• دوشنبه / ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ / ۰۸:۰۸
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 1400062921226
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

کسادی باشگاه‌های ورزشی باوجود اخذ مجوز فعالیت

کسادی باشگاه‌های ورزشی باوجود اخذ مجوز فعالیت

ایسنا/چهارمحال و بختیاری با شیوع ویروس کرونا بسیاری از مشاغل به‌علت تصویب محدودیت‌های کرونایی دچار تعطیلی‌های پی در پی شدند و خسارت‌هایی از این حیث به آن‌ها وارد شد، در این میان باشگاه‌های ورزشی بلافاصله بعد از آغاز پیک‌های کرونایی و بر اساس محدودیت‌ها فعالیتشان تعلیق می‌شد که این امر منجر به بیکاری، از دست دادن شغل و درآمد فعالان این حوزه و در نهایت از بین رفتن یک نهاد آموزشی پویا در جامعه شد.

به گزارش ایسنا، از چندین ماه گذشته به دلیل شرایط کرونا باشگاه‌های ورزشی از جمله باشگاه‌های بدنسازی و پرورش اندام برای چندمین بار از ابتدای شیوع کرونا مشمول محدودیت و تعطیلی شدند، متاسفانه فعالان این حوزه به دلیل نداشتن درآمد ثابت و شرایط سخت اقتصادی با مشکلات بسیاری مواجه هستند، از طرفی  این تعطیلی‌های مکرر، موجب بیکار شدن و از دست دادن درآمد یک قشر توانمند و نیروی فعال جامعه شده است، به نظر می‌رسد برنامه‌ریزی برای حمایت کافی از این قشر در جامعه صورت نگرفته و یا در حد جبران زیان‌های وارده نیست.

اخیرا  تعدادی از باشگاه‌داران چهارمحال و بختیاری به دلیل تعطیلی چند ماهه و بیکاری، مقابل استانداری تجمع کردند، چند روز بعد از آن اتفاق، ستاد استانی مقابله با بیماری کرونا برگزار شد و مصوبه‌ای مبنی بر اجازه فعالیت باشگاه‌های ورزشی به شرط رعایت پروتکل‌های بهداشتی به تصویب رسید.

در آن جلسه به گفته استاندار چهارمحال و بختیاری، باشگاه‌های ورزشی می‌توانند با نظر دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در فضایی به ازای هر نفر ۱۵ متر و همچنین با تهویه مناسب فعالیت خود را از سر بگیرند، اما نظارت بر این اماکن از سوی دانشگاه و اداره کل ورزش و جوانان صورت گیرد.

بعد از ابلاغ مصوبه ستاد استانی مقابله با بیماری کرونا، تمامی باشگاه‌های ورزشی توانستند به فعالیت خود ادامه دهند، حال سوال اینجاست که باتوجه به وضعیت کرونا و عدم حضور ورزشکاران به باشگاه‌های ورزشی، خسارت وارده به باشگاه‌های ورزشی جبران می‌شود یا خیر؟

خسارت وارده به باشگاه‌های ورزشی در ایام کرونا قابل جبران نیست

اخوت، یکی از باشگاه‌داران شهرکرد در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: فعالیت باشگاه‌های بدنسازی تا ساعت ۲۰ اعلام شده که متاسفانه بعد از ساعت تعیین شده، اجازه فعالیت وجود ندارد، در این میان بسیاری از افرادی که در باشگاه‌ها حضور پیدا می‌کنند، بازاریان هستند که این امر امکان‌پذیر نیست و عملا فعالیت باشگاه‌ها سودی ندارد.

وی با اشاره به فعالیت ۸ تا ۱۵ نفری افراد شاغل در باشگاه‌ها، گفت: متاسفانه با شیوع ویروس کرونا باشگاه‌های ورزشی هم تعطیل شدند که خسارت‌های  بسیاری نصیب این دسته شد، به طوری که با حساب سر انگشتی مشخص است که خسارت هر باشگاه‌دار، به طور متوسط ماهانه بین ۶ تا ۱۵ میلیون تومان بوده که با توجه به گذشت ۱۸ ماه از شیوع کرونا، به‌طور متوسط میزان خسارت به هر باشگاه ورزشی حدود ۱۰۰ میلیون تومان  برآورد شده است.

این باشگاه‌دار گفت: اکنون باتوجه به روند افزایشی واکسیناسیون می‌توان گفت فعالیت باشگاه ورزشی و حضور افراد در باشگاه‌ها مطلوب‌تر شده، اما خسارت‌ها جبران نخواهد شد.

وی در خصوص حمایت‌های انجام شده از باشگاه‌داران در ایام کرونا، تصریح کرد: تسهیلات ۸۰ میلیونی برای باشگاه‌داران در نظر گرفته شد که به دلیل شرایط تسهیلات، بسیاری از باشگاه‌داران باتوجه به تعطیلی و نداشتن درآمد، نتوانستند این تسهیلات را دریافت کنند، زیرا بازپرداخت آن ۲۴ ماهه بود.

اخوت تاکید کرد: انتظار بر این بود که در اوضاع کنونی، حمایت‌هایی حتی در بحث تامین وسایل ضدعفونی و بهداشتی از سوی دولت صورت گیرد که این امر اتفاق نیوفتاد، حتی در زمانی که باشگاه‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی فعالیت داشتند، به صورت خودجوش به منظور ادامه روند فعالیت خود، اقدام به ضدعفونی محیط و وسایل باشگاه می‌کردند.

کاهش ۶۰ درصدی مراجعه به باشگاه‌های ورزشی در ایام کرونا

اردشیری- یکی از باشگاه‌داران شهرستان لردگان در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: از نظر من، بیشترین تاثیر کرونا بر باور و نگرش مردم بود، به این معنا که مردم به دلیل ترس از بیماری در باشگاه حضور پیدا نمی‌کنند.

وی افزود: تعداد ورزشکاران مراجعه‌کننده به باشگاه‌ها،  نسبت به قبل از کرونا حدود ۶۰ درصد کاهش یافته است، زیرا مردم باور راسخی نداشتند که تا یک ماه آینده برای مداومت در انجام رشته ورزشی موردنظر، باشگاه فعالیت دارد یا خیر و ترس از تعطیلی موجب حضور نیافتن آن‌ها به باشگاه شد.

این باشگاه‌دار گفت: باتوجه به کاهش افراد مراجعه‌کننده به باشگاه‌ها و به صرفه نبودن، مجبور به کاهش تعداد افراد شاغل در باشگاه شدم، به طوری که سانس‌های مربوط به بانوان را تعطیل کردم.

وی در ادامه بیان کرد: هیچ‌گونه حمایتی از سوی دولت انجام نشد و تنها حمایت‌ها در قالب اعطای تسهیلات به باشگاه‌ها انجام شد که آن هم از شرایط دشواری برخوردار بود و کسی نمیتوانست آن شرایط را فراهم کند، شاید حدود ۲۰ درصد از باشگاه‌داران توانستند از تسهیلات استفاده کنند.


اردشیری گفت: در مدت یکسال و نیم از زمان شیوع کرونا، حداقل هشت ماه باشگاه‌های بدنسازی، تعطیل بودند که ماهانه اجاره آن‌ها پرداخت می‌شد.

وی در مورد بازگشایی باشگاه‌ها و پایان فعالیت آن‌ها تا ساعت ۲۰، توضیح داد: اکثر هنرآموزان و ورزشکاران از قشر اصناف و بازاریان هستند که نمی‌توانند در باشگاه حضور پیدا کنند و فعالیت تعیین شده باشگاه‌ها تا ساعت ۲۰ نیز یکی از مشکلات موجود است.

به دلیل ترس از بیماری، خانواده‌ها اجازه نمی‌دهند فرزندان به باشگاه بروند

درویش‌زاده- یکی از باشگاه‌داران شهرستان بروجن در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: سانسی که در گذشته با حضور ۴۰ ورزشکار آغاز می‌شد، اکنون به سه نفر رسیده است که به دلیل ترس از بیماری، خانواده‌ها اجازه نمی‌دهند فرزندان به باشگاه بروند، گرچه در ایامی که باشگاه با تعداد اندک، فعالیت داشته تمامی پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شد، اما کسی برای ثبت‌نام اقدام نمی‌کند.

وی اضافه کرد: ماهانه به طور متوسط حدود ۱۰ میلیون تومان خسارت به هر باشگاه‌دار وارد شده است و متاسفانه اکنون باتوجه به آغاز فعالیت باشگاه‌ها، مشتری وجود ندارد، یعنی باز یا بسته بودن باشگاه به دلیل نبود مشتری تفاوتی ندارد و بازگشایی باشگاه‌ها، برای من به عنوان باشگاه‌دار خبر خوشحال کننده‌ای نیست.

این باشگاه‌دار تاکید کرد: هیچ‌گونه حمایت‌هایی از باشگاه‌داران در ایام کرونا انجام نشده است، تنها تسهیلات در نظر گرفته شده چهار میلیون تومان و ۸۰ میلیون تومان بود که شرایط برای اخذ تسهیلات به اندازه‌ای دشوار بود که به دلیل شرایط، هیچ باشگاه‌داری استقبال نکرد، البته تسهیلات ۸۰ میلیونی را عده کمی توانستند دریافت کنند.

ورشکستگی ۱۰ باشگاه بدنسازی و پرورش اندام در چهارمحال و بختیاری

اسدالله عزیزیان- رئیس هیات بدنسازی و پرورش اندام چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: متاسفانه باشگاه‌ها از جمله مشاغلی هستند که با تعطیلی چندین ماهه، افزایش قیمت در باشگاه‌ها اتفاق نمی‌افتد، البته شهریه باشگاه‌ها، در ابتدای هر سال طبق روال گذشته ۱۰ تا ۲۰ درصد اضافه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یک و نیم سال از کرونا می‌گذرد که در این میان باشگاه‌ها تحت تاثیر این بیماری قرار گرفتند، تصریح کرد: ۲۰۰ باشگاه بدنسازی و پرورش اندام در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که به‌صورت خصوصی مدیریت می‌شوند، می‌توان گفت در این مدت به طور متوسط میزان خسارت وارده به آن‌ها، ۳۵ میلیارد تومان برآورد شده است.

عزیزیان با اشاره به اینکه رایزنی‌های بسیاری برای حمایت از باشگاه‌داران از سوی هیات و اداره‌کل ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری در ایام کرونا انجام شد، اما نتیجه‌ای حاصل نشد، بیان کرد:  تنها حمایت‌های صورت گرفته از باشگاه‌داران، در قالب اعطای تسهیلات بوده که باتوجه به تعطیلی‌های چندین ماهه، این تسهیلات کارساز نبود، زیرا امکان پرداخت اقساط با توجه به نداشتن درآمد از سوی باشگاه‌دار وجود نداشت، بنابراین اخذ آن عملا بی‌فایده بود.

رئیس هیات بدنسازی و پرورش اندام چهارمحال و بختیاری گفت: باتوجه به شیوع بیماری کرونا، تعطیلی‌های مداوم و به صرفه نبودن، ۱۰ باشگاه‌دار در چهارمحال و بختیاری، باشگاه‌های خود را جمع‌آوری و به فروش رساندند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بعد از گذشت چندین ماه که فعالیت باشگاه‌های ورزشی از جمله باشگاه‌های بدنسازی از سر گرفته شده، باید به ازای هر ۱۰۰ متر فضای ورزشی، ۶ نفر حضور داشته باشند و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی این امر مدیریت شود.

انتهای پیام
 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.