• پنجشنبه / ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۱:۴۱
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 1400062518720
  • خبرنگار : 50061

قیمت تخم‌مرغ در مسیر صعود

قیمت تخم‌مرغ در مسیر صعود

ایسنا/قزوین قیمت تخم‌مرغ طی یک سال اخیر چندین مرتبه افزایش داشته است و هر بار تولیدکنندگان آن را ناشی از عدم اختصاص و یا افزایش قیمت نهاده می‌دانستند، این بار پس از ۶ ماه راکد بودن قیمت تخم‌مرغ به یکباره شاهد افزایش قیمت تخم‌مرغ در سطح بازار هستیم.

به گزارش ایسنا، چند روزی است که قیمت تخم‌مرغ در قزوین مانند دیگر استان‌های کشور افزایش پیدا کرده است؛ هر شانه تخم‌مرغ حدود ۵۰ هزار تومان عرضه می‌شود در حالی که حتی تغییری در قیمت دلار هم در چند روز گذشته به وجود نیامده است.

منصور بازدار، رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان قزوین در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: میزان تولید استان کاهش پیدا نکرده است و این افزایش قیمت به افزایش قیمت تمام شده تولید هر کیلو تخم‌مرغ بازمی‌گردد. هزینه تمام شده برای تولید هر کیلو تخم‌مرغ ۱۹ هزار تومان است و در حال حاضر هر شانه تخم‌مرغ ۳۸ هزار تومان در سطح بنکداری عرضه می‌شود.

وی اعلام می‌کند: قیمت نهاده، کنسانتره و کارگر افزایش پیدا کرده است به گونه‌ای که قیمت ذرت دولتی از ۱۳۵۰ تومان به ۲۲۵۰ و سویا نیز از ۲۳۰۰ به ۴۱۰۰ رسیده است در حقیقت هزینه‌های جانبی ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده و ما تنها به‌خاطر حفظ حرمت مردم استان روزانه ۳۰ تُن تخم‌مرغ عرضه می‌کنیم!

رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان قزوین گلایه می‌کند: در خرداد سال گذشته قیمت هر کیلو تخم‌مرغ ۱۴ هزار تومان مصوب شد و از آن زمان تاکنون هزینه‌ها افزایش پیدا کرده و ما افزایش قیمتی در تخم‌مرغ نداشتیم.

بازدار مطرح کرد: ما بین مرغداران توافق کردیم با توجه به افزایش قیمت تمام‌شده قیمت تخم‌مرغ را افزایش دهیم چون هزینه‌ها افزایش پیدا کرده و دیگر تولید برای مرغداران سود ندارد و حاضر هستیم با آنالیز، قیمت تمام‌شده را ارائه کنیم. حاضر به حضور در ستاد استانی تنظیم بازار هم نیستیم چون استان قیمت تمام‌شده را قبول ندارد.

رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان قزوین می‌گوید: از مسئولین کسی به حرف تولیدکنندگان گوش نمی‌دهد چون آخرین قیمت‌گذاری مربوط به خرداد ماه ۹۹ بوده است! با این شرایط قیمت هر عدد تخم‌مرغ ۱۵۰۰ است که پول یک عدد آدامس هم نمی‌شود!

به گزارش ایسنا، بر اساس مصوبات ستاد تنظیم بازار کشور قیمت تخم مرغ در خرداد ۱۳۹۹ هر کیلوگرم ۹۵۰۰ تومان و در دی ماه نیز ۱۴ هزار تومان تعیین شد.

محمدعلی بیشه‌ای معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صمت استان قزوین به ایسنا می‌گوید: نرخ‌گذاری محصولات کشاورزی با جهاد کشاورزی است و بر مبنای آن با متخلفان برخورد می‌کنیم. وزارت جهاد کشاورزی باید پاسخگو باشد؛ صمت نظارت بر قیمت‌ها را بر عهده دارد و قیمت را جهاد کشاورزی اعلام می‌کند. مسئولین استان در حال بررسی هستند تا قیمت تخم‌مرغ را کاهش دهند و در عین حال به تولیدکننده کمک کنند. تا زمانی که قیمت از سوی جهاد کشاورزی اعلام نشده است برای گران‌فروشان تخلف صادر می‌کنیم و طی این چند روز برای ۴۰ متخلف پرونده تشکیل شده است.

علت افزایش قیمت تخم‌مرغ در قزوین

یکی از تولیدکنندگان تخم‌مرغ در گفت‌وگو با ایسنا بیان می‌کند: علت افزایش قیمت حذف تعدادی از گله‌هاست؛ سال گذشته در نیمه نخست تخم‌مرغ زیر قیمت عرضه می‌شد و روزانه ۱۷ میلیون تومان متضرر می‌شدیم؛ تولیدکنندگان مرغ‌های تخم‌گذار را راهی کشتارگاه کردند چون برایشان صرفه اقتصادی نداشت؛ در استان از پنج میلیون قطعه مرغ تخم‌گذار ۲ میلیون قطعه راهی کشتارگاه شدند.

وی اضافه می‌کند: تخم‌مرغ نسبت به دیگر کالاها ارزان‌تر است؛ ۲۵ روز است که نهاده دولتی نیامده و بارگذاری نشده است؛ پولت یک‌روزه ۷۵ هزار تومان است و این در حالی است که در سال گذشته ۳۵ هزار تومان بود.

این تولیدکننده توضیح می‌دهد: یک مرغ ۲۰ کیلوگرم تخم می‌دهد اگر ۷۵ هزار تومان را بر ۲۰ کیلو تخم‌مرغ تقسیم کنیم هر کیلو پولت ۳۷۵۰ تومان خواهد بود؛ برای اینکه یک کیلو تخم‌مرغ تولید شود مرغ ۲ کیلو و ۲۰۰ گرم نهاده مصرف می‌کند، اگر ۹۲۴۰ تومان هزینه نهاده و ۳۷۵۰ تومان هزینه پولت را با هم جمع کنیم هر کیلو تخم‌مرغ ۱۲۹۸۰ تومان تمام خواهد شد و علاوه بر آن هزینه کارگر و بسته‌بندی هم بر آن اضافه خواهد شد بنابراین قیمت تمام شده هر کیلو تخم‌مرغ حدود ۱۸ هزار تومان است که مسئولین با قیمت‌های دستوری این رقم را پایین نگه داشتند.

وی اضافه می‌کند: علاوه بر نهاده دولتی ریزمغذی‌های مختلفی را با ارز آزاد تهیه می‌کنیم و تنها ذرت و سویا دولتی است که‌ ای کاش این ۲ نهاده هم آزاد شوند تا برای تولیدکنندگان مشکلی ایجاد نشود. مرغداری یک بنگاه اقتصادی است و زمانی که مرغداران متضرر می‌شوند هیچ حمایتی از آنان صورت نمی‌گیرد.

قیمت تمام‌شده تخم‌مرغ در حال بررسی است

حمیدرضا عزتی، معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی قزوین نیز به ایسنا می‌گوید: استاندار قزوین هفته گذشته دستور تشکیل کمیته فرعی را برای قیمت تخم‌مرغ داد تا بر اساس مستندات، قیمت تمام شده و واقعی تخم‌مرغ بررسی شود و این کمیته قیمت متعادل را پیشنهاد دهد.

وی خاطرنشان می‌کند: مرغ تخم‌گذار تا ۹۰ هفته می‌تواند تولید اقتصادی داشته باشد اما به دلیل مشکلات اقتصادی کشور اجازه حذف به گله‌ها داده نشد و در حال حاضر هزینه تمام‌شده گله‌های با سن زیاد بیش از گله‌های جوان است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی قزوین تصریح می‌کند: دومین علت افزایش قیمت تخم‌مرغ افزایش قیمت هزینه‌های تولید است از دی ماه که قیمت مصوب هر کیلو تخم‌مرغ ۱۴ هزار تومان اعلام شده است یک مرحله شاهد افزایش قیمت نهاده، اقلام بهداشتی، حمل‌ونقل و کارگر بودیم.

قیمت هر شانه تخم‌مرغ برای صرف‌کنندگان ۴۴ هزار تومان

وی تشریح می‌کند: تابع قیمت اعلام شده از سوی وزارتخانه خواهیم بود، در استان نیز مقرر شد فعلاً قیمت به گونه‌ای باشد که گله‌های با سن بالا حذف نشوند بنابراین قیمت مصوب هر شانه تخم‌مرغ معمولی ۴۰ هزار تومان برای تحویل به بنکداران است و مصرف‌کنندگان ۴۴ هزار تومان خریداری کنند؛ همچنین اتحادیه موظف شده است تخم‌مرغ بسته بندی شده را ۴۱ هزار تومان به فروشگاه‌ها تحویل دهد. این مصوبه تنها یک پیوست توافقی است، هرچه که تنظیم بازار کشور به‌عنوان قیمت تخم‌مرغ مصوب کند ما نیز آن را اجرایی خواهیم کرد.

عزتی یادآور می‌شود: بعد از ابلاغ قیمت ۱۴ هزار تومانی هر کیلو تخم‌مرغ در دی ماه ۹۹ یکبار شاهد افزایش قیمت نهاده دولتی بودیم. از ۲۰ قلم نهاده‌ای که در غذای مرغ استفاده می‌شود ذرت و سویا غذای اصلی است که یکبار افزایش قیمت داشته‌اند، سایر اقلام که از لحاظ وزنی ۱۰ درصد خوراک مرغ را تشکیل می‌دهند نیز افزایش قیمت ۲۰۰ درصدی داشتند.

به گزارش ایسنا، مصرف‌کننده تخم‌مرغ را قیمت بالا خریداری می‌کند و تولیدکننده متضرر می‌شود؛ در این میان مدیریت صحیح می‌تواند جلوی ضرر تولیدکننده و مصرف‌کننده را بگیرد البته نظارت حرف نخست را می‌زند تا عده‌ای نتوانند سودجویی کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.