• چهارشنبه / ۷ مهر ۱۴۰۰ / ۱۱:۳۵
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 1400070704415
  • خبرنگار : 71012

معرفی رییس جدید صداوسیما

جبلی کیست و چه نگاهی به رسانه دارد؟

جبلی کیست و چه نگاهی به رسانه دارد؟

پیمان جبلی که حالا با رفتن عبدالعلی علی عسکری، بر مسند ریاست سازمان صداوسیما نشسته است، پنج سال قبل با حکم خودِ او معاون برون مرزی رسانه ملی شده بود. اما «جبلی کیست؟» و «چه نگاهی به رسانه دارد؟»؛ پرسش هایی که در این گزارش تلاش شده است با نگاهی به کارنامه گذشته رییس جدید صداوسیما به آنها پاسخ داده شود.

‌به گزارش ایسنا، جبلیِ ۵۵ ساله، متولد تهران است و پس از اینکه از سال‌ ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۳ به عنوان سفیر ایران در کشور تونس فعالیت کرد، به صداوسیما آمد تا با حکم محمد سرافراز (رییس وقت صداوسیما) که اتفاقا او هم از معاونت برون مرزی بر صندلی ضرغامی نشست، به عنوان «معاون خبر» این رسانه معرفی شود.

در حقیقت سرافراز در آن زمان، همزمان با معرفی جبلی در این سمت، رسما اعلام کرد که تصمیم گرفته است معاونت سیاسی را که در مدت ریاست ضرغامی حدود ۱۰ سال در اختیار مجید آخوندی بود، حذف کرده و عنوان «معاونت خبر» را جایگزین کند؛ تصمیمی که همانند بسیاری دیگر از رویکردهای رییس اسبق سازمان صداوسیما، به تدریج و با آمدن علی عسکری حذف شد.

با رفتن سرافراز از صداوسیما و آمدن عبدالعلی علی عسکری، پیمان جبلی هم در معاونت دیگری مشغول به کار شد؛ مجید آخوندی بار دیگر به معاونت سیاسی صداوسیما بازگردانده شد و معاونت برون مرزی را به جبلی سپردند؛ سمتی که تا همین آخرین روزهای انتصابش در مقام رییس صداوسیما هم در آن مشغول به کار بود.

اغلب فعالیت های پیمان جبلی به انضمام حضور در معاونت های سیاسی و برون مرزی، در بخش های خبری صداوسیما خلاصه می شود. او سالهاست عضو هیات علمی دانشگاه صداوسیماست و پیشترها، دبیر اخبار خارجی بخش شامگاهی رادیو، دبیر اخبار خارجی و داخلی اخبار تلویزیون، سردبیر اخبار سراسری شبکه دو سیما، مدیرکل اخبار داخلی واحد مرکزی خبر، مدیرکل اخبار شبکه العالم و مدیر دفتر شبکه العالم در بیروت بوده است.

و البته معاونت رسانه‌ای دبیر شورای عالی امنیت ملی در زمان تصدی سعید جلیلی هم از دیگر سمت هایی است که رییس جدید صداوسیما سالها قبل تجربه کرده است.

جبلی و علی‌عسکری سال ۹۸، در مراسم افتتاح شبکه‌های بین‌المللی «ایران‌پرس» و «العالم سوری»

اما در ارتباط با رسانه های داخلی، کارنامه نسبتا قابل قبولی را برای پیمان جبلی در سال های اخیر می توان متصور شد؛ نگاهی به تعداد مصاحبه های او با خبرگزاری های مطرح داخلی کشور در دوران حضور در معاونت برون مرزی صداوسیما هم موید همین نکته است. برخلاف عبدالعلی علی عسکری، رییس سابق صداوسیما که از معاونت فنی بر مسند ریاست نشست و از زمان روی کار آمدنش، نه تنها با رسانه ای خارج از صداوسیما مصاحبه نکرد که حتی به تدریج، ورود خبرنگارها به برنامه هایش، کمرنگ و کمرنگ و در نهایت حذف شد و تعاملش با رسانه ها به صفر رسید؛ رویکردی که باعث شد اعلام سیاست ها و تصمیمات رییس «رسانه ملی»، به صرف خروجی ای به نام «روابط عمومی کل سازمان صداوسیما» محدود شود. 

از طرفی امید می رود جبلی و اطرافیانش، در این سال ها به واسطه حضور در فضای بین الملل و آگاهی از شرایط حاضر رسانه در دنیای معاصر، شاید بیش از گذشتگان، از نقش تاثیرگذار رسانه های داخلی در همراهی با سیاست های رسانه ملی آگاه باشند؛ همراهی ای که در نهایت به هم افزایی می انجامد.

رییس جدید صداوسیما در دوران معاونت در فضای برون مرزی صداوسیما هم در مواردی برای اعلام سیاست های شبکه های بین المللی کشورمان و خصوصا در مواردی که بحث تحریم ها و محدودیت فعالیت در فضای مجازی و ماهواره ای پیش آمد، از همراهی رسانه های داخلی بهره گرفت.

و البته تعامل با شبکه های خارجی و استفاده از تجارب برنامه سازان دیگر کشورها، ضرورت دیگری است که انتظار می رود پیمان جبلی به عنوان رییس پیشین شبکه ای مانند پرس تی وی به خوبی درک کرده باشد.

رییس جدید صداوسیما به جایگاه تاثیرگذار رادیو و تلویزیون در کنار رسانه های جدید ایمان دارد. او در اظهارنظری در سال ۹۹ در یکی از برنامه های رادیو گفت وگو، تاکید کرده بود که «رادیو و تلویزیون با وجود گسترش فضای مجازی و اینترنت هیچ‌گاه جایگاه خود را از دست نخواهد داد. اگر به تاریخ ارتباطات نگاهی بیندازیم، شاهد رقابت های سختی بین رسانه های مختلف مانند سینما، رادیو، تلویزیون، روزنامه و امثال آن‌ها بودیم اما تلویزیون همیشه در جایگاه برتر قرار داشت.»

او در عین حال از رقیبی جدی به نام اینترنت و فضای مجازی غافل نمی شود؛ «اگر تا امروز تلویزیون خود را در عرصه رسانه ای بی رقیب می دید، امروز در حال یک رقابت جدی با یک رقیب بسیار قدرتمند است و این رسانه جدید، مفاهیم ارتباطات را به نوعی دچار دستخوش کرده است.»

با این همه جبلی رقابت بین رسانه ها را موجب تولید بهتر محتوا دانسته و اظهار کرده بود: «همه رسانه ها که از ابتدا ایجاد شدند با وجود ظهور رسانه های جدید، باقی ماندند و محتوای خود را بهتر و بیشتر از گذشته کردند.»

او ظهور فناوری های جدید ارتباطی را یک ضرورت اجتناب ناپذیر دانسته که در نهایت موجب بهبود عملکرد خواهد شد؛ «هرکدام از چالش های جدید برای رسانه های سنتی می تواند باعث تحول، رشد و نوآوری شود. این چالش الزاماً یک چالش منفی نیست و می تواند یک چالش مثبت باشد.»

جبلی در روزهای اخیر با نمایندگانی از دانشگاهیان و جمعی از فعالان فرهنگی جبهه انقلاب، پژوهشگران و مستندسازان حوزه دفاع مقدس و برنامه‌سازان دیدار داشت، نقطه نظرات را شنید و شمای کلی از سیاست هایش در قبال صداوسیما را ارائه کرد. او در اظهارنظری با اشاره به ضرورت تغییر و تحول در صداوسیما گفته بود، «تلاش برای توفیق صداوسیما به عنوان بزرگترین و فراگیرترین دستگاه فرهنگی کشور تنها وظیفه یک نفر یعنی رییس این سازمان نیست، بلکه همه مجموعه های فرهنگی دیگر و به خصوص جریان های مردمی باید تلاش کنند تا این بار سنگین به سرانجام برسد.»

رییس جدید صداوسیما همچنین تاکید کرده بود: جایگاه و توان رسانه ملی فراتر از نقش یک سازمان متصدی صرف است و می‌تواند در کسوت تسهیل‌گری و شتاب‌دهندگی به ظرفیت عظیم نسل‌های جوان و باانگیزه انقلاب ظاهر شود.

اما امروز چهارشنبه ـ هفتم مهر ماه ـ با پایان یافتن دوره مسوولیت علی‌ عسکری در سازمان صداوسیما، مقام معظم رهبری در حکمی پیمان جبلی را به ریاست این سازمان منصوب و بر مواردی همچون «ارتقاء سطح آگاهی و معرفت عمومی»، «هدایت فرهنگی»، «تقویت روحیه و احساس هویت ملی و انقلابی»،«پراکندن امیدو نشاط» و «ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی» به‌عنوان اولویت‌های کاری رسانه ملی در دوره جدید تأکید کردند.

در بخشی از حکم مقام معظم رهبری خطاب به پیمان جبلّی با تاکید بر انتخاب وی برای یک دوره‌ی پنج‌ساله به عنوان ریاست سازمان صداوسیما چنین عنوان شده است:

«رسانه‌ی ملی، دانشگاهی برای ارتقاء سطح آگاهی و معرفت عمومی، و آوردگاهی برای مقابله با امواج خصمانه‌ی تحریف و تفتین، و آسایشگاهی برای بهره‌مندی چشم و دل همگان از جلوه‌های زیبائی و هنر، و قرارگاهی برای پراکندن امید و نشاط در فضای عمومی کشور است.
هدایت فرهنگی، تقویت روحیه و احساس هویت ملی و انقلابی، ترویجِ سبک زندگی اسلامی- ایرانی، و افزایش همبستگی ملی، در شمار اولویت‌هایی است که باید با ارتقاء سرمایه‌ی انسانی و رشد کیفی برنامه‌ها و بهره‌گیری از ابتکار و با تلاش شبانه‌روزی به آن دست یابید ان‌شاءالله.»

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۷ ۱۱:۴۸

هوشمندانه ساختار در حال ريل گذاريست !

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۸ ۰۶:۳۵

ساختار چه؟!

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۷ ۱۲:۵۵

قراره سبک زندگی اسلامی را جایگزین کنه!!! یعنی چی!!!؟ ما دیگه نباید همبرگر و چلوکباب بخوریم و به جایش شیر و نان و نمک بخوریم!؟

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۷ ۱۳:۰۲

شبها دجارعذاب وجدانم من دانشجوی علمی کاربردی یک گچساران درمقطع کاردانی درسال ۹۵ بود م یکی ازدرسها به نام اصول فقه نیومدام روی جلسه وغیبت بود دانشگاه خودش بهم دوازده داد هر کارمندی مدرک میخواهد دردانشگاه علمی کاربردی یک گچساران مینویسد واگر استادی نمره نداد اخراج میشود متسفانه دولت نظارتی روی دانشگاه علمی کاربردی یک گچساران که پاتوق کاغذه بی مصرف است نمیکند

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۷ ۱۳:۰۸

ایشون که از فامیلیشون معلوم اهل جبل عامل‌لبنان هستند

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۲۰ ۱۲:۲۴

«جبلی» نام خانوادگی معروفی بین اهالی تجریش هست. ربطی به لبنان ندارد.

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۷ ۱۳:۴۶

تغییرات وجابجایی های غول اسا درصدا وسیما شروع شد !!! نوبتی هم باشه حالا نوبت ایشونه !!.‌‌....‌سفره باز لقمه نان

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۷ ۱۴:۲۴

فقط یک درخواست از ایشون داریم: لطفا و خواهشا دوباره برنامه نود رو احیاء کنید و عادل عزیز رو به تلویزیون برگردونید

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۷ ۱۴:۴۰

90 رو برگردونید.

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۷ ۱۵:۰۳

نگفتید رشته تحصیلی و تخخصصیشون چیه ولی کاملا معلوم میشه که صداوسیما یه نهاد سیاسیت نه فرهنگی

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۷ ۱۷:۳۳

انشالله بانی خیر باشه و صدا و سیما را از میلی و سلیقه ای بودن و حاشیه سازی نجات دهد و به تمام معنا رسانه ملی باشد

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۷ ۱۷:۳۳

کاش فکری بحال معیشت کارمندان صداوسیما کنند که تو سیاسی بازی دولتها و روسا زیر بار زندگی له شدند و رسانه هم ندارند.. رسانه ای برای همه جز رسانه ای ها

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۷ ۱۸:۴۲

رسانه ملی باید نمایانگر هویت ملی باشد هویت ملی یعنی پرداختن به زبان ملی (زبان فارسی) هنر و فرهنگ موسیقی نشان دادن ساز ها در رسانه دیداری اما متاسفانه تلویزیون باهویت ملی ایرانیان می ستیزد حتی درشبکه آموزش از آموزش زبان فارسی خبری نیست.دربرنامه های برون مرزی نیم بند موسیقی و یاز را نشان می دهند که بیننده جلب کنند اما مردم درون کشور از دیدن بخشی از فرهنگ خود محرومند

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۷ ۲۰:۳۱

باید در اولین اقدام فروغمند رو برکنار کنه و عادل محبوب دلها رو بیاره تا بلکه بتونه مردم رو دوباره با تلویزیون آشتی بده

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۷ ۲۲:۲۶

با هم به سوی یک مقصد آن هم نگاه فقط مذهبی در حرکتیم موید باشید در این راه

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۷ ۲۳:۰۷

چرا همش تند رو ها انتصاب میشوند جریان چیست

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۰۸ ۱۷:۵۰

امیدوارم