• شنبه / ۱۷ مهر ۱۴۰۰ / ۰۹:۱۵
  • دسته‌بندی: علم و فناوری جهان
  • کد خبر: 1400071710760
  • خبرنگار : 71604

۵ دستاورد بزرگ فناوری که در سال ۲۰۲۲ ظاهر می‌شوند

۵ دستاورد بزرگ فناوری که در سال ۲۰۲۲ ظاهر می‌شوند

اثر مهم فناوری بر جامعه و زندگی مردم، با توجه به همه‌گیری کووید-۱۹ افزایش داشته است و در سال ۲۰۲۲، تاثیرات بیشتری را نشان خواهد داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از فوربس، همه‌گیری کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۲، تاثیر خود را از راه‌های گوناگون بر زندگی ما ادامه خواهد داد. این بدان معناست که ما شاهد افزایش سرعت دیجیتالی شدن و مجازی شدن کار و جامعه خواهیم بود. با ورود به سال جدید، نیاز به پایداری، افزایش حجم داده‌ها، افزایش سرعت محاسبه و شبکه احساس خواهد شد.

مهم‌ترین درس دو سال اخیر برای بسیاری از افراد و سازمان‌ها این بوده که اگر انگیزه وجود داشته باشد، تغییرات تحول‌آمیز آن قدر که پیشتر تصور می‌شد، دشوار نیست. ما به عنوان اعضای یک جامعه، بدون شک از این راهگشایی جدید برای انعطاف‌پذیری و چابکی تفکر نوین استفاده می‌کنیم زیرا تمرکز ما از تلاش برای بقا در جهان، به شکوفایی در آن تغییر می‌کند.

پیش‌بینی‌های ارائه شده در این گزارش، در مورد روندهای ویژه‌ای است که به احتمال زیاد، بیشترین تاثیر را در سال ۲۰۲۲ خواهند داشت. شاید مردم درباره محاسبات کوانتومی، رابط‌های عصبی یا نانوفناوری، نظری نداشته باشند اما یقینا این فناوری‌ها تاثیر خود را در آینده نشان خواهند داد. در عوض در سال ۲۰۲۲، بیشترین تمرکز بر همگرایی روندهای فناوری خواهد بود زیرا ابزارهایی رونمایی می‌شوند که به ما امکان می‌دهند تا آنها را به روش‌های جدید و شگفت‌انگیزی ادغام کنیم.

هوش مصنوعی در همه جا!

واژه "هوشمند" پیشتر فقط به معنای متصل به اینترنت به کار می‌رفت. تلفن‌های هوشمند، تلویزیون‌های هوشمند و سایر فناوری‌های مشابه، فقط ابزارهایی بودند که قابلیت اتصال به اینترنت را داشتند. "هوشمند" در حال حاضر مفهوم مبتنی بر هوش مصنوعی را نیز در بردارد که عموما الگوریتم‌های یادگیری ماشینی را نیز شامل می‌شود و می‌تواند به واسطه روش‌های گوناگون به ما کمک کند.

خودروهای هوشمند، از الگوریتم‌های تشخیص چهره برای درک این موضوع استفاده می‌کنند که آیا کاربر به جاده توجه دارد یا خیر و اگر کاربر خسته به نظر برسد، به او هشدار می‌دهند. تلفن‌های همراه هوشمند از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای انجام دادن کارهای بسیار، از حفظ کیفیت تماس گرفته تا ثبت تصاویر بهتر استفاده می‌کنند و همچنین به اپلیکیشن‌هایی مجهز هستند که به کاربر در انجام دادن هر کاری کمک می‌رسانند. حتی توالت‌های هوشمند نیز می‌توانند کارهای بسیاری انجام دهند. برای مثال، نمونه مدفوع را با استفاده از بینش رایانه‌ای تجزیه و تحلیل کنند و مشکلات گوارشی را تشخیص دهند.

هوش مصنوعی، به ابزارهایی نفوذ کرده است که ما از آنها برای انجام دادن کارهای روزمره استفاده می‌کنیم؛ از دستیارهای صوتی گرفته تا اپلیکیشن‌های ترجمه و ابزارهایی که به ما امکان می‌دهند تا داده‌های ساختاربندی‌شده را از تصاویر و یادداشت‌های دست‌نویس استخراج کنیم. همچنین، هوش مصنوعی با خودکارسازی فرآیندهای رباتیک کمک می‌کند تا حجم کار در بخش‌های مدیریت، حسابداری و منابع انسانی کاهش یابد. برای هر حرفه‌ای، احتمالا می‌توان راه‌حلی پیدا کرد که با کمک هوش مصنوعی طراحی شده است تا زندگی را ساده‌تر کند.

این روند گسترده‌، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و شبکه‌های در حال ظهور فوق سریع مانند ۵G را در بر می‌گیرد که همه آنها گردهم آمده‌اند تا قابلیت‌هایی را ارائه دهند که تا چند سال پیش فاقد آنها بودیم. افزایش حجم داده‌ها، سرعت بیشتر شبکه‌ها و پردازنده‌ها گردهم می‌آیند تا جامعه را طوری تحت تاثیر قرار دهند که بیشتر از تاثیر هر یک از آنها به تنهایی است.

همه چیز در قالب یک سرویس

یکی دیگر از محرک‌های قوی، دموکراتیزه کردن مداوم داده‌ها و فناوری است. در سال‌های اخیر، صنعتی ظهور کرده که هدف آن، قرار دادن مهارت‌ها و ابزارهای لازم برای نوآوری در اختیار بخش گسترده‌ای از افراد جامعه بدون در نظر گرفتن تخصص یا تجربه آنها است. راه‌حل‌های فضای ابری برای ذخیره‌سازی، شبکه و پردازش، هزینه دارند و خطرات ایجاد زیرساخت‌های پرهزینه به منظور آزمایش ایده‌های جدید، به شدت کاهش می‌یابد. راه‌حل‌های ترکیبی برای زمانی که سرویس‌های فضای ابری کاملا مناسب نیستند، به سطحی رسیده‌اند که اغلب قابل اجرا هستند.

نوآوری در برخی از زمینه‌ها به دلیل بحران مهارت‌ها محدود شده است و این یک مشکل به نظر می‌رسد اما محرک آن، راه‌حل‌ "خودت انجام بده" است. زمانی که هر شرکت می‌تواند یک نفر را برای انجام دادن کارهای مورد نیاز خود به کار بگیرد، به استخدام یک ارتش از نوابغ رایانه نیاز ندارد تا مغز دیجیتالی خود را بسازد. راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، برای همه چیز از بازاریابی و منابع انسانی گرفته تا مدیریت پروژه، برنامه‌ریزی و طراحی روند تولید وجود دارند. در سال ۲۰۲۲، شاهد عملکرد شرکت‌هایی خواهیم بود که زیرساخت‌های هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را بدون داشتن یک سرور مستقل یا یک رمز اختصاصی به کار می‌گیرند.

رابط‌های بدون رمز، محبوبیت بیشتری خواهند یافت و فقدان دانش برنامه‌نویسی یا درک دقیق آمار و ساختار داده‌ها، مانعی برای تحقق ایده تغییر جهان به شمار نخواهد رفت. شرکت پژوهشی موسوم به "اوپن ای‌آی"(Open AI) که توسط "ایلان ماسک"(Elon Musk) بنیانگذاری شده است و شرکت "مایکروسافت"(Microsoft) از منابع مالی آن به شمار می‌رود، از "کدکس"(Codex) رونمایی کرده که یک مدل برنامه‌ریزی است و می‌تواند از زبان گفتار طبیعی انسان، رمز تولید کند. با بلوغ فناوری‌هایی از این دست که در سال ۲۰۲۲ شاهد آنها خواهیم بود و همچنین امکانات زیرساخت‌های فضای ابری، نوآوری‌های ما به ندرت با کمبود منابع یا مهارت‌های فنی محدود می‌شوند.

دیجیتالی‌سازی، داده‌سازی و مجازی‌سازی

بسیاری از ما طی سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، مجازی‌سازی ادارات و محل کار خود را تجربه کرده‌ایم و هماهنگی دورکاری، به سرعت انجام شد. این تنها یک موج بحران‌محور از یک روند بلندمدت بود. ما در سال ۲۰۲۲، با مفهوم "متاورس" یا "جهان مجازی"(Metaverse) به صورت فزاینده‌ای آشنا خواهیم شد. به گفته "مارک زاکربرگ"(Mark Zuckerberg)، بنیان‌گذار فیس‌بوک، بسیاری از کارهایی را انجام خواهیم داد که در جهان واقعی به آنها عادت کرده‌ایم؛ مانند بازی کردن و معاشرت کردن.

با افزایش دیجیتالی شدن، متاورس‌ها می‌توانند جهان واقعی را با دقت روزافزون مدل‌سازی و شبیه‌سازی کنند و به ما امکان دهند تا تجربیات همه‌جانبه، قانع‌کننده و نهایتا ارزشمندی را در حوزه دیجیتال داشته باشیم. در حالی که بسیاری از ما واقعیت مجازی را تا حدودی به واسطه هدست تجربه کرده‌ایم، مجموعه‌ای از دستگاه‌های جدید که به بازار می‌آیند، به زودی تجربه بازخورد لمسی و حتی بو را فراهم خواهند کرد. شرکت "اریکسون"(Ericsson) که هدست‌های واقعیت مجازی را برای دورکاری کارمندان در دوره همه‌گیری کووید-۱۹ ارائه داده است، سعی دارد یک فناوری جدید موسوم به "اینترنت حواس"(Internet of Senses) ارائه دهد و زمان عرضه آن را ۲۰۳۰ پیش‌بینی کرده است. با کمک اینترنت حواس، تجربیات مجازی طوری خواهند بود که از واقعیت، قابل تفکیک نیستند.

شفافیت، حکمرانی و مسئولیت

برای این که فناوری بتواند کار کند، انسان‌ها باید به آن اطمینان داشته باشند. در حال حاضر شاهد واکنش‌های منفی هستیم که نسبت به روش‌های به کارگیری فناوری نشان داده می‌شوند و آنها را مخرب، خطرناک یا غیر مسئولانه قلمداد می‌کنند. به ویژه، هوش مصنوعی گاهی اوقات مانند یک "جعبه سیاه" نشان داده می‌شود که ما نمی‌توانیم داخل آن را ببینیم و نحوه عملکرد آن را درک کنیم. این موضوع، اغلب به دلیل پیچیدگی هوش مصنوعی است نه طرح بدخواهانه برای محدود کردن درک ما؛ با وجود این، اثر هر دو مورد یکسان است.

ایده هوش مصنوعی شفاف و قابل توضیح، در سال‌های اخیر محبوبیت خود را افزایش داده زیرا مشخص شده است که بخش‌هایی از جامعه نسبت به آن بی‌اعتماد هستند و به نظر می‌رسد که دلایل خوبی دارند. دولت‌ها نیز به وضوح درک می‌کنند که نیاز به داشتن یک چارچوب نظارتی احساس می‌شود. 

قانون پیشنهادی، مقامات را از به کارگیری هوش مصنوعی برای ایجاد سیستم‌های رتبه‌بندی اجتماعی و همچنین استفاده از ابزارهای تشخیص چهره در مکان‌های عمومی منع می‌کند. همچنین، فهرستی از اثرات خطرناک بالقوه وجود دارد که سوءاستفاده از آسیب‌پذیری و ایجاد آسیب‌های فیزیکی و روانی را شامل می‌شود و ارائه‌دهندگان راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی باید پیش از فروش سیستم‌های خود نشان دهند که سیستم‌ها چنین مشکلاتی را در بر ندارند. با وجود این، برخی ادعا می‌کنند که پیشبرد این موضوع به قدر کافی نیست زیرا در شرایط کنونی، هیچ شرطی مبنی بر این که کاربران باید از تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی آگاه باشند، وجود ندارد.

"سوندار پیچای"(Sundar Pichai)، مدیرعامل گوگل می‌گوید، اگرچه تنظیم هوش مصنوعی به نظر وی لازم است اما باید تعادلی وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که نوآوری از بین نرفته است.  این اقدام متعادل‌کننده، به احتمال زیاد طی سال ۲۰۲۲ به موضوعی برجسته برای بحث تبدیل خواهد شد زیرا افراد بیشتری از تأثیرات مثبت و منفی بالقوه هوش مصنوعی و سایر روندهای فناوری بر جامعه آگاه می‌شوند.

انرژی پایدار

انرژی تجدیدپذیر طی دوره همه‌گیری کووید-۱۹، با افزایش مصرف روبرو شد. مصرف انرژی تجدیدپذیر در آمریکا طی ۱۰ هفته نخست قرنطینه، تا ۴۰ درصد افزایش یافت. مصرف انرژی تجدیدناپذیر در سراسر جهان، به خاطر تعطیلی صنایع و خانه‌نشین شدن مردم، کاهش پیدا کرد. با توجه به‌ این آمار انتظار می‌رود که در سال‌های آینده، سرمایه‌گذاری بیشتری برای تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر صورت بگیرد.

"آژانس بین‌المللی انرژی"(IEA) تخمین می‌زند که انرژی‌ تجدیدپذیر در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال پیش، ۴۰ درصد بیشتر تولید و استفاده شده‌ است. پیش‌بینی‌ می‌شود که این افزایش تا سال ۲۰۲۲ ادامه داشته باشد. این موضوع، یک کمک بزرگ برای کشورها و کسب و کارهایی خواهد بود که سعی دارند به اهدافی مانند خنثی کردن انتشار کربن یا حتی به صفر رساندن انتشار کربن برسند. به علاوه، منابع در حال ظهور انرژی مانند سوخت‌های زیستی، هیدروژن مایع و حتی همجوشی هسته‌ای، پیشرفت بیشتری خواهند کرد.

با وجود این، پیشرفت در همه زمینه‌ها به احتمال زیاد خبرساز خواهد شد. شرکت آمریکایی "هلیون انرژی"(Helion Energy) که در زمینه انرژی همجوشی پیشگام است، انتظار دارد که بتواند جدیدترین نمونه ژنراتور همجوشی را طی سال ۲۰۲۲ معرفی کند.

همچنین انتظار می‌رود که کاربردهای عملی، در زمینه انرژی "هیدروژن سبز" ظاهر شوند. این روش برخلاف فرآیندهای اثبات‌شده تولید انرژی از هیدروژن که انرژی کثیف سوخت‌های فسیلی را به کار می‌گیرند، از انرژی تجدیدپذیر استفاده می‌کند و اثر زیست‌محیطی را کاهش می‌دهد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.