• چهارشنبه / ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۶:۲۲
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400063123686
  • خبرنگار : 50307

قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی مطرح کرد

ایجاد رابطه معنوی مردم با حرم در گرو برگزاری برنامه‌های نوآورانه در فضای رسانه‌ای

ایجاد رابطه معنوی مردم با حرم در گرو برگزاری برنامه‌های نوآورانه در فضای رسانه‌ای

ایسنا/خراسان رضوی قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: همواره باید دنبال برقراری رابطه معنوی میان زائر و امام رضا(ع) بود چرا که هدف غایی از زیارت و توسل به امام رضا(ع) برقراری ارتباط معنوی با ایشان است؛لذا در برنامه‌های طراحی ‌شده نهایت استفاده از فضای رسانه و مجازی در نظر گرفته شده تا با کمک برنامه‌های ابتکاری و نوآورانه بتوان رابطه معنوی مردم با حرم مطهر رضوی و امام رضا(ع) را ایجاد کرد.

مالک رحمتی در نشست اعلام برنامه‌های دهه آخر صفر که صبح امروز در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، در خصوص برنامه‌های پایانی ماه صفر این مجموعه اظهار کرد: در طول ۲ سال گذشته به سبب رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برنامه‌ها متناسب با پروتکل‌های بهداشتی برنامه‌ریزی و با حداقل حضور مردم و در عین حال با حداکثر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی پیش‌بینی شده. به این ترتیب شرایط سخت و غمناکی به وجود آمد زیرا از شور مراسم معنوی و مذهبی و تجمعات مردمی کاسته شد. همچنین برنامه‌ریزی بر اساس رعایت پروتکل‌ها تا حدودی کارها را دشوار کرده است.

وی اضافه کرد: رعایت پروتکل‌ها در آستان قدس و در چند ماه گذشته بالای ۹۰ درصد بوده است. همچنین با توجه به تأکید تولیت آستان قدس رضوی برنامه‌های دهه آخر صفر با محوریت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی پیش‌بینی شده است؛ لذا با توجه به محدودیت‌های موجود برنامه‌ها با شرایط کرونایی و با ۲ رویکرد طراحی شده است؛ رویکرد ما در این برنامه‌ها استفاده حداکثری از ظرفیت دستورالعمل‌ها و برگزاری مراسم منطبق با دستورالعمل‌ها و پر کردن این خلا با استفاده از رسانه و فضای مجازی است.

قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: تلاش داشته‌ایم با همفکری و هم افزایی مدیران اجرایی استان و مدیرانی که فعالیت مرتبط با برنامه‌های دهه آخر صفر داشته‌اند، برنامه‌های مد نظر با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی و بدون مشکل برگزار شود.

رحمتی اضافه کرد: از رسانه‌های ملی، استانی و شبکه‌های مجازی درخواست می‌کنیم که برنامه‌های معنوی، معرفتی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و ... حرم مطهر را به اطلاع مردم برسانند تا مردم از زیارت از راه دور بهره‌مند شوند. به این ترتیب لازم است تمام مردم و زائران به عنوان رسانه فعالیت کنند تا توسل به حضرت رضا(ع) برای تمام مردم کشور میسر شود چرا که برای رهایی از مشکلات نیازمند عنایت اهل بیت(ع) و امام رضا(ع) هستیم.

قائم‌ مقام تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد: بیش از یک سال است که کشور درگیر بیماری و همه‌گیری ویروس کروناست. این بیماری آثار و مشکلاتی در کشور ایجاد کرده که از جمله آن می‌توان به داغدار شدن بیش از ۱۰۰ هزار خانواده اشاره کرد. بر این اساس در کنار اقدامات و فعالیت‌های دولت، ما و مردم نیز در جهت فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اعتقادی خود در قبال این افراد و خانواده‌ها مسئولیت داریم و در همین راستا لازم است که به آن‌ها رسیدگی شود. در نتیجه این موضوع یکی از عوامل شکل‌گیری شعار «همه خادم‌الرضاییم، نجات انسان، رسم مسلمانی» است.

ارتباط مستقیم با بیمارستان‌ها و مراکز کرونایی از برنامه‌های ویژه دهه پایانی صفر است

رحمتی تصریح کرد: همچنین تعدادی از هموطنان ما در بیمارستان‌ها بستری هستند و یکی از مواردی که به آن‌ها آرمش می‌بخشد، ایجاد ارتباط معنوی با امام رضا(ع) و توسل به ایشان است. بنابراین با توجه به شعار همه خادم‌الرضاییم، نجات انسان، رسم مسلمانی لازم است در این ۱۰ روز برنامه ویژه‌ای برای آن‌ها پیاده شود. در این راستا ارتباط مستقیم با بیمارستان‌ها و مراکز کرونایی برنامه‌ریزی شده است.

وی تصریح کرد: علاوه بر این‌ بسیاری از زندگی‌ها و مشاغل دچار آسیب شده‌اند. از این رو بر اساس شعار امسال یعنی همه خادم‌الرضاییم، نجات انسان، رسم مسلمانی تمام مردم و جمعیت ایران شامل اقشار مختلف پزشک، مهنس، بازاری و... به عنوان خادم امام رضا(ع) به افراد آسیب‌دیده خدمات ارائه دهیم؛ لذا طبق جمع‌بندی گروه‌های علمی و بر اساس گزارش تهیه‌ شده از شرایط کشور شعار امسال همین عبارت همه خادم‌الرضاییم، نجات انسان، رسم مسلمانی تعیین شد تا ذیل این شعار و پرچم در دهه آخر صفر بخشی از آسیب‌های کشور جبران شود.

قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: امسال برنامه‌ها در سه گروه زیارتی و معنوی، فرهنگی، علمی و اجتماعی پیش‌بینی شده‌ است. به این ترتیب سازمان فرهنگی و علمی آستان قدس رضوی برنامه‌هایی در زمینه سیره زندگی امام رضا(ع) در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی و. .. طراحی کرد تا در این دهه که یکی از زمان‌های مناسب معرفی حضرت رضا(ع) است، اجرا شود.

رحمتی اضافه کرد: بنیاد کرامت رضوی نیز برنامه‌های اجتماعی پیش‌بینی کرده تا به کادر درمان و خانواده‌های آسیب‌یدده مددرسانی کند. در این زمینه همواره آستان قدس رضوی با مشارکت مردم، خیرین، واقفین و ... چنین فعالیت‌هایی را اجرا کرده است.

وی اظهار کرد: اجرای این برنامه‌ها به گونه‌ای بوده که در ایام گذشته حدود ۴۰۰۰ میلیارد ریال کمک‌های محسنانه و بسته‌های معیشتی برای خانواده‌های دچار مشکل و آسیب‌دیده توسط بنیاد کرامت رضوی عملیاتی شد. در کنار این خادمیاران ما در سراسر کشور فعالیت‌های اجتماعی خوب دیگری را نیز طراحی کرده‌اند.

قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: این فعالیت‌ها در پنج گستره اجرا خواهد شد. کانون محوری بخش بزرگی از این برنامه‌ها حرم مطهر امام رضا(ع) است. بعد بعدی آن شهر مشهد است که با توجه به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در سطح شهر مشهد پخش و توزیع شده است. به عنوان مثال برخی برنامه‌های معنوی، زیارتی و عزاداری در ورزشگاه‌ها، فضای باز و. .. با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.

رحمتی بیان کرد: گستره بعدی استان خراسان بزرگ است که با هماهنگی دستگاه‌های مرتبط مانند سازمان تبلیغات اسلامی، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، بقاع متبرکه و... برنامه‌ای مربوط به آن انجام خواهد شد. علاوه بر این‌ برنامه‌هایی در سطح سراسر کشور تدوین شده و قرار است براساس آن تعدادی از خادمین حرم مطهر رضوی به شهرستان‌ها رفته و با رعایت دستورالعمل‌ها برنامه‌هایی را با هدف اتصال مردم به امام رضا(ع) برگزار کنند. 

برگزاری برنامه‌های دهه پایانی صفر در گستره ملی و بین‌المللی

وی ادامه داد: بنابراین بسیاری از برنامه‌ها در گستره ملی پیش‌بینی شده است. همچنین در عرصه بین‌المللی عمده فعالیت‌های ما با محوریت فرهنگی و علمی صورت گرفته تا با تمرکز بر ویژگی‌های خاص امام رضا(ع) و سبک زندگی ایشان در کنفرانس‌ها و وبینارهای طراحی شده بتوان امام رضا(ع) را به مردم کشورهای دیگر شناساند.

رحمتی عنوان کرد: به این ترتیب با توجه به اینکه امکان برگزاری این برنامه‌ها با تجمع مردم و با حضور باشکوه و باعظمت مردم وجود ندارد، لذا با استفاده از رسانه‌های استانی، ملی و بین‌المللی و با بیش از ۷ زبان، برنامه‌هایی در آستان قدس رضوی تولید می‌شود. در این مسیر تلاش شده اغلب برنامه‌ها با پخش زنده همراه باشد.

قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی افزود: با توجه به تجربه سال گذشته در برگزاری برنامه‌های دهه آخر صفر امیدواریم کیفیت مدیریت برنامه‌های امسال با استفاده از ابتکارات و نوآوری‌ها نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کند. اگرچه افزایش کمی برنامه‌ها به سبب شرایط کرونایی محقق نشده‌ اما استفاده از تجربه سال گذشته موجب افزایش کیفی برنامه‌ها خواهد شد.

بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا آمادگی میزبانی از زائران را خواهیم داشت

رحمتی در خصوص آمادگی لازم جهت سفر خاطرنشان کرد: تبعیت از مصوبات ستاد ملی کرونا تصمیمی است که در آستان قدس رضوی اتخاذ شده و بر اساس هر آنچه تصویب و ابلاغ شده است، ما آمادگی میزبانی از زائران و مجاوران را خواهیم داشت. با توجه به اینکه روند انجام واکسیناسیون در کشور نسبت به گذشته بهتر شده و شاهد کاهش شیب موج پنجم کرونا هستیم، چنانچه شرایط بهتر شود و مصوبات ستاد ملی کرونا تغییر کند، آمادگی لازم جهت پذیرایی و استقبال از زائران را خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: مشکلات کشور تنها با بخشنامه، دستورالعمل، فرمان و... حل نمی‌شود بلکه پیگیری و پای کار بودن است که می‌توان مشکلات را حل کرد. تولیت آستان قدس رضوی نیز صرفا به بخشنامه، امریه و... اکتفا نکرده و هشت دغدغه‌ای که تولیت آستان تشخیص داده ‌بود، به صورت امریه ارسال شد و خود مقام تولیت در میدان و پای کار حضور داشت.

قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: این هشت فعالیت در زمینه مقابله با شیوع ویروس کرونا در سه محور تدوین شده که اولین اقدام آن پیشگیری است؛ به شکلی که اگر پیشگیری مورد توجه قرار نگیرد، واکسیناسیون و درمان نیز مشکل را حل نخواهد کرد. به عنوان مثال در آستان قدس رضوی رعایت پروتکل‌ها میان خادمین، زائران و مجاوران در جهت تحقق پیشگیری از این بیماری انجام شده است؛ به شکلی که در ایام محرم ماسک و ضدعفونی‌کننده در اختیار هیات‌های مذهبی که به آن‌ها نیاز داشتند، قرار گرفته است.

رحمتی عنوان کرد: بخش دوم فعالیت در زمینه درمان است که عمده فعالیت ما در این بخش محقق شد. همانطور که می‌دانیم بیمارستان‌ها در موج پنجم کرونا با مشکلات و چالش‌هایی مواجه بودند. در این زمینه اقدامات علمی صورت گرفت و روسای بیمارستان‌ها مشکلات را مطرح کردند و بنا بر دستور تولیت آستان قدس رضوی تصمیم گرفته شد کمبودها در حد توان تامین شود؛ به گونه‌ای که تا امروز حدود ۲۰۰ میلیارد ریال در سطح مشهد و شهرهای حاشیه‌ای تجهیزات در اختیار بیمارستان‌ها قرار گرفته است. بیمارستان رضوی نیز تا حد امکان در این زمینه کمک کرده و زائرسرای امام، زائرشهر، ورزشگاه‌های امام و اماکن قابل استفاده جهت بیمارستان سر پایی در این حوزه مورد استفاده قرار گرفت.

وی تصریح کرد: همچنین شرکت‌های داروسازی آستان قدس رضوی ظرفیت خود را افزایش دادند و تلاش شد با افزایش ۴۰ تا ۵۰ درصدی تولید بدون وقفه و همراه با نوآوری در جهت حل مشکل کشور حرکت کنیم. در زمینه خدمات تکمیلی و تقویت بنیه بدن نیز اقداماتی انجام شده و بنیاد کرامت رضوی بسته‌های معیشتی را در همین حوزه توزیع کرده است. بنیاد کرامت رضوی در حد توان خود و با استفاده از ظرفیت‌های ناظرین، واقفین، مشارکت مردمی و کانون‌های خادمیاری به کمک مردم آسیب ‌دیده رفته است. علاوه بر موارد گفته شده بنیاد در ارتباط با کرونا به بیمارستان‌هایی که با مشکلاتی در زمینه سی‌تی‌اسکن مواجه بودند نیز کمک کرده‌ است.

قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: همان‌طور که می‌دانید تا زمانی که حداقل ۷۰ درصد جمعیت واکسینه نشده‌باشند، هنوز در مرحله آسیب و خطر قرار داریم؛ از این رو در زمینه واکسیناسیون نیز سه اقدام اساسی توسط آستان قدس رضوی صورت گرفت؛ به گونه‌ای که متناسب با ظرفیت‌ها به تمام تولیدکنندگان داخلی اعلام آمادگی کردیم تا واکسن مورد نظر را در مجموعه‌های داروسازی آستان قدس رضوی تولید کنند.

رحمتی اضافه کرد: همچنین مراکزی مانند رواق‌های حرم مطهر، ورزشگاه‌ها و سالن‌هایی که ظرفیت داشته‌اند، به عنوان مراکز واکسیناسیون تجهیز شده‌اند. به علاوه در جهت سرعت‌بخشیدن به روند واکسیناسیون حاشیه شهر مشهد با مساعدت تولیت آستان قدس رضوی هزینه‌های واکسیناسیون توسط آستان قدس رضوی پرداخت شده است. علاوه بر این‌ موارد تولیت آستان قدس رضوی با پیگیری دریافت واکسن و ارتباط با وزیر بهداشت و معاون اول رئیس‌جمهور اعلام کرد که سهمیه واکسن شهر مشهد باید مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.