• چهارشنبه / ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۲:۴۵
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400063123387
  • خبرنگار : 50081

دبیر انجمن‌های علمی دانشجویی دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد:

انجمن‌های علمی دانشجویی به دنبال مهارت‌افزایی هستند

انجمن‌های علمی دانشجویی به دنبال مهارت‌افزایی هستند

ایسنا/خراسان رضوی دبیر انجمن‌های علمی دانشجویی دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد گفت: بسیاری از فعالیت‌هایی که اکنون انجام می‌دهیم، نیاز به تبلیغات آنلاین ندارد و از زمان کرونا مجبور شدیم همه برنامه‌ها را به صورت مجازی برگزار کنیم و این فرصت باعث شد تا مهارت افراد افزایش بسیاری پیدا کند و در تولیدات محتوا به صورت مجازی توانمند شدند. 

پارسا اخلاقی در برنامه اینستاگرامی با موضوع تحت عنوان «چالش‌ها و ظرفیت‌های پیش‌ روی دبیران مجموعه‌های دانشجویی در دوران کرونا» اظهار کرد: در بازه‌ای که پاندمی کرونا آغاز شد، فعالیت‌ انجمن‌های علمی به گونه‌ای راکد بود. در آن بازه زمانی همه انجمن‌ها و تشکل‌های دانشجویی داخل دانشگاه برخلاف تصورات رشد بسیار بالایی داشت. در این زمان بیش از ۱۰۰۰ برنامه برگزار شد که همه انجمن‌های علمی ما فعالیت کردند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در این زمان انجمن‌های علمی راکد را فعال کردیم. مثلا دانشکده ادبیات که تا قبل از کرونا سه انجمن داشت، اکنون ۶ انجمن علمی فعال دارد و این فعالیت‌ها با همکاری و علاقه دانشجویان عضو انجمن‌های علمی و فرهنگی شکل گرفت. بیش از ۱۵ انجمن بین رشته‌ای وجود دارد که در زمان کرونا حدود ۶۰۰ الی ۷۰۰ عضو اصلی را به خود اختصاص داد. در شرایط کرونا یی موجود این عدد بسیار خوبی است.

دبیر انجمن‌های دانشکده علمی دانشجویی ادبیات عنوان کرد: اکنون اعضای فعال بسیار زیادی در انجمن علمی هستند که با عنوان عضو شورای مرکزی و سپس به عنوان اعضای انجمن‌های علمی فعالیت می‌کنند. برنامه‌های توانمندسازی که از نیم‌سال دوم سال ۹۸ برای دبیران انجمن‌ها و اعضای شورای مرکزی برگزار شد، به دانشجویان بسیار کمک کرد که با کل روند فعالیت انجمن‌ها آشنا شوند و بیاموزند که چه زمینه‌هایی در اختیار داریم و در چه حوزه‌هایی می‌توان فعالیت کرد.

وی تصریح کرد: تشکل‌های دانشجویی با فعالیت‌های متنوع در زمان کرونا بسیار سرگرم‌ شدند و توانستند فعالیت‌های جدی‌تری در زمینه‌های مختلف داشته باشند. ما بیش از ۵۰۰۰ دنبال کننده در کانال تلگرامی داریم و آمار مشابهی هم در اینستاگرام وجود دارد که برنامه‌های ما را دنبال می‌کنندت. در واقع از این طریق توانستیم در این بازه زمانی فعال بمانیم. 

اخلاقی بیان کرد: به طور کلی انجمن‌های علمی دانشجویی به دنبال مهارت‌افزایی هستند. بسیاری از فعالیت‌هایی که اکنون انجام می‌دهیم نیاز به تبلیغات آنلاین ندارد.

وی اضافه کرد: بعد از آغاز تولید محتوا به صورت الکترونیک متوجه شدیم که بسیاری از مخاطبان جدید را کشف کرده‌ایم که می‌توانیم به آن‌ها محتوای خود را منتقل کنیم. به همین منظور انجمن‌ها استقبال و انگیزه پیدا کردند که از جوامع آماری مختلفی برای دیدن و استفاده کردن از برنامه‌ها استفاده کنند. برنامه‌های ضبطی یکی دیگر از آیتم‌هایی بود که از همان ابتدا در دستور کار انجمن‌ها قرار گرفت. 

دبیر انجمن‌های دانشکده علمی دانشجویی خاطرنشان کرد: اهداف بسیاری از تشکل‌ها و انجمن‌ها این است که برنامه‌های مجازی داشته باشند. کرونا ما را مجبور کرد به این سمت حرکت کنیم. باید برای فضای مجازی تولید محتوا کرد تا دانشجویان به این سمت هدایت شوند. اگر از فضای مجازی استفاده نکنیم، در نهایت کنار زده می‌شویم. تنها راه برای ادامه دادن مسیر پس از پاندمی کرونا دسترسی بی‌نهایت به فضای مجازی است. این موضوع یکی از نکات مثبت برای قوی‌تر شدن انجمن‌ها و تشکل‌های دانشجویی است تا بتوانند کار خود را در این حوزه ادامه دهند. 

اخلاقی افزود: فضای مجازی این اختیار را به ما داد که از این فرصت استفاده کنیم. بسیاری از دانشجویان از این طریق با برنامه‌های متفاوت انجمن لینک شدند و برنامه‌های مورد علاقه خود را دنبال کردند. در این زمینه دانشجویان زیادی توانمند شدند و توانستند فعالیت‌هایی که در گذشته هزینه‌هایی را به همراه داشت، انجام دهند. در مجموع منابع مالی در این ۲ سال اخیر در زمینه‌های خوبی هزینه شد.

محمدامین پوراحمدی، نماینده سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، نیز در ادامه این برنامه اظهار کرد: ما معتقد هستیم اگر فردی در سازمان دانشجویان حضور پیدا می‌کند، باید حتما فعال و به طور مداوم مشغول فعالیت‌های گوناگون در حوزه‌های مختلف باشد. بنابراین فردی که فعال است را می‌توان عضو یک سازمان دانست. ما سیاستی که از ابتدای دوران کرونا در نظر گرفتیم، این بود که فعالیت‌های خود را در زمینه‌های مختلف افزایش دهیم.

وی افزود: سازمان دانشجویان در بازه شیوع ویروس کرونا ۲۲۳ فعالیت و برنامه‌ مختلف در فضای مجازی منتشر کرده است. قطعا این پاندمی روی همه مجموعه‌ها تاثیرگذار بوده و ما هم از این قاعده مستثنی نبودیم. ما در این بازه ۶۶۰ عضو پرتالی داشتیم و حدود ۲۱۰۰ دنبال کننده در شبکه‌های اجتماعی داریم که از این تعداد حدود ۵۰۰ نفر از دانشگاه‌های مختلف و شهرهای اطراف همراه ما بودند و برنامه‌ها را دنبال می‌کردند. 

نماینده سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی عنوان کرد: سازمان دانشجویان عضوی از یک نهاد بزرگ‌تر به نام جهاد دانشگاهی است. فعالیت اعضای رسمی این مجموعه غالبا از سازمان دانشجویان آغاز شده و اکنون صاحب مناصب مختلف در رده‌های گوناگون جهاد دانشگاهی هستند. فعالیت در این سازمان یک انباشت تجربه برای ما به ارمغان آورده که می‌توانیم از آن استفاده کنیم. 

وی عنوان کرد: تولیدات رسانه‌ها و محتوا یکی از ارکان مهم در همه زمینه‌ها به شمار می‌رود و بسیاری از کسب و کارها به این موضوع روی آورده‌اند و فعالیت‌های جدی انجام می‌دهند تا بتوانند پیش روند. با توجه به اینکه می‌دانستیم پاندمی کرونا به این زودی تمام نخواهد شد، سعی کردیم از همان روزهای ابتدایی افراد مختلف را جذب کنیم تا برای فعالیت در این فضا آمادگی لازم را داشته باشیم. در ابتدای امر برگزاری برخی مراسم به صورت لایو مرسوم شد. همچنین بسیاری از برنامه‌ها به صورت ضبطی برگزار شد که با کیفیت بسیار خوبی برای مخاطبان عرضه گردید.

پوراحمدی تصریح کرد: تولیدات متنوعی با موضوعات مختلف به صورت صوتی نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و سعی کردیم مقالات مهم را هم به صورت صوتی در اختیار مخاطبان قرار دهیم. البته لازم است دید ما بلندتر از این باشد و تلاش کنیم پس از کرونا هم این استقبال باقی بماند و به برگزاری برنامه‌های مجازی ادامه دهیم. در این زمینه باید نگاه تسهیل گرانه در حوزه‌های کلان مانند استفاده از بستر اینترنت داشت تا نهاد دانشگاه بتواند عملکرد قوی‌تری در این زمینه داشته باشد. 

نماینده سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی اضافه کرد: دوران پساکرونا به صورت قبل نخواهد بود و اهمیت فضای مجازی حفظ می‌شود و استمرار خواهد داشت. ما باید به ساخت برنامه‌هایی که تنها مختص فضای مجازی است، روی آوریم. اگر این فعالیت‌ها ادامه پیدا کند، می‌تواند موضوع مهمی برای مخاطبان باشد چون باعث محدود شدن مخاطب نمی‌شود. باید توجه داشت هزینه‌های فعالیت در فضای مجازی نسبت به فعالیت در فضای فیزیکی بسیار کمتر است. همچنین ستاد مرکزی سازمان نیز حامی دانشجویان است و کمک می‌کند که طرح‌ها بهتر انجام شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.