• دوشنبه / ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۴:۵۲
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 1400062216423
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

۷۹ درصد از فوتی ها در موج پنجم از ۱۲ درصد افرادی بودند که واکسن نزده بودند

۷۹ درصد از فوتی ها در موج پنجم از ۱۲ درصد افرادی بودند که واکسن نزده بودند

ایسنا/اصفهان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: ۷۹ درصد از فوتی ها در موج پنجم از ۱۲ درصد افرادی بودند که واکسن نزده بودند، این موضوع نشان دهنده تاثیر قابل توجه واکسیناسیون است.

کمال حیدری در نشست مجازی با خبرنگاران که امروز (دوشنبه-۲۲ شهریورماه) برگزار شد، اظهار کرد: برای واکسیناسیون ۷۰ درصد از جمعیت استان اصفهان باید هفت میلیون دوز واکسن تزریق کنیم که تاکنون ۲ میلیون دوز تزریق شده و ۵ میلیون دیگر باقی مانده است.

وی افزود: در هفت ماه گذشته، دو میلیون دوز واکسن در استان تزریق کردیم، درحالی که در عرض یک تا یک و نیم ماه آینده می خواهیم دو برابر و نیم این میزان واکسن تزریق کنیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به نگرانی از وضعیت شکننده کرونا و احتمال شروع موج بعدی در آبان ماه، گفت: امیدواریم با واکسیناسیون هرچه بیشتر جمعیت، کمترین میزان بستری و مرگ و میر بیماران را در استان داشته باشیم.

وی با اشاره به تمرکز واکسیناسیون بر افراد مسن و گروه های پرخطر، گفت: ۷۹ درصد از فوتی ها در موج پنجم از ۱۲ درصد افرادی بودند که واکسن نزده بودند، این موضوع نشان دهنده تاثیر قابل توجه واکسیناسیون است، درحالی که هنوز در برخی شهرستان ها مقاومت هایی در برابر واکسیناسیون وجود دارد. با برخی از افراد بالای ۶۰ سال، تا سه بار تماس گرفته ایم و برای واکسن مراجعه نکرده اند که جای تاسف دارد.

تزریق دو میلیون دوز واکسن در استان

حیدری با اعلام اینکه تاکنون دو میلیون واکسن کرونا در استان تزریق کرده ایم، تصریح کرد: یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر دوز اول و ۷۴۰ هزار نفر هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند که بعد از هفته دوم به ایمنی منطقی می رسند. در مجموع ۳۵ درصد از جمعیت استان دوز اول و ۲۰ درصد هر دو دوز را دریافت کرده اند. این پوشش در برخی شهرستان ها به ۶۰ درصد رسیده و از شهرستان های محروم و دور دست خواسته شده پوشش واکسیناسیون را به افراد بالای ۳۰ سال برسانند.

رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان خاطرنشان کرد: هم اکنون انبارهای واکسن و زنجیره سرد مملو از واکسن است و با برنامه ریزی که شده و هدف گذاری ستاد ملی کرونا و پیگیری رئیس جمهور، واکسن تا یک ماه و نیم آینده وجود دارد و تلاش می کنیم به واکسیناسیون ۷۰ درصد جمعیت برسیم.

برکت و آسترازنیکا برای دوز دومی ها

وی با بیان اینکه واکسنی که به صورت انبوه وارد چرخه می شود سینوفارم است، تصریح کرد: واکسن برکت و آسترازنیکا را برای دوز دوم گذاشته ایم و بعد از اتمام دوز دوم، تزریق دوز اول را هم شروع می کنیم، اما فعلا عمده واکسن سینوفارم است. مهم تزریق واکسن است تا بدن در مقابل ویروس ضعیف شده مقاوم شود و اگر درگیر بیماری شد سیستم ایمنی بتواند با آن مقابله کند.

حیدری ادامه داد: ممکن است جهش های بعدی ویروس کرونا را در کشور مشاهده کنیم، بنابراین نوع واکسن مهم نیست و باید هرچه سریع تر در مقابل ویروس واکسینه شویم. دولت هم تلاش می کند از هر طریق واکسن وارد کند و جمعیت بیشتری را واکسینه کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد موج پنجم کرونا نیز گفت: از چند روز گذشته آمار موارد ابتلا در استان به آرامی پایین آمده، البته نه به سرعت موج های قبل. میزان بیماری زایی این گونه ویروس بالا است و افراد به صورت خانوادگی درگیر می شوند، در عین حال که برگزاری مراسم و سفر و کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در جامعه باعث شده این موج به آرامی فروکش کند، اما در حال طی کردن سیر نزولی هستیم.

نگرانی از شرایط شکننده و شروع موج بعدی

به گفته وی، شرایط شکننده است و نگران هستیم اگر مردم رعایت نکنند، چه بسا مثل موج چهارم که هنوز به انتها نرسیده بود و موج پنجم شروع شد، موج بعدی هم بلافاصله بعد از موج کنونی شروع شود.

رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان همچنین با ابراز نگرانی از هجوم مردم به مراکز واکسیناسیون، از افرادی که در گروه های اعلام شده واکسیناسیون هستند خواست به سامانه سلامت مراجعه و نوبت دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه چهار روز پیش در یک روز ۴۰ هزار نفر واکسن کرونا زدند، گفت: روز گذشته این عدد به ۶۰ هزار نفر رسید و امروز به ۷۰ هزار می رسد. تلاش می کنیم میزان واکسیناسیون در روز را به بالای ۱۰۰ هزار نفر برسانیم. واکسن هست، اما ظرفیت محدود است و باید بتوانیم در این مدت سریع واکسن بزنیم.

افزایش دو برابری ظرفیت مراکز واکسیناسیون در اصفهان

حیدری با بیان اینکه قصد داریم ظرفیت مراکز تجمیعی واکسیناسیون را به دو برابر و تزریق ۱۵۰ هزار واکسن در روز برسانیم، گفت: از نیروی انتظامی و ارتش درخواست کمک برای انتظام بخشی به مراکز واکسیناسیون را داشته ایم.

وی با بیان اینکه این هفته ۲۰۸ هزار نفر جمعیت دانشجویی درحال واکسیناسیون هستند، گفت: امیدواریم واکسیناسیون دانشجویان تا پایان هفته تمام شود و بعد تزریق واکسن به سربازان را شروع کنیم. بعد از آن برای واکسیناسیون صنایع و کارخانجات و دانش آموزان بالای ۱۲ تا ۱۸ سال آماده می شویم. همه این گروه های هدف را داریم و باید ظرفیت را بالا ببریم تا در عرض یک ماه و نیم به کل هدف برسیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ۲۴ ساعته شدن مراکز واکسیناسیون را منطقی ندانست و گفت: تعداد مراکز واکسیناسیون را زیاد و شیفت شب اضافه می کنیم تا جمعیت بیشتری را پوشش دهیم، چون قرار است کاری که قرار بود در ۴ تا ۵ ماه انجام شود ظرف یک ماه و نیم انجام شود. اختیار شیفت شب در شهرستان ها هم به عهده مدیران شبکه های بهداشت گذاشته شده و اگر ظرفیت وجود داشت می توانند تزریق واکسن را ادامه دهند.

شیفت شب در مرکز واکسیناسیون الزهرا و پل شهرستان

وی از اضافه شدن شیفت شب در مراکز واکسیناسیون الزهرا(س) و پل شهرستان خبر داد و گفت: شیفت شب به مرور در سایر مراکز هم اضافه می شود.

حیدری حذف گروه سنی و تزریق واکسن به همه افراد را شایعه دانست و گفت: واکسیناسیون خانواده درجه یک افرادی که در مراکز درمانی کار می کنند در دستور کار قرار گرفته و می توانند دو نفر از اعضای خانواده خود را معرفی کنند. دوز سوم هم برای کادر در مراکز کرونایی پیش بینی شده اما درحالی که بخش زیادی از جامعه هنوز دوز اول و دوم را دریافت نکرده اند، تزریق دوز سوم ممکن نیست.

وی با بیان اینکه مردم می توانند تخلف در مراکز واکسیناسیون را به سامانه ۳۱۱۳ و یا ۱۹۰ وزارت بهداشت اعلام کنند، افزود: اتاق بازرگانی اصفهان سهمیه ای به صورت آزاد تهیه کرد و در اختیار صنایعی گذاشت که تمایل داشتند با پرداخت هزینه، واکسیناسیون کارکنان خود را زودتر انجام دهند تا خط تولید دچار مشکل نشود. این کار تقریبا تمام شد و منتظر دستورالعمل واکسیناسیون برای سایر صنایع هستیم.

رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان با بیان اینکه دوز اول واکسن ایمنی ایجاد می کند اما ایمنی لازم و کامل بعد از تزریق دوز دوم است، تاکید کرد: فرصتی داریم که تا موج بعدی شروع نشده سریع واکسن بزنیم. موضوع مهم در این زمینه اطلاع رسانی درست است، چراکه از پیام های عجیب و غریب و شایعات خسته شده ایم. هدف ما این است که فردی که به مرکز واکسیناسیون مراجعه می کند با رضایت خاطر و با کمترین معطلی و مشکل واکسن دریافت کند اما گاهی این شایعات مشکلاتی به وجود می آورد.

وی مراجعات مردم بدون نوبت به مراکز واکسیناسیون را مشکل زا دانست و افزود: مرکزی مثل مصلی در یک روز ۴ هزار نفر واکسن تزریق می کند و باید تمرکز بر تزریق واکسن باشد، بنابراین همراهی مردم کمک زیادی به ما می کند و امیدواریم اخبار دقیق را از منابع رسمی و معتبر دریافت کنند تا سرگردان نشوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه روزانه ۱۰ میلیون تومان هزینه پیامک می دهیم تا افراد بر اساس پیامک به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند و نظم این مراکز حفظ شود، افزود: امیدوارم مردم همراهی کنند تا در یک ماه و نیم آینده بتوانیم بخش زیادی از واکسیناسیون جمعیت را انجام دهیم. همچنین از افراد داوطلب دعوت می کنیم به ما بپیوندند و در این حرکت ملی به ما کمک کنند تا بتوانیم از ظرفیت مردمی استفاده کنیم و پوشش واکسن در استان را به حداکثر برسانیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.