• پنجشنبه / ۱ مهر ۱۴۰۰ / ۲۲:۱۹
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400070100476
  • خبرنگار : 50404

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد

دستور رئیس‌جمهور مبنی بر هم‌افزایی دستگاه‌های فرهنگی دولت

دستور رئیس‌جمهور مبنی بر هم‌افزایی دستگاه‌های فرهنگی دولت

ایسنا/خراسان رضوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از دستور رئیس‌جمهور مبنی بر هم‌افزایی دستگاه‌ها و نهادهای دولتی که بودجه و ساختار فرهنگی دارند، خبر داد.

محمدمهدی اساعیلی در اختتامیه جشنواره رسانه‌ای ابوذر خراسان رضوی که شامگاه امروز، اول مهر ماه، در تالار شهر مشهد برگزار شد، اظهار کرد: روز گذشته رئیس جمهور در جلسه هیات دولت دستور داد که بخش‌های فرهنگی و رسانه‌ای تمام اجزای دولت باید با یک برنامه منظم و هماهنگ حرکت کنند. این موضوع خبری نشد اما اکنون این را اعلام می‌کنم که رئیس جمهور تاکید کرد تمام دستگاه‌هایی که بودجه و ساختار فرهنگی دارد، باید به صورت نقطه‌چین به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متصل شود تا بشود به صورت هماهنگ و منظم، برنامه فرهنگی و رسانه‌ای منسجمی را دنبال کرد.

وی افزود: گام دوم در هم‌افزایی با نهادهای بیرون از دولت است و من به عنوان فردی که در نهادهای مختلف توفیق خدمت داشتم، به دنبال ایجاد یک شبکه هم‌افزایی رسانه‌ای هستم تا بتوانیم گام‌های بزرگی را برای اعتلای حوزه رسانه‌ای کشور برداریم که انشالله این را هم در قالب یک برنامه منظم و مدون پیش خواهیم برد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: در حوزه رسانه سال‌هاست که این مشکل بزرگ وجود دارد که در یک مصاف نابرابر با جریان خبری و امپریالیسم رسانه‌ای قرار گرفته‌ایم. پس از دهه اول انقلاب اسلامی با تغییر رویکرد جبهه رقیب مواجه شدیم و او با عبور از فاز نظامی به فاز فرهنگی، در مواجهه با انقلاب اسلامی خود را قرار داد.

اسماعیلی با بیان اینکه از سال ۶۸ وارد منازعه فرهنگی در ابعاد مختلف با دشمن شدیم، تصریح کرد: یکی از ابعاد پیچیده و پیش‌برنده برای دشمن حوزه رسانه بود. در واقع ما با یک عملیات پیچیده رسانه‌ای با پشتیبانی گسترده مالی، اطلاعاتی و امنیتی روبه‌رو بودیم. هرچقدر زمان جلو رفت، حرکت دشمن در عملیات رسانه‌ای نیز پیچیده‌تر شد. من به عنوان یک کارشناس سیاسی وقتی تحولات سه دهه اخیر را بررسی می‌کنم، متوجه می‌شوم اتفاقی مانند فتنه ۸۸ محصول یک عملیات پیچیده روانی، امنیتی و رسانه‌ای بود.

جریان رسانه‌ای جبهه انقلاب به نقطه قابل قبولی رسیده است

وی ادامه داد: در ماه‌های منتهی به انتخابات سال ۸۸ و تحولات نگران‌کننده‌ای که پس از آن اتفاق افتاد و به دقت واژه فتنه برای آن انتخاب شد، شاهد یک عملیات به بلوغ‌رسیده امنیتی و رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی بودیم. آن روز واژه جنگ نرم در خصوص این رویداد به کار گرفته شد چراکه دشمن روی اذهان و قلب‌ها اقدام عملیاتی کرد که در نتیجه آن واژه دروغی به نام تقلب در ادبیات سیاسی و رسانه‌ای چرخید و کشور را دچار بحران کرد. اگر کشتیبانی مانند رهبر عزیز انقلاب و بصیرت عمارهایی که کنار رهبر انقلاب بودند و همچنین پشتیبانی مردم وجود نداشت، امواج سنگین فتنه این قدرت را داشت که کشتی انقلاب را با خطری جدی روبه‌رو کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: دشمن در حوزه رسانه‌ای یک سناریو سه ‌دهه‌ای را علیه انقلاب اسلامی جلو می‌برد و برای اینکه بتواند ضربه اساسی به ما وارد کند، فعالیت خود را مدام تغییر می‌دهد. امروز تهاجم فرهنگی بر بال گسترده رسانه‌های رقیب اتفاق می‌افتد. در جریان رسانه‌ای جبهه انقلاب نیز علی‌رغم تمام مشکلات و ضعف‌هایی که وجود دارد، باید گفت فتنه ۸۸ در همان جایی که برای نظام جمهوری اسلامی نقطه تهدید بود، سرآغاز یک فرصت برای ایجاد جریان جدید رسانه‌ای در انقلاب اسلامی نیز شد. این اتفاق بزرگ محصول یک تهدید به نام فتنه بود که ما از سال ۸۹ و ۹۰ به بعد وارد یک ترمیم و آرایش جدید رسانه‌ای در جریان خود شدیم و امروز پس از ۱۰ سال خوشبختانه جریان رسانه‌ای جبهه انقلاب به نقطه قابل قبولی رسیده است. البته نمی‌گویم که این جریان در جایگاه مطلوب خود قرار دارد اما نسبت به دهه قبل خیلی جلو آمده‌ایم و نقاط امیدواری بسیار زیادی وجود دارد.

اسماعیلی اضافه کرد: علی‌رغم تمام مشکلات و اشکالاتی که طول در دهه اخیر داشته‌ایم و یک جریان رسانه‌ای که وابسته به بخش عمده‌ای از حاکمیت بوده، با سیاست‌های نظام همراهی نکرده و در حوزه‌های مختلف با سیاست‌های ابلاغی نظام همراه نبود اما امروز به نقاط خوبی دست پیدا کردیم.

وی عنوان کرد: در جریان مراسم تنفیذ ریاست‌جمهوری مشاهده شد بین تمام مباحث مهمی که در شان جلسه مختصر تنفیذ بود، رهبری عزیز انقلاب یک جمله مهم و تاریخی را بیان کردند و آن لزوم بازنگری در آرایش رسانه‌ای جریان انقلاب بود. حضرت آقا مانند فرمانده‌ای که صحنه را مشاهده می‌کند و از اینکه برخی همراهی نمی‌کنند و مشکلات ایجاد می‌کنند، غصه می‌خورد، در اولین جلسه‌ای که با آغاز کار دولت جدید همراه شد، روی این ماموریت محوری انگشت گذاشت. در جریان دیدار دومی که به عنوان هیات دولت محضر مقام معظم رهبری حضور یافتیم نیز ایشان بر بازسازی انقلاب در ساختار فرهنگی و رسانه‌ای تاکید فرمودند. امروز دولت مردمی ماموریت خود را در حوزه فرهنگ و رسانه با این تکلیف بزرگ آغاز کرده است.

مشهد همیشه پیشتاز شکل‌گیری جریانات فرهنگی کشور بوده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ظرفیت فرهنگی و رسانه‌ای شهر مشهد اظهار کرد: مشهد مقدس همیشه پیش‌قراول تحولات بزرگ فرهنگی کشور در یک سده اخیر بوده است. در تمام جریانات فرهنگی و رسانه‌ای که در ۱۰۰ سال اخیر اتفاق افتاده، مشهد یا پیشتاز و یا جزو پیشتازان آن عرصه بوده و شخصیت‌های بزرگ و رجال تاثیرگذار فرهنگی زیادی در آن زیسته‌اند. باید توجه داشت که مشهد چه ویژگی‌هایی دارد که توانسته رجال کم‌نظیری را تربیت کند.

اسماعیلی افزود: دولت انقلابی و مردمی سیاست قطعی و اصلی خود را بر پایه تحقق منویات منویات رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی در بازسازی آرایش فرهنگی و رسانه‌ای قرار داده است. تمام سیاست‌های ما مطابق این راهبرد کلان و قطعی بازطراحی می‌شود. به همین دلیل در حوزه رسانه‌های مکتوب و رسانه‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیازمند یک بازتعریف هستیم.

ابلاغ تخصیص اعتبار ویژه برای اهالی فرهنگ، هنر و رسانه توسط رئیس‌جمهور

وی با اشاره به ابلاغ تخصیص اعتبار ویژه برای اهالی فرهنگ، هنر و رسانه توسط رئیس‌جمهور اظهار کرد: در اولین مصاحبه‌ای که هنگام تحویل وزارتخانه انجام دادم، گفتم اولین برنامه ما این است که به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه که در دوره کرونا آسیب دیدند، کمک کنیم. بر این اساس خواستار تخصیص اعتبار ویژه و بسیار خوبی از رئیس‌جمهور شدم که بدون طی پروتکل‌های پیچیده اداری و دست‌وپاگیر این موضوع توسط ایشان ابلاغ شد و هم‌اکنون مراحل انتقال آن به صندوق هنر و رسانه درحال انجام است. بنده نیز چون متعلق به خانواده رسانه هستم، موانع قانونی که در این زمینه وجود دارد را به یاری خداوند حل خواهم کرد. استاندار خراسان رضوی نیز به من این بشارت را داد که در حال پیگیری مشکلات حوزه مطبوعات و مسکن خبرنگاران است و موانع آن را برمی‌دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: هر مشکلی که از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه تاکنون شنیده‌ایم را در یک برنامه زمان‌بندی شده کوتاه‌مدت حل خواهیم کرد چراکه ما برای خدمت به حوزه فرهنگ، هنر و رسانه به عرصه آمده‌ایم. دنبال این هستیم که در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه انحصارها را بشکنیم. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت تمام نقاط ایران است و بر همین اساس همه باید به یک اندازه از حمایت‌های دولت مردمی بهره‌مند شوند.

اسماعیلی ادامه داد: به معاونت جدید توسعه و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت ویژه تاکید کردم که بخش مربوط به مناطق محروم را راه‌اندازی کند چرا که هم به نمایندگان مجلس این قول را داده‌ام و هم این موضوع از دغدغه‌های من بود. ما دچار مشکلات اقتصادی هستیم. در شهریور ماه مسئولان سازمان برنامه و بودجه تخصیص بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را کاهش داده بودند که نسبت به آن واکنش نشان دادم و طی تماسی به آن‌ها گفتم که بودجه ما مگر چقدر بوده که همان را هم کم کردید. آن‌ها نیز لطف کردند و تخصیص را به صورت کامل برقرار کردند. به هر حال من به پشتیبانی رئیس‌جمهور و اعتمادی که ایشان به من دارد، وارد عرصه شدم و تاکنون هیچ درخواستی از ایشان نداشتم که فراتر از انتظار آن‌ را برآورده نکرده باشد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.