• یکشنبه / ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۲:۵۶
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 1400062820743
  • خبرنگار : 50029

مدیرکل آموزش و پرورش فارس اعلام کرد:

سال جدید در شیراز غیرحضوری شروع می‌شود/پیگیری مطالبات معلمان توسط مجلس

سال جدید در شیراز غیرحضوری شروع می‌شود/پیگیری مطالبات معلمان توسط مجلس

ایسنا/فارس مدیرکل آموزش و پرورش فارس ضمن اعلام این مطلب که سال تحصیلی جدید در کلانشهرهایی نظیر شیراز، غیرحضوری آغاز می‌شود، تعیین روش فعالیت آموزشی در مدارس سایر نقاط شهری و روستایی و عشایری را بر عهده شورای مدرسه دانست.

فرهاد اسماعیلی یکشنبه ٢٨ شهریور در یک کنفرانس خبری، در خصوص نحوه بازگشایی مدارس، اجرای طرح آموزش زبان‌های خارجی غیر از انگلیسی، وضعیت ثبت نام دانش‌آموزان، طرح مطالبات و علت اعتراض‌های معلمان و رفع نقایص و مشکلات آموزش مجازی، بازگشت مهدکودک‌ها به زیر مجموعه آموزش و پرورش و ... پاسخ داد.

اسماعیلی با بیان اینکه، امسال هم آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی، با روش‌های مختلف حضوری، نیمه حضوری و غیرحضوری دنبال خواهد شد، گفت: با شیوع کرونا در همه دنیا آموزش‌ها آسیب دید و به اذعان یونسکو راندمان و آموزش مجازی در بهترین حالت به بیش از ٥٠ درصد نرسید.

مشهود شدن اهمیت کارکرد تربیتی مدارس

او با بیان اینکه با شیوع کرونا همگان متوجه شدند که مدارس تنها کارکرد آموزشی ندارد بلکه بخشی از مهمترین کارکردهای فضاهای آموزشی، تربیتی است، گفت: از آنجا که مدرسه مامنی برای رفع نیازهای عاطفی دانش آموزان به شمار می‌رود، طی ۲ سال گذشته و با تعطیل شدن آموزش‌های حضوری مسائل روحی و روانی بیش از کرونا بر دانش‌آموزان و خانواده‌ها فشار آورد.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس در خصوص اجرایی شدن تدریس زبان‌های آلمانی و فرانسه در کنار زبان انگلیسی، گفت: آموزش زبان خارجه ترجیحی موضوعی است که در سند تحول بنیادین دیده شده اما فعلا ابلاغی در این باره نداشته‌ایم. از طرفی اجرایی شدن این فرآیند، پیچیدگی‌های خاصی داشته و نیازمند فراهم شدن بسترهایست.

او همچنین با یادآوری اینکه فعالیت رسمی مدارس در فارس همزمان با سراسر کشور سوم مهرماه، آغاز می‌شود، به نحوه فعالیت آموزشی در این استان اشاره و اضافه کرد: تصمیم‌گیری نهایی در این خصوص برعهده شورای مدرسه است و البته تصمیمات باید منطبق با مصوبات ستاد مدیریت کرونا باشد.

چگونگی فعالیت مدارس در استان فارس

اسماعیلی با اشاره به اینکه روند آموزش در کلانشهرهایی نظیر شیراز، فعلا غیرحضوری است و امکان دارد در آینده، با در نظر گرفتن شرایط و امکان رعایت دقیق پروتکل‌ها، تغییر کند، گفت: برای برگزاری آموزش حضوری طبق استانداردهای بهداشتی، فاصله یک و نیم متری دانش‌آموزان تعیین شده است و شورای مدرسه نیز باید مطابق با همین دستورالعمل‌ها تصمیمگیری کند.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس اعلام کرد که احتمالا با اتمام واکسیناسیون معلمان و دانش آموزان، فضای بازگشایی مدارس در این استان اواخر مهر و اوایل آبان، به صورت تدریجی فراهم خواهد شد، اما در عین حال تصمیمات قطعی منوط به اجازه ستاد ملی کروناست.

به گفته اسماعیلی، بیش از ٩٠ درصد فرهنگیان استان تاکنون واکسینه شده‌اند و افراد باقیمانده نیز امکان دریافت واکسن را دارند و بحث واکسیناسیون دانش‌آموزان هم مطابق با تصمیمات ملی دنبال می‌شود.

او با بیان اینکه فارس در روزهای کرونایی هم چند اقدام پر ریسک در سال گذشته با برگزاری امتحانات نهایی و پایه نهم تجربه کرد، گفت: در سال تحصیلی جدید اگر مدرسه‌ای شرایط مناسبی نداشته باشد شورای مدرسه با اولویت قرار دادن سلامت دانش اموزان، اقدام به برگزاری مجازی کلاس‌های درس خواهد کرد.

مجلس پیگیر مطالبات معلمان است

مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس در خصوص تجمع‌های اعتراضی معلمان در نقاط مختلف منجمله شیراز، گفت: دلیل اعتراض‌ها، تاکید معلمان بر ضرورت اجرای طرح رتبه بندی است.

اسماعیلی با اشاره به اینکه تصمیم‌گیری و پاسخگویی در این خصوص خارج از حیطه اختیارات مدیران استانی است، گفت: روز گذشته و در تجمع معلمان در شیراز، آقای نجابت به عنوان یکی از نمایندگان مردم در مجلس حضور یافته و با معترضان صحبت کردند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد که این مطالبه معلمان در کمیسیون‌های مرتبط مجلس، تحت بررسی و رسیدگی است و در آینده نتایج آن از طریق مبادی قانونی ذیربط، اعلام خواهد شد.

مدرسه منحله در فارس نداریم

مدیرکل آموزش و پرورش فارس همچنین اعلام کرد که مدرسه منحله در هیچ یک از نقاط آموزشی استان شده نداریم اما جایجایی به دلیل استاندارد نبودن انجام شده است.

اسماعیلی همچنین به اعتراضات معلمان فارس طی روزهای اخیر هم اشاره و در این خصوص بیان کرد: این مهم موضوع پیچیده‌ای نیست که شفاف مطرح نشود ومطالبه معلمان به موضوع رتبه بندی بر می‌گردد.

او ادامه داد: دولت لایحه‌ای در این باره با رویکرد رشد و انگیزه بین معلمان آماده کرده و هم‌اینک در کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است و براساس سطح بندی و امتیازات علمی، رتبه بندی انجام خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص رفع نواقص شبکه شاد در سال تحصیلی جدید، اظهار کرد: سال گذشته و با آغاز آموزش‌های مجازی متوجه شدیم که ٨٠٣ نقطه استان اینترنت ندارند و ٥٠٠  نقطه هم فاقد پوشش دهی تلویزیون هستند.طی رایزنی با وزارت ارتباطات، صدا و سیما واستانداری فارس پوشش‌ها افزایش و ٨٠٣ نقطه به ٢٠٠ نقطه تقلیل یافت و اتفاقات خوبی در این باره رقم خورد.

اسماعیلی خاطرنشان کرد:شبکه شاد موجود تازه متولد و تنها اپلیکیشن آموزش محور است و تنها افراد با هویت دانش آموز، معلم و مدیر امکان حضور در این شبکه دارند.

رونمایی از آخرین نسخه شاد تا ۳۱ شهریورماه 

او با بیان اینکه شبکه شاد یک ابتکار و افتخار داخلی است که با نظر دانش آموزان، معلمان و اولیاء به بلوغ رسید، گفت: آخرین نسخه آن ٣١ شهریورماه رونمایی می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس تاکید کرد که اینترنت و آپلودهای شبکه شاد رایگان بوده و برای سال تحصیلی جدید نیز ویرایش‌ها انجام شده و تداوم خواهد یافت.

اسماعیلی معتقد است که این شبکه، یکی از بهترین راه‌های ارتباطی و مویرگی با دنش آموزان است که باید همیشه حفظ شود.

قضاوت برای اعلام میزان بازماندگان از تحصیل زود است

این مقام مسئول با بیان اینکه برای قضاوت میزان ثبت نام دانش آموزان استان در سال تحصیلی جدید هنوز زود است، گفت: برابر آخرین آمارها، ٩٩.٦٤ درصد از کلاس اولی‌های فارس برای سال تحصیلی جدید ثبت نام کرده‌اند و از آنجا که سامانه ثبت نام همچنان باز است باید قضاوت چرایی عدم حضور مابقی را به روزهای آتی موکول کرد.

اسماعیلی با بیان اینکه سال گذشته ٦ هزار دانش‌آموز کلاس اولی‌ به دلیل نگرانی از ابتلا به کرونا و نه مسائل مالی و سایر مسائل، ثبت نام نکردند، گفت: در پایه ورودی هفتم بیش از ٩٢ درصد و در پایه دهم ٨٣ درصد تاکنون ثبت نام کرده‌اند.البته هنوز بعضی از هنرستانی‌های ما تعیین تکلیف نشده‌اند و باید میزان قطعی ثبت نام در مقطع متوسطه دوم را مهر اعلام کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس به اجرای طرح «آباء»؛ آشتی با آموزش ویژه بازماندگان از تحصیل هم اشاره و بیان کرد: این طرح برای رصد و پیگیری دانش آموزانی که از تحصیل باز مانده‌اند، اجرایی شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.