• سه‌شنبه / ۲۰ مهر ۱۴۰۰ / ۰۹:۴۹
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400072013619
  • خبرنگار : 50081

در قالب یک پژوهش بررسی شد

ادغام زنجیره تامین بهداشت و درمان هنگام وقوع بلای طبیعی اهمیت دارد

ادغام زنجیره تامین بهداشت و درمان هنگام وقوع بلای طبیعی اهمیت دارد

ایسنا/خراسان رضوی موضوع مدیریت زنجیره تامین بهداشت و درمان یکی از موضوعات جالب و مورد علاقه پژوهشگران در سال‌های اخیر است و در هنگام وقوع بلایای طبیعی و به وجود آمدن شرایط بحرانی، زنجیره تامین بهداشت و درمان نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری در کاهش تلفات، صدمات و در نهایت نجات جان قربانیان بازی می‌کند.

براساس این پژوهش موضوع زنجیره تامین بهداشت و درمان یکی از زمینه‌های بسیار مهم و مورد علاقه در سال‌های اخیر است؛ بسیاری از محققان در ۱۰ سال اخیر به پژوهش در این زمینه علاقه‌مند شده‌اند.

محققان در پژوهشی با عنوان «کاربرد زنجیره تامین بهداشت و درمان در هنگام وقوع بحران و بلایای طبیعی» آورده‌اند زمانی که یکی از بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل، بیماری‌های همه‌گیر، رانش زمین و... اتفاق می‌افتد، بسیاری از مسیرهای ارتباطی برای رساندن خدمات بهداشتی و درمانی به موقع به مجروحان، مختل می‌‎شود و در چنین شرایطی است که مدیریت یک زنجیره تامین بهداشت و درمان یکپارچه برای رساندن خدمات بهداشتی و درمانی به موقع و با کیفیت در سریع‌ترین زمان ممکن اهمیت پیدا می‌کند. 

این پژوهش توسط امین الله حشمتی گروه مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی سجاد مشهد انجام شده که نشان می‌دهد، در دهه گذشته، بخش مراقبت‌های بهداشتی به سرعت تغییر کرده و با توجه به افزایش رقابت، تاثیر رو به رشد انجمن‌های بیمار و ضرورت ارائه خدمات بهداشتی به شیوه‌ای موثر و کارا، بسیاری از سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی، پروژه‌هایی را در زمینه تدارکات بیمار، مسیرهای بالینی، تبادل داده‌ها و یکپارچه‌سازی خدمات بهداشتی در جهت ارائه خدمات با کیفیت بهتر و در زمان کمتر آغاز کرده‌اند. مدیریت زنجیره تامین در بخش بهداشت و درمان، بسیار پیچیده‌تر از سایر صنایع است زیرا صنایع بهداشت و درمان به دلیل تاثیر مستقیم بر سلامت مردم، نیاز به عرضه و تدارکات پزشکی، دارویی و درمانی کافی و دقیق بر طبق نیازهای مردم دارند. 

در حوزه زنجیره تامین بهداشت و درمان، استفاده از فناوری اطلاعات به خصوص کاربرد فناوری شناسایی فرکانس رادیویی از مهم‌ترین موضوعاتی است که مورد بررسی قرار گرفته است. فناوری فرکانس رادیویی، یکی از مهم‌ترین ابزار برای افزایش عملکرد مدیریت موجودی است، به عنوان مثال نویسندگان در مقالات خود در مورد تاثیر پیاده‌سازی فناوری فرکانس رادیویی در مدیریت موجودی مربوط به داروها و تجهیزات پزشکی بحث می‌کنند. زیرا معتقد هستند استفاده از این فناوری می‌تواند موجب بهبود بالقوه مدیریت موجودی بیمارستان تحت سیستم پاسخگویی سریع شود و در پژوهشی، به منظور بهبود مدیریت زنجیره تامین بیمارستان، از فناوری فرکانس رادیویی برای مدیریت محموله‌ها و محصولاتی ارزشمند که قابلیت ردیابی در محیط بیمارستان را دارند، استفاده شد.

از دیگر حوزه‌هایی که مقالات و پژوهش‌ها، در بخش زنجیره تامین و بهداشت و درمان به آن پرداخته‌اند، موضوع مدیریت و کنترل موجودی مواد، کالاها، اقلام و تجهیزات پزشکی و درمانی در قسمت‌های مختلف زنجیره تامین بهداشت بوده است و نکته دیگر در خصوص مدیریت زنجیره تامین خون از دیگر موضوعات مورد علاقه پژوهشگران در بحث زنجیره تامین بهداشت و درمان بوده است. حداکثر عمر مفید سلول‌های قرمز خون ۴۲ روز است، از این رو مدیریت موجودی خون از اهمیت بسیار زیادی در بخش بهداشت برخوردار است. در نتیجه در دسترس بودن کیسه‌های خون، کیفیت مناسب و توزیع سریع و به هنگام خون از مباحث مهم دیگر در این حوزه است. 

موضوع زنجیره تامین دارو از موضوعاتی است که مورد توجه بسیاری از پژوهشگران در حوزه زنجیره تامین بهداشت و درمان بوده و بسیاری از پژوهش‌ها در این حوزه را به خود اختصاص داده است. از مهمترین موضوعاتی که مورد علاقه پژوهشگران در این حوزه بوده است، ایجاد هماهنگی بین اعضای زنجیره تامین دارو، مدیریت موجودی دارو، مدیریت تقاضا و سفارشات دارو، مدیریت انبار دارویی و... است.

در رابطه با موضوع مدیریت بحران، مدل‌ها و چارچوب‌هایی برای مدیریت عملیات و تدارکات در زمان بروز حادثه و بلایای طبیعی، به وسیله محققان زیادی انجام شده است. 

این تحقیقات بیشتر بر روی مباحث موجود در مدیریت عملیات امداد که شامل برنامه‌ریزی نیازهای مادی برای قربانیان بلایای طبیعی، نحوه توزیع مناسب آنها، همکاری و هماهنگی بین گروه‌های مختلف درگیر در عملیات امداد است، تمرکز داشته‌اند. با این حال تعداد مطالعاتی که کاربرد زنجیره تامین بهداشت و درمان را در شرایط بحرانی و غیرعادی به خصوص در هنگام وقوع بلایای طبیعی بررسی کرده‌اند بسیار اندک است و تنها در مواردی اندک، زنجیره تامین بهداشت، درمان و زنجیره تامین بحران ادغام شده‌اند. 

هنگام رخ دادن یکی از بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل، ریزش کوه و...، میزان تقاضا برای نیازهای مادی مانند مواد غذایی، مواد نوشیدنی، داروها، تجهیزات پزشکی و درمانی غیرقابل پیش‌بینی خواهد بود و این میزان تقاضا، لحظه به لحظه در هنگام مواجه شدن با بحران به شدت افزایش می‌یابد.

همچنین بسیاری از قربانیان در هنگام بحران نیازمند ارائه خدمات بهداشتی و درمانی فوری، بهنگام و مناسب هستند تا از بحران ایجاد شده محفوظ بمانند. مدیریت عملیات تدارکات و تامین نیازهای مادی قربانیان و کاهش هزینه‌های زنجیره تامین از یک‌سو و ارائه خدمات مناسب، با کیفیت، فوری و بهنگام از سوی دیگر، اهمیت نقش مدیریت زنجیره تامین بهداشت و درمان هنگام مواجه شدن با بلایای طبیعی را نشان می‌دهد. 

زمانی می‌توان ضرر و زیان ناشی از وقوع بلای طبیعی را کاهش داد که زنجیره تامین بهداشت و درمان در هنگام وقوع بحران به خوبی مدیریت و اجرا شود. مهم‌ترین کاربردهایی که یک زنجیره تامین بهداشت و درمان موثر و کارا می‌تواند در هنگام وقوع بحران و بلایای طبیعی داشته باشد، ذکر می‌شود.

ضروری است سیستم یکپارچه‌ای از زنجیره تامین بهداشت برای برآورده کردن این موارد و همچنین سیستمی که بتواند نقش مؤثر و کارایی در هنگام بروز بحران و بلای طبیعی داشته باشد، طراحی گردد. این کاربردها شامل مواردی مانند اختلال در سیستم حمل و نقل، طراحی مدل موجودی مناسب مراکز درمانی در شرایط عدم قطعیت، یکپارچگی بخش‌های مختلف زنجیره تامین بهداشت و درمان و گسترش کاربرد فناوری اطلاعات است.

صنایع بهداشت و درمان به دلیل تاثیر مستقیم بر سلامت مردم، نیاز به عرضه و تدارکات پزشکی، دارویی و درمانی کافی و دقیق بر طبق نیازهای مردم دارند. به همین دلیل مدیریت زنجیره تامین در بخش بهداشت و درمان، بسیار پیچیده‌تر از سایر صنایع است.

با تجزیه و تحلیل مقالات بررسی شده اینگونه نتیجه‌گیری شد که اکثر مطالعاتی که در حوزه زنجیره تامین بهداشت و درمان صورت گرفته، مسائل این حوزه را در شرایط عادی و غیربحرانی در نظر گرفته‌اند.

با تجزیه و تحلیل مقالات در این حوزه و جمع‌بندی مطالب چهار مورد از مهمترین و اصلی‌ترین کاربردهای زنجیره تامین بهداشت و درمان در هنگام وقوع بلایای طبیعی و شرایط بحرانی ذکر شد که لازم است در هنگام مواجهه با شرایط بحرانی سیستم یکپارچه زنجیره تامین بهداشت و درمان برای پاسخگویی به این موارد طراحی شود. 

این پژوهش در نشریه تصمیم‌گیری و تحقیق در عملیات در سال ۱۳۹۷ منتشر شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.