• یکشنبه / ۴ مهر ۱۴۰۰ / ۱۷:۵۶
  • دسته‌بندی: قم
  • کد خبر: 1400070402604
  • خبرنگار : 50411

مشکل اصلی پژوهش در علوم انسانی؛ سفارش دهنده دانش، حمایت نمی کند

مشکل اصلی پژوهش در علوم انسانی؛ سفارش دهنده دانش، حمایت نمی کند

ایسنا/قم مدیر مرکز امور نخبگان و استعدادهای برتر،با اشاره به اینکه ورشکستگی در عرصه دانش دیر مشخص می‌شود، گفت: مشکل اصلی این است که بازار مصرف دانش، سفارش‌دهنده تولید دانش و حمایت‌گر اصلی نیست و این مشکل در قلمرو علوم انسانی بسیار مشخص است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید علی عماد، مدیر مرکز امور نخبگان و استعدادهای برتر، در نشست خبری که پیش از ظهر امروز در خبرگزاری حوزه برگزار شد، عنوان کرد: مرکز امور نخبگان و استعدادهای برتر حوزه‌های علمیه در راستای ایفای یک مأموریت و برای تحقق یک راهبر کلان در عرصه‌ علم و فناوری جمهوری اسلامی و در راستای تحقق مطالبات رهبر معظم انقلاب شکل گرفت.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب سال‌های سال بر توسعه علم، دانش، جریان تولید فناوری‌های نرم، سخت و راهبردی تأکید فراوان داشتند و بیان می‌کردند که آینده کشور باید توسط نخبگان دانشگاهی و حوزوی راهبری شود.
وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر کشور ایران از رتبه‌بندی‌های پایین در تولید دانش توانسته به جایگاه بالایی برسد که شکوفایی آن اقتضائات آن ازجمله بها دادن و توجه کردن به نخبگان و استعدادهای فوق‌العاده منابع انسانی این سرزمین بوده است، افزود: برای این‌که جریان شناسایی، حمایت و بهره‌مندی از نخبگان حوزه‌های علمیه در یک نقطه شکل بگیرد پیشنهادی در سال‌های پایانی دهه هشتاد به مدیریت حوزه‌های ارائه علمیه شد و شورای عالی هم از این پیشنهاد استقبال کرد و در اوایل دهه 90 مرکز امور نخبگان و استعدادهای برتر حوزه‌های علمیه شکل گرفت.
وی بابیان اینکه این مرکز سیاست‌گذار و برنامه‌ریزی‌های کلان برای عموم نخبگان حوزه‌های علمیه اعم از خواهران و برادران در پهنه ایران طراحی شد، اظهار کرد: هدف اصلی این مرکز در سه قلمرو مهم و محوری؛ شناسایی استعدادهای برتر و نخبگان حوزه‌های علمیه، زمینه‌سازی برای رشد و ارتقا و ارائه خدمات برای نخبگان و استعدادهای برتر حوزه‌های علمیه، زمینه‌سازی بهره‌گیری از ظرفیت نخبگان حوزه‌های علمیه در مسیر پاسخ‌گویی به نیازهای نظام جمهوری اسلامی و کمک به توسعه‌یافتگی و رشد افزون‌تر جامعه دینی و اسلامی خلاصه می‌شود.
عضو شورای علمی نخبگان کشور بیان کرد: این مرکز به‌عنوان ستاد مشترک در امر نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه، ارتباط وسیعی با مرکز حوزه‌های علمیه سراسر کشور، مرکز حوزه‌های علمیه خواهران، جامعه الزهرا، مرکز حوزه‌های علمیه خراسان و مرکز حوزه‌های علمیه اصفهان دارد.
وی با اشاره به اینکه این مرکز به شکل هیئت‌امنایی تشکیل شده است، اظهار کرد: برای انجام فعالیت‌ها در هریک از مراکز حسب اقتضائات سازمانی آن‌ها دفتر امور نخبگان و یا اداره کل نخبگان شکل گرفته است.
وی با تأکید بر اینکه در شناسایی استعدادهای برتر مأمور بودیم که به‌تدریج در عرصه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، تدریسی، مدیریتی و... ورود کنیم، گفت: به دلیل برخی سیاست‌ها و محدودیت‌ها این مراحل شناسایی به‌تدریج انجام شد و هم‌اکنون بیش از دو هزار استعداد برتر در عرصه‌های مختلف شناسایی شدند.
وی افزود: با توجه اینکه عرصه تدریس به عنوان یک عرصه مهم در رشد استعدادها مورد اهمیت بود به همین دلیل در دور جدید شناسایی استعدادهای برتر تدریس نیز در دستور کار قرار گرفت همچنین در دوره اخیر توسعه‌ای در عرصه شناسایی فرهنگی و تبلیغی را در پیش رو داریم.
وی با بابیان اینکه در ۱۱ عرصه در حوزه فرهنگی و تبلیغی شناسایی استعداد داریم که عمده‌ترین آن‌ها هنر، رسانه و فضای مجازی است، گفت: با توجه به اهمیت مدیریت و بهره‌گیری از ظرفیت‌های منابع انسانی، شناسایی استعدادهای مدیریتی نیز در دستور کار قرار گرفت تا کاتالیزگری برای امور باشد.
حجت‌الاسلام عماد بیان کرد: در چند قلمرو از استعدادها حمایت می‌شود که حمایت علمی، مهارتی، معیشتی و ارتباط جامعه نخبگانی با جوامع علمی ازجمله آن‌ها است که چند نهاد مسئولیت آن را به عهده دارند.
وی ادامه داد: مرکز خدمات حوزه علمیه با تأکید بر حمایت‌های معیشتی از استعدادهای برتر و نخبگان حمایت می‌کند همچنین حمایت از فعالیت‎ها به ویژه در عرصه‌های علمی، اجتماعی و فرهنگی توسط بنیاد علمی نخبگان انجام می‌شود.
عضو شورای علمی نخبگان کشور اظهار کرد: ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران با توافق با بنیاد نخبگان جهت حمایت از فعالیت‌های نخبگان، تمام یا بخشی از فعالیت‌های آن‌ها که در راستای نیازهای کشور باشد را می‌پذیرد و با توجه به فعالیت‌های علمی و پژوهشی آن‌ها، مدت خدمت نظام وظیفه آن‌ها را کاهش یا پایان خدمت به آن‌ها می‌دهد؛ البته گذراندن دوره آموزشی نظام وظیفه ضروری است.
وی بابیان اینکه هدف دیگر این مرکز، برقراری ارتباط استعدادهای برتر با جامعه علمی و ارتباط میان طلاب و دانشگاهیان در اجرای طرح‌های پژوهشی برای تحقق اهداف توسعه و رشد کشور است، گفت: طرح‌های احمدی روشن که مورد حمایت بنیاد نخبگان است به‌صورت پروژه‌های مسئله محور با حضور یک استاد راهنمای برجسته و پژوهشگر و با حضور طلاب و دانشجویان شکل می‌گیرد.
وی با تأکید بر اینکه شناسایی استعدادها اختصاص به یک‌رشته ندارد و شاخص سنی برای حمایت از استعدادها ۴۰ سالگی است و بعد از آن اگر در دسته‌بندی‌های دیگر مانند مدیران، محققان و نخبگانی قرار بگیرند، حمایت می‌شود، تصریح کرد: نخبه در تعریف بنیاد ملی نخبگان و تعریف اساسنامه مرکز نخبگان حوزه‌های علمیه به شخصیت تأثیرگذار در حوزه‌های علمیه و سطح کشور گفته می‌شود؛ اما استعداد برتر افرادی هستند که زمینه نخبه شدن در آن‌ها وجود دارد که باید مسیر هدایت، تعلیم و تربیت را طی کنند.
عضو شورای علمی نخبگان کشور گفت: ۱۵۸۳ تن در حوزه علمیه برادران، 517 تن در حوزه علمیه خواهران و ۲۱۸ تن در جامعه الزهرا به عنوان استعداد برتر شناسایی شدندکه در حوزه علمیه برادران در هشت دوره، حوزه علمیه خواهران در هفت دوره و جامعه الزهرا در پنج دوره بوده است.
وی با اشاره به اینکه ورشکستگی در عرصه دانش دیر مشخص می‌شود، بیان کرد: مشکل اصلی این است که بازار مصرف دانش، سفارش‌دهنده تولید دانش و حمایت‌گر اصلی نیست و این مشکل در قلمرو علوم انسانی بسیار مشخص است.
وی ادامه داد: چرخه تولید دانش در کشور باید با فشار بازار تنظیم شود نه با فشار ذهن و علایق افراد؛ و اگر با فشار بازار نباشد محک نمی‌خورد البته بازار نیز مسئله خود را به صورت روشن بیان نمی‌کند.
وی با تأکید بر اینکه سازکاری که برای شناسایی استعدادهای برتر در نظر گرفته شده است راه اعمال نظرهای شخصی را بسته است، بیان کرد: برای شناسایی صلاحیت‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود که از جمله آن‌ها در معدل بالا در صلاحیت علمی است البته اگر شخصی یک نمره معدل پایین‌تر داشته باشد و دو استاد او را تائید کنند بعد از انجام مصاحبه به صورت استثنا پذیرفته می‌شود.
حجت‌الاسلام عماد ادامه داد: جامعه نخبگانی باید جامعه مسئول قلمداد شود تا از پرورش جامعه‌ای متوقع جلوگیری شود توجه به نیاز کشور و ضرورت‌های کشور از نکاتی است که جامعه نخبگانی باید به آن دقت کند و مسئولین نیز حمایت‌های لازم را انجام دهند

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.