• شنبه / ۳ مهر ۱۴۰۰ / ۰۸:۴۳
  • دسته‌بندی: البرز
  • کد خبر: 1400070300988
  • خبرنگار : 50024

وامی که گرفتنش از شکستن شاخ غول سخت تر است؛

ناکامی مستاجرین برای دریافت وام ودیعه مسکن!

ناکامی مستاجرین برای دریافت وام ودیعه مسکن!

ایسنا/البرز کسانی که از نعمت سرپناه محروم هستند، این روزها شرایط سخت‌تری نسبت به دیگر اقشار جامعه تجربه می‌کنند. وضعیت نامناسب اقتصادی، آشفتگی بازار مسکن و افزایش نجومی اجاره بها باعث شده مستاجران برای رهن یا اجاره خانه ناچار به پرداخت مبالغی باشند که تا کمتر از سه سال پیش برای خانه دار شدن آنها کفایت می‌کرد.

در این شرایط نابسامان، شیوع کرونا هم دردی به درهای مستاجران اضافه کرده و نگرانی‌های آنها در خصوص یافتن سرپناهی چندماهه را افزایش داده است. طی حدود دو سال گذشته، دغدغه مستاجران برای یافتن خانه خالی و خوش قیمت دو چندان شده است. متاسفانه اغلب صاحب خانه‌ها با سوء استفاده از شرایط موجود راهی برای سرکیسه کردن مستاجرین پیدا کرده‌اند و خانه خود را به هر قیمتی که بخواهند اجاره می‌دهند و کمتر کسی است که توان اعتراض به این وضع را داشته باشد.

به گزارش ایسنا، با وخیم شدن اوضاع مسکن، دولت از سال پیش در قالب مصوبه ستاد ملی کرونا، با هدف حمایت از مستأجران و کنترل التهاب بازار مسکن اقدام به پرداخت تسهیلاتی به نام « ودیعه مسکن» کرده است؛ وامی که دریافت آن  به آرزوی دست نیافتنی اغلب متقاضیان تبدیل شده است. از کنار شرایط سخت احراز صلاحیت متقاضیان که بگذریم، به هفت خوان بانک‌های عامل برای سنگ اندازی جلوی پای واجدین می‌رسیم که عبور از آن کار هر کسی نیست. همه این مراحل نفس گیر باعث شده که در استان حدود سه میلیون نفری البرز کمتر از ۴۰۰ نفر موفق به دریافت وام ودیعه مسکن شوند. وامی که قرار بود مُسکنی برای دردهای بخش عمده‌ای از افراد جامعه باشد ولی حالا به زخم تازه‌ای بر دل آنها تبدیل شده است...

ودیعه مسکن به چه کسانی می‌رسد؟

م. جوادی از متقاضیان کرجی این تسهیلات با اشاره به شرایط سخت دریافت وام ودیعه مسکن اظهار کرد: دریافت این وام سه شرط دارد. اول اینکه متقاضی باید سرپرست خانواده باشد. دوم اینکه در مقطع فعلی هیچ خانه‌ای به نام او نباشد. سوم اینکه این وام ودیعه مشمول افرادی می‌شود که تاریخ انعقاد قرارداد اجاره آنها از اول مهر ۱۳۹۹ تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ باشد. حالا سوال اینجاست تکلیف کسانی مثل من که تازه ازدواج کرده و با این قیمت‌های نجومی هنوز خانه‌ای برای اجاره پیدا نکرده اند چیست؟ امثال من که با هزار امید و آرزو می‌خواهند دست همسرشان را بگیرند و به خانه خود بروند چه باید بکنند؟

وی ادامه داد: در این شرایط که ازدواج کردن دل شیر می‌خواهد، با زحمت زیاد و صرفه جویی در سایر هزینه‌ها، ۶۰ میلیون تومان کنار گذاشته و تصور می‌کردم با دریافت ودیعه ۴۰ میلیونی می‌توانم خانه‌ای در یکی از محلات کرج پیدا کنم ولی چون حائز شرط سوم نمی‌شدم، از دریافت وام محروم شده و دیگر بعید می‌دانم با پولی که دارم بتوانم در حواشی شهر هم جایی پیدا کنم.

زنان مستقل باز هم دیده نشده‌اند!

س. کریمی هم با گلایه از اینکه چرا وام ودیعه مسکن صرفا شامل سرپرست خانوار می‌شود، گفت: از سال ۸۵ که دانشگاه قبول شدم و از شهرستان تالش به کرج آمدم، مستقل از خانواده زندگی می‌کنم.

وی افزود: بعد از اتمام تحصیلم، به عنوان کارمند یکی از ادارات دولتی استخدام شدم و از همان زمان اجاره نشین هستم. به نظر من اینکه وام ودیعه مسکن صرفا به سرپرست خانوار تعلق می‌گیرد چیزی جز اجحاف درحق کسی مثل من که ۱۵ سال است حتی یک ریال از پدرش نگرفته‌، نیست. یعنی در این مملکت کسی که نه متاهل است و نه سرپرست خانوار حق این را ندارد که یک چهار دیواری برای خود اجاره کند؟

وی با بیان اینکه دریافت ودیعه مسکن برای کسانی که شروط اولیه را دارند هم ساده نیست، گفت: برادرم حتی با داشتن شروط اولیه و دریافت پیامک تایید هم نتوانست این وام را بگیرد چون در هر بار مراجعه به بانک جوابی جز «هیچ دستور و بخشنامه‌ای در خصوص اعلامیه جدید وام ودیعه مسکن به بانک نرسیده» از متصدی تسهیلات نشنیده بود.

وام ۱۸ درصدی بگیریم سنگین‌تریم!

کریمی با بیان اینکه متاسفانه بسیاری نمی‌توانند ازهفت خوان دریافت ودیعه مسکن عبور کنند و عطایش را به لقایش می‌بخشند، ادامه داد: تعدادی از همکارانم هم بعد از دریافت پیامک تایید به بانک مراجعه کرده و با بهانه‌هایی مثل اعتبار پرداخت این وام هنوزجذب نشده، سایت وام بسته است و ... هر بار ناامید به خانه برگشته‌اند و همین باعث شده بعد از چند روز مراجعه پی در پی و عدم دریافت پاسخی شفاف، از ادامه پیگیری منصرف شوند ودر نهایت برای گرفتن وام به ظاهر ۱۸ درصد اقدام کنند!

م. سلیمی که بازنشسته آموزش و پرورش است با انتقاد از روند سختگیرانه پرداخت وام ودیعه مسکن، توضیح داد: در شرایط فعلی که معرفی ضامن برای شاغلین هم کار ساده‌ای نیست، بازنشسته‌هایی که هنوز مستاجر هستند و ضامن ندارند چه باید بکنند؟

وقتی ناچاری ضامن بخری!

وی اضافه کرد: با هزار دردسر دو کارمند رسمی برای ضمانت وام پیدا کردم ولی هر کدام از آنها به ازای ضمانت مبلغی را درخواست کرده اند. مگر کل وام چقدر است که امثالی مثل من باید بخشی از آن را برای خرید ضامن بپردازند؟

این کارمند بازنشسته ابراز کرد: تازه بعضی از بانک‌ها در کنار ضامن چک هم می‌خواهند آن هم چک همان بانک. با این شرایط اگر بگویند این وام سرکاری است راحت تر با ماجرا کنار می‌آییم و الکی در راه رفت و آمد به بانک وقت و هزینه خود را هدر نمی‌دهیم.

سلیمی با بیان اینکه بخشنامه‌های پیچیده پرداخت وام وشرایط سخت پذیرفتن ضامنین همیشه مشکلی بزرگ برای دریافت وام بوده، اظهارکرد: بانک‌ها بخش بزرگی از جمعیت کشور را برای ضمانت وام قبول نمی کنند و به سختی می توان فردی را پیدا کرد شرایط  تعیین شده از سوی بانک‌ها را داشته باشد.

«یا پول بده یا بلند شو»؛ جمله‌ای که مستاجران این روزها زیاد می‌شنوند!

س. حیدری مادر سرپرست خانوار کرجی هم با گلایه از تورم افسارگسیخته بازار مسکن گفت: سال گذشته با هزار دردسر وام ودیعه گرفتم. اما امسال رهن دوبرابر شده و دوباره نیاز به وام دارم. وام سال گذشته جوابگوی اجاره امسال نیست و باید امسال هم به پول پیش خانه اضافه کنم.

وی ادامه داد: صاحب خانه به هیچ قیمتی با شرایط من کنار نمی‌آید و می‌گوید یا پول بده یا خانه را خالی کن.  در این شرایط تکلیف من مستاجر چیست؟  با این همه گرانی با سه بچه قد و نیم قد چه کنم. ای کاش دولت لااقل شرایطی ایجاد می کرد تا افرادی مثل من بتوانند مجددا وام ودیعه مسکن بگیرند.

ظرفیت پرشده، سوال نفرمایید!

در ادامه س. مرادی با اشاره به دیگر مشکلات دریافت وام ودیعه مسکن توضیح داد: در بسیاری از موارد بانک‌ها با اعلام تکمیل ظرفیت، متقاضیان را به شعب دیگر و یا بانک‌های دیگر ارجاع می دهند. همچنین موارد زیادی گزارش شده که بانک‌ها اعلام می‌کنند که ظرفیت به کلی پر شده است و امکان ثبت نام وجود ندارد و همین باعث سردرگمی واجدین شرایط شده است.

وی با بیان اینکه با یک جستجوی ساده در اینترنت مشخص می‌شود ۱۸ بانک مسئولیت پرداخت وام ودیعه مسکن را بر عهده دارند، افزود:  بانک‌های مسکن، ملت، ملی، صادرات، تجارت، کشاورزی، سپه، رفاه، آینده، پاسارگاد، پارسیان، سامان، کارآفرین، مهرایران و کوثر وام ودیعه مسکن می‌دهند اما در برخی از شهرها امکان تعیین بانک برای متقاضی وجود ندارد. به عنوان مثال تا همین چند وقت پیش برای شهر قدیم هشتگرد بانکی معرفی نشده بود.

وی گفت: بسیاری از این مشکلاتی که مردم برای گرفتن وام ودیعه مسکن با آن مواجه هستند باید قبل از اجرای این طرح مورد بررسی قرار می‌گرفت نه اینکه امروز مردم با این حجم از گرفتاری و تنگناهای مالی، به هزار در بزنند و آخر هم پولی دستشان را نگیرد.

از حدود ۴۵ هزار ثبت نامی ۳۷۹ نفر وام ودیعه گرفته‌اند

رئیس ستاد اقدام ملی اداره کل راه و شهرسازی البرز با اشاره به اینکه مسئولیت شناخت و معرفی مستاجران برای دریافت وام ودیعه مسکن به عهده وزارت راه و شهرسازی است، گفت: اما نوع تسهیلات و شیوه پرداخت و نحوه بازگرداندن آن، موضوعی است که بانک مرکزی در خصوص آن تصمیم‌گیری کرده است.

امیر ردایی در گفت و گو با ایسنا، ادامه داد: متاسفانه در برنامه ریزی برای معرفی بانک به مردم ظرفیت برخی از شهرها دیده نشده و همین باعث شده متقاضیان در زمان تعیین بانک عامل گزینه ای در لیست مشخص شده نداشته باشند و با توجه به اینکه متقاضیان هر شهر باید در یکی از بانک‌های عامل شهر خودشان این وام را بگیرند، برخی دچار مشکل شده‌اند.

وی توضیح داد: اداره کل راه و شهرسازی البرز تنها این امکان را دارد که واجدین شرایط را شناسایی و معرفی واجدین شرایط را به عهده دارد و هیچ امکانی برای افزایش یا کاهش ظرفیت بانکی ندارد.

این مسئول ادامه داد: مشکل اصلی این است که هنوز به طور دقیق مشخص نیست نظام توزیع این تسهیلات چگونه است و میزان منابع مشخص شده برای پرداخت در هر شهری بر چه مبنایی تعیین می‌شود.

ردایی گفت: به عنوان یک شهروند به نظر می‌رسد نظام توزیع این تسهیلات در شهرهای مختلف شکل و شیوه عادلانه‌ای به خود بگیرد تا متقاضیان و واجدین شرایط بتوانند این تسهیلات را دریافت کنند.

وی با اشاره به تعداد متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکن در البرز اضافه کرد: در مجموع ۴۵ هزار و ۱۸۵ نفر درشهرهای مختلف استان برای دریافت این وام ثبت نام کرده‌اند که پس از بررسی ۲۶ هزار و ۸۵۳ نفر از آنها حائز شرایط شده‌اند.

 این مسئول توضیح داد: از میان واجدین شرایط هم ۱۹۱۶ نفر موفق به تشکیل پرونده در بانک‌های عامل شده‌ و ۳۷۹ نفر از آنها هم وام را دریافت کرده‌اند.

راه و شهرسازی رابط مردم و بانک‌ها است

رئیس ستاد اقدام ملی اداره کل راه و شهرسازی البرز افزود: بخشی از شرایط احراز صلاحیت متقاضیان برای دریافت وام برگرفته از قانون ساماندهی و بخشی هم متاثر مصوبات ستاد ملی کرونا است و ادارات کل استان‌ها در این حوزه دخالتی ندارد.

وی با اشاره به مبلغ این وام در شهرهای مختلف هم گفت: مبلغ این وام در تهران ۷۰ میلیون تومان، در کلانشهرهای بالای یک میلیون نفر ۴۰ میلیون و مابقی شهرها ۲۵ میلیون تومان اعلام شده است.

ردایی با اشاره به اینکه برای ثبت نام دریافت این وام متقاضیان تا پایان شهریور ماه فرصت داشتند، ادامه داد: متقاضیان کرجی که موفق به دریافت این تسهیلات می شوند، باید برای وام ۴۰ میلیون تومانی به مدت سه سال هر ماه یک میلیون و ۳۴۷ هزار و ۷۵۰ تومان پرداخت کنند و رقم اقساط تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی سایر شهرهای استان هم ماهیانه ۸۴۲ هزار و ۳۴۸ تومان برآورد شده که بازپرداخت آن هم سه ساله است.

وی با تاکید بر اینکه این دومین بار است که با هدف تنظیم‌ بازار ثبت‌نام دریافت وام از مستاجران انجام می‌شود، گفت: نرخ سود بانکی وام‌های ۲۵ و ۴۰ میلیون تومانی ۱۳ درصد لحاظ شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۳ ۱۰:۱۴

هر بانکی میری میگه باید حساب داشته باشی و حساسیت کار کرده باشه

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۳ ۱۱:۲۲

آیا واقعا مسولان مربوطه نظرات را مطالعه و بررسی میکنند ؟ یا فقط با ارایه طرحها که در بروکراسی ها معمولا ناشدنی است رفع مسولیت میکنند . مدتهاست مردم اعلام کردند بانک ها بخصوص روسای بانکهای خصوصی, باقیمانده در سایت وام ودیعه مسکن سختگیرانه مانع دریافت وامها هستند, ولی هیچ مسولی پیگیر رفع موانع نیست. در این روزها که کارمند رسمی نایاب شده چرا با یکنفر ضامن و چک و سفته پرداخت وام را قبول نمیکنند؟

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۳ ۱۶:۰۷

سلام بنده در تیر ماه اسمم دراومد به بانک ملت مرکزی مراجعه کردم تا امروز که ضامنم امضا کرد و مسئول بانک گفت تمامه برید حدود 26 بار به بانک مراجعه جر و بحث و تماس با بازرسی و التماس داشتم واقعا خجالت کشیدم اما ناچارم فقط خدا

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۳ ۱۶:۳۶

هیچ بانکی باز نمیشه یکماه چرا الکی تمدید کردیذ الان من بانک سپه و ملل و پاسارگاد رو میزنم ولی باز نمیشه

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۳ ۲۱:۲۵

مدتی است که در فرم ثبت نام، امکان انتخاب بانک و شعبه اصلا وجود ندارد و عملا نمی توان معرفی به بانک را کامل کرد!

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۳ ۲۲:۵۴

بانکها درخواستهایی از وام گیرنده میکنند که آدم به خودش لعنت می فرسته که چرا اصلا درخواست وام دادم!!!بنده بازنشسته تامین اجتمایی هستم با سن ۴۲ سال بعلت ازکارافتادگی کلی از سازمان نامه کسر حقوق آوردم ولی ضامن کارمند دولتی پیدا نکردم یا سقف نامه کسر حقوقشان پر شده یا فقط به اعضای درجه یک خانواده نامه میدن پیش رئیس بانک رفتم گفتم یک راه حل نشون بدید به بنده گفتند فقط ضامن رسمی کارمند گفتم جواز کسب با چک و خوش حساب هم از تولیدی پوشاک و هم دفتر پیشخوان دولت ولی متاسفانه گفتند اصلا صحبتش را نکن دستور بانک مرکزی هست و هیچ کاری نمیشه کرد و همه جا از بازرسی بانک تجارت تا بانک مرکزی زنگ زدم اونهم برای ۲۵ میلیون ،بانک تجارت شعبه واوان اسلامشهر متاسفم که نمیدونم چرا اعتماد کردم و روی این وام حساب کردم

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۴ ۰۲:۱۷

ما مستاجران از همه نظر تحت فشار هستیم و دولت محترم هم با این روش پرداخت وام سر کاری مشکل بزرگی به مشکلاتمون افزود ،بخدا قسم دیگه بریدم وقعا خسته شدیم از این همه حقارت و این همه بد بختی که داریم تحمل میکنیم من که دیگه بریدم و کم آوردم بیشتر از همه از دولتمردان دروغگو خسته شدیم

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۴ ۰۳:۳۷

بانک ‌‌پاسارگاد اسلامشهر غیر از کسر حقوق و چک ضامن از وام گیرنده چک میخواد . همونجا حساب دارم که حقوقم بهش واریز میشه.

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۴ ۰۸:۰۰

من میشناسم اطرافم که شخصی که هم خودش معلم هست هم خانمش ودوتا خانه قولنامه ای به اسمشان هست زمین هم دارند وبا سفارش آشنایی که توی بانک داشتند یک هفته ای وام گرفتند

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۴ ۱۰:۳۹

بانک پاسارگار اردبیل حافظ میگه بازنشسته قبول نمیکنیم باید کارمند رسمی مشغول به کار باشه اونم از اداره آبیاری . یعنی وام نمیدیم برو پی کارت ولی اگه یکی از آشناهای خودشون باشه همون روز واریز میکنن. خدا لعنتتون کنه انشالله

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۴ ۱۲:۴۵

چرا با احساسات آدم بازی میکنید

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۴ ۱۴:۰۵

استان ایلام توسایت فقط بانک ملی هس .اونم رفتیم بانک یه برگه زدن رو تابلو اعلانات که نوشته استان ایلام امسال سهمیه وام ودیعه مسکن ندارن .خسته نباشی😐

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۴ ۱۵:۰۸

چرا سایت بسته هست بارها با رفتن به بانک قبول کردن ولی تعین بانک یا شعبه کنیم نمیشه تا کی منتظر باید بشینیم سایت درست بشه

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۴ ۱۶:۲۷

اسمم دراومد رفتم بانک ملت دوتا ضامن کارمند رسمی میخاد خودمم باید شاغل باشم هشتاد میلیون چک و سفته میخاد ترجیح میدم یه چادر مسافرتی بخرم و گوشه خیابان زندگی کنم تا برم اینجور وامی ک از هفت خان رستم بگذرم رو بگیرم😏

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۵ ۰۰:۳۹

میخواین کمک کنین هزارتا منت میزارین منه مستاجر از کجا دوتا ضامن بیارم .کارگر فیش حقوقی نداره باید کجا بره یهو ی قبر بدید بریم توش دیگه ادا اطفارا چیه زمین خدارو هم باید بخریم

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۵ ۰۸:۲۱

واقعا که چه عدالتی دارید مسکن چرا اینقد گرانه ها چرابه فکر مردم نیستید .توهمه شهرا مخصوصا تهران

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۵ ۱۱:۵۲

خدا ازشون نگذره که این قدر سنگ جلو پامون میزارن چند ماه دنبال این وامم هیچ نتیجه ای نگرفتم

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۶ ۱۳:۴۲

چرا فقط 3 تا بانک ملل و کوثر و سپه باز میشه ؟؟؟ شعبه هاشم باز نمیشه . این چه مسخره بازیه . اول مناره رو میدزدید بعد چاله رو میکنید ؟ ؟ ؟ ما مستاجرا ی کارمند خوشحال شده بودیم موعد قولنامه که برسه خیالمون راحته واسه وام و پول ودیعه . الان دو دستی میزنم تو سرم چیکار کنم ؟؟؟ اگه واسه این وام ودیعه مسکن 2 تا ضامن و کسر از حقوق و چک و درصد سود بالای 10 درصد و اینا آخه چه فرقی با بقیه وام ها داره ؟؟؟فقط اسمشو عوض کردید . فکر کردید اسمشو بذارید وام ودیعه مسکن مشکل حل میشه ؟؟؟ باید یه فرقی با یقیه وام ها بکنه حد اقل .

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۸ ۱۳:۵۳

من اجاره نامه ام نیمه دوم سال 99 هستش ولی به بانک ملل مراجعه کردم میگه اجاره نامه باید برای سال 1400 باشد درصورتی که سایت وزرات مسکن چیزی در این مورد اعلام نکرده لطفا پیگیری نمایید که اجاره نامه برای چه سالی باید باشد.

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۹ ۰۱:۳۶

واقعا دولت به فکر مستاجران هست چند وقت هست سایت بسته شده ما نمی توانیم انتخاب بانک کنیم گناه ما چیه به کجا بریم به کی حرف دلمان بگیم سایت وانتخاب بانک باز کنن