• دوشنبه / ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۲:۲۸
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 1400062921539
  • خبرنگار : 71021

رییس سازمان حج خبر داد

دستگیری ۵۴ ایرانی در عراق و جزئیات اربعین

دستگیری ۵۴ ایرانی در عراق و جزئیات اربعین

رییس سازمان حج و زیارت از دستگیری ۵۴ ایرانی که غیرمجاز وارد خاک عراق شده بودند، خبر داد و گفت: ثبت‌نام اربعین تا ۴٨ ساعت دیگر ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، علیرضا رشیدیان همزمان با فرارسیدن زمان سفر اربعین در نشست خبری کمیته اعزام ستاد اربعین که دوشنبه ٢٩ شهریورماه در سازمان حج و زیارت برگزار شد، یادآور شد: تا زمان سفر الکاظمی، نخست‌وزیر عراق به ایران، سفارت عراق دستورالعملی در زمینه ویزا ابلاغ نکرده بود و وضعیت اربعین روشن نبود. بعد از سفر نخست‌وزیر این کشور، در بیانیه دولت عراق با اعزام زائران خارجی از مرز هوایی موافقت شد.

او با اشاره به شروط عراق و سه شرط برای ورود زائران خارجی به این کشور گفت: ویزای معتبر، کارت واکسیناسیون و داشتن گواهی‌نامه منفی کرونا از جمله شروط عراق بود که بر اساس آن، پیش ثبت‌نام آغاز شد و بیش از ۱۵۶ هزار نفر در سامانه سماح پیش ثبت‌نام کردند.

وی افزود: چهارشنبه گذشته پیش ثبت‌نام متوقف شد تا به افرادی که تایید واکسیناسیون شدند، اعلام شود ثبت‌نام خود را قطعی کنند.

رییس کمیته اعزام ستاد اربعین گفت: در مرحله نخست ۴۲ هزار نفر واجد شرایط اعزام زیارت اربعین شدند. پس از آن دوباره سامانه سماح برای پیش ثبت‌نام و تکمیل ظرفیت باز شد و تاکنون هم ۵۲ هزار و ۸۱۷ نفر ثبت‌نام قطعی کرده‌اند.

رشیدیان همچنین از صدور ۳۴ هزار ویزا تا این لحظه با همکاری سفارت عراق و کنسولگری‌های آن در تهران، مشهد و اهواز خبر داد و افزود: به دلیل استعلام از سامانه واکسیناسیون برخی افراد اجازه ثبت‌نام نداشتند که با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته چهارهزار سهمیه را برای اعزام گروهی به‌ویژه زوج‌ها پیش‌بینی کردیم که بتوانند ثبت‌نام‌خود را در سامانه تکمیل کنند.

او اظهار کرد: با توجه به ۶٠ هزار نفر سهمیه‌ای که برای ایران درنظر گرفته شده است، حداکثر تا ۴۸ ساعت آینده این ثبت‌نام و ظرفیت تکمیل می‌شود و پس از ثبت‌نام قطعی زائران و دریافت ویزا و صدور کارت واکسن، مشخصات افراد واجد شرایط در سازمان هواپیمایی بارگذاری می‌شود تا بتوانند بلیت تهیه کنند.

او همچنین گفت: از تعدادی که ثبت‌نام قطعی داشته‌اند ٧٠ درصد آقا و ٣٠ درصد خانم بوده‌اند که برای اسکان این زائران با توجه به محدودیت‌ها و مشکلاتی که سال‌های گذشته برای اسکان زائران پیش آمد، با کمیته اسکان و موکب‌ها هماهنگ شده است.

به گفته او، با توجه به ثبت نام اولیه ۵۵درصد متقاضیان سفر اربعین زیر ۵٠ سال و ۴۵ درصد بالای ۵٠ سال هستند.

وی افزود: ۵٠٠ موکب برای اسکان زائران در شهرهای نجف، کربلا و کاظمین پیش‌بینی شده است که البته به زائران توصیه می‌شود سریع‌تر برگردند و فقط کربلا و نجف را زیارت کنند.

رییس سازمان حج و زیارت درباره مشکلاتی که در فروش بلیت پرواز اربعین پیش آمده است، اظهار کرد: برخی دفاتر فروش بلیت پرواز هزینه بالایی از زائران دریافت کردند و برخی دیگر هم فقط بلیت رفت را فروختند که خلاف دستورالعمل سازمان هواپیمایی است که سامانه رسیدگی به مشکلات سازمان هواپیمایی پاسخگو خواهد بود.

رشیدیان بیان کرد: دفاتر و آژانس‌های هواپیمایی در زمان پیک پروازی قیمت را معمولا بالا می‌برند، اما برای اربعین شرکت‌های هواپیمایی هماهنگی کردند که هزینه پروازهای اربعین از نرخ عادی هم پایین‌تر برود که امیدواریم رضایتی برای زوار باشد.

رییس کمیته اعزام ستاد اربعین با اشاره به برخی تخلفات از سوی شرکت هواپیمایی العراقیه که برخلاف شرط دولت عراق، به تعدادی از اتباع ایرانی بدون ویزا بلیت فروخته بود، اظهار کرد: محدودیتی برای شرکت هواپیمایی عراقی برای اعزام ۶۰ هزار زائر اربعین با رعایت کرامت ایرانیان نداریم، اما با توجه به این‌که صدور ویزا با بلیت را دولت عراق لغو کرده بود، امکان اعزام بدون دریافت ویزا آن هم قبل از سفر وجود ندارد.  

رشیدیان یادآور شد: در روزهای گذشته، دفتر نخست وزیری دولت عراق دو بیانیه صادر کرد که شرط آن‌ها برای ورود زائران ایرانی صدور ویزای معتبر بود. علاوه بر این، فروش ویزا همراه با بلیت منجر به مشکلاتی شد تا جایی که در برخی پروازها حتی تا ۲۴ ساعت مسافران در فرودگاه‌ها معطل بودند.  

رییس سازمان حج و زیارت ادامه داد: عراق سال گذشته هیچ زائر خارجی را برای اربعین نپذیرفت. با این وجود، وزیر ایران در عراق در تلاش بود تا سهمیه ایران در اربعین امسال به۵۰۰ هزار نفر برسد که در نهایت سهمیه ایران ۶۰ هزار نفر شد.

وی درباره نگرانی موج‌ ششم‌ کرونا در آبان‌ماه با تاکید بر این‌که این نگرانی ارتباطی با اربعین ندارد، بیان کرد: در ثبت‌نام زائران اربعین مطابق بخشنامه دولت عراق روی اعزام زائرانی که دو دز واکسن زده‌اند متمرکز شده‌ایم و تا پایان سفر هم به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اهمیت می‌دهیم. همه زائران در برگشت نیز به صورت رایگان تست می‌شوند و زائرانی که علائم داشته باشند به مراکز قرنطینه هدایت می‌شوند.

رییس سازمان حج و زیارت درباره وجوهی که شرکت فرودگاهی خصوصی نجف دریافت می‌کند، ‌گفت: با وجود مذاکرات و پیگیری‌ها این مبلغ همچنان بالا است و مشکل پا برجا باقی مانده است. با این وجود، قرار شد برخی از شرکت‌های هواپیمایی که به فرودگاه نجف بدهکار بودند، بتوانند در ایام اربعین پروازهای خود به این فرودگاه را از سر بگیرند.

او بیان کرد: امیدواریم با اجرای سفر اربعین، در صورت کسب مجوز ستاد کرونا اعزام محدود و مدیریت‌شده به عتبات عالیات ادامه پیدا کند.  

رییس کمیته اعزام ستاد اربعین درباره محدودیت سفر برای زائرانی که واکسن برکت و تاییدنشده سازمان بهداشت جهانی را زده‌اند، گفت: طی توافق با طرف عراقی مشکلی در نوع واکسن نیست. فقط باید کارت واکسیناسیون برای متقاضی سفر اربعین صادر شده باشد. کارت واکسنی که برای حجاج صادر می‌شود، مورد شناخت و قبول طرف خارجی است، این کارت‌ها هم به همراه پاسپورت ارسال می‌شود.

او در پاسخ به سوال ایسنا درباره گران‌فروشی بلیت و هزینه سفر اربعین در شرکت‌های زیارتی، گفت: دفاتری که بند پ (سفرهای زیارتی) دارند مجوز فروش بلیت پرواز ندارند. ممکن است یک دفتر مجوز بند ب و الف هم داشته باشد و هر سه فعالیت تور، پرواز و زیارت را انجام دهد. اما طبق هماهنگی که با سازمان هواپیمایی صورت گرفته با تمام دفاتری که بلیت بالاتر از نرخ می‌فروشند برخورد می‌شود که روز گذشته این اتفاق افتاد. طبق مصوبه قیمت دوسره ۵ میلیون تومان و یکسره ٣ میلیون و ٢٠٠ هزار تومان تعیین شده که برخی از دفاتر حاضر به عرصه بلیت رفت و برگشت نبودند و فقط بلیت یکسره به خاطر قیمت آن فروخته می‌شد، به سازمان هواپیمایی اعلام شد که برخورد لازم صورت گرفت.

رشیدیان همچنین تاکید کرد: خروج از مرزهای زمینی ممنوع است و فقط مرز مهران برای برگشت هماهنگ شده است.

رییس سازمان حج و زیارت در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره خروج زائران از مرز کردستان و برخوردهای که در این ناحیه صورت گرفته است، گفت: تردد از این منطقه به خاک عراق از قبل هم ممنوع بود. دیروز ۵۴ نفر در اقلیم کردستان دستگیر شدند، چون تردد از آن منطقه به عراق تابع مقرراتی است. چند نفری رفته بودند، اما با افزایش تعداد این زائران و ترددها، عراق برخورد کرد و سفارت ایران درحال پیگیری وضع این زائران است.  

رشیدیان بیان کرد: از زائران خواهش می‌کنیم از مرزهای غیرمجاز این سفر را انجام ندهند.  

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۹ ۱۵:۰۲

چرا دروغ میگه کجا بلیط هست

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۹ ۱۵:۰۷

برادر عزیز بنده بدلیل کاری در اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق کار میکنم در چند روز گذشته تعداد زیادی ایرانی را دیده ام که مرجعه کردن برای ترانسفر به کربلا و عتبات از طریق اربیل وقتی به انها یاداوری میکنیم از این راه و با مهر ورود به اقلیم نمیتوانید وارد بخش عرب نشی عراق شوید تازه متوجه میشوند که دچار چه مصیبتی شدن.و جالب اینه که در هنگام خروج از ایران مسولین مرزی به ایشان یاداوری این مورد را به خود زحمت ندادن که نروید.روزانه بواسطه شغلم که اتفاقا مسافرتی و و توزیسم است میبینم ایرانیان و زوار سرگردان را در اربیل که با این همه هزینه اینجا رسیدن و بعد هم احتمالا به تور کارچاقکن ها و قاپاقچی ها میافتن که ببرن کربلا و نجف...

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۹ ۱۵:۵۹

خدا لعنت کنه هر کس بین ما وامام حسین علیه السلام جدایی بندازه

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۹ ۱۶:۱۰

حالا اگر عراقی‌ها بخواهندبرای زیارت امام رضا بیان ایران .مسئولین ما هم تعداد اندکی از انها را بپذیرندمثل خودشان

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۹ ۱۷:۵۱

رییس محترم حج وزیارت امسال دراولین آزمون خودت رد شدی بابا چراباآژانسهای متخلف برخوردنمی کنیدبلیط عتبات بانرخ مصوب نمی دهند

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۲۹ ۲۲:۲۸

با فشار های غیر معقول و غیر منطقی و اصرار های خطرناک مقامات ایرانی بر رور دولت عراق در این هفته و ماه های اخیردر این شرایط حاد کرونآیی (نوع شیوع و سرایت بالای نوع دلتابی آن) چه در ایران و در عراق, باعث گردش هر چه بیشتر این بیماری در این نوع مراسمات مذهبی و دینی در کل جامعه هر دو کشورخواهد شد. یک تصمیم بسیار اشتباه و پر خطر برای سلامتی و جان انسان ها از طرف مسؤلین و مقامات ایرانی, با وجود زدن واکسن و رعایت پروتکل های بهداشتی وغیره (نتیجه درعمل صفر و فقط روی کاغذ خوش آیند و گول زدن خود و دیگران)!!! آیا مقامات ایرانی سیاسی و بهداشتی در ایران با وجود تجربه های تلخ و بسیار غم انگیز (مبتلا و تلفات مرگ و میرهای زیاد در ایران...) و حضور صد ها هزار انسان و شرکت درمناسبت های مختلف دینی و مذهبی در خود ایران فراموش کرده اند و هنوز درس عبرت نگرفته اند؟؟؟ بسیار جای تاسف و خیلی درد آوراست , که عقل و بصیرت جای خود را در ایران به توهمات و افکار غیر معقول و غیر منطقی علمی داده است , در جآیی که جان انسان ها در خطر میباشند! اصولاچه اجبار منطقی و معقول و بهداشتی برای شرکت این مراسمات دینی و یا هر مناسبت های دیگر غیر معقول در این شرایط حاد کرونآیی وجود دارد؟؟؟

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۳۰ ۰۷:۰۹

مسخرشو در اواردین بخدا انشالله ریشتونو بکنه از این مملکت که با امام حسین هم بازی می کنید . ادعای دین دارید و پشت پرچم امام حسین قایم شدید و از دین حسین حرف میزنید . همش اخبار ضد و نقیض از روز اول پخش کردید تا مردم رو منصرف کنید .

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۳۰ ۰۸:۰۸

کربلا هم لاکچری شد! بریم زیارت امام رضا البته این طوری که پیش میریم به امامزاده محل می رسیم. الحمد لله علی کل حال

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۳۰ ۰۹:۱۰

کاشکی مثل همه امور مربوط به امام حسین (ع) شماها فقط تماشاچی بودید و هیچ برنامه ریزی نمی کردید.

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۳۱ ۱۱:۱۴

خدا ازتون نگذره که راه کربلا بستید الان با العراقیه رفتیم کارت واکسن نمی خواست و اینکه پی سی ار ۵۰ می‌فروختم خدا از شما نگذره که مجبور شدیم بخاطر هزینه زیاد بدون بچه ها بریم گفتیم دولت اقای رییسی میاد۰۰۰

avatar
۱۴۰۰-۰۶-۳۱ ۱۱:۳۳

چرا دروغ میگید ما با پرواز العراقیه رفتیم نه واکسن میخواستند نه تست اصلا مردم عراق چیزیی به اسم کرونا نمی شناسند کاملا به سبک سابق زندگی میکنند دست بردارید از این همه دروغ

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۲۸ ۲۳:۰۵

سلان برادرم رفته عراق قاچاقی حالامی گن زندان عراق هست چه باید بکنیم کسی هست جوابم بده