیماری کرونا در بیماران سرپایی و از دو هفته گذشته نیز شاهد سیر نزولی در بیماران بستری هستیم، باتوجه به ثبات در کاهش بیماران کرونایی می‌توانیم با قطعیت بگوییم که قله موج پنجم را پشت سر گذاشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سویه قالب کرونا در چهارمحال و بختیاری سویه دلتا است، بیان کرد: در حال حاضر خطرناک‌ترین قله کرونا را پشت سر گذاشته‌ایم، اما هنوز بار بیماری در استان بالا است، در سویه دلتا در بیماران خوش‌ حال حداقل تا ۲۱ روز قدرت واگیری و انتقال وجود دارد، بنابراین کوچکترین غفلت موجب افزایش بیماری خواهد شد.

شیرانی خاطرنشان کرد: اگر محدودیت‌ها با شیب ملایم اعمال شود، قطعا شیب نزولی بیماری نیز کُند و فرسایشی خواهد بود، اما اگر محدودیت‌ها با جدیت اعمال شود، قطعا شیب نزولی سرعت بالاتری به خود خواهد گرفت، موارد ابتلا در پیک پنجم نسبت به پیک‌های قبلی بالاتر بود و روزانه به‌طور میانگین از ۱۲۰۰ الی ۱۳۰۰ بیماری مشکوک به کرونا نمونه‌گیری انجام می‌شد که بار سنگینی را به سیستم بهداشت و درمان وارد می‌کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در ادامه با اشاره به روند بستری موقت بیماران کرونایی در پیک پنجم، گفت: این موضوع کمک بسیار بزرگی به مدیریت بیماری در این پیک کرد، خوشبختانه شاهد همدلی و همراهی دانشجویان ترم ۶ و ۷ و اساتید دانشگاه علوم پزشکی برای ارائه خدمات به بیماران بودیم، حضور اساتید در شیفت‌های کاری در بیمارستان‌ها باعث ایجاد انگیزه و دلگرمی در کادر درمان و دانشجویان شد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر شهرستان‌های شهرکرد، فارسان و سامان بیش‌ترین میزان شیوع بیماری کرونا را به خود اختصاص داده‌اند، همچنین تمامی شهرستان‌ها در وضعیت قرمز قرار دارند.

شیرانی با بیان اینکه در یکسال اول شیوع بیماری کرونا چهارمحال و بختیاری کمترین میزان شیوع بیماری در کشور را به خود اختصاص داده بود، عنوان کرد: در این مدت در بحث پیشگیری عملکرد قابل قبولی داشتیم، اما در شش ماهه بعدی به دلیل خستگی مردم از رعایت پروتکل‌ها و همچنین به‌علت اینکه در استان ایمنی جمعی نسبت این بیماری وجود نداشت، در دو پیک قبلی گرفتاری بیش‌تری نسبت به سایر استان‌ها داشتیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با تاکید بر اینکه طبق اعلام وزارت بهداشت و درمان چهارمحال و بختیاری در بحث مدیریت بیماری کرونا عملکرد بسیار مطلوبی نسبت به سایر استان‌ها داشته است، تصریح کرد: خوشبختانه در بحث مدیریت بیماری در استان شاهد کم‌کاری، تمرد و تنش نبودیم.

وی تاکید کرد: بزرگترین نقطه ضعف در چهارمحال و بختیاری در بحث مدیریت بیماری کرونا عدم برخورد جدی در برگزاری مجالس شادی، عزا و دورهمی‌های خانوادگی بود، در سایر استان‌ها این مسئله در ابتلای بیماران تاثیر بالایی نداشت، در حالیکه در این استان بیش از ۷۰ درصد ابتلا به بیماری کرونا در دورهمی‌های خانوادگی و مراسمات شادی و عزا رخ می‌داد، نتوانستیم در کنترل مجالس قدم مثبتی برداریم.

عملکرد مثبت دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در مدیریت بیماری کرونا در مقایسه با سایر استان‌ها

در ادامه جلسه فریدون رحمانی- معاون دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به ارائه کارنامه عملکرد دانشگاه‌های علوم پزشکی در سراسر کشور در بحث مدیریت بیماری کرونا از ابتدای شیوع بیماری کرونا توسط وزارت بهداشت و درمان، اظهار کرد: چهارمحال وبختیاری در شاخص بستری محتمل، مشکوک و قطعی مبتلا به کرونا در جمعیت ۱۰ هزار نفر رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: در مقایسه درصد وجود حداقل یک بیماری زمینه‌ای در بیماران بستری محتمل، مشکوک و قطعی مبتلا به کرونا چهارمحال و بختیاری جزو استان‌های اول کشور محسوب می‌شود، همچنین این استان در شاخص درصد کشندگی در بستری محتمل، مشکوک و قطعی مبتلا به کرونا در بین چهار استان آخر کشور قرار دارد که این موضوع نشان‌دهنده کیفیت خدمات ارائه شده به بیماران کرونایی در استان و درصد بالای بهبودی در آن‌ها است.

رحمانی بیان کرد: شاخص اقامت بیماران محتمل، مشکوک و قطعی مبتلا به کرونا در چهارمحال و بختیاری نزدیک به میانگین کشوری بوده، همچنین میانگین سن فوتی‌های کرونایی در استان ۶۸ سال است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در پایان گفت: چهارمحال و بختیاری از نظر تجهیزات، امکانات، نیروی درمانی و ... نسبت به سایر استان‌ها در وضعیت نامطلوبی قرار دارد، در این استان بیمارستان بخش خصوصی، بیمارستان‌های نهادها و ارگان‌هایی مانند سپاه، ارتش و ... وجود ندارد، در حالیکه در سایر استان‌ها مراکز خصوصی و دولتی غیردانشگاهی وجود دارد و در ایام کرونا به کمک دانشگاه‌های علوم پزشکی در کشور آمدند.

ورود ۸۰ هزار دوز واکسن به چهارمحال و بختیاری

در پایان جلسه سید راشد جزایری- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به اینکه روند واکسیناسیون در کشور تسریع شده است، اظهار کرد: ۸۰ هزار دز واکسن شامل واکسن سینوفارم، برکت و آسترازنکا وارد استان می‌شود.

وی بیان کرد: تاکنون ۳۷۷ هزار و ۰۱۳ دوز واکسن به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد تحویل داده شده است که از این تعداد ۲۰۷ هزار و ۱۷۱ دوز در نوبت اول و ۱۱۷ هزار و ۳۱۸ دوز تزریق شده است، پوشش واکسیناسیون در نوبت اول در استان ۳۰.۱ و در نوبت دوم به ۱۷ درصد رسیده است.

جزایری در پایان با بیان اینکه تاکنون ۴۰ گروه پرخطر در چهارمحال و بختیاری در برابر بیماری کرونا واکسینه شده‌اند، خاطرنشان کرد: درصدد  هستیم تزریق روزانه واکسن را به ۷۰۰۰ دز در روز برسانیم.

انتهای پیام

  

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.