• شنبه / ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۴:۰۰
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: 1400062014627
  • خبرنگار : 50216

رئیس فراکسیون زیرساخت مجلس وعده داد؛

پیگیری اعتبار برای توسعه زیرساخت نمایشگاه تخصصی صنعتگران در یزد

پیگیری اعتبار برای توسعه زیرساخت نمایشگاه تخصصی صنعتگران در یزد

ایسنا/یزد رئیس فراکسیون زیرساخت مجلس که قول پیگیری اعتبار خاصی برای طرح بزرگ نمایشگاه‌ یزد به عنوان یک زیرساخت مهم برای این شهر جهانی را می‌دهد، در وصف یزد می‌گوید: نکته جالب در مورد یزدی‌ها انصاف فروشندگانش با وجود شرایط تورمی حاکم بر کشور است.

نمایشگاه‌ها یکی از مهمترین زیرساخت‌های توسعه استان‌ها به شمار می‌روند که درگاهی برای معرفی، تبلیغات و عرضه داشته‌ها و تولیدات هر استان در گستره ملی و بین‌المللی هستند.

یزد یکی از استان‌های کشور با جایگاهی بالا در حوزه‌های صنعت و معدن و تولید خصوصا در مباحث کشت‌های گلخانه‌ای و همچنین عرصه صنایع دستی و گردشگری است که قابلیت‌های گسترده این استان در بستر نبود و تکمیل نشدن زیرساخت نمایشگاه‌ها به طور شایسته‌ای معرفی نشده است.

البته بخش خصوصی قوی و متخصص یزد در عرصه نمایشگاهی نیز ورود کرده و امروز ابرطرح‌هایی مانند ایجاد نمایشگاه‌های بزرگ بین المللی نیازمند حمایت و سرمایه قابل توجهی خصوصا از سوی دولت‌هاست.

خبر تشکیل فراکسیون زیرساخت‌های فرهنگی، سیاحتی، گردشگری و نمایشگاهی در مجلس شورای اسلامی که حوالی اسفند سال گذشته اعلام شد که در آن موضوع شناسایی فعالیت‌های نمایشگاهی به عنوان صنعت و «لزوم حمایت قاطع از صنعت نمایشگاهی کشور» یکی از ادله ایجاد این فراکسیون به شمار می‌رفت.

با «هاجر چنارانی» مسئول این فراکسیون که روز گذشته در یزد حاضر و دیدارهایی را به همراه اعضای هیات مدیره فراکسیون با بخش‌های فرهنگی، گردشگری، شهری و نمایشگاهی تدارک دیده بودند، به گفت‌وگو نشستیم.

- طرح‌هایی که توسط فراکسیون اعلام و منجر به تصویب ایجاد آن در مجلس شده چیست؟

فراکسیون هنوز جزو فراکسیون‌هایی است که نمی‌توان آن را نوپا دانست چرا که حدود یک سال و نیم از تشکیل آن می‌گذرد اما فراکسیون نیازمند تعاملی بین صنتعگران و بانیان نمایشگاه‌ها و فعالان عرصه‌های گردشگری است تا بتواند مشکلات را احصا کرده و در برنامه هفتم اقداماتی را انجام دهد و همچنین ما بتوانیم در قالب طرحی کارشناسی شده به مجلس ارائه دهیم.

- از اولویت‌ها و برنامه‌های فراکسیون و اهداف فراکسیون چیست؟

هدف اصلی که برای فراکسیون زیرساخت تعریف شده مربوط به بعد از ارتقای وزارت گردشگری از سازمان به وزارت در مجلس دهم است چرا که ما باید امروز از نفت گذر کنیم.

ما کشوری هستیم که اقتصاد تک بعدی داشته و باید از آن گذر کند و به همه مقیاس‌های گردشگری مانند گردشگری مذهبی، درمانی و ... بپردازد از طرفی در دنیا اقتصادهای بسیاری وجود دارد و ما باید نسبت به بقیه اقتصادها به این مسئله توجه کنیم که اگر به مقدار کمی سرمایه گذاری کنیم درآمد پایدار بیشتری خواهیم داشت.

ما برای حفظ داشته‌های فرهنگی خود از گذشته تاکنون به دنبال دروازه‌هایی می‌گشتیم که این موارد را به دنیا انتقال دهیم و متوجه شدیم که نمایشگاه‌ها در این حوزه حرف زیادی برای گفتن دارد و تنها حوزه‌ای است که در مجلس به آن توجهی نشده است.

لذا در راستای توسعه فرهنگی و حفظ ماحصل فرهنگ دیروز و امروز خود و عرضه آن به دنیا در راستای زیرساخت‌ها باید ببینیم که قانون جدیدی برای تدوین نیاز هست یا نه البته قوانین گذشته را نیز در صورت نیاز هب اصلاح و تجدید نظر بررسی می‌کنیم.

موازی کاری در این حوزه زیاد است و بسیاری از نهادها و وزارت خانه‌ها در حوزه گردشگری و نمایشگاه‌های کشور اعتباراتی دارند که باید بر این اعتبارات نظارت کنیم که کجا می‌رود و چه می‎شود در همین راستا مجلس یازدهم در قالب این فراکسیون فعالیتش را شروع کرده است و امیدواریم بتوانیم در راستای توسعه این زیرساخت‌ها اقدام کنیم و در برنامه هفتم که پیشرو است را مد نظر قرار داده و برای رفع مشکلات به سراغ آن برویم.

-یزد مشکل بودجه در خصوص طرح‌های کلان دارد، چقدر می‌توانیم به فراکسیون خصوصا در مورد اعتباراتی برای نمایشگاه یزد امیدوار باشیم؟

در همین جلسه‌ای که داشتیم تلاشمان را می‌کنیم که با صنعتگران یزد ارتباط بگیریم و نمایشگاهی منحصرا توسط صنعتگران ایجاد شود که در حال حاضر نیز انحصار این مقوله برای یزد است پس به صورت پایلوت در راستای چگونگی عمل به قانون‌های نمایشگاهی این مقوله را باید در یزد پیاده کنیم.

یکی از موارد دیگر نیز که مورد توجه قرار دارد بحث صنعت نساجی یزد است که در کنار صنعت بلوچ دوزی که قبلا در کشور معرفی شده اهمیت زیادی دارد و باید آن را جدی گرفته و در این راستا اقدام کنیم چرا که صنایع دستی اهمیت زیادی دارد.

-در خصوص بافت تاریخی یزد و تخصیص ردیف بودجه‌ای خاص چقدر می‌توانیم به کمک فراکسیون امیدوار باشیم؟

گویا در خصوص اقدامات عمرانی کشور اعتباراتی بوده که تخصیص نیافته و این خصوص نیز اعتبارات ضعیف بوده است اما بافت تاریخی یزد تنها درگاه ورودی ما به دنیاست و ارز اوری ناشی از آن نیز صرفا برای یزد نیست و برای تمام ایران محسوب می‎شود و ما هر کجا باشیم دلمان برای این خاک می‌سوزد و برای آن تلاش کنیم لذا این مقوله را نیز در کنار اعتباری برای نمایشگاه یزد، قطعا پیگیری می‌کنیم.

«قبلا هم یکبار دیگر به یزد آمده‌ام و از نزدیک با این مردمان آشنا شده‌ام...» این‌ها جملاتی است که رییس این فراکسیون در تعریف یزد در برخی از جلساتش در این استان مطرح می‎کند، او که اینبار نیز تجربه سفر به یزد را دارد شاید بتواند نه در قالب یک فرد حقوقی، بلکه در قالب یک فرد حقیقی از یزد و جالب توجه ترین چیزهایی که در این سفر دیده است، حرف بزند، لذا در خصوص تجربه‌هایش از یزد پرسیدیم.

- شما در صحبت‌هایتان به سفری قبلا به یزد اشاره کردید، فکر می‎کنید تفاوت‌های یزد امروز با یزدی که قبلا آمدید چه بوده است؟

کارشناسان میراث و افرادی که بتوانند فرهنگ گذشته ما را ارائه دهند محدود هستند و من اینبار با مدیران و دغدغه‌مندان این شهر همراه بودم که داشته‌های یزد را به خوبی می‎شناسند.

این اطلاعاتی که امروز در مورد یزد گرفتم منجر شده که به مردم یزد احسنت بگویم خصوصا شورای شهر یزد که از نظر بار علمی و تجربی بسیار بالا بودند.

-اگر بخواهید یزد را معرفی کنید چه می‌گوید؟

آنچه جالب بود آن بود که با توجه به تورمی که داریم انصاف در فروشندگی یزدی‌ها وجود داشت به طوری که بعد از این انصاف، تخفیف هم ندادند ولی براورد قیمت‌ها را داشتم به طوری که می‌دانستم دسترنج مردم دیار خودم را به قیمتی منصفانه می‌خرم.

این منطقه گرم است و مردمانی خونگرمتر دارد و ما معمولا آپارتمان‌ها و خانه‌هایی داریم که مانند قوطی‌های کبریت هستند اما اینجا شهر نفس می‌کشد و من اینبار خاصتر دیدم نکات جالب دیگر که توجهم را جلب کرد تلاش و زحمت برای فضای سبز بود تا هر ساله این درختان سرسبز و تازه بمانند لذا باید برای مسائلی مانند آب شرب پایدار یزد و ... تلاش کنیم و ما نیز در کنار شورا و نمایندگان محترم یزد پیگیری خواهیم کرد.

من در حال حاضر نیز عضو کمیسیون قضایی هستم و برخی از مسائلی که مطرح شد و مربوط به آن است را نیز در کمیسیون خودم نیز پیگیری خواهم کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.