• دوشنبه / ۱۹ مهر ۱۴۰۰ / ۱۲:۲۸
  • دسته‌بندی: فوتبال، فوتسال
  • کد خبر: 1400071912942
  • خبرنگار : 71469

گاف فدراسیون فوتبال، علت محرومیت تماشاگران ایرانی در دیدار با کره!

گاف فدراسیون فوتبال، علت محرومیت تماشاگران ایرانی در دیدار با کره!

با استناد به اظهارات مسئولان فدراسیون فوتبال ایران، ضوابط مربوط به پروتکل بین‌المللی مسابقات فوتبال که منجر به حضور تماشاگران در ورزشگاه می‌شود، ‌رعایت نشده و همین مساله محرومیت تماشاگران ایرانی در دیدار با کره‌جنوبی را رقم زده است!

به گزارش ایسنا، طبق مقررات تدوین شده برای برگزاری مسابقات فوتبال طی دوران کرونا در دنیا، فدراسیون های فوتبال کشورهای میزبان باید حداقل ۱۴ روز قبل از زمان برگزاری مسابقه، مدارک لازم و توضیحات کامل را به منظور صدور مجوز میزبانی و برگزاری مسابقه با حضور تماشاگران را ارائه کنند.

در بند ۵ ماده ۲ پروتکل بین المللی مسابقات فوتبال International match protocol (IMP) که از سوی فدراسیون جهانی فوتبال (FIFA) اعلام شده، آمده است:

اطلاعات آمادگی برگزاری مسابقه فوتبال

حداقل ۱۴ روز قبل از برگزاری مسابقه، فدراسیون کشور میزبان باید شرایط برگزاری مسابقه را اعلام کند و هرگونه تغییر اساسی در ترتیبات مندرج در این برگه باید بدون تأخیر به همه گیرندگان آن اطلاع داده شود. همچنین برگه باید شامل اطلاعاتی باشد که در ادامه به آن اشاره شده است:

- مخاطبان اصلی در محل میزبانی مسابقه شامل مسئول میزبانی فدراسیون میزبان، هماهنگ کننده پزشکی فدراسیون میزبان، مسئول بهداشتی حاضر در ورزشگاه یا معادل محلی تعیین شده آن‌ها

- امکانات تعیین شده مربوط به انجام تست کووید-۱۹

- تماس‌های فوری پزشکی در محل میزبانی مسابقه شامل پزشک و بیمارستان

- گزارش الزامات مربوط به کووید-۱۹

- پروتکل های بهداشتی قابل اجرا مربوط به کووید۱۹ و اقدامات پیشگیرانه

- نمره و سطح ریسک موجود طبق ارزیابی مخصوص فوتبال

- پروتکل‌های مربوط به ورزشگاه و سایر مکان‌های رسمی

- سایر نکات مرتبط با تأثیر کووید-۱۹ و محدودیت‌های محلی در مسابقه

تیم های ملی فوتبال ایران و کره جنوبی قرار است سه‌شنبه، ۲۰ مهر ساعت ۱۷ در ورزشگاه آزادی از سری رقابت‌های مرحله نهایی انتخابی جام جهانی به مصاف یکدیگر بروند؛ اتفاقی که از دو جهت برای فوتبال ایران بسیار مهم بود؛ ابتدا اینکه ملی پوشان فوتبال ایران از حمایت حدود ۷۰۰۰ تماشاگر ایرانی در ورزشگاه خانگی در تقابل با حریف سنتی و مدعی خود بهره می‌بردند و مساله دیگر اینکه پس از حدود ۲۰ ماه حضور تماشاگران ایرانی در ورزشگاه های فوتبال کشور رقم می‌خورد چرا که از اواخر سال ۹۸ تا کنون به دلیل شیوع ویروس کرونا، حضور تماشاگران در ورزشگاه های ایران ممنوع اعلام شده و این اتفاق می‌توانست سرآغازی بر حضور تماشاگران (به شرط تزریق ۲ دز واکسن کرونا) در رقابت های لیگ برتر فوتبال ایران باشد.

عزیزی خادم ۱۳ مهر به صراحت اعلام کرد که «دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و کره جنوبی به صورت قطعی با حضور تماشاگران برگزار می‌شود.» این اتفاق در نهایت ۱۸ مهر از سوی فدراسیون فوتبال رد و از سوی این فدراسیون اعلام شد که دیدار تیم ملی فوتبال کشورمان برابر کره جنوبی، روز سه شنبه ۲۰ مهر، راس ساعت ۱۷ بدون حضورتماشاگر در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود!

پرسش بسیار مهم به توضیحات مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال درباره حضور تماشاگران در بازی ایران و کره جنوبی بازمی‌گردد. او در این رابطه اعلام کرده است:‌ «ما منتظر تاییدیه فیفا هستیم. ۲۱ سپتامبر نخستین مکاتبه برای بازی با کره جنوبی انجام شد که اعلام شد می‌خواهیم از تماشاگران میزبانی کنیم. پیگیری‌های انجام شده و تاکید عزیزی خادم باعث شد تمام استاندارها را رعایت کنیم؛ استانداردهایی که وزارت بهداشت و فیفا تعیین کرده بودند. در مکاتبه دوم ما که ۷ اکتبر بود به AFC اعلام کردیم که شرایط حضور تماشاگران چگونه است و با دستگاه‌های داخلی هم هماهنگی شد. چهارشنبه وزاررت بهداشت اعلام کرد که با شرایط خاص و با تعداد محدود، حضور تماشاگران بلامانع است. با توجه به شرایط قرار بر این شد که ۷۰۰۰ تماشاگر حاضر باشند. ما منتظر هستیم که کنفدراسیون فوتبال آسیا جواب بدهد و یکسری فرم‌ها ارسال شده است. برخلاف آن چه در فضای مجازی گفته می‌شود که مکاتبه ای نبوده، ما همه کارهای لازم را انجام داده‌ایم. بازی کره جنوبی و سوریه هم دقیقه ۹۰ اعلام شد که بدون تماشاگر است.»

در رابطه با این اظهارات نکات ظریفی وجود دارد؛ مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال می‌گوید، «ما منتظر تاییدیه فیفا هستیم. ۲۱ سپتامبر نخستین مکاتبه برای بازی با کره جنوبی انجام که اعلام شد می‌خواهیم از تماشاگران استفاده کنیم.»

طبق گفته وی ۲۱ سپتامبر یعنی ۳۰ شهریور نخستین مکاتبه صورت گرفته است اما آیا این مکاتبه با AFC نیز انجام شده است؟ مهم‌تر اینکه پروتکل بین المللی مسابقات فوتبال به صراحت اعلام می‌کند که باید اطلاعات آمادگی برگزاری مسابقه فوتبال از سوی کشور میزبان با تمام بندهای مشخص شده ارائه و اعلام شود، بنابراین سوال دوم این است که آیا در مکاتبه ۳۰ شهریور از سوی فدراسیون فوتبال ایران برگه اطلاعاتی نیز ارسال شده یا صرفا طبق گفته مدیر راوبط عمومی فدراسیون فوتبال مکاتبه ای مبنی بر اینکه ایران قصد دارد در بازی با کره جنوبی از وجود تماشاگران بهره ببرد، صورت گرفته است؟

پرسش سوم و مهم‌تر به بخش بعدی اظهارات مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال بازمی‌گردد، وی در صحبت‌هایش می‌گوید «مکاتبه دوم ما که هفتم اکتبر بود به AFC اعلام کردیم که شرایط حضور تماشاگران چگونه است.» حال پرسش این است که چرا شرایط حضور تماشاگران در دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و کره جنوبی هفت اکتبر (۱۵ مهر) یعنی تنها ۵ روز قبل از زمان برگزاری مسابقه به AFC اعلام شده است؟ در حالی که از سوی فیفا طبق پروتکل بین المللی مسابقات فوتبال اعلام شده که حداقل ۱۴ روز قبل از برگزاری مسابقه، کشور میزبان باید اطلاعات آمادگی برگزاری مسابقه فوتبال را که دارای بندهای مختلف است، ارائه کند!

حال فدراسیون فوتبال باید به صورت صریح پاسخگوی سوالات و ابهامات موجود مطرح شده در رابطه با حضور تماشاگران در دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و کره جنوبی در ورزشگاه آزادی باشد و در صورت وجود، مستندات مربوطه شامل اطلاعات کامل آمادگی برگزاری این مسابقه فوتبال که باید حداقل ۱۴ روز قبل‌تر از برگزاری به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه می‌شود را منتشر کند.

تمام کشورها از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی که مجوز میزبانی مسابقات با حضور تماشاگران، از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا به آن ها ارائه شده است، اطلاعات آمادگی برگزاری مسابقه فوتبال را طبق پروتکل بین المللی مسابقات حداقل ۱۴ روز مانده به برگزاری مسابقه به AFC ارائه کرده اند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۷-۱۹ ۱۲:۴۸

این ها گاف عمدی، طالبانی است فقط برای عدم حضور زنان!!!!!

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۱۹ ۱۳:۱۹

بخاطر جلوگیری حضور بانوان هر کاری توانستند کردند

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۱۹ ۱۳:۳۶

مهمتر از همه مواردی که اشاره کردید اینست که چگونگی قرارگرفتن تماشاگران در ازادی نامشخص است.10هزار تماشاگران چگونه و با چه فاصله ای میخواستند بنشینند؟

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۱۹ ۱۴:۰۰

امان از دست شما رسانه ها.. سه هفته پیش نامه ارسال شد و درخواست رفته.. چرا یکبار نمیتونید ببینید تیم داره نتیجه میگیره میخواین حاشیه ایجاد کنید حالا ۱۰۰۰ تا تماشاگر بره یا نره تو ورزشگاه به اون بزرگی چه تاثیری داره؟

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۱۹ ۱۴:۳۰

مدیونی فکر کنی عمدی نبوده!!!

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۱۹ ۱۴:۵۱

تاسف و دیگر هیچ

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۱۹ ۱۵:۱۳

خود این مطلب یه برنامه نوده. اقای جبلی لطفا برای بازگشت سریع 90 به آنتن دستورات لازم رو صادر کنید.

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۱۹ ۱۵:۲۳

شما را خجالت باد. تیممان را از داشتن تماشاگرش محروم کردید.انتظار بیشتری نبود. حال با وجدان خود بسازید

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۱۹ ۱۵:۵۰

وقتی بازی کره و سوریه بدون تماشاگر بودمیشد حدس زد که این بازی هم بدون تماشاگر باشه

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۱۹ ۱۶:۰۲

مشخص است مسئولین علاقه ای به ورود تماشاچی به استادیوم نداشتند زیرا در صورت ورود تماشاچی باید ورود تماشاچی های خانم را نیز می داشتند که خوب طبق معمول مخالف نظر بسیاری از دلواپسان (طالبایسم های) عالم قرار می گرفته است. وگرنه کرونا، تست و دو دوز واکسن و هماهنگی های جا نمایی تماشاچیان در استادیوم روال بسیار معمولی دارد که در تمام دنیا در حال انجام است.

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۱۹ ۱۶:۳۵

این کار همه خوبان عالم بود همه خوبان عالم تو فدراسیون فعلی جمع شدن

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۱۹ ۲۰:۴۷

البته این تعداد کم تماشاگر معلومه کیا هستن،،شانس افراد عادی فوتبالدوست توی این تعداد محدود تماشاگر چقدره؟اگه با تماشاگر برگزار میشد

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۲۰ ۰۳:۱۷

ابرو ریزی دیگه وضع استادیوم در عکسه. اینو که خودتون میتونستین درست کنید. نه؟

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۲۰ ۱۱:۳۴

شهاب الدین عزیزی تو شارلاتان بازی امثال تاج و مهرعلیزاده رو تو جیب بقلش میذاره حالا تازه شروع شده خبر ندارید

avatar
۱۴۰۰-۰۷-۲۰ ۱۸:۲۵

بدون تماشاچی کره۱ - ایران۱