• شنبه / ۲۴ مهر ۱۴۰۰ / ۱۵:۱۶
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 1400072416938
  • خبرنگار : 50210

اخذ مجوز پژوهش و اکتشاف تپه قلندرون شازند/دو کاروانسرا منتظر سرمایه‌گذار

اخذ مجوز پژوهش و اکتشاف تپه قلندرون شازند/دو کاروانسرا منتظر سرمایه‌گذار

ایسنا/مرکزی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: کاروانسراهای خشکرود و کهک منتظر سرمایه گذار و آماده واگذاری به سرمایه گذار بخش خصوصی هستند.

مصطفی مرزبان ۲۴ مهرماه در نشست مطبوعاتی در خصوص واگذاری بناهای تاریخی به سرمایه‌گذار بخش خصوصی اظهار کرد: طبق دستورالعمل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، مجری واگذاری بناهای تاریخی در سطح استان معرفی شد تا بناهای واجد شرایط با نظر موافق اداره کل میراث فرهنگی با حفظ کاربری مناسب و مورد تایید میراث فرهنگی به سرمایه گذار واگذار شوند.

وی افزود: فهرست بناهای تاریخی قابل واگذاری از طریق وزارتخانه و کارشناسان مشخص شد و روند اجرای واگذاری از سال ۱۳۹۵ از سوی صندوق آغاز شد و طبق تصمیمات اتخاذ شده، مقرر شد بناهایی مناسب از نظر کاربری و موقعیت مکانی که مرمت آنها خارج از توان استان است به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شوند.

مرزبان موزه مفاخر و منزل حسن پور اراک، قلعه بهادری روستای اسفندان کمیجان و کاروانسرای کهک دلیجان و آسیاب جفتی آشتیان را از جمله بناهای موجود در لیست صندوق دانست و گفت: این بناها به مزایده گذاشته و در نهایت موزه مفاخر و منزل حسن پور به سرمایه گذار واگذار شد و امسال نیز از طریق صندوق کاروانسراهای کهک، مشهد میقان و خشکرود زرندیه به مزایده گذاشته شدند، اما متاسفانه متقاضی شرکت نکرد.

وی با بیان اینکه استان مرکزی از دو سال پیش مجاز است که مزایده بناهای تاریخی را برگزار کند و در این راستا کاروانسرای دولت آباد و عمارت میرزا حسن آشتیانی نیز از طریق مزایده واگذار شدند، گفت: تاکنون ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی مرمت این دو بنا حاصل شده و کاربری اقامتی و پذیرایی نیز خواهند داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی تصریح کرد: اصل رسالت کاری این است که بناهای تاریخی نیازمند مرمت و اعتبار بالا از طریق صندوق به بخش خصوصی واگذار شوند. برای کاروانسرای خشکرود و کهک پذیرای سرمایه گذار خواهیم بود و در قبال سرمایه گذاری می توانیم از اعتبارات تبصره ۱۹ قانون بودجه تسهیلات ۱۲ درصد اختصاص دهیم.

وی عدم ثبات قیمت مصالح، نوع کاربری بناها، موقعیت استان و کاروانسراها و بناها و ... را از جمله دلایل عدم استقبال سرمایه گذاران برای شرکت در مزایده‌ها دانست و افزود: طی دو سال اخیر استقبال خوبی را از سوی سرمایه گذاران شاهد نبودیم تا جایی که برای جلب سرمایه گذار، زمان اجاره بناها را افزایش و رقم اجاره را نیز کاهش داده ایم، البته وقوع سیل و کرونا نیز در روند جذب سرمایه‌گذار تاثیر داشته است.

مرزبان در خصوص خسارات ناشی از کرونا بیان کرد: به جهت جبران خسارت های ناشی از  کرونا در طول دو سال اخیر از طریق سامانه کارا تسهیلات کم بهره به فعالان گردشگری داده شد، همچنین امهال بازپرداخت وام ها و تخفیف مالیاتی و ... در قالب بسته های حمایتی انجام گرفت، اما خسارات بسیار بالا بود.

وی با اشاره به پرداخت حدود ۱۱۳ میلیارد تومان تسهیلات به تاسیسات گردشگری استان افزود: از اسفندماه ۹۸ تا پایان شهریورماه ۱۴۰۰ بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان خسارت به بخش گردشگری وارد شده است و تاکنون ۵۵ تا ۶۰ درصد متقاضیان تسهیلات دریافت کرده اند.

مرزبان در ادامه با اشاره به در حال ساخت بودن ۶۲ پروژه سرمایه گذاری در استان، اظهار کرد: شاید استان مرکزی در صدور پروانه موافقت اصولی عقب باشد، اما در صدور مجوز پروانه ساخت از استان‌های برتر کشور است.

وی در خصوص توسعه اقامتگاه های بومگردی در استان گفت: از ۶ اقامتگاه به ۲۴ اقامتگاه در سال جاری رسیده ایم  و روند بررسی ۲۴ روستای هدف گردشگری از سوی وزارتخانه در حال انجام است، همچنین ۲۸ منطقه نمونه گردشگری از جمله غار نخجیر در استان وجود دارد که می توان به سرمایه گذار واگذار کرد.

مرزبان در خصوص تخریب روستاهای هدف گردشگری و بناهای تاریخی در صورت اوج گیری گردشگری بیان کرد: اداره کل با توجه به حیطه وظایف کاری خود، قابلیت های گردشگری روستاها را معرفی می کند، اما توان، اعتبار و نیروری انسانی برای نظارت و کنترل تخریب ها را ندارد و برای کنترل این مناطق باید تعامل بین دستگاهی شکل گیرد تا تخریب و آسیب زیست محیطی در یک منطقه گردشگری یا بنای تاریخی صورت نگیرد. 

وی با اشاره به اینکه در ۱۲ شهرستان استان کارگاه مرمتی فعال است، افزود: بین ۴۵ تا ۵۰ پروژه مرمتی با حدود ۵ میلیارد تومان اعتبار در سال گذشته منتهی به شهریورماه ۱۴۰۰ انجام شده است که شامل مشارکت مرمت بازار تاریخی اراک و سرای نبی زاده، کاشانی و فلسطینیان، مرمت منزل قنبری تا سقف اعتباری در نظر گرفته شده، مرمت مقبره آقانورالدین با اعتبار ۲۰۰ میلیون تومان، مرمت امامزاده موت آباد، سایت ذلف آباد فراهان، امامزاده تبرته، مسجد و حمام وفس و امامزاده محمد فم و برج وثوق و عمارت چهارطاقی شهرستان تفرش و آب انبار آشتیان، خوره و آتشکده محلات مسجد راوه و مس سر دلیجان بود.

مرزبان با اشاره به انجام پژوهش و اکتشاف منطقه حسین آباد زرندیه و قلعه فرقدان خمین گفت: مجوز پژوهش و اکتشاف تپه قلندرون شازند نیز اخذ شد که به دلیل مساعد نبود فصل کاری، اقدامات آغاز نشده است.

وی اظهار کرد: بازار اراک با توجه به حجم بالای کار همچنان نیازمند مرمت است، نقاط خطرآفرین شناسایی شده است، اما اعتبار در نظر گرفته شده کفایت نمی کند. امسال رقمی حدود ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده که با وضعیت گرانی فعلی کافی نخواهد بود. البته با توجه به اهمیت موضوع برای تسریع در روند مرمت باید مشارکت و همکاری بیشتر بازاریان را داشته باشیم.

مرزبان در خصوص مرمت منزل محسنی گفت: سه دنگ منزل مربوط به آموزش و پرورش، ۲.۵ دونگ بنیاد محسنی و نیم دنگ مربوط به ورثه است. با توجه به اعتبار در نظر گرفته شده کار در حال انجام است، اما شش ماه اخیر درگیر حواشی از سوی ورثه برای حضور پیمانکار و انجام مرمت بودیم، در حال حاضر دیوار شرقی بنا در حال مرمت است، طرح مورد نظر و نقشه ها تایید شده و در مرحله تایید نهایی طرح مرمتی بنا قرار داریم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: به مناسبت هفته فرهنگی اراک برنامه هایی چون برگزاری بازارچه موقت فروش صنایع دستی در مرکز شهر، اجرای موسیقی سنتی، تقدیر از نام آوران حوزه صنایع دستی و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و آیین های سنتی خواهیم داشت و یک روز هم در این هفته در منطقه گردو برنامه فرهنگی ترتیب داده شده است و برای بازگشایی منزل امیرکبیر که به هیات امنا واگذار شده است با حضور وزیر ورزش بازدیدی در نظر است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.