• شنبه / ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۹:۱۴
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 1400062720259
  • خبرنگار : 71628

جزئیات جدید نیویورک تایمز از نحوه ترور شهید فخری زاده

جزئیات جدید نیویورک تایمز از نحوه ترور شهید فخری زاده

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی مدعی شد برای اولین بار جزئیاتی را درباره عملیات ترور شهید فخری زاده توسط موساد منتشر کرده است که نشان می‌دهد، سلاح خودکار و کنترل از راه دور به کار رفته در این عملیات با فناوری هوش مصنوعی ارتقا یافته بود و مسئولان ارشد آمریکا در جریان این عملیات قرار داشتند.

به گزارش ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز با تاکید بر اطلاع مقامات ارشد آمریکا از این عملیات ترور می نویسد: آمادگی برای ترور پس از دیدارهایی تا آخر سال 2019 و اوایل 2020 میان مقامات اسرائیلی به رهبری یوسی کوهن رئیس پیشین موساد و مقامات عالی‌رتبه آمریکایی از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین، مایک پامپئو وزیر امور خارجه پیشین آمریکا و ژینا هاسپل رئیس پیشین سیا انجام شد.

این روزنامه می‌افزاید: اسرائیل کارزار خرابکاری و ترور را در سال 2012 متوقف کرده بود، یعنی وقتی که آمریکا وارد مذاکرات هسته‌ای با ایران شد، مذاکراتی که در سال 2015 به توافق هسته‌ای انجامید. بعد از خروج دونالد ترامپ از آن توافق در سال 2018، اسرائیلی‌ها می‌خواستند این کارزار را از سر بگیرند تا سعی کنند پیش‌رفت هسته‌ای ایران را متوقف کرده و آن را وادار به پذیرش اعمال محدودیت‌های سخت بر برنامه‌ هسته‌ای‌اش کنند. در اواخر فوریه، کوهن فهرستی از عملیات‌های بالقوه به آمریکا ارائه داد که در میان آن‌ها ترور آقای فخری‌زاده هم بود. فخری‌زده از سال 2007 در اولویت فهرست ترور اسرائیل بوده است و موساد هیچ گاه چشم از او برنداشته بود. طبق گفته یک مقام رسمی مطلع، در واشنگتن به مقامات آمریکایی توضیحاتی درباره برنامه ترورداده شده بود و آن‌ها از آن حمایت کرده بودند.

نیویورک تایمز در بخشی از گزارش خود درباره جزئیات ترور شهید محسن فخری زاده دانشمند برجسته هسته‌ای کشورمان تاکید می کند که عملیات منجر به شهادت دکتر فخری زاده، اولین تلاش عوامل موساد نبوده و می نویسد: در سال ۲۰۰۹ یک گروه ضربت طی عملیاتی برنامه‌ریزی شده به دنبال ترور این دانشمند هسته ای بوده اند و برای این کار منتظر آمدن فخری‌زاده بودند اما این عملیات در لحظه آخر لغو شد. موساد به لو رفتن این عملیات مشکوک شده بود و ظاهرا ایران برای آنها تله گذاشته بود. اما این بار موساد می‌خواست چیز جدیدی را امتحان کند.

نیویورک تایمز با اشاره به عملیات ترور شهید فخریزاده در آذر 99 درباره جزئیات عملیات می آورد : عوامل ایرانی که برای موساد کار می‌کردند، یک وانت نیسان آبی را کنار جاده‌ای که شهر آبسرد را به بزرگ‌راه اصلی متصل می‌کرد، پارک کرده بودند. آن نقطه کمی مرتفع بود و می‌شد از آن‌جا ماشین‌هایی را که نزدیک می‌شوند، دید. زیر برزنت و مصالح ساختمانی که برای استتار و فریب در وانت قرار داده شده بود، روی کف وانت یک سلاح خودکار کالیبر ۷.۶۲ میلی متری قرار داشت. حدود ساعت ۱۳ گروه ضربت سیگنالی دریافت کرد که آقای فخری زاده، همسرش و گروهی از محافظان مسلح او در ماشین‌هایی که خودرو او را همراهی می کردند، قرار است آبسرد را ترک کنند. عامل ترور که یک تیرانداز ماهر بود، موقعیت خود را تعیین و اسلحه را آماده شلیک کرده و به آرامی ماشه را لمس کرد. اگرچه، او به هیچ وجه در نزدیکی آبسرد نبود.  تک تیرانداز هزاران مایل‌ دورتر، در محلی مخفی به صفحه نمایش یک کامپیوتر چشم دوخته بود. تمام گروه ضربت تا آن موقع ایران را ترک کرده بودند.

این روزنامه ادامه می دهد: پس از این حادثه، بسیاری از منابع خبری ایران گزارش دادند که عامل ترور یک ربات قاتل بوده است و کل عملیات به شکل کنترل از راه دور انجام شده است. این گزارش‌ها مستقیما با روایت موجود درباره درگیری مسلحانه میان تیم ترور و محافظان و گزارش‌ها درباره دستگیری یا کشته شدن برخی از عوامل ترور، مغایرت داشت.

این گزارش می‎ افزاید: توماس ویثینگتون یک آنالیزور تسلیحات الکترونیکی در این باره به شبکه بی.بی.سی گفته بود که فرضیه‌ وجود یک ربات قاتل را «نباید به کلی باور کرد» اما این بار واقعا یک ربات قاتل در کار بود. انتشار داستان این که بعد از ظهر آن روز واقعا چه رخ داده بود و چگونه عملیات انجام شد، برای اولین بار در این جا آمده است که مبتنی بر گفته‌های مقامات آمریکایی، اسرائیلی، ایرانی و دو مقام اطلاعاتی که در جریان جزئیات برنامه‌ریزی و اجرای عملیات بودند و اظهارات خانواده‌ی آقای فخری‌زاده در گفت‌وگو با رسانه‌های ایرانی است.

نیویورک تایمز در این گزارش مدعی شده است: در این عملیات فناوری تک تیرانداز دقیق کامپیوتری ارتقا یافته با هوش مصنوعی و رصد چند دوربینه از طریق ماهواره برای اولین بار به کار رفت که سلاح آن قادر به شلیک ۶۰۰ گلوله در یک دقیقه بود. برخلاف پهپادها، این سلاح رباتیک در آسمان هیچ توجهی را به خود جلب نمی‌کرد.

این روزنامه در ادامه جزئیات بیشتری از این سلاح خودکار ارائه داده و می‌نویسند: طبق گفته یک مقام اطلاعاتی مطلع از طرح این ترور، اسرائیل مدلی ویژه از سلاح خودکار FN MAG ساخت بلژیک را انتخاب کرده بود که به یک دستگاه رباتیک پیشرفته متصل بود. سلاح خودکار، ربات و اجزا و تجهیزات دیگر آن همگی باهم وزنشان به یک تن می‌رسید، سلاح و تمامی این تجهیزات تا حد کوچک‌ترین بخش‌هایشان را از هم باز کردند و قطعه به قطعه به روش‌های مختلف، از مسیرهای مختلف در زمان‌های مختلف به ایران قاچاق کرده و سپس دوباره سر هم کردند.

این گزارش علاوه بر این آورده است: بخش رباتیک سلاح طوری طراحی شده بود که کف وانت جا شود. دوربین‌ها هم که در جهت‌های مختلفی روی وانت قرار گرفته بودند، باعث می‌شدند اتاق کنترل تصویر کاملی نه تنها از هدف و جزئیات امنیتی آن، بلکه از اطراف محل عملیات داشته باشد. سرانجام در مرحله آخر کار، وانت پر از مواد منفجره شد تا پس از ترور، منفجر شود و هیچ ردی باقی نگذارد. شلیک چنین سلاحی پیچیدگی‌های دیگری هم داشت. سلاح خودکاری که روی یک وانت کار گذاشته شده باشد، حتی اگر خودرو متوقف شده باشد، پس از شلیک و لگد اسلحه در پس هر تیری که از لوله سلاح خارج می شود، تکان می خورد و مسیر گلوله‌های بعدی را عوض می‌کند.

نیویورک تایمز ادامه می‌دهد: همچنین، با وجود این که کامپیوتر از طریق ماهواره با اتاق کنترل ارتباط برقرار می‌کرد و اطلاعات را هم بسیار سریع مخابره می‌کرد، باز هم تاخیر کمی ایجاد می‌شد؛ در واقع چیزی که اوپراتور روی صفحه نمایش می‌دید، لحظه‌ای پیش اتفاق افتاده بود و نشانه گیری برای جبران آن هم لحظه‌ای دیگر زمان می‌برد، تمام این‌ها هم در حالی بود که خودروی آقای فخری‌زاده در حال حرکت بود. زمانی که طول می‌کشید تصاویر دوربین‌ها به شلیک‌کننده برسند و زمانی که طول می‌کشید پاسخ شلیک‌کننده به سلاح خودکار برسد، حتی بدون احتساب مدت زمانی که طول می‌کشید او واکنش نشان دهد، ۱.۶ ثانیه تخمین زده شده بود و این بازه زمانی کافی بود تا تیری که به بهترین‌ شکل نشانه گیری شده بود، به خطا برود. به همین منظور، از فناوری هوش مصنوعی استفاده شده بود تا تاخیری که به وجود می‌آمد، لرزش و سرعت ماشین را تنظیم کند.

این روزنامه همچنین نوشت: چالش دیگر، اطمینان یافتن از این بود که آقای فخری زاده در حال راندن خودرو است، نه یکی از فرزندان او یا همسرش. اسرائیل نمی‌تواند از همان تجهیزات جاسوسی که در جاهای دیگری مانند غزه استفاده می‌کند، از جمله استفاده از پهپادها برای تعیین هدف پیش از حمله در ایران بهره بگیرد. پهپادی که آن قدر بزرگ باشد که بتواند به ایران برسد، به آسانی می‌تواند توسط موشک‌های ضدهوایی ایران سرنگون شود. همچنین به پرواز درآمدن پهپادی در اطراف آبسرد که منطقه‌ای آرام در حومه تهران است، می‌توانست کل عملیات را لو بدهد.

نیویورک تایمز می‌افزاید: راهکار این بود که از ماشینی که به ظاهر پنچر شده بود و روی یک جک قرار داشت و در دوراهی جاده اصلی متوقف شده بود، همه چیز رصد شود. آنجا ماشین‌هایی که به سمت آب سرد می‌رفتند، باید دوربرگردان می‌کردند. این محل حدودا سه چهارم مایل از محل ترور فاصله داشت. این ماشین هم یک دوربین داشت. وانت آبی کنار بلوار امام خمینی پارک شده بود. تیم تحقیقات بعدا پی برد که دوربین‌های امنیتی جاده را از کار انداخته بودند.

این روزنامه در بخش دیگری از گزارش خود، با ارائه جزئیات دیگری از صحنه ترور که مربوط به پس از شهادت شهید فخری‌زاده است، به بخش پایانی عملیات اشاره کرده و می نویسد: نیسان آبی منفجر شد. این تنها بخش عملیات بود که طبق برنامه پیش نرفت. این انفجار قرار بود ربات را کاملا خرد کند تا ایرانی‌ها نتوانند بقایای آن‌چه رخ داده بود را کنار هم قرار دهند. در عوض، بیشتر قطعات این سلاح به هوا پرتاب شدند و سپس روی زمین افتادند، بیش از آن آسیب دیده بود که بتوان آن را تعمیر کرد اما قطعات تا حد زیادی سالم مانده بودند. ارزیابی ایران مبنی بر این که حمله توسط یک سلاح خودکار کنترل از راه دور «مجهز به هوش مصنوعی» انجام شده بود، صحت داشت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۰:۰۳

چه جالب

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۰:۳۲

ما هم باید وسط تل آویو و حیفا صهیونیستهای جنایتکار را ترور کنیم ... اسرائیل ( کودک ناز پرورده غرب ) روز روشن ترور میکند و به این کار افتخار میکنه بعد به ایرانیها میگن تروریست ...

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۲:۲۸

إن شاءاللَّه تا نابودی کامل اسرائیل و آمریکا ی جنایتکار، خون‌مان را به امام زمانمان، و رهبرمان، و در راه دفاع از دین ونام سمان، تقدیم خواهیم کرد....

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۲:۳۷

و ما همچنان منتظریم ببینیم جمهوری اسلامی در مقابل این همه ترور شخصیت های بزرگ ایرانی چه جوابی به اسراییل می‌دهد...

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۲:۴۰

کثافت ها

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۳:۰۶

بهر حال دانشمند عزیز ما از دست رفت وصهیونیست هم مواخذه یا تنبیه نشد وانتقامی هم ‌رفته نشد ولی ملت توقع دارند زبان این تروریستهای کثیف وکودک کش که شغل شریف فاچاق اعضای بد ن انسان بهترین متبع درآمدشونه بریده بشه آشغالهای یهودی بی وجدانتنبیه بشن

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۳:۰۷

انشاالله بزودی شاهد زوال رژیم آدم کش صهیونسیتی باشیم.

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۳:۱۳

مرگ بر متجاوز

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۳:۱۳

سلام اسرائیل به تنهایی نمیتواند دست به اینکار کثیف وناجوانمردانه دست بزندمگراینکه عوامل نفوزی درایران وخدفروخته داشته باشدترورشهیدفخری زاده نشانه ضعف اسرائیل وترس واضطراب شدیدازایران هست لعنت خدا برخودفروخته های وطن فروش خائنانه به هیچی نمیرسیدبدبختها

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۱۸:۱۴

هیتلر نتونست محوشون کنه لابد تو میخوای اینکارو کنی!! بشین باوا کشکتو بساب

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۳:۲۳

اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود ومحو هم خواهد شد ان شاءالله...

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۳:۳۳

مرگ بر صهیونیسم مرگ بر آمریکا

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۳:۳۸

ساعت خواب سازمان اطلاعات کشور

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۳:۴۰

هدف از انتشارش اینه که مرهمی باشه به دردی که ایران بهش وارد کرده در پیوستنش به پیمان شانگهای

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۳:۴۴

فقط مرگ خدابه آمریکا واسرایل

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۳:۴۸

سلام. سو استفاده از تکنولوژی !!!! سو استفاده از قدرت !!!! ای داد بی داد

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۳:۵۶

ای خداکمردشمنان ایران ومردم شیعه آن رابشکن وافرادناامیدویاوه گوی این دیار راخفه گردان

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۳:۵۷

واقعا موساد قویترین سازمان اطلاعاتی دنیاست آفرین بر هوشتان

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۰۰:۰۲

خاک بر سر نیروهای امنیتی

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۰۰:۰۶

ترور خیلی ها تو دنیا مرموز بوده ایشان هم یکی هنوز که هنوزه ترور کندی نامعلوم هست

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۰۰:۰۹

خدا صهیونیست ها را ان شاءالله نابود کند

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۰۰:۱۳

میدونی که ترور شده 😳

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۰۰:۳۸

مرگ برآمریکا مرگ بر اسرائیل مرگ بر خائنین داخلی مرگ بر منافق مرگ برموساد درودبرشهیدان

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۰۰:۴۴

صدلعنت به اسراییل وامریکای جنایتکار مرگتباد

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۰۰:۴۶

ان شا الله به زودی نابودی تمام عوامل و دست اندرکاران و رژیم صهیونیستی ...

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۰۱:۱۲

مرگ بر آمریکا

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۰۴:۵۰

مرگ بر اسرائیل

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۱۵:۳۱

مرگ بر اسراییل غاصب تروریست پرور انشا اله سر بازان امام زمان انتقام میگیرند ودل مردم شا د می شو د

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۰۶:۲۱

نفوذیها را پیدا و اعدام کنید که اکثرا دار و دسته رئیس جمهور سابق هستند

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۰۸:۱۱

درود وسلام خدا برشهیدان راه حق لعنت خدا بر اسرائیل غاصب

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۰۸:۳۶

ما هم حتما بیکار ننشستیم پروژه های پشیمان کننده ما هم حتما عملیاتی میشن ما برای چشمای اونا هم تو آسمون برنامه داریم ... یکی نیست امید رو برگردونه..؟

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۰۹:۱۰

راه شهیدان ادامه دارد لبیک یا خامنه‌ای.

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۰۹:۲۶

خشونت و آدم‌کشی به نفع کسی نیست. نفرت به نفرت دامن میزنه. تندروهای اسرائیل اگه بعضی اشتباهات گذشته ی خودشون در قبال مردم فلسطین رو بپذیرن و عذرخواهی کنن و برای جبرانش تلاش کنن هم به نفع اسرائیله هم کل منطقه. حتی کشورهای غربی بعضی اقدامات اسرائیل مثل شهرک‌سازی‌ها رو نمی‌پذیرن.

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۱۰:۰۵

انشاالله در وقت مناسب پاسخ مناسب داده شود به این حرکت ناجوانمردانه انالله یحب صابرین

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۱۱:۳۹

خدا لعنت کنه این جنایتکاران کودک کش رو ، به امید روزی نفس میکشیم که با دستان خودمان این رژیم جعلی رو برای همیشه از صحنه روزگار محو کنیم

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۱۲:۴۹

ومکرو ومکروالله آن الله خیرالماکرین

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۱۳:۱۴

باید عین این صحنه توسط ایران ودانشمندان عرصه سایبری والکترونیک طراحی خود اقل نخست وزیر این کشور حرامزاده اشغالگر را زد تا یک کم از سوزش دل ایرانیها برای این دانشمند مظلوم کاسته بشه عوضیها ی داخلی که با اینها همکاری کردند را از زیر سنگ بکشید بیرون وتیکه تیکه های نحسشان را در تمام استانهای ایران بگردانید تا مردم آرام شوند

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۱۵:۰۶

خداوند روح این شهید عزیز رو با سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش و ارواح طیبه همه ی شهدای دفاع مقدس همنشین و محشور گرداند!

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۱۵:۵۰

انفجارهایی که در اسراییل رخ داد انتقام کوچکی بود،لعنت بر خائنان و دشمنان

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۱۵:۵۵

روحش شاد....انشالله خون شهدا را جبران خواهیم کرد

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۱۵:۵۷

مرگ‌برامریکا‌مرگ‌بر‌اسرایل‌مرگ‌برموساد‌‌‌‌به‌امید‌خدا‌نابودی‌اسرایل‌وشیطان بزرگ‌امریکا‌جنایت‌کار

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۱۶:۵۲

باید مثل خود این بیشرف ها عمل کنیم وکاری با انجام بدیم که دوباره فکرشو نکنن

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۱۹:۰۰

دیگه به چه دردی میخوره خبر از شهید فخری زاده وقتی دیگر نیست. زمانی ارزش داشت که باید باقدرت از دارایی هایمان محافظت محافظت کنیم نه بعد از آن....

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۹ ۰۲:۵۷

مرگ بر اسراسیل و موساد کثیف و امریکای شیطان پرست