• شنبه / ۱ آبان ۱۴۰۰ / ۱۳:۰۱
  • دسته‌بندی: ایلام
  • کد خبر: 1400080100386
  • منبع : نمایندگی ایلام

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ایلام:

طرح‌های توسعه‌ای با سند آمایش هماهنگ باشد/ تشریح سهم دستگاه‌های اجرایی ایلام از مصوبات سفر

طرح‌های توسعه‌ای با سند آمایش هماهنگ باشد/ تشریح سهم دستگاه‌های اجرایی ایلام از مصوبات سفر

ایسنا/ایلام رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ایلام گفت: سرمایه گذاری‌ها و تسهیلاتی که توسط بانک ها اعطا می شود باید با سند آمایش مغایرت نداشته باشند و در راستای اهداف سند باشد ضمناٌ مطالعات و طرح‌هایی که قبلاً تهیه شده اگر با سند آمایش استان مغایرت دارند باید بازنگری شوند.

«رحمت‌الله قیصوری» در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: برنامه تلویزیونی چشم انداز در خصوص جهتگیری های آمایش سرزمین با رویکردی توسعه گرا، مشارکت جو و انعطاف پذیر مبتنی بر توان مدیریتی، اجتماعی، محیطی، کشاورزی، صنعت، گردشگری، حمل و نقل، امنیتی، خدمات، منابع طبیعی و محیط زیست استان با حضور کارشناسان خبره با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و صدا و سیمای مرکز ایلام با هدف قابلیت افزایی و بهره‌گیری از فرصت‌های موجود در ۱۲ قسمت تهیه و از شبکه استانی ایلام پخش خواهد شد.

سوالاتی که سند آمایش سرزمینی به آنها پاسخ می‌دهد

وی با با بیان اینکه آمایش سرزمین تنظیم رابطه انسان، فضا و فعالیت های انسان در فضاست، گفت: برنامه آمایش استان سندی است برای تحقق توسعه پایدار فضایی، مجموعه اهداف، راهبردها، سیاست ها و برنامه های اجرایی بخش های دولتی و غیردولتی استان که ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی و کالبدی را در برمی‌گیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ایلام تصریح کرد: طرح آمایش سرزمین باید به این سه سوال اساسی پاسخ دهد که در حال حاضر استان چه موقعیت و وضعیتی دارد؟ استان به کجا می‌خواهد برود و  چگونه به چشم‌انداز و اهداف تعیین شده دست می‌یابد؟

قیصوری ادامه داد: در طرح آمایش استان تحلیل‌هایی جامع از نقاط ضعف، قوت، فرصت ها و تهدیدهای پیش روی استان، چشم انداز و اهداف بنیادین، سناریوهای مطلوب سازمان فضایی استان و تعیین اولویت‌های مبتنی بر جهت گیری های آمایش، راهبردها، سیاست‌های طرح آمایش و طرح و پروژه های اولویت‌دار و برنامه‌های توسعه بخشی و نواحی استان ارائه می‌شود.

آمایش ایلام از آغاز تا تصویب

وی با بیان سیر تاریخی و تدوین سوابق آمایش در کشور و استان گفت: در استان ایلام انجام مطالعات آمایش سرزمین در سال ۱۳۸۶ طی قراردادی با پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس آغاز شد ولی با این قرارداد مطالعات به سرانجام نرسید.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ایلام تصریح کرد: در سال ۱۳۹۰ قراردادی با مشاور منعقد شدکه این مطالعات هم نهایی نشد که نهایتاً در سال ۱۳۹۶ بر اساس شرح خدمات جدید و استفاده از نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵، مطالعات آمایش استان با مهندسین مشاور شرق آیند و با نظارت مشاور توسعه شرق به استناد بند الف ماده ۲۶ قانون برنامه ششم و ماده ۳۲ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشوری انجام شد.

قیصوری ادامه داد: طرح آمایش استان در ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان و در کارگروه تخصصی آمایش سرزمین تصویب شد و در نهایت در اسفند ۱۳۹۹  در شورای عالی آمایش سرزمین به تصویب نهایی رسید و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هم در فروردین امسال سند آمایش استان را برای اجرا به دستگاه‌های اجرایی و فرمانداری‌ها ابلاغ کرد.

وی تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی باید برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت و همچنین مطالعات آینده در سطح استان و شهرستان ها و طرح ها و پروژه هایشان با سند آمایش استان مطابقت داشته باشد و همچنین سرمایه گذاری‌ها و تسهیلاتی که توسط بانک ها اعطا می شود باید با سند آمایش مغایرت نداشته باشند و در راستای اهداف سند باشد ضمناٌ مطالعات و طرح‌هایی که قبلاً تهیه شده اگر با سند آمایش استان مغایرت دارند باید بازنگری شوند و مغایرت های آن‌ها رفع شود.

قیصوری درباره سهم دستگاه های اجرایی ایلام از مصوبات سفر رئیس جمهور هم اظهار کرد: برای حوزه های مهم و حیاتی استان از جمله نفت، گاز و انرژی، آب و خاک، بهداشت و درمان، راه و مسکن، آموزش و فرهنگ، امور اجتماعی و رفاهی، عمران شهری، اشتغال خرد و زود بازده و ارتباطات در این سفر تعداد ۱۱۲ طرح مصوب شد.

آموزش‌و پرورش

وی گفت: از تعهدات وزارت آموزش و پرورش در سفر ریاست جمهوری به استان مبلغ ۹۶ میلیارد تومان برای تکمیل ۳۷ مدرسه در دست احداث، تکمیل ۲ سالن ورزشی و ۲ استخر و تبدیل مدارس کانکسی به ساختمان در نظر گرفته شده است.

وزارت نیرو

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ایلام تصریح کرد: تعهدات وزارت نیرو نیز ۳۴۰ میلیارد تومان است که برای تکمیل تصفیه خانه فاضلاب و ارتقاء ظرفیت تامین آب آشامیدنی شهر ایلام شهر ایلام، طرح آبرسانی به ملکشاهی و روستاهای مسیر، اجرای تامین آب شرب و سیستم فاضلاب پایانه مرزی مهران، برق‌رسانی به روستاهای فاقد شبکه برق و بهسازی شبکه برق موجود، تکمیل تصفیه خانه آب شرب شهرستان ایوان و تکمیل طرح گرمسیری در هزینه می‌شود.

ورزش و جوانان

قیصوری با بیان اینکه در این سفر مقرر شد بانک مرکزی نیز ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوج های جوان متقاضی دریافت را از طریق شبکه بانکی استان پرداخت کند، در خصوص اعتبارات حوزه ورزش و جوانان به مجموع ۵۶ میلیارد تومان، ادامه داد: تکمیل استادیوم ۱۵ هزار نفری شهر ایلام، نوسازی ۵ زمین فوتبال چمن طبیعی، تکمیل ۸ سالن ورزشی، احداث ۱۰ زمین چمن مصنوعی روستایی در نقاط مختلف استان، تکمیل ورزشگاه شهدای چوار و استخر سرپوشیده موسیان از دیگر مصوبات سفر بود.

راه و مسکن

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ایلام گفت: در حوزه راه و مسکن مبلغ ۵۹۰ میلیارد تومان برای تکمیل تونل کبیر کوه و راه های دسترسی آن، بهسازی قطعه اول راه اصلی صالح آباد - ایلام – حمیل، رفع نقاط حادثه خیز و تامین زمین مورد نیاز احداث هشت هزار واحد مسکن روستایی و شهری در سال های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۳ و ۲ هزار واحد مسکونی از محل موافقتنامه سازمان برنامه و بودجه و بنیاد مسکن در سال جاری از دیگر تعهدات سفر دکتر رییسی به استان است.

کمیته امداد

قیصوری در مورد مصوبات سفر ریاست جمهوری مربوط به کمیته امداد استان ایلام هم تصریح کرد: مبلغ ۳۴۵ میلیارد تومان تسهیلات و سه میلیارد تومان اعتبار برای انجام گاز کشی به منازل۴۵۰ خانوار تحت پوشش، تأمین مالی اجرای ۶ هزار طرح اشتغالزایی کوچک در استان با اشتغالزایی هفت هزار نفر، پرداخت وام قرض‌الحسنه به مددجویان، احداث دو هزار واحد مسکونی شهری، تأمین زمین از سوی وزارت راه و شهرسازی و اهداء جهیزیه به تمام زوج در این سفر مصوب شد.

کشاورزی

وی با بیان اینکه تعهدات سفر رئیس جمهور به استان در بخش کشاورزی مبلغ ۹۸ میلیارد تومان است، ادامه داد: تکمیل ۹ ایستگاه پمپاژ آب، خرید ۲ دستگاه تانکر آبرسانی و بهسازی راه های عشایری، ایجاد زیر ساخت گلخانه های امیر آباد و رضا آباد و توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار در استان، تکمیل سامانه گرمسیری، استفاده از منابع آبی بالادست و پایین دست سدهای سیمره و کرخه با مجوز وزارت نیرو و استمهال وام های خشکسالی کشاورزان استان در سالجاری توسط وزارت جهاد کشاورزی با همکاری بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه طی مراحل قانونی از جمله تعهدات و مصوبه‌های سفر بود.

بنیاد مستضعفان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در مورد تعهدات سفرمربوط به بنیاد مستضعفان است، اظهار کرد: در این بخش ۱۵ میلیارد اعتبار عمرانی و ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است که برای تکمیل ۲ ایستگاه پمپاژ آب کشاورزی شهرستان هلیلان، پرداخت وام قرض الحسنه به متقاضیان، کمک به تکمیل کامل درمانگاه مادر شهرستان ایوان، مشارکت در تکمیل بیمارستان نیمه تمام و پروژه آبرسانی به ملکشاهی و روستاهای مسیر هزینه می‌شود.

ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)

وی در خصوص تعهدات ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در سفر ریاست محترم جمهور به استان، توضیح داد: مبلغ ۳۳ میلیارد تومان اعتبار و ۳۹۰ میلیارد تومان تسهیلات برای خرید ۲ دستگاه تانکر آبرسانی برای عشایر، اجرای سه هزار طرح اشتغالزایی خرد و خانگی اجتماع محور با ظرفیت ایجاد ۹ هزار شغل، تأمین آب شرب و سیستم فاضلاب پایانه مهران، کمک در جایگزینی تمامی مدارس کانکسی به ساختمان، مشارکت در احداث بیمارستان بدره و مشارکت در تکمیل ۱۰ مرکز درمانی استان تا سقف ۵۰ درصد اعتبار از تعهدات این بخش است.

نفت و گاز

وی ادامه داد: از محل سفر ریاست جمهوری مبلغ ۲۰۳ میلیارد تومان اعتبار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای تکمیل اجرای ۱۱۷ پروژه در دست اجرا، احداث پارک پروپلین، لوله کشی گاز ۴۵۰ منزل مسکونی مدد جویان تحت پوشش و هشت روستای استان، صدور مجوز و تامین خوراک پترو پالایش به ظرفیت ۵۰ هزار بشکه ، تسریع در توسعه طرح میدان نفتی چنگوله در سال جاری، تکمیل پترو پالایش دهلران (NGL۳۱۰۰) و اجرای عملیات ایستگاه تقویت فشار گاز آن، اجرای عملیات توسعه میادین مشترک آبان و پایدار غرب و تکمیل عملیات میدان نفتی دانان از دیگر تعهدات سفر در حوزه نفت و گاز است.

بهداشت و درمان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ایلام ادامه داد: تکمیل و تجهیز بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی ایلام، تکمیل و تجهیز دی کلینیک شهرستان ملکشاهی، تکمیل و راه اندازی دانشکده پزشکی ایلام، تکمیل ۱۰ مرکز بهداشتی، درمانی و خانه بهداشت، تکمیل ۲۴ واحد مسکن متخصصان و پایگاه اورژانس، مشارکت در احداث بیمارستان بدره و تکمیل بیمارستان ایوان توسط بنیاد مستضعفان از جمله مصوبه های سفر برای حوزه بهداشت و درمان با مجموع اعتباری ۱۲۱ میلیارد تومان بود.

گردشگری و ارتباطات

قیصوری تصریح کرد:تکمیل طرح های اجرایی زیر ساخت های گردشگری استان به اعتبار ۱۰ میلیارد تومان، شروع عملیات اجرایی ناحیه صنعتی تخصصی پایین دستی پتروشیمی دهلران به وسعت ۴۳ هکتاردر بخش صنعت، اتصال ۳۰ روستای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پر سرعت از ۵۳ روستای باقیمانده و اجرای ۱۷۵ کیلومتر فیبر نوری در سطح روستاهای استان از دیگر مصوبه‌های سفر در حوزه ارتباطات و فناروی است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.