• سه‌شنبه / ۶ مهر ۱۴۰۰ / ۱۰:۲۶
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 1400070603390
  • خبرنگار : 50458

مدیر انجمن خانه‌داران کتابخوان تاکید کرد:

تلاش برای ثبت روز «بانوان خانه‌دار»/ مقام خانه‌داری در جامعه به کد بانوگری تقلیل یافته است

تلاش برای ثبت روز «بانوان خانه‌دار»/  مقام خانه‌داری در جامعه به کد بانوگری تقلیل یافته است

ایسنا/آذربایجان شرقی انجمن خانه‌ داران کتابخوان برای اولین بار در سطح کشور با همت بانوان فرهنگی و تلاشگر تبریز تاسیس شده و هدف اصلی آنها بزرگداشت مقام مهم خانه‌داری، ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش آگاهی بانوان شهر تبریز است

الهام قاسمیان، مدیر انجمن خانه‌داران کتابخوان و تحصیل کرده‌ی رشته فقه و مبانی حقوق است که قبل از مادر شدن، مدرس دانشگاه بود. او اکنون نزدیک به ۲۵ سال است که به عنوان فعال فرهنگی در سطح شهر مشغول بوده و مسئولیت بخش فرهنگی خانه قرآنی ریاحین را نیز بر عهده داشته است.

او به ایسنا می‌گوید: ما طی ۱۲ سال گذشته امر مهم کتابخوانی را تحت پوشش «خانه‌ی قرآنی ریاحین تبریز» در فضای حقیقی با بانوان در تمام سطوح تحصیلی و رده‌های کتابی انجام می‌دادیم. کار ما گسترش حلقه‌ی کتابخوانی بود و در کنار آن، برنامه‌های مناسبتی دیگری را نیز برگزار می‌کردیم.

قاسمیان اضافه می‌کند: با آغاز کرونا که دورهمی‌ها تعطیل شد، فعالیت‌های ما نیز کمرنگ‌تر می‌شد و تمام زحمات ما در آستانه‌ی از بین رفتن بود لذا تصمیم گرفتیم تا این کار را در فضای مجازی توسعه دهیم.

او یادآوری می‌کند: تقریبا شش ماه برای تدوین طرح خانه داران کتابخوان وقت گذاشتیم؛ از اسفند ۹۸ تا خرداد ۹۹ طول کشید و در خرداد ماه مراحل ثبت آن به عنوان سازمان‌ مردم نهاد شکل گرفت و هم اکنون به عنوان یک سمن به شکل مستقل  در حال گسترش فعالیت‌های خود هستیم.

او ادامه می‌دهد: در حال حاضر در فضای مجازی و همچنین فضای باز فعالیت می‌کنیم و امیدواریم با پایان شیوع کرونا، فعالیت‌های خود را در فضای حقیقی افزایش دهیم.

مدیر انجمن خانه‌داران کتابخوان خاطرنشان می‌کند: اغلب فعالیت‌های ما در فضای مجازی و به صورت غیرحضوری است، اما تا حدودی در فضای باز نیز فعالیت می‌کنیم که جلسات هفتگی «پارک و کتاب» نمونه‌ای از آن است.

ایجاد کتابخانه به همت بانوان انجمن  

او اضافه می‌کند: با شیوع کرونا، افراد در تهیه‌ی کتاب نیز با مشکل روبه‌رو بودند لذا کتابخانه‌ای را به همت بانوان خود انجمن تهیه کردیم.

این فعال فرهنگی می‌گوید: بانوان عزیز می‌توانند کتاب خود را از طریق فضای مجازی، تلفنی یا سایت ثبت کنند و ما کتاب آنها را امانت داده و تحویل می‌گیریم و همچنین در صورت داشتن سفارش کتاب نیز آنها را تهیه و تحویل می‌دهیم.

او ادامه می‌دهد: زمان امانت کتاب‌های ما ۱۰ روز است و در صورت زیاد بودن صفحات کتاب، تا سه دوره نیز امکان تمدید وجود دارد.

او یادآوری می‌کند: برنامه‌ها و همایش‌های ویژه‌ای را برای بانوان در نظر داریم که منتظر مجوز ستاد مقابله با کرونا هستیم تا آنها را اجرایی کنیم. 

قاسمیان در رابطه با طریقه‌ی کتاب‌رسانی به بانوان متذکر می‌شود: مسئولیت کلیه فعالیت‌های حوزه کتاب اعم از تهیه و ساماندهی کتاب‌ها، ساماندهی هدایا و کتاب‌رسانی بر عهده‌ی خانم فیروزه واصفی، از همکاران ماست که با نهایت دقت و سخت کوشی انجام می‌شود.

او در خصوص برنامه‌های مطالعاتی انجمن بیان می‌کند: در زمینه سیر مطالعاتی، هر فرد روزی ۱۰ صفحه از یک کتاب را مطالعه کرده و در پایان هفته،  ۷۰ صفحه‌ی مطالعه شده بررسی می‌شود و سوالاتی طرح می‌شود تا ۷۰ صفحه‌ی بعدی را شروع کنیم؛ علاوه بر آن نشست‌های کتابخوانی نیز برگزار می‌شود که در آن، کتاب مطالعه شده‌، تحلیل و بررسی می‌شود. 

او خاطرنشان می‌کند: هیچ هزینه‌ای برای امانت و عودت گرفته نمی‌شود چرا که کتابخانه به همت خود بانوان انجمن ایجاد شده و کتاب‌ها توسط آنها تهیه می‌شود.

مدیر انجمن خانه‌داران کتابخوان می‌گوید: هیچ نهادی از ما حمایت نمی‌کند و تمامی هزینه‌ها توسط خود بانوان انجمن تامین می‌شود؛ در ابتدا اعضای انجمن کتاب‌های خریداری شده‌ی خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذاشتند و به گسترش زنجیره‌ی کتابخوانی کمک می‌کردند.

حمایت مسئولین، عامل اصلی گسترش کتابخوانی 

او تاکید می‌کند: از مسئولین انتظار داریم که ما را حمایت کنند چرا که این امر، چندان کار سخت و پیچیده‌ای نیست و مهمترین درخواست ما، حمایت است تا دیده شویم و بتوانیم این کار را گسترش دهیم.

قاسمیان می‌گوید: تقریبا نصف جامعه‌ ما را، خانه‌داران تشکیل می‌دهند و بانوان در هر حرفه‌ای که فعالیت کنند، امر مهم خانه داری را بر عهده دارند و تاکنون برنامه‌ی مستقلی برای بانوان در سطح کشور تبیین نشده و این قشر مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند.

او بیان می‌کند: ما تمام خانم‌ها را به چشم یک خانه‌دار می‌بینیم؛ این واژه از سخنان ابن سینا گرفته شده است که حکمت را به دو دسته‌ی عملی و نظری تقسیم کرده و حکمت عملی را به سه حوزه تدبیر منزل، سیاست مدون و حکمت متعالیه تقسیم کرده و مسئولیت بخش تدبیر منزل را بر عهده‌ی بانوی خانه می‌سپارد چرا که اگر وظایف خود را به خوبی انجام دهند، افراد بزرگی را تحویل جامعه خواهند داد.

این فعال فرهنگی در خصوص مقام خانه‌داری خاطرنشان می‌کند: در جامعه امروزی مقام خانه‌داری به کد بانوگری تقلیل داده شده در حالیکه ابن سینا، رئیس کشور، مسئول خانه و خدا را در یک زنجیر در نظر گرفته که رب البیت یا خداوندگار خانه، بر عهده‌ی بانوی خانه است، اما بانوان خانه‌دار از این عنوان بسیار معذب هستند چرا که این مقام برای آنها تبیین نشده که مدیریت کوچکترین و در عین حال تاثیر گذارترین  نهاد اجتماعی بر عهده‌ی آنها است.

تلاش برای ثبت روز «بانوان خانه‌دار» در تقویم ملی

او با اشاره به برنامه‌های آتی انجمن می‌گوید: مهمترین کاری که بعد از گسترش و توسعه‌ی این انجمن در نظر داریم، ثبت روز ملی «بانوان خانه‌دار» به مناسبت روز تولد «بانو امین اصفهانی» - از عالمان و عارفان زن شیعه- است؛ در کشور ما برای هر قشر و حرفه‌ای، روزی در تقویم ثبت شده است، اما متاسفانه مقام خانه‌داری چندان مورد توجه واقع نشده است.

او متذکر می‌شود: ما  می‌خواهیم که از پتانسیل و قدرت زنان خانه‌دار بهره‌مند شویم و کار را تقویت کنیم چرا که در صورت بی‌توجهی به بانوان، آنها را تضعیف کرده و در سطوح دیگر با مشکلات مواجه خواهیم شد.

قاسمیان با تاکید بر نقش مهم خانه در تربیت افراد می‌گوید: خانه مانند خشت اول دیوار اجتماع است که اگر خوب سر جای خود قرار نگیرد، نابسامانی و ناهماهنگی‌هایی را به وجود خواهد آورد؛ تمام سعی ما این است که این مقام را در جامعه تبیین کنیم تا بانوان خود را باور کرده و خانه‌داری را به عنوان یک کسوت بدانند که شغل مقدسی است و در رشد اجتماع بسیار تاثیرگذار است. 

تاسیس انجمن خانه‌داران کتابخوان تبریز برای اولین بار در کشور 

او با بیان اینکه این کار برای اولین بار در کشور در تبریز ایجاد شده است، اضافه می‌کند: علاوه بر کتاب‌رسانی، شناسایی بانوان بسیار موفق و معرفی آنها و تبیین جایگاه زن اصیل در  جامعه جزو اولویت‌های بعدی ما است.

به گزارش ایسنا، مدیر انجمن خانه‌داران کتابخوان در پایان در ارتباط با نحوه‌ی عضویت در این انجمن تاکید می‌کند: بانوان عزیز می‌توانند با عضویت در سایت خانه‌داران کتابخوان و دنبال کردن صفحات مجازی، به ما بپیوندند و همچنین می‌توانند در روزهای یکشنبه و چهارشنبه به صورت حضوری به دفتر ما به آدرس چهارراه منصور، پشت مسجد کریمخان، پاساژ پرنیان، ورودی دو، طبقه اول، واحد ۱۰۳ مراجعه کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.