• شنبه / ۱۷ مهر ۱۴۰۰ / ۰۹:۳۱
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 1400071710789
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

سرایدارانِ بی‌سامان

سرایدارانِ بی‌سامان

ایسنا/اصفهان وقتی صحبت از مدرسه به میان می‌آید اولین تصویری که به ذهن می‌رسد حیاط شلوغ و کلاس‌های پر جنب‌وجوش با حضور دانش آموزان است، اما این روزها که مدارس از هیاهوی حضور دانش آموزان، معلمان، مدیر، معاون و دفتردار مدرسه خالی است، همچنان یکی از ارکان اصلی و همیشگی مدرسه حضور دارد.

این گزارش روایت افرادی است که از آن‌ها با عنوان نیروی خدمتگزار و سرایدار مدرسه نام‌برده می‌شود؛ کسانی که اغلب فراموش شده‌اند و یادمان می‌رود که آن‌ها هم عضوی از خانه دوم فرزندانمان هستند که در تعلیم و تربیت آن‌ها نقش دارند؛ نقشی که اگرچه متفاوت است، اما کمرنگ نیست.

چندی پیش یکی از نیروهای خدماتی آموزش‌وپرورش اصفهان پیامی با این مضمون برای خبرنگار ایسنا فرستاد که "محض اطلاع خواستم بگویم امروز نیروهای خدماتی نواحی آموزش‌وپرورش استان اصفهان جلوی  استانداری تجمع دارند".

اگرچه این اولین بار نیست که گروهی برای پیگیری مطالباتشان جلوی در استانداری اصفهان دست به تجمع می‌زنند و بعید است هرچند وقت یک‌بار خبری از تجمع جلوی در استانداری اصفهان نباشد، اما این بار صدای اعتراض نیروهایی بلند شده بود که تاکنون کمتر مجالی برای بیان حرف‌ها و مطالباتشان و حتی دیده شدن داشته‌اند.

همه‌گیری کرونا و تعطیلی مدارس هم مزید بر علت شده تا نیروهای خدماتی مدارس حالا در غیاب دانش آموزان و سکوت مدرسه به کار خود ادامه دهند، درحالی‌که بار مشکلات معیشتی روزبه‌روز بیشتر بر دوش آن‌ها سنگینی می‌کند.

برای پیگیری موضوع در تجمع آرام و بی‌سروصدای نیروهای خدماتی آموزش‌وپرورش اصفهان حاضر می‌شوم. حرف‌های زیادی برای گفتن دارند اما بیشترشان از ترس اینکه مبادا بیان مطالباتشان باعث شود از کار بیکار شوند نمی‌خواهند اسمشان را بگویند و یا ترجیح می‌دهند با اسم مستعار از آن‌ها نام‌برده شود.

گلایه از حقوق ناچیز سرایداری

یکی از تجمع‌کنندگان که زودتر از بقیه داوطلب صحبت می‌شود، می‌گوید نیروی رسمی آموزش‌وپرورش است که ۹ سال سابقه خدمت به‌عنوان سرایدار و خدمتگزار مدرسه را دارد. حرف‌های زیادی درباره مشکلات متعدد نیروهای خدماتی آموزش‌وپرورش دارد و تأکید می‌کند که این مشکلات فقط مربوط به اصفهان نیست و در کل کشور نیروهای خدماتی آموزش‌وپرورش با این مشکلات دست‌به‌گریبان‌اند، اما صدایشان به هیچ کجا نمی‌رسد.

مهم‌ترین مشکل نیروهای خدماتی وضع معیشت و حقوق ناچیز آن‌ها است که طبق احکام جدید صادرشده سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و با در نظر گرفتن کسورات برایشان سه میلیون تومان می‌ماند، یعنی حقوقشان نه کارمندی حساب می‌شود و نه کارگری.

رتبه‌بندی نیروهای آموزش‌وپرورش به‌غیراز نیروهای خدماتی

او ادامه می‌دهد: بیشتر نیروهای خدماتی آموزش‌وپرورش بیمه تأمین اجتماعی هستند، اما مشخص نیست چرا عیدی آن‌ها کارمندی حساب می‌شود! رتبه‌بندی هم شامل تمام نیروهای آموزش‌وپرورش شد، به‌غیراز نیروهای خدماتی.

این سرایدار مدرسه با اشاره به اینکه چند سالی است اضافه‌کاری نیروهای خدماتی پرداخت نمی‌شود، ادامه می‌دهد: بعضی از همکاران ما دو نوبت‌ کار می‌کنند و یا سرایداری دو مدرسه به عهده آن‌هاست، اما حق دو نوبته داده نمی‌شود.

او اضافه می‌کند: حق سرایداری از سال ٨٨ تاکنون قطع‌شده و با اینکه سرایداران با مسئولیت‌های سنگینی روبرو هستند هیچ مبلغی برای این مسئولیت به آن‌ها پرداخت نمی‌شود. برای نیروهای شرکتی که بعد از چند سال به استخدام اداره کل آموزش‌وپرورش درآمده‌اند هم سابقه بیمه دوران شرکتی اعمال نمی‌شود.

تغییر رسته نیروهای خدماتی روی کاغذ

به گفته وی، تغییر رسته برای نیروهای خدماتی نزدیک به ٨ سال است که انجام‌نشده، البته کارهایی انجام شد اما فعلاً همان هم متوقف‌شده است.

یکی دیگر از نیروهای خدماتی آموزش‌وپرورش اصفهان که در این تجمع حضور دارد می‌گوید کارشناس حقوق اداری است و مثل همکارش او هم گلایه‌های زیادی دارد که هیچ‌وقت شنیده نشده، اما این اولین بار است که کسی سراغ نیروهای خدماتی را گرفته و می‌خواهد حرف‌هایشان را بشنود و به گوش مسئولان برساند.

او ادامه می‌دهد: من با مدرک لیسانس مدرسه را جارو می‌زنم، اما این انصاف نیست که حتی مدرک‌های ما را اعمال نمی‌کنند تا به‌اندازه مدرکمان حقوق دریافت کنیم.

این سرایدار مدرسه با اشاره به اینکه چند سالی است پول لباس و بن‌های پوشاک و خواروبار به نیروهای خدماتی پرداخت نمی‌شود، می‌افزاید: فوق‌برنامه‌ها مثل برگزاری کلاس‌های اضافه، کار خارج از وقت اداری، سنجش و ... یا پرداخت نمی‌شود و یا عادلانه پرداخت نمی‌شود.

او با اشاره به اینکه مرخصی‌های نیروهای خدماتی به‌صورت اجباری در تیر و خردادماه است، توضیح می‌دهد: سرایداران مدرسه در صورت درخواست مرخصی باید شخصی را به‌جای خود به مدیر مدرسه و اداره معرفی کنند که در صورت تائید، به آن شخص اجازه می‌دهند که فقط یک هفته به‌جای سرایدار در مدرسه کار کند، درحالی‌که پرسنل دیگر این مشکل را ندارند و فقط درخواست مرخصی می‌دهند و اداره خودش‌ نیروی جایگزین می‌فرستد. تازه وقتی در دوران مرخصی شخصی را به‌جای خودمان می‌گذاریم، اداره حقوق آن شخص را نمی‌دهد.

حق یک‌لحظه ترک مدرسه را نداریم

این سرایدار مدرسه خاطرنشان می‌کند: ما سرایداران مدرسه به لحاظ قانونی حق یک‌لحظه ترک مدرسه را نداریم، درحالی‌که امنیت بعضی از مدارس برای سرایداران و خانواده‌هایشان ضعیف است.

مشکلات سرایداران مدرسه گویا پایانی ندارد و هرکدام از آن‌ها به گوشه‌ای از مشکلات اشاره می‌کنند و می‌خواهند حالا که گوش شنوایی پیداشده در کمترین زمان ممکن، بیشترین مطالباتشان را مطرح کنند.

سرایدار دیگری می‌گوید: بعد از چندین دهه برای اولین بار از سه ماه پیش اعتراضات مسالمت‌آمیزی داشته‌ایم که نه‌تنها هیچ‌کدام به نتیجه‌ای نرسیده، که گاهی تهدید هم شده‌ایم، حتی با خبرگزاری‌ها تماس گرفتیم اما از آن‌ها هم نتیجه‌ای نگرفتیم.

سرایدار دیگری که از همه این جمع مسن‌تر است به میان حرف همکارش می‌آید و می‌گوید: خداوکیلی این‌همه تبعیض را شما در کدام نهاد یا ارگان سراغ دارید؟ حقوق ما با این‌همه مسئولیت حتی به‌اندازه حقوق کارگرهای شهرداری هم نیست. تفاوت تطبیق ما هم کم شده که حدود ۲۰۰ هزار تومان بوده!

او ادامه می‌دهد: همه ما این مشکلات را داریم، حتی من با ۲۹ سال سابقه تقریباً همین حقوق را می‌گیرم، اما جواب مسئولان این است که حقوق شما توسط شورای حقوق و دستمزد تعیین می‌شود که کاری با ما ندارد. این‌ها را درحالی‌ به ما می‌گویند که معلمان با هر بار اعتصاب به‌حق و حقوقشان می‌رسند. آنجا خبری از شورای حقوق و دستمزد نیست! من حتی حاضرم رودررو به مسئولان آموزش‌وپرورش بگویم که برخی از حقوق  و مزایای ما فقط دست اداره‌های مربوطه است.

همکار دیگرش که کنار او ایستاده و به حرف‌هایش گوش می‌کند می‌گوید درباره تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی به پیمانی و پیمانی به رسمی که چند سال است انجام‌نشده هم بگو.

این سرایدار مدرسه یادآور می‌شود: از سال ٩١ تا الان هیچ نیروی خدماتی در آموزش‌وپرورش اضافه نشده، حالا شما تصور کنید چه تعداد در این ۹ سال بازنشسته شدند و یا به دلایل دیگر از این نیروها کم شده و چه تعداد مدرسه به سیستم اضافه‌شده که فقط کار نیروهای خدماتی را چند برابر کرده است.

درد دل‌ها و گلایه‌های سرایداران مدرسه تمامی ندارد، تقریباً اصلی‌ترین مطالباتشان را می‌گویند و در آخر می‌گویند اگر می‌توانید روزی حضوری بیاید و برای تهیه گزارش مهمان ما نیروهای خدمات در مدرسه باشید.

مطالبات سرایداران منطقی و مورد تائید است

در پاسخ به مطالبات نیروهای خدماتی، سید محمد میرپور_ معاون پژوهش برنامه‌ریزی و توسعه منابع اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان به ایسنا می‌گوید: تمام مباحثی که این همکاران ما مطرح می‌کنند و حرف‌هایشان منطقی و مورد تائید ما هم هست، اما پاسخگویی به مطالبات آن‌ها باید ازنظر حقوقی و توسط قانون‌گذار اصلاح شود.

وی با اشاره به اینکه اداراه کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان و همه ادارات کل در کشور این موضوع را از طریق وزارت آموزش‌وپرورش دنبال کرده‌اند، می‌افزاید: وزارت آموزش‌وپرورش موضوع را برای پیگیری از طریق دولت و مجلس در دستور کار خود قرار داده تا خواسته‌های به‌حق آن‌ها در اولین فرصت عملیاتی شود.

معاون پژوهش برنامه‌ریزی و توسعه منابع اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان بابیان اینکه منتظر تصمیمات مقامات دولت و مجلس هستیم، می‌گوید: تعداد این نیروها قابل‌توجه نیست و با حمایت دولت و مجلس می‌توان به مطالبات به‌حق آن‌ها پاسخ داد.

وی بدون اشاره به آمار نیروهای خدماتی در آموزش‌وپرورش استان اصفهان، خاطرنشان می‌کند: همه این نیروها در رسته خدماتی و نیروهای خدمات رسان هستند که به آن‌ها معلم یار هم می‌گوییم. این نیروها به مدارس کمک می‌کنند تا در آرامش بتوانند کار کنند و امر خطیر آموزش‌وپرورش فرزندانمان را دنبال کنند. با توجه به اهمیت کار نیروهای خدمات رسان از طریق وزارت آموزش‌وپرورش و نمایندگان مجلس تلاش می‌کنیم پاسخگویی به مطالبات آن‌ها را دنبال کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.